Skocz do zawartości

Jacek Uniwersał - znowu


Rekomendowane odpowiedzi

Jadąc właśnie pociągiem przeglądałem Metro i co widzę? Otóż bohater wszystkich astronomów w Polsce prezentuje swój wspaniały teleskop! Będzie to naprawdę gigant, bo jest to obecnie największy teleskop w Polsce! Bo przecież o byle jakim by nie napisali. Ten kolos i olbrzym ma lustro główne o aperturze... 66 cm!

O co tu chodzi? Czemu Uniwersał ciągle jest na szczycie i w dodatku w ogólnopolskiej gazecie, a nigdzie nie czytałem o 61 centrymetrowym teleskopie będącym obecnie na sprzedaż na tym forum? A może jednak gdzieś o nim pisali?

 

Imponujące będą osiągi tego sprzętu:

"Przez ten teleskop bez problemu zobaczymy pierścienie Saturna, pasma chmur na Jowiszu czy odległe galaktyki, w których rodzą się nowe gwiazdy."

No świetnie, kto by się spodziewał takiego widoku? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Luuudzie ... a co, mieli w "Metro" napisać, że Hihotki walną na kolana, jakie podwójne się porozdziela, albo że Trapezik będzie zaje...fajny???

Nie bronię, nie zamierzam bronić U&U , ale pomyślcie - czy w popularnej gazetce da się napisać inaczej?

 

Z drugiej strony - są jakieś zlecenia, ktoś musi je wykonać, musiał być przetarg... Pytanie takie stawiłbym: kto i w oparciu o jaką wiedzę rozstrzyga sprawę??? I jeszcze: czy byli inni oferenci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli moglbym wtracic slowko... Ludzie robiacy taki przetarg powinni przejzec historie i opinie o firmie... Z tego co slyszalem slowo U-Boot nie kojazy sie z niczym dobrym :szczerbaty: Ale bylo by zdziwienie na samym koncu, gdyby sie okazalo,iz przy pierwszym tescie odkryto nowa galaktyke w postaci...trawy???

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również nie zastanawia czemu Metro pisze w sposób zrozumiały dla laika, ale właśnie dziwi mnie to, że wydaje się pomimo tak głośnej opinii o tej firmie w światku astronomów amatorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zamówiło teleskop Uniwersała. Przeciez w takim muzeum musi być jakiś świadomy polskiego rynku astronom, nieważne fachowiec czy amator.

 

A tak swoją drogą powieszę chyba artykuł na ścianie :D to piękne zdjęcie podpisane: "Jacek Uniwersał i jego teleskop". Łezka się w oku kręci.

 

Aha, pięciometrową kopułę do teleskopu też wykonał Uniwersał.

 

Może jednak ta firma jest świetna tylko istnieje jakiś spisek? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coby jeszcze zamieszania narobić.

Jest druga strona medalu. Powiedzmy też sobie jasno, że jest możliwość, o której nikt pewno nie pomyślał. Być moze przetarg był OK. Wykonanie - w terminie. Jakość wykonania - OK.

W takim razie to nasze gardłowanie jest bez sensu. Lepiej sprawdzić, a później ewentualnie psy wieszać.

To wszystko w odniesieniu do wątku Rammsteina odnośnie jego problemów w Astrokraku. Tam sytuacja jest jasna. A tutaj z kolei - mówimy o czymś, czego nikt nie sprawdził. Piętnujemy wykonawcę "za całokształt", z góry, bez żadnych dodatkowych informacji.

Nie jestem fanem U, nie mam żadnych powiązań. Chodzi mi tylko o uczciwe podejście do sprawy.

Może być i tak, że coś się zmieniło - no, taka sugestia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem U, nie mam żadnych powiązań. Chodzi mi tylko o uczciwe podejście do sprawy.

 

 

No właśnie. A ja jestem ich fanem i nie boję się do tego przyznać.

Mam już trzeci teleskop z U i może będę miał kolejny :D .

 

Dla niektórych to jestem nawet ich wtyczką :blink:

Nie wiem dlaczego tak wszyscy się ciągle ich czepiają - a może to zazdrość że po mimo wielu powieszonych psów na nich firma nadal dobrze się rozwija i prosperuje.

 

Ja też musiałem zapłacić duże pieniądze za zmiany tuby z mniejszej na większą i nie jestem żadną wtyczką braci U i dlatego piszę również krytykę firmy . Zawsze jednak trzeba szukać też pozytywnych spraw a nie tylko jednostronnej krytyki.

 

Panie Jacku , jeśli będzie pan czytał ten post a podejrzewam że tak, to na forum publicznym chciałem panu

pogratulować dotychczasowych osiągnięć i życzę sukcesów na przyszłość przy 1m-etrowym teleskopie.

 

serdecznie pozdrawiam Janusz Kosmowski

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc właśnie pociągiem przeglądałem Metro i co widzę? Otóż bohater wszystkich astronomów w Polsce prezentuje swój wspaniały teleskop! Będzie to naprawdę gigant, bo jest to obecnie największy teleskop w Polsce! Bo przecież o byle jakim by nie napisali. Ten kolos i olbrzym ma lustro główne o aperturze... 66 cm!

O co tu chodzi? Czemu Uniwersał ciągle jest na szczycie i w dodatku w ogólnopolskiej gazecie, a nigdzie nie czytałem o 61 centrymetrowym teleskopie będącym obecnie na sprzedaż na tym forum? A może jednak gdzieś o nim pisali?

 

To przeciez normalne. Myslisz, ze redaktorzy gazet nie maja innego zajecia jak czytanie forum astronomicznego ? Reklama nie bierze sie z nikad, firma kupuje reklame i ją ma. Skad ma sie wziasc informacja o prywatnym teleskopie 61 cm w mediach ? Prawde mowiac, twoje pytania troche mnie zaskoczyly. Rownie dobrze moglbym zapytac, czemu w anonsach nie ma mojej doniczki ktora wystawilem na allegro :)

 

Kwestia tekstow publikowanych przez prase tez jest chyba oczywista. Na konkrety jest miejsce w magazynach czysto tematycznych. Nie widze potrzeby umieszczania w gazetach takich jak "metro" informacji o szczegolowej budowie nowego teleskopu "U" oraz o tym, jakie ma on mozliwosci obserwacyjne (wiele osob nie zrozumie o co chodzi i to nie dlatego, ze sa przyglupami, tylko dlatego, ze po prostu sie tym nie interesuja). Cytowany przez ciebie tekst jest lapidarny, dostepny dla wszystkich, a przy tym teoretycznie poprawny.

 

Uwazam tez, ze nieslusznie wiele osob na forum krytykuje bezpodstawnie sprzet Uniwersała. O ile wielu z nas jest posiadaczem sprzetu tej firmy z nizszej polki i ma prawo go krytykowac, o tyle obserwatorium astronomicznego Jacka U. nie ma nikt, a czytalem tutaj na jego temat wiele ciekawych informacji (pytanie tylko, skad zaczerpnietych).

Edytowane przez Ati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

To samo mogę dojrzeć przez swoją piętnastkę

Piotrusb, mamy niezwykłe teleskopy :ha:

 

Oglądał ktoś z was w zeszłym roku program wyemitowany w dniu lądowania Huygensa? Nazywał się chyba "Operacja Tytan" (nie mylić z seansem "Operacja Saturn" z toruńskiego planetarium) czy coś takiego i oczywiście gościem był Jacuś Uniwersał z U-bootem w pięknej, żółtej okleince :szczerbaty:

Edytowane przez Wojciech Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie rozśmiesza określenie GIGANTYCZNE LUSTRO.

Sama zaś kratownica i widły - no, w porównaniu z konstrukcją "sześćdziesiątki" z AstroKraka - wygląda profesjonalnie.

Pismaki nawet nie wiedzą że Polska jest współwłaścicielem największego teleskopu na półkuli południowej i zachwycają się GIGANTEM do obserwatorium popularno-oświatowego!

 

Ciekawy jestem rozwiązań sterowania i wyciągu.

No i ta zapowiedź ODLEWANIA METROWEGO LUSTRA!!!! Czyżby pan J.Uniwersał małą hutkę obstalował w Żywcu?

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu rzucił mi się dziwnie krótki okres wykonywania tego teleskopu. Uniwesał dziennikarzowi powiedział że robia 2 lata. Ponieważ w każdym numerze Vademecum w swojej reklamie Uniwersał chwali się tym ze wykonuje ten 66cm teleskop, przejrzałem numery wstecz i pierwszą wzmiankę o pracach nad tym teleskopem Uniwersał podaje juz na początku 2003 roku ( vademecum 2/2003) czyli wychodzi 3 lata i ciagle nie skończony. (jeszcze w nr. 1/2003 piszą że wykonuja teleskopy o srednicach 66cm - więc chyba nie bez powodu). Wcześniejszych numerów vademecum nie mam pod ręka więc nie wiem czy cos wczesniej się nie zaczęło. W temacie 61cm Astrokrak chyba lepiej się sprawił.

Widły podobno bierze uniwersał od celestrona z USA, pewnie dlatego takie ładne.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro to dostali z Fromborka w stanie surowym. Ma ponad 30-40 lat

Co więcej Frombork finansuje telepa i kopułe z pieniędzy UE (jakby sobie nie mogli kupić czegoś normalnego)

Nikt nic nie produkował i zapewne nie będzie. Huty też nie postawili :ha:

 

O rzetelności tego beznadziejnego artykułu, świadczy też podawany rozmiar refraktora, który ma 300 mm, a nie 500. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie produkował i zapewne nie będzie. Huty też nie postawili :ha:

O rzetelności tego beznadziejnego artykułu, świadczy też podawany rozmiar refraktora, który ma 300 mm, a nie 500. :szczerbaty:

 

Nie w Żywcu tylko w Chinach,

nie OLBRZYMI TELESKOP tylko lustro zaawansowanego astro-fana,

nie WYKONUJĄ tylko sprowadzają,

nie INFORMUJĄ tylko ŚCIEMNIAJĄ,

no i brakuje że NIE (SPRZE)DAJĄ tylko...

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wypowiedzi Marka Substyka: Może tu nie chodziło o refraktor. Przecież rzeczywiście przy Planetarium śląskim ma być zamontowany drugi instrument o wymienionej średnicy 500 mm :unsure: . Zresztą jak byłem w Chorzowie to widziałem szkielet drugiej kopuły.

 

Co tej metrówki i obserwatorium w Żywcu, to powszechnie podane do informacji dane znaleźć można równieź tutaj:

http://kmaantares.w.interia.pl

Jak ma powstać? Czemu nie? Kiedy powstanie? Narazie nie wiadomo.

 

O jakości artykułu nie ma co wydawać opini, bo jest ona zaczerpnięta z gazety o zakresie lokalnym. Nie można mieć też za złe tego że nie opisano współudziału polski w budowie "gigantycznego" teleskopu w RPA. W gazecie lokalnej przeto rzadko opisują rzeczy dziejące się na świecie. A finalizacja prac jednego z pokaźniejszych instrumentów w Polsce jest moim zdaniem dobrym tematem dla gazety która często opisuje wydarzenia na Podbeskidziu.

A załączenie skanu przeze mnie miało tylko być dodatkiem do tego watku.

 

Cieszy mnie to że w Żywcu ma powstac obserwatorium. A czy rzeczywiście stanie w nim planowana metrówka, czy też inny instrument (nawet innej marki), to juz nie ode mnie zależy. Grunt żeby dobrze działał.

 

Tak samo należy się wypowiedzieć w sprawie 66 centymetrowca. Oby dobrze działał. Jeśli teleskop firmy Uniwersał rzeczywiście będzie dobrze się sprawował, to oprócz sukcesu wynikającej z samej przewagi rozmiarowej dużo większym sukcesem będzie jego przydatność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
Gość kaluzny_m

Bracia postawili we Fromborku, no i tutaj tak się zastanawaim czy ktoś może ma pojęcie jaki jes f: owego sprzętu lub innymi słowy jaka jest jego ogniskowa. Bo przypuszczam sądząc po innych sprzętach i z proporcji sprzetu iż około 9m ale może ktoś wie konkretnie ?

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie nawet sami U-bracia nie wiedzą, bo jedyne co udało się znaleźć, to tu: http://zywiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/615027.html informację udzieloną przez samego twórcę, że: "Przybliżenie jest ogromne. - Dokonując porównania przez ten teleskop można zobaczyć główkę od szpilki z odległości 1 kilometra - wyjaśnia Uniwersał. Wszystko będzie sterowane komputerowo i podłączone do kamer." ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.