Skocz do zawartości

co to za telep?


robsoniqe

Rekomendowane odpowiedzi

Tyz mnie sie wydaje ze to za male na 114tke. Nie ma skali porownawczej.

 

Jezeli srednica tuby ma mniej niz 10cm, to tak jak pisal Monter - omijac. Jezeli tuba ma wiecej niz 10cm (12 lub 13 nie pamietam) to telep na tym azymutalnym montazu jest wart ok. 200-250pln. Ma to wiele wad, kiepski azymutalny montaz, beznadziejne okulary na wyp. , delikatny wyciag 1,25" (lub nawet 0.95" - a wtedy tak jak wyzej - omijac szerokim lukiem). Pytanie czy warte sa te wady tej setki ktora mozna dac za teleskop... Jezeli to 114tka to zobaczysz przez niego eMki i Planetki do powiekszenia max 150x, jezeli wymienisz standardowe okulary na jakies plossle. Sam sobie odpowiedz czy warto.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyz mnie sie wydaje ze to za male na 114tke. Nie ma skali porownawczej.

 

Jezeli srednica tuby ma mniej niz 10cm, to tak jak pisal Monter - omijac. Jezeli tuba ma wiecej niz 10cm (12 lub 13 nie pamietam) to telep na tym azymutalnym montazu jest wart ok. 200-250pln. Ma to wiele wad, kiepski azymutalny montaz, beznadziejne okulary na wyp. , delikatny wyciag 1,25" (lub nawet 0.95" - a wtedy tak jak wyzej - omijac szerokim lukiem). Pytanie czy warte sa te wady tej setki ktora mozna dac za teleskop... Jezeli to 114tka to zobaczysz przez niego eMki i Planetki do powiekszenia max 150x, jezeli wymienisz standardowe okulary na jakies plossle. Sam sobie odpowiedz czy warto.

 

Pozdrawiam.

hehe to moze ktos mi powie gdzie moge kupic uzywany teleskop w poznaniu :( bo na nowy za 1000zl mnie nie stac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

76/700 zbiera za malo swiatla aby zadawalalm na dluzej . Bez porownania jest z nim skaylux 70/700 refraktor / luneta / i taki sprzet jest z naprawde minimalnego zakresu . Troche lepiej powinien byc 114/900 refrektor . Jak juz ktos 76/700 to moze kupic, zrobic lustro np 120/1200 . Do tych wymiarow lustrko wtorne jeszcze pasuje z 76/700 , pajak latwo przerobic - wymienic szpilki na dluzsze, wyciag jest 1,25" tylko ma redukcje na 0.96" i tez jak juz jest nada sie do nowego uzytecznego telepa . Do tego trzeba sobie montaz Dobsona zrobic i juz jest duzo lepszy sprzet . Jakos tak dziwnie jest ale te kilka cm wiecej srednicy lustra a znacznie wiecej widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos tak dziwnie jest ale te kilka cm wiecej srednicy lustra a znacznie wiecej widac.

 

no tak średnicy tylko trochę więcej... ale za to powierzchnia :D

 

lustro 114mm ma 2,25 razy większa powierzchnię od 76, mimo różnicy w średnicy o niecałe 4 cm

 

i z tąd ta niespodzianka :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup lornetke, najepierw poczytaj testy na optyczne.pl. Ewentualnie poszukaj na allegro, gieldzie forum czegos co ma minimum 114mm srednicy lustra.

pozdrawiam

teleskop to ja mam tylko 700/60 wiec niestety duzo tym nie zobacze... za ile moge kupic uzywany jakis ten minimum 114mm srednica??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli za zadne pieniadze tego nie brac???

 

 

Nie brac ...chyba ze za 50 zl to mozesz sobie wziasc i zobaczyc jak przez niego widac ..czyli kilka obiektow zaledwie dostrzerzesz przez ten teleskop ..a o innych funkcjach nie ma mowy ..okulary mikroskopowe pewnie Huygens w najlepszym wypadku..ten telep jeszcze nie jest na samym dnie teleskopow bo bywaja takie z wyciagiem mniejszym od 1,25 ...i tam juz okulary sa poprostu tragiczne tutaj "tylko" mierne ;)

 

a ogiolnie to i tak odrazu lepiej kupic cos wiekszego bo w sumie bedziesz mial niedosyt...Newton musi miec srednice minimum 100 mm mniejsze Newtony srednio sie sprawdzaja a juz taki 75mm czy 60mm nadaja sie co najwyzej dla najmlodszych bo Ksiezyc da sie ladnie zobaczyc ..czy Saturna z pierscieniami ....ale jak teraz mam 150 mm to dopiero teraz moge ogladac Saturna :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brac ...chyba ze za 50 zl to mozesz sobie wziasc i zobaczyc jak przez niego widac ..czyli kilka obiektow zaledwie dostrzerzesz przez ten teleskop ..a o innych funkcjach nie ma mowy ..okulary mikroskopowe pewnie Huygens w najlepszym wypadku..ten telep jeszcze nie jest na samym dnie teleskopow bo bywaja takie z wyciagiem mniejszym od 1,25 ...i tam juz okulary sa poprostu tragiczne tutaj "tylko" mierne ;)..poza tym to dlugie co tam jest wlozone wdo wyciagu to odwracacz obrazu ktory sie w sumie do niczego nie nadaje

 

a ogiolnie to i tak odrazu lepiej kupic cos wiekszego bo w sumie bedziesz mial niedosyt...Newton musi miec srednice minimum 100 mm mniejsze Newtony srednio sie sprawdzaja a juz taki 75mm czy 60mm nadaja sie co najwyzej dla najmlodszych bo Ksiezyc da sie ladnie zobaczyc ..czy Saturna z pierscieniami ....ale jak teraz mam 150 mm to dopiero teraz moge ogladac Saturna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.