Skocz do zawartości

Jaki sprzęt ? (do 1500 zł)


Bernard.Vivis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich !

 

Chciałbym uzyskać inforamcji jaki sprzęt będzie najlepszym rozwiązaniem dla początkującego obserwatora. (do 1500 zł)

Interesują mnie najbardziej planety, obiekty mgławicowe, i drobne detale księżyca.

 

Mieszkam na skraju miasteczka, więc raczej niebo nie jest aż takie jasne jak na skraju dużych miast.

 

Mam możliwośc obserwowania z ogrodu jak i balkonu.

 

Transport też jest bez problemu. :)

 

Chciałbym żeby to był dobry zakup na jakiś czas. Niechce żeby był z drugiej ręki.

 

Przeglądałem sklepy i zastanawiam się nad tymi przedmiotami:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=179 (refraktor)

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=178 (refraktor)

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345 (newton)

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=209&page=2 (maksutov)

 

Proszę o porade, bo jak narazie wszystko oglądam z lornetki a jestem nastawiony na zakup. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Cześć !

 

1. Jak chcesz oglądać planetki, to refraktor lub maksutow. Każdy rodzaj ma wady i zalety.

2. Pamiętaj, że refraktor o średnicy d pokaże Ci (oczywiście rzecz bardzo upraszczając) tyle, ile podobnej klasy newton 1,3 - 1,5 d

3. Fajny sprzęt zaczyna się od około d=120 mm dla refraktorów i 200 mm dla newtonów. Takie minimum to d=100 mm dla refraktorów i 150 mm dla newtonów

4. Pamiętaj, że dobra rura to nie wszystko - musisz pomyśleć o solidnym montażu i statywie.

5. Nie zarzekaj się, że nie kupisz używanego - za taką samą kasę możesz kupić sprzęt o klasę wyższy. Nie polecam zakupów na allegro, bo to wielka loteria (można czasami ustrzelić perełkę, ale trzeba mieć trochę szczęścia i pojęcia, żeby nie kupić badziewia). Kupując sprzęt używany np. od użytkownika forum astronomicznego możesz trafić sprzęt wypieszczony jak - nie przymierzając - narzeczona przed ślubem. ;)

6. No i nie wydawaj wszystkich pieniędzy co do złotówki - zostaw przynajmniej kilkadziesiąt złotych na ochrzczenie sprzętu. :Beer::pijacy:

 

A tak poważnie - to wybierz się na jakiś zlot lub obserwacje astro - pomacaj, pooglądaj, polukaj - będzie Ci łatwiej wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bernard

Synta 8" na Dobsonie to okolo 1000pln. Do tego mapa nieba, czerwona latarka, moze jeszcze Barlow, zalezy na ile starczy pieniedzy. Telrad rowniez by sie sprzydal, szukanie obiektow jest wtedy bardzo proste.

Nie znajdziesz lepszego sprzetu za ta cene, ktory bylby na tyle uniwersalny i w tej cenie.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirx własnie się zastanawiam nad syntą "8 na dobsonie. Tylko to strasznie wielkie ! :unsure:

 

Dużo też słysze pochlebnych opini na jego temat więc jestem w kropce szczerze mówiąc.

 

Ja to bym chciał mięc małego maksutova, raz dwa do plecaka, na rower i jazda. :D

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...&cat=209&page=2

 

Mógłby mi ktoś powiedzieć coś o tym sprzęcie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem napisać co brać do jakiej kwoty wrzućcie to do ABC teleskopu..

 

Masz mniej 500zł? Nic nie kupuj lub dołóż 200zł + patrz niżej..

Masz 700zł ? Dokładaj 400zł i kup Synte 200/1200

Masz 1000zł? Dołóż 100zł i kup synte 200/1200

Masz 1500zł -2000zł ? Kup synte 200/1200 i dobry okular

Masz 3000zł - 5000zł? Kup synte 200/1200 i kilka dobrych okularów

Masz 5000zł - 10000zl Kup na początek synte 200/1200 i dobry okular i zobaczysz czy Ci się spodoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Pewno, że nie "na wszystko". Na rower nie :D

 

Chyba jednak jasno trzeba powiedzieć, że to w dalszym ciągu najlepsze przełożenie cena/obraz. I tu b. ładnie McArti "zagadał". No do 1 500 nic porównywalnego się nie kupi.

 

Ale... jeśli taka rowerowo-plecakowa potrzeba jest, to jednak nie ma nad Maka, prawda?

Tyle, że to dla mnie już takie hardcorowate jest. Może za wygodny jestem ;)

 

Ja z czystym sumieniem polecam jednak Syntę. Obrazy zachwycają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę jestem zadowolony, faktycznie jest spora trochę się przeraziłem jak ją pierwszy raz zobaczyłem, ale po pierwszym szoku i pierwszej wyprawie w plener stwierdziłem, że nie jest tak źle jak by było więcej kasy do wydania znacznie więcej to można by kupić mniejszy teleskop gabarytowo, ale co tam kilka lat temu mogłem tylko pomarzyć o takim lustrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Też zadałem to pytanie, kiedyś na forumowym czacie. Odpowiedź była zadziwiająca :) Posłuchałem i mam TEGO BARLOWA. To po prostu... najtańsze rozwiązanie. Oznacza to, że być może i ... najgorsze, ale z czystym sumieniem mogę tą soczewę na początek polecić. Oczywiście, nieco przyciemnia obraz, ale nie ma żadnej tragedii jakiejś. Dzięki temu Barlowowi fajniuchną WCP oglądałem i w ogóle niesamowite rzeczy na Jupku i księżycu. Szakoda, że nie mogę powiedzieć jak z obrazami np. Saturna -bo okoliczności pozwalają mi na obserwy tak od północy. Ale za to eMkowe gromadki są naprawdę fajniuchne !!!

Witaj w klubie :)

 

P.S. Wcale, ale wcale nie uważam, że wyrzuciłem w błoto te 100 prawie złotych.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.