Skocz do zawartości

Mały dylemat...


Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

No i wreszcie po wielu tygodniach czekania dostałem wyniki z matury, którymi niniejszym się chwalę:

 

Ustne:

 

Polski : 90%pkt

Angielski (rozszeżony) 70%pkt

 

 

Pisemne:

 

Polski : 64%pkt (podstawa)

Angielski : 91%pkt (podstawa); 67%pkt (rozszeżenie)

Matematyka : 94%pkt (podstawa); 76%pkt (rozszeżenie)

Informatyka : 57% (rozszeżenie)

Fizyka : 96%pkt (podstawowy); 82%pkt (rozszeżony)

 

Papiery rzucam na astronomię na UW i UMK. Tylko, że... co wybrać (wiem że mogę się nie dostać, wtedy dylematu nie będzie. ale jak się dostanę na oba... to już chcę zacząć myśleć gdzie :) )

 

to co pisze do tej pory na necie już czytałem, ale dalej jestem niepewny. Co sądzicie o UMK i o UW??

 

co do odległości od domu, czy rodziny to dla mnie nie ma to znaczenia. ani w toruniu ani w warszawie rodziny nie mam. i do warszawy i do torunia mam baardzo daleko :) Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam - Mucha Maciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, "rzucając" te "papiery" na UW czy UMK, to może unikaj drobiazgów, takich jak podawanie szczegółów dot. szerokości zakresu zdanej przez Ciebie matury :szczerbaty:

wielkie gratulacje i pozdrowienia :Beer:

 

a co byś niewybrał, to przy takiej sławie obydwu uczelni, będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co do odległości od domu, czy rodziny to dla mnie nie ma to znaczenia. ani w toruniu ani w warszawie rodziny nie mam. i do warszawy i do torunia mam baardzo daleko :) Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam - Mucha Maciej :)

Co Ty brachu piszesz? Jak to nie masz w Toruniu rodziny? A DrimTim? Piwo już się chłodzi :Beer:

Gratuluję dobrych wyników. Ja niestety tak dawno (i tak krótko) studiowałem astronomię w Toruniu, że nie potrafię Ci pomóc. W Warszawie chyba są mocniejsi, ale jak Cię pociąga radioastronomia, to pamiętaj, że u nas jest największy w Polsce radioteleskop (w planach nawet 100-metrowy), prof. Wolszczan, VLBI, badania pulsarów, poszukiwania planet pozasłonecznych. Są w Toruniu ludzie zaangażowani w SALT, itd. W Warszawie mają teleskop chilijski, pewnie też łatwiej na jakieś staże w czasie studiów wyjechać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchozol :helo:

 

Gratulacje za niezłe wyniki :Beer:

 

 

 

Wiesz ja swoim skromnym zdaniem uważam, że Toruń jest ok, bo :

 

1) bliżej mnie :szczerbaty:

 

2) i Taurusa

 

3) dream team Toruń

 

4) ................................ wpisz co chcesz

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też zdałem w tym roku.. :D

dokumenty składam też na astronomie na UJ bo bliżej no i na AGH ale nie wiem na jaki kierunek... :huh: z resztą pisałem już o moich dylematach związanych z wyborem studiów tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12222

tak czy inaczej jeśli będziemy studiować ten sam kierunek to myślę że od czasu do czasu będziemy mogli wymieć się wiedza choćby przez forum..

Pozdrawiam i gratuluje wyników :notworthy: fize i mate podst. zdałem identycznie ale w macie rozszeżonej górujesz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na studiach astro najbardziej ciekawy jestem mechaniki nieba. I własnie ludzie z Torunia zajmują się tą tematyką. Ale wchodząc dalej największy nacisk tam jest naradioastronomię... a to mnie (chyba :szczerbaty: ) nie kręci aż tak bardzo.

 

W Warszawie natomiast nacisk jest na astrofizykę teoretyczną... To też musi być ciekawe. ale czy ktoś się orientuje na jakim poziomie na UW jest mechanika nieba?

 

to tyle jeśli chodzi o część naukową.. jeśli chodzi a to co poza nauką, no to oczywiście toruń :Beer: punkty które wymieniła Ori, DrimTim, Miasto studentów, hulaj dusza :D Ale znowu warszawa to więskze perspektywy... łatwiej o jakąś dorywczą pracę małą, no i to jednak stolica... a to potem może mieć znaczenie. UW jest bardziej znany na świecie niż UMK...

 

A wyniki oblejemy... :Beer:

...w Jodłowie :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wynikow :helo:

A teraz rada, choc chyba juz nieco spozniona :). Jesli przede wszystkim interesuje Cie wiedza o wszechswiecie to idz na... fizyke. Dlaczego?

- przez pierwsze dwa lata i tak beda Cie uczyc glownie fizyki

- przez kolejne dwa lata, gdy na fizyce zaczyna sie prawdziwa jazda (teoria pola, ogolna teoria wzglednosci, chromodynamika kwantowa) na astronomii zaczynaja sie specjalistyczne kursy dotyczace np radioastronomii, mechaniki nieba czy tez pracownie poswiecone obserwacjom nieba. Moim zdaniem, to co oferuje fizyka jest ciekawsze.

- na fizyce zwykle jest sporo kursow typu astrofizyka, ewolucja gwiazd itp. ktore moim zdaniem pozwalaja "przystosowac" ten kierunek do swoich astronomicznych zastosowan.

Podsumowujac - jesli interesowac Cie beda "obserwacje" nieba to idz na astronomie. Jesli natomiast nurtuje Cie pytanie "jak to wszystko dziala" to fizyka bedzie najlepszym wyborem. Nie bede ukrywac, ze ja naleze do tej drugiej grupy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanika nieba na astro na UW była zawsze prowadzona przez tandem Grzegorz Sitarski i Tomasz Kwast. Jeśli interesujesz

się mechaniką nieba, te nazwiska raczej powinny być Ci znane.

 

Na UW oprócz astrofizyki teoretycznej, mocno jest reprezentowana astrofizyka obserwacyjna, o czym świadczy istnienie

takich projektów jak OGLE i ASAS oraz nazwiska ich kierowników: Udalski i Pojmański.

 

Wadą Warszawy jest jej brzydota w porównaniu z Toruniem orazy znacznie wyższe koszty utrzymania.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym do wyboru Warszawę i Toruń... to wybrałbym Wrocław!

 

i słusznie :D

A jaki muchozol wybrałeś drugi kierunek studiów? Z czegoś trzeba żyć.

Sorry za wtrącenie, ale uważam, że życie poza ideałami i marzeniami wymaga czegoś bardziej przyziemnego.

Jakaś ekonomia, czy informatyka, albo jeszcze nie wiem co.

pozdr

Ja słyszałem ciekawa opinie na temat Astronomi we Wrocławiu. Po pierwsze przyjmują prawie wszystkich chętnych ale to moze być mylące, bo studia są trudne i mnóstwo osób wylatuje natomiast z pracą ponoć jest nie źle, prawie nikt nie zajmuje się później profesjonalnie astronomią ale na studiach jest tyle matematyki, fizyki i informatyki, ze ludzie dostają pracę w innych zawodach(na ludzi z takim wykształceniem jest ponoć popyt). Nie wiem czy to prawda, tak słyszałem, pytania nie domnie, tak twierdzą ludzie pracujący na UW.

Edytowane przez Luptr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wynikow :helo:

A teraz rada, choc chyba juz nieco spozniona :). Jesli przede wszystkim interesuje Cie wiedza o wszechswiecie to idz na... fizyke. Dlaczego?

- przez pierwsze dwa lata i tak beda Cie uczyc glownie fizyki

- przez kolejne dwa lata, gdy na fizyce zaczyna sie prawdziwa jazda (teoria pola, ogolna teoria wzglednosci, chromodynamika kwantowa) na astronomii zaczynaja sie specjalistyczne kursy dotyczace np radioastronomii, mechaniki nieba czy tez pracownie poswiecone obserwacjom nieba. Moim zdaniem, to co oferuje fizyka jest ciekawsze.

- na fizyce zwykle jest sporo kursow typu astrofizyka, ewolucja gwiazd itp. ktore moim zdaniem pozwalaja "przystosowac" ten kierunek do swoich astronomicznych zastosowan.

Podsumowujac - jesli interesowac Cie beda "obserwacje" nieba to idz na astronomie. Jesli natomiast nurtuje Cie pytanie "jak to wszystko dziala" to fizyka bedzie najlepszym wyborem. Nie bede ukrywac, ze ja naleze do tej drugiej grupy :).

 

no i własnie najbardziej mnie ciągną te specjalistyczne kursy na ten kierunek :) A Fizyki napewno też niemało będzie. no i chyba więcej Informatyki?

 

Mechanika nieba na astro na UW była zawsze prowadzona przez tandem Grzegorz Sitarski i Tomasz Kwast. Jeśli interesujesz

się mechaniką nieba, te nazwiska raczej powinny być Ci znane.

 

Na UW oprócz astrofizyki teoretycznej, mocno jest reprezentowana astrofizyka obserwacyjna, o czym świadczy istnienie

takich projektów jak OGLE i ASAS oraz nazwiska ich kierowników: Udalski i Pojmański.

 

Wadą Warszawy jest jej brzydota w porównaniu z Toruniem orazy znacznie wyższe koszty utrzymania.

 

Pozdrawiam,

Arek

 

kojarzę Tomasza Kwasta. czytałem parę jego artykułów, napisał też chyba książkę? taką encyklopedię astronomi.. nie pamiętam tytułu. Pojmański hmm no obił mi się o uszy :szczerbaty:

 

 

Jeśli miałbym do wyboru Warszawę i Toruń... to wybrałbym Wrocław!

 

We wrocławiu główną tematyką są badania słońca zdaje się, także tam mnie nie ciągnie aż tak :szczerbaty:

 

A jaki muchozol wybrałeś drugi kierunek studiów? Z czegoś trzeba żyć.

Sorry za wtrącenie, ale uważam, że życie poza ideałami i marzeniami wymaga czegoś bardziej przyziemnego.

Jakaś ekonomia, czy informatyka, albo jeszcze nie wiem co.

pozdr

 

wydaje mi się, że studiując Astronomię, to by trzeba być niezłym masakratorem żeby jeszce do tego ciągnąć 2 kierunek...

 

Ja słyszałem ciekawa opinie na temat Astronomi we Wrocławiu. Po pierwsze przyjmują prawie wszystkich chętnych ale to moze być mylące, bo studia są trudne i mnóstwo osób wylatuje natomiast z pracą ponoć jest nie źle, prawie nikt nie zajmuje się później profesjonalnie astronomią ale na studiach jest tyle matematyki, fizyki i informatyki, ze ludzie dostają pracę w innych zawodach(na ludzi z takim wykształceniem jest ponoć popyt). Nie wiem czy to prawda, tak słyszałem, pytania nie domnie, tak twierdzą ludzie pracujący na UW.

 

z przyjęciem prawie wszystkich chętnych to tak jest chyba wszędzie na astronomii. Też słyszałem, że później można znaleźć prace w różnych dziedzinach :)

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :Beer: Przyznam że teraz najchętniej to studiował bym w Warszawie, a akademik miał w toruniu :szczerbaty:

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie po wielu tygodniach czekania dostałem wyniki z matury, którymi niniejszym się chwalę:

 

Ustne:

 

Polski : 90%pkt

Angielski (rozszeżony) 70%pkt

 

 

Pozdrawiam - Mucha Maciej :)

 

 

GRATULACJE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jak bym się interesował mechanika nieba to poszedł bym (mimo iż Sitarski to chyba jeden z ostatnich żyjących geniuszy - "mechaników dawnej szkoły") to wybrał bym Poznań i zaintersowałał się współpracą z prof. Michałowskim.

Ale wybór należy do Ciebie.

Paweł Maksym

 

PS

Ja pamiętam swój dylemat. Ostatecznie wybrałem kierunek pozornie nie związany z astro jednak jak niektórzy wiedzą włąściwie zajmuję się planetologią - szeroko pojętą. Tak więc pomyśl ew. o kirunkach pośrednich. Ale jeśli jużmechanika nieba to raczej tylko astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki muchozol wybrałeś drugi kierunek studiów? Z czegoś trzeba żyć.

Sorry za wtrącenie, ale uważam, że życie poza ideałami i marzeniami wymaga czegoś bardziej przyziemnego.

Jakaś ekonomia, czy informatyka, albo jeszcze nie wiem co.

pozdr

 

Jak się jest w danej dziedzinie najlepszym to będzie sięz tego miało radość i pieniądze. Znam takie przykłądy. Zresztą po nowoczesnych studiach astro spokojnie człek sobie radzi z wieloma zagadnieniami informatyki i może spokojnie pracować w tym zawodzie. Zresztą z tąmyślę u prof. Gila w Zielonej Górze jest kierunek Astrofizyka komputerowa.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze studia politechniczne? np. fotonika (na PWr) ( na PW chyba mają optoelektronike) Ja skoczyłam własnie drugi rok Fizyki technicznej, specjalnosc Fotonika na PWr. Przysżłam tu z nadzieją na połączenie tego z astronomią i sie okazuje, ze mozna :) np. interferometry gwiazdowe. Nawet pewna pani doktor z naszego instytutu fizyki miała opiekowac sie interferometrami na VLT (ale w fianle konkursu ktoś ją jednak wyprzedził)

Myślę, że opcja warta rozawagi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze jak praca bedzie zgodna z hobby to po jakims czasie nie bedzie z tego przyjemnosci tylko nuda i obowiazek.

to takie moje farmazony.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze jak praca bedzie zgodna z hobby to po jakims czasie nie bedzie z tego przyjemnosci tylko nuda i obowiazek.

to takie moje farmazony.

 

No ja mam pracę zgodną z hobby i to co napisałeś istotnie w moim przypadku jest farmazonem.

A praca w hobby umożliwia mi nie tylko dynamiczniejszy rozwój hobby, poprzez codzienny, namacalny z nim kontakt ale i umożliwia mi pomoc innym o podobnych zainteresowaniach.

Gdybyś miał rację to już dawno powinienem przesatć tu pisywać.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Ja pamiętam swój dylemat. Ostatecznie wybrałem kierunek pozornie nie związany z astro jednak jak niektórzy wiedzą włąściwie zajmuję się planetologią - szeroko pojętą. Tak więc pomyśl ew. o kirunkach pośrednich. Ale jeśli jużmechanika nieba to raczej tylko astro.

 

A ja pamietam o plotke z chyba OMSY o Tobie, ze wybrales taki a nie inny kierunek studiow, bo na astronomii nikt nie bedzie zainteresowany sila Coriolisa i gwiazdami (na raz). ;)

(Hehe a kiedy to bylo?? ech dawno dawno temu ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pamietam o plotke z chyba OMSY o Tobie, ze wybrales taki a nie inny kierunek studiow, bo na astronomii nikt nie bedzie zainteresowany sila Coriolisa i gwiazdami (na raz). ;)

(Hehe a kiedy to bylo?? ech dawno dawno temu ;) )

 

No bo tak było...musiał bym studiować w Tokio. A teraz wiem o czym te ludziska tak plotkowały... :Beer:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam pracę zgodną z hobby i to co napisałeś istotnie w moim przypadku jest farmazonem.

A praca w hobby umożliwia mi nie tylko dynamiczniejszy rozwój hobby, poprzez codzienny, namacalny z nim kontakt ale i umożliwia mi pomoc innym o podobnych zainteresowaniach.

Gdybyś miał rację to już dawno powinienem przesatć tu pisywać.

 

Paweł Maksym

Na wszystko potrzeba czasu . Sadze, ze 10 lat + rodzina wystarczy . Psychicznie aby odpoczac to hobby musi byc inne niz praca. Chyba po to wrocilem do mojego mlodzienczego hobby aby odpoczac od pracy i rodziny. Moze to tak od 50-tki sie zauwaza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystko potrzeba czasu . Sadze, ze 10 lat + rodzina wystarczy . Psychicznie aby odpoczac to hobby musi byc inne niz praca. Chyba po to wrocilem do mojego mlodzienczego hobby aby odpoczac od pracy i rodziny. Moze to tak od 50-tki sie zauwaza?

 

Zgadzam się, hobby to odpoczynek od pracy, rodziny, codzienności - ma sprawiać przyjemność, cieszyć i relaksować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wyników!!!! :banan:

 

A może by urządzić konkurs na najlepszego maturzystę na forum.

 

Co do moich wyników:

  1. ustny angielski podstawowy 100%
  2. ustny polski 100%
  3. pisemny polski podstawowy 54%
  4. pisemny angielski podstawowy 94%, rozszerzony 80%
  5. matematyka podstawowy 96%, rozszerzony 80%
  6. fizyka podstawowy 90%, rozszerzony 76%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by urządzić konkurs na najlepszego maturzystę na forum.

 

Co do moich wyników:

  1. ustny angielski podstawowy 100%
     
     
  2. ustny polski 100%
     
     
  3. pisemny polski podstawowy 54%
     
     
  4. pisemny angielski podstawowy 94%, rozszerzony 80%
     
     
  5. matematyka podstawowy 96%, rozszerzony 80%
     
     
  6. fizyka podstawowy 90%, rozszerzony 76%

 

Żeś zaszalał. :blink: Gratuluje wyników :Beer:

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.