Skocz do zawartości

BAS-2-30x90


xtro

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni tydzień spędziłem na lekturze forum, kilku pozycji zdobytej literatury i pisząc listy do różnych producentów lornetek. Jestem zdecydowany na zakupienie jakiegoś sprzętu nieco na wyrost moich potrzeb. Nawet gdybym miał dopłacić nieco więcej gotówki niż miełem na to przeznaczyć - takie wnioski wyciągnąłem z waszych wypowiedzi udzielanych podobnym do mnie, początkującym użytkownikom. W zasadzie na dzień dzisiejszy wydaje mi się , że na dobry początek "popularna" BPC 20x60 jest idealnem cenowo i jakościowo rozwiązaniem. Niemniej co tu kryć, apetyt szybko rośnie w miarę jedzenia. Czyję, że temat mnie wciąga na tyle, że nie chcę zbyt szybko stwierdzić , że kupiłem sprzęt za 350 zł, który mnie po miesiącu nie zadawala. Odwiedziłęm kilka stronek ze sprzętem astronomicznym. W Zagorsku produkują coś takiego jak w temacie. Sprzęt dedykowany do obserwacji astronomicznych. Ciekaw jestem czy ktoś w Was miał możliwośc sprawdzenia tego w praktyce? Ciekawi mnie jaki jest koszt tej lornetki, wystosowałem maila do producenta, może by się udało coś takiego sprowadzić... Czekam też na odpowieź od dystrubutorów Barska i Celestona. Osobiście jestem za ruskim sprzętem , zawsze miałem wszystko ruskie od aparatów porzęwszu po kamery, projektorki i stolik montazowy do 8mm super. Nawet pierwszy kolorowy TV. Optyka wydaje mi się najbardziej trafiona w tym przypadku. Nie wiem.. Powiedzcie czy nie za wysoko mierzę? Nie chcę już wiecej popełniać głupot w stylu Yukona z allegro, a jeśli mam zamiast 3 stów na podstawowy model BPC wydać dodatkowo 5-6 stówek na coś co mi dobrze posłuży wiele lat, to tak myślę że chyba warto. Jeśli jakieś macie doświadczenia z tym modelem doajcie znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka jak najbardziej ciekawa, duze obiektywy, okulary pod kątem 45st, spore powiekszenie co znacznie zwiekszy zasięg. Ale obawiam sie ze musialbyś dodać nie "5 czy 6 stówek", tylko ponad 3500zl

 

w tym sklepie kosztuje ona 1000 Euro

 

http://www.hupra.com/Fernglaser_binoculars_de.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka jak najbardziej ciekawa, duze obiektywy, okulary pod kątem 45st, spore powiekszenie co znacznie zwiekszy zasięg. Ale obawiam sie ze musialbyś dodać nie "5 czy 6 stówek", tylko ponad 3500zl

 

w tym sklepie kosztuje ona 1000 Euro

 

http://www.hupra.com/Fernglaser_binoculars_de.htm

Hmmm... kombinuje jak moge, postanowiłem do wakacji coś kupić, ale nie chce się spieszyć... Czy to co napisałeś oznacza , że to co znalazłem na ebay'u to szmira..??? U kilku gości z ebaya są dobrae ceny np na celestona 25x100. Z jednym nawet wymieniłem maila i wygląda na to że to produkty faktycznie oryginalne. W sumie można za 200-300 $ kupić coś co miało by "przyszłość" w moich zastosowaniach i na czym mógłbym sie długo uczyć. U nas nie kupię nic w tej cenie, a i nawet licząc przesyłkę i ewentualne koszty przekazu gotówki (ja kidyś kupowałem używając Western Union to wyszło dodatkowo ok 20% kosztów towaru), wychodzi dużo lepiej niz u innych dystrubutorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szmirą bym tego nie nazywał, raczej kompromisem. Kupując coraz to droższy sprzęt idziesz na coraz to mniejszy kompromis, coraz wiecej od niego wymagasz, musi on miec coraz mniej wad, a decydując się na cos tanszego, zawsze bedzie to jakis kompromis, sprzet bedzie miał wady. Co do tej rosyjskiej bas 30x90, to można sie raczej spodziewać bardzo solidnego sprzetu, swietnie wyczernionego, skolimowanego itp itp. Rosjanie cenią się, ale trudno się dziwić, sprzetu tam nie robią małe chińskie rączki, a poza tym mają swietną powtarzalność parametrów.

Co do tej lornetki na ebay'u to bedzie to typowy chinski produkt (co nie znaczy zle zly!).

Wydaje mi się ze najwazniejsze jest tu "obliczenie" stosunku możliwości sprzetu do jego ceny, oraz oczywiscie na jakie kompromisy moge iść B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw sobie odpowiesz czego szukasz - BPC 60 i bino 30x90 to dwa różne światy. Jeżeli zależy Ci na obserwacjach w nocy i w dzień!, to ta druga będzie już sprawiała kłopoty. Poza tym taki rozmiar w takiej cenie zwastuje tyle, że będzie pewnie mocno kolorować, a przez to mniejszy szpas będziesz miał w dzień (tzn. źle powiedziałem... będziesz się irytował ;) ). Jak jest ciemno i szukasz mgławic, to już Ci to zaczyna zwisać.

 

BPC to rozwiązanie przemaglowane na różne sposoby - jedni są zadowoleni, drudzy widzą w niej świat w zółtych barwach... ogólnie może być. Natomiast jeżeli nie masz teleskopu i chcesz na jej podstawie czerpać wszystkie możliwe wrażenia z obserwacji nieba, to pewnie Ci się szybko znudzi - jeszcze szybciej, jeżeli na zlocie popatrzysz przez 100tke. I nie mówię tutaj, że trzeba iść w maksymalne rozmiary, bo to nieprawda - tak na serio, to najpierw trzeba poznać co się chce, a dopiero później wykładać kase z portfela, a to jest możliwe tylko na zlocie - więc możesz się domyśleć jaka moja rada....

 

Jeżeli natomiast jesteś już nieodwracalnie napalony na zakup, chcesz bardzo dobre bino - mobilne - i za adekwatną do jakości kasę, to polecam Vixeny 56 lub 63 (choć tu powiększenie nie jest za duże), bez wątpienia 80 (drogie!) lub Celestron 20x80 (jak za tą cene - good choice).

 

PS. Miałem okazję popatrzeć w zeszły weekend przez Vixena z diagonalami (m.in. w ofercie Delty) i do dzisiaj chce mi się płakać... :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Once upon a time in teleskopy.pl ....

Dawno, dawno temu ten temat był poruszany na tamtym, nieistniejacym już forum. Ktoś gdzieś testował tę lornetę. Okazało sie, że ma ona piętę achillesową w postaci małej sprawności optycznej [duzo szkieł]. No i kosztowała majatek. Była dość krótko w ofercie Himplou [obecne DeltaOptical]. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też testowałem i też odradzam BAS-a. Mój egzemplarz dodatkowo tracił światło z powodu zbyt małych pryzmatów lub złego ustawienia. Było to widać na źrenicach wyjściowych, były ''przycięte" a powinno być widać całe obiektywy.

Niestety jak do tego momentu nie otrzymałem zza wschodniej granicy odpowiedzi w sprawie BAS'a. Gdzieś na necie wyszperałem , że u nas (jak sądzę dystrybutor i tylko na zamówienie) model ten kosztować miałby ok . 3000zł. Tak czy siak to sporo za dużo na moją kieszeń "astronomiczną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze przypomniało mi się. Jak byłem na stonce Zagorskich Zakładów... rzucił mi się podział na kategorie. Wśród modeli wymienionych w poszczególnych grupach to właśnie BAS 30x90 był wymieniany jako lornetka specyficzna do zastosowań astro... Gdzieś tu w jednym z wątków wyczytałem (albo źle pamiętam) , że nie produkuje się już bodaj modelu BPC 25x70 lub 26x70, albo obydwu). Na stronach ruskich były te modele wśród asobtymentu. Mam też wątpliwości co do napisanego mojego maila po angielsku, u nich wersja angielska strony jest z nagłówkiem NEW! Być może brak odp. jest związany z brakiem osoby , która by mogła odpowiedzieć na list w tym języku (choć to może naiwne myślenie, u mnie w firmie są nadal z tym kłopoty...). Musze pokombinować pa russki, ale nie wiem jak to będzie u nich widoczne w cyrylicy. Kurde, uczyłem się niby języka 9 lat, a jak teraz wchodzę na stonkę to jakoś te "krzaczki" mnie odstraszają. I po co nas z ruskiego kiedyś tak maglowali....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też testowałem i też odradzam BAS-a. Mój egzemplarz dodatkowo tracił światło z powodu zbyt małych pryzmatów lub złego ustawienia. Było to widać na źrenicach wyjściowych, były ''przycięte" a powinno być widać całe obiektywy.

astrodziadek!!! dźizuz... to na fotce to Twja lornetka ????? :o

 

A jeszcze jedno, dostałem odpowiedzi z ebay'a. W międzyczasie wydaje mi się , że dla mnie najbardziej by była odpowiednia BP 26x70, ale skoro trudno znaleźć to właśnie na ebay'u wyszukałem. Jest tu jeden celeston który by mi odpowiadał, jednak kusi mnie albo to:

 

http://cgi.ebay.pl/Giant-30x90-mm-NOVA-Ast...1QQcmdZViewItem

 

- o czym było już wyżej w wątku, albo to:

 

http://cgi.ebay.pl/Super-Giant-22x100-Astr...1QQcmdZViewItem

 

Gość okazał się najwyraźniej rodakiem z Kanady, i pewnie po cenie minimalnej da się dogadać, nie wiem tylko jeszcze ile by wyszła najtańsza, ale pewna przesyłka. Sprawa w toku. Wypowiedzcie się jeśli kto coś mądrego by mi poradził czy warto zanim zrobię coś głupiego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przestali produkować model 25x70 a co do 26x70 to nie wiem. 25x70 mają inne obiektywy, niby lepsze ale moim zdaniem wszystkie one mają dość duże aberacje, te 25x100 też. Najlepiej kupić APO ale to nie ta kasa. 30x90 to jest kompletne nieporozumienie, miałem ją kilka dni do testów i wolę moją 25x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moja lornetka 50x230. Zrób podobną przynajmniej 50x150 i nie zawracaj sobie głowy Kronosem.

Ja mam 25x70 ze statywem swojej roboty i możliwe, że mógłbym się jej pozbyć.

Tak sobie kiedyś w dumałem jakby to było patrzeć przez teleskop "dwuoczny". Ja za bardzo nie lubie jednym okiem zerkać. Dlatego zrobiłem zwrot w kierunku lornetek. Jednak o teleskopie myślałem bardziej w kontakście zamontowania takiego okularu rozdwajającego obraz z jednej tuby. Oszczędniej wychodzi choć teoretycznie traci się zalety trójwimiarowości, o ile o takiej w kontakscie odległości międzygwiezdnych można mówić. Nie trzeba by się też martwić dokładnością skolimowania instrumentu no i kosztami...

 

Jeśli zaś chodzi o kwestię pozbycia się 25x70 to ile by to mniało kosztować?

 

Najpierw przestali produkować model 25x70 a co do 26x70 to nie wiem. 25x70 mają inne obiektywy, niby lepsze ale moim zdaniem wszystkie one mają dość duże aberacje, te 25x100 też. Najlepiej kupić APO ale to nie ta kasa. 30x90 to jest kompletne nieporozumienie, miałem ją kilka dni do testów i wolę moją 25x70.

Sęk właśnie w tym, że producent ma obie lornety na stronie, ale u nas każdy mi mówi, nie ma, może gdzieś ostatni egz., ale za $łone pieniądze (padła kwota, że u ruskich 1000,- to u nas mogą się rozglądać dla mnie za 1400,- min.) Trochę drogo, biorąc pod uwagę , że zaoferowali mi tez rosyjską lornetkę Birkut 25x70, która jest ponoć identycznym odpowiednikiem BPC25x70. Podobno... i to mnie martwi , bo cena 650zł za nowy produkt, gdyby był tym co mówią jest zachęcająca. Z drugiej strony wyczytałem , że kronos 25x70 jest nieco gorszy od 26x70 i nie chodzi tu o powiększenie, lecz o lepsze wyniki oglądania nieba w miejskich warunkach. Tak czy siak jeśli mi tu ktoś podpowie, że Birkut = Kronos w tym przypadku lornetkę chyba kupię.

 

Dlatego dużo tu postuję (i "pomstuję" , że nie można tak poprostu gdzieś sobie do sklepu podejść i pooglądać) , nie chcę umoczyć pieniędzy, jak to zrobiłęm kupując za 89zł produkt chiński, nie dość o innych parametrach niż deklarowane to jeszcze rozkolimowany, jak po upadku z wieżowca i nie chcą mi jakoś tego naprawić. Tym bardziej , że suma jest spoworo większa.

Edytowane przez xtro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci posłać fotkę lornetki na prywatny adres ponieważ tutaj nie chcą mi się wklejać zdjęcia.

Do lornetki mam jeszcze nakładane filtry słoneczne BaaderPlanetarium. Fotek statywu nie mam i nie mogę teraz ich zrobić ponieważ jest w moim domu w górach gdzie mam cały sptrzęt a w tej chwili jestem w Zabrzu.

Statyw jest taki, że można oglądać na stojąco w zenicie oraz podnosić i opuszczać lornetkę w zależności od wzrostu obserwatora. Jest to wszystko dość stabilne i trochę waży.

Co do jakości to nie powiem Ci czy jest gorsza czy lepsza od 26x70. Mnie się wydaje, że wszystkie lornetki w tej klasie cenowej są podobne. Można zobaczyć przez nią pierścienie Saturna, dwa pasy na Jowiszu i super Księżyc i słońce. Jeśli chodzi o obiekty DS to w zasadzie można zobaczyć większość Messierów i wiele NGC.

Nie da się jednak rozdzielić gromad kulistych na gwiazdy. Jest bardzo dobra do komet.

Opcje kupna są następujące.

1. Sama lornetka z filtrami słonecznymi - 300 zł

2. Lornetka + statyw - 500 zł

Jest możliwość dokupienia tego statywu później za 200 zł.

W zasadzie preferuję kupno razem ze statywem bo samą lornetkę nie da się utrzymać w rękach i obserwacje w ten sposób nie mają większego sensu.

Do tematu możemy powrócić za miesiąc ponieważ pojutrze wyjeżdżam i będę dopiero w lipcu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sama lornetka z filtrami słonecznymi - 300 zł

2. Lornetka + statyw - 500 zł

Cena mi jak najbardziej odpowiada, najchętniej kupił bym jedno i drugie od razu (tym bardziej, że sam statywu raczej nie zmontuję, a ten co mam pewnie nie starczy, pozatym konstrukcja specjalisty jest jak złoto ;), a bardzo cieszy mnie oryginalny Kronos 25x70, bo właśnie całkiem poważnie barłem pod uwagę kupno tego Berkuta o tych samych parametrach, lecz co oryginał to gryginał... Reasumując - jeżeli możesz dla mnie zarezerwować ten sprzęt to bardzo o to proszę. Właściwie to już mnie w dołku ściska by to ustawić (na razie na balkonie :) Tyle powiem. Należność już rezerwuję (plus koszta na dobrego kuriera) i czekam z niecierpliwością na informację o gotowaści do sprzedaży.

 

Pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą wiadomość. Znalazłem fotki sprzed 3 lat zrobione podczas obserwacji słońca. Pamiętam, że tranzyty Merkurego i Wenus wypadły ekstra przez tą lornetkę. Więcej było chętnych do oglądania przez lornetkę niż przez teleskopy. Podczas dobrej pogody widać też pochodnie na słońcu.

pozdrawiam

statyw_2.jpg

statyw_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cud się stał i jakieś fotki weszły. Marna jest ich jakość bo zrobione są kamerą a nie aparatem. Z lornetką chodzi się po prostu wokół trójnogu, jest tam oś obrotu. Druga oś obrotu jest na wysięgniku. Po drugiej stronie jest przeciwciężar a na rurce pomiędzy lornetką a stojakiem jest telrad. Można użyć celownika z broni, dostępnego na Allegro za niewielkie pieniądze. Bardzo to pomaga w odnajdowaniu obiektów nocą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś Krokusa. Pozwala to dostosować wysokość posadowienia lornetki idealnie do wzrostu obserwatora. Na wyprostowanych nogach można zjechać lornetką prosto na oczy. Wiadomo jak męczą obserwacje na ugiętych nogach. Tutaj naprawdę można oglądać w zenicie bez obawy, że strzeli coś w karku.

Statyw jest bardzo stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.