Skocz do zawartości

Kometa 177P/Barnard


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony pierwszymi informacjami o obserwacjach, także ja spojrzałem wczoraj przez Taurusa 270 w okolice nieba, gdzie powinna przebywać kometa. Dojście było dla mnie łatwe ponieważ bohaterka wątku przebywa niedaleko zmiennej AH Herkulesa, którą obecnie obserwuję.

 

Kometę dojrzałem bez problemu (pow. 40x), ale była obiektem bardzo rozmytym. Prawdę mówiąc, gdybym nie wiedział, że tam jest mógłbym pomyśleć, że to jedynie jakiś odblask w teleskopie.

 

Niestety ze względu na małą kondensację nie byłem w stanie ocenić jasności komety, gdyż właściwie nie wiedziałem, gdzie się kończy otoczka. Dodatkowo kometa przemieszczając się na tle gwiazdozbioru Herkulesa jest często widoczna na tle dosyć jasnych gwiazd co utrudnia ocenę jasności. Tak było wczoraj. Gdy spojrzałem na kometę, niemal w jej centrum była gwiazdka o jasności 11 mag., która wyglądała jak jądro komety :)

 

Ja obserwowałem z miasta. Myślę, że pod ciemnym niebem kometa bez problemu będzie widoczna nawet przez niewielkie instrumenty.

 

Dzisiaj komet będzie przebywać w pobliżu jasnej gwiazdy 56 Her (6,1 mag.). Ułatwi to lokalizację, ale utrudni obserwację :(

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wszystko:

http://aerith.net/comet/catalog/0177P/2006.html

 

Pytanie tylko po co czekac do maksimum z lusterm 38cm? Z taka apertura możesz spokojnie łapać komety 14mag pod dobrym niebem.

pozdrawiam

 

 

Tak wiem, ale z ciekawości pytałem. chiałem dzisiaj zapolować na tą komete ale chmury niestety :burza:

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z efemerydy

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...ts/0177P_1.html

wynika, że kometa powinna być najjaśniejsza obecnie i w pierwszej dekadzie sierpnia, dużo słabsza niż jest, a jej wzrost jasności powinien być o wiele wolniejszy. Patrząc jednak na bieżące tempo wzrostu jasności może sprawić niespodziankę.

 

Warunki do jej obserwacji są bardzo dobre i jeszcze się poprawiają :). Obecnie przemieszcza się przez gwiazdozbiór Herkulesa, ale dotrze do Smoka, mijając za kilka dni gromadę kulistą M13 w odległości ok. 2° (uwaga łowcy fotek!).

 

Jedynym problemem jest małe DC, co sprawia, że kometa wydaje się słabsza niż jest w rzeczywistości i są problemy z oceną jej jasności. Szczególnie początkujący mogą mieć trudności. Najlepiej taką ocenę wykonywać pod naprawdę ciemnym niebem, tak aby było widać zasięg otoczki. Warto też pospieszyć się z obserwacjami, gdyż za kilka dni przeszkadzać będzie Księżyc, a gdy jego blask osłabnie kometa także może być już mniej efektowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kometa przywala aż miło, jej jasność to około 8,5 mag, przy DC 3,5-4. Więc może być spokojnie gratką dla lornetkowych obserwacji. Natomiast w teleskopie prezentuje się jeszcze piękniej, bo jest dość spora kątowo.

 

177P znajduje się wysoko na niebie, Księżyc coraz mniej przeszkadza - nic tylko obserwować!

 

pozdrawiam

Maciek

 

p.s.

niedaleko tez znajduje sie fajna gromadka kulista NGC 6229 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizes, miałem się dziś wcześniej położyć... ale przez Montera nie da rady :rolleyes: Jadę w trybie awaryjnym do telepa :D

 

:Beer:

 

Edit: wróciłem szybciej, niz wyszedłem... cała północna i zachodnia część niebiesiech wef chmurwach... a ja jeszcze filtera antychmurwowego nie mam :Boink:

Ale jak nie śpię, to nie! Poczytam sobie jeszcze o tem Barnardzie, co tak się swoim sokolim wzrokiem przechwalał, ale nie ustrzegł się "odkrycia" xiężyca Wenusa !

 

Nooo... juz wyczytałem, że on odkrył 14 komet, no i Almateę (to wiedziałem :) ) - księżyc Jowisza jako pierwszy po Galileuszu, katalogował ciemne mgławice. He, odkrył też Gwiazdę Barnarda... kto by pomyślał :Boink:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może słówko o dziejach tej komety, taki rys historyczny :)

 

 

Kometę odkrył rankiem 24 czerwca 1889 roku (10:04 UTC), znany amerykański łowca komet Edward Emerson Barnard (16.12.1857 – 06.02.1923) w obserwatorium Licka, Kalifornia, USA. Użył 160 mm refraktora (6.5").

 

Kometa którą nazwano 1889c (Barnard 2) znajdowała się w Andromedzie (RA= 1h 27.1m , Dec= +39° 24') w elongacji 63° od Słońca. Była odległa od Ziemi o 1.10 AU i dokładnie tyle samo od Słońca. Kometa była słaba miała bowiem ok. +9.5 mag. i komę 2'. Barnard nie dostrzegł kondensacji centralnej ani warkocza.

Pod koniec czerwca 1889 roku kometa miała już jasność zaledwie +13 mag. Po raz ostatni obserwowano kometę (a uczynił to sam odkrywca) 7 sierpnia 1889 r.

Napisał wówczas: "The comet was of the last degree of faintness, and was observed with the utmost difficulty."

 

11 sierpnia Księżyc był w pełni, kometa była już bardzo słabo widoczna.

 

 

 

telescope.gifbarnard_portrait.gif

 

 

W listopadzie 1889 roku A. Berberich obliczył wstępną orbitę komety. Wykorzystał zaledwie 5 obserwacji z okresu 25 czerwca - 1 sierpnia 1889 r. i wywnioskował, że jest to kometa okresowa o okresie 128.3 lat.

W 1972 roku Brian G. Marsden i Zdenek Sekanina obliczyli ponownie orbitę komety Barnard 2 wykorzystując 19 obserwacji (24 czerwca - 7 sierpnia 1889 r.) Uzyskali orbitę komety o okresie ~145 lat.

 

23 czerwca 2006 roku, a więc niemal dokładnie w 117 rocznicę od odkrycia, program LINEAR (Lincoln Laboratory Near-Earth Asteroid Research) odkrył kometę o jasności +17.1 mag będącą w Wężowniku (RA= 17h 43m 38.68s , Dec= -27° 26' 53.5")

(MPEC 2006-M38) http://cfa-www.harvard.edu/mpec/K06/K06M38.html

 

Dan Green zorientowal się, że jest to kometa P/1889 M2 (1889c) Barnard 2. Potwierdzil to również Brian Marsden. Kometa otrzymała oznaczenie P/2006 M3, a po uściśleniu orbity, gdy okazało się, że faktycznie jest to powracająca kometa okresowa nazwano ją 177P/Barnard

 

 

Orbity z obu przejść przez peryhelium wyliczył min. Syuichi Nakano

T	 = 2006 Aug. 28.68828 TT	   Epoch =  2006 Aug. 13.0 TT
Peri. =  60.46064					   e =	0.9543970
Node  = 272.06644	(2000.0)		   a =   24.2794832 AU
Inc.  =  31.21758					   n'=	0.00823844
q =   1.1072163 AU				  P =  119.635 years


T	 = 1889 June 21.22807 TT	   Epoch =  1889 June  7.0 TT
Peri. =  60.14246					   e =	0.9539849
Node  = 272.54485	(2000.0)		   a =   23.9703824 AU
Inc.  =  31.22048					   n'=	0.00839830
q =   1.1029986 AU				  P =  117.358 years

 

E. E. Barnard odkrył łącznie 16 komet (14 sam i 2 jako współodkrywca) 13 komet to długookresowe (okres>200 lat) lub jednopojawieniowe, a 3 komety to krótkookresowe.

 

LINKI:

http://cometography.com/pcomets/177p.html

http://www.oaa.gr.jp/~oaacs/nk/nk1355.htm

http://www.comethunter.de/cocd2002.html

http://www.library.gatech.edu/barnard/

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem wczoraj pogodę wyśmienitą, teraz pada -_- Specjalnie wybrałem się za miasto do znajomego, ale niestety nie znalazłem jej :( Troszke to dziwne, bo udało mi się znaleść kulkę NGC 6229.... O_o" Może patrzę nie tam gdzie potrzeba... Drugie podejście zrobię, kiedy tylko pogoda na to pozwoli.. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma male DC, jest dość rozmyta, wiec latwo ja przeoczyc. Klucz to dokladna mapa z aktualną pozycją na daną godzinę, a najlepiej z trasą przelotu. Wówczas nawet na pare dni jest spokój z drukowaniem map. Mały hint, jak już będziesz w miejscu gdzie powinna być i nie zobaczysz jej od razu, poprzesuwaj lekko pole widzenia, nie za dużo oczywiście, powinna Ci sie od razu rzucić w oczy :)

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed sekundą (MT-800, plossl 25mm) Kometka faktycznie rozmyta ale łatwo zauważalna.

 

Jak znajdziecie NGC6229 to napewno traficie też do kometki. Obecnie wygląda to tak: przy powiększeniu 32x (polu widzenia 1st34') ustawiacie sobie NGC6229 tak aby była na skraju pola na godz.2 wtedy na skraju pola na 6 macie kometkę.

Najlepiej widać ją przy powiekszeniu około 80x.

Kometka jest nieco jajowata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na obserwacjiach 18.08.2006 godzina 23.00.

Warunki słabe po burzy , zamglenie, światła miasta sięgające do 70 stopni nad horyzont ( rozpraszały się o zamglenie).

 

Kometę znalazłem SP 25 mm szybko, jako dość duży rozmyty obiekt o małej jasności powierzchniowej, sama koma bez warkocza. Ale najlepiej jak powiedział mario 2005 prezentuje się przy 80X ( plosl 15 mm). Kiedy dłużej się przyglądałem komie bocznym widzeniem dostrzegałem jak gdyby dość jasny środek komy.

 

 

NGC 6229 GCL 47

Rozmiar: 3.8'x 3.8'

Jasność: 9.40

Jasność powierzchniowa: 12.04

 

Prezentowała się bardzo ładnie i była o wiele jaśniejsza i mniejsza zarazem od komety. Próbowałem ją rozbić LV 6 ( 200X) i rzeczywiście chwilami dostzregałem jakby oddzielne gwiazdy, ale warunki były złe bo przy 200 X trochę to już było niewyraźnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniunkcje komet z obiektami Deep Sky są fascynujące. Warto uwieczniać je na zdjęciach, bo nie prędko się zdarzy by np. tuż obok M65 pojawiła się "inna mglista plamka" :Salut:

 

-----

Warto zerknąć na zdjęcia komety :)

http://www.fg-kometen.de/pix/177P_e.htm

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj upolowana :)

Rzeczywiście nie ma problemów z odnalezieniem, w RKE 32 mm znalazłem dosłownie po kilku sekundach od wycelowania telepa. Najladniej wyglądała u mnie przez SPlossla 25 i Barlowa 2x. Niestety nie mam jeszcze innych okularów, cały czas zastanawiam się, w co "uderzać". W SPlosslu 10 mm- obraz bardziej zamazany.

Kometka dość jasno świeciła, choć to może wrażenie, bo warunki miałem wczoraj naprawdę wyśmienite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując jej dzisiejszy wygląd i ten ostatni jaki widziałem (czyli z 17.08) stwierdzam, że jest jeszcze bardziej rozmyta. Jej jasność mniej wiecej pozostała podobna, ale DC spadlo do 2.

W ciągu kilku nocy widać dynamikę zmian, dlatego komteki są takie pyszne :D

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona :D

 

21 sierpień 2006 r. (21:40 CEST = 19:40 UTC)

Miejsce: Rudnica : +23°25'01.0" E , +53°06'14.0" N

- ledwo dostrzegalna ze względu na małe DC (~2), znajdowala się blisko

gwiazdy TYC 3506-1319 (+6.6 mag)

 

Pozycja komety:

RA= 16h 55m 33s

Dec= +50° 17' 39"

Od Ziemi (delta)= 0.48063940 AU

Od Słońca ®= 1.11264 AU

Elongacja od Slonca 89.03°

 

Jasność ok. +10 mag. Niebo jeszcze nie dość ciemne.

Obserwowałem teraz gdyż potem miejsce gdzie znajduje się kometa

przemieści się nad łunę od Białegostoku. Spojrzałem na kometę też ok. 22:00 CEST,

była już lepiej widoczna. Potem na niebo nasnuły się jakieś delikatne chmury lub mgła.

Zasięg spadł.

Obserowałem też NGC 6229 i M92 (gromady kuliste).

 

Cieszę się, że udało mi się zaobserwować kometę. Poprzedna noc (20/21 VIII) była

pochmurna i deszczowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie dupa.

 

W sumie probujac z miasta liczylem na cud no i cud sie nie spelnil.

W ciagu kilkunastu minut krotkimi "hopsami" dotarlem dokladnie w miejsce, gdzie jest kometa, ale jej nie wypatrzylem.

 

Probowalem ja "dorwac" w projekcji i tez nic :(

Za jasne niebo.

 

Tak hopsalem:

 

 

 

A tak wygladala pozycja komety wg CdC i moja fotka (20x15s., Mak 127+PL32, A75):

 

 

 

Jak widac, na fotce nic nie widac :szczerbaty:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przerysowaniu mapek ze SN udało mi się dojechać do rejonu gdzie powinna byc kometa. Jednak patrzę a tam pusto :blink: Zastanawiając się gdzie kometka się zchowała zacząłem dokładnie przyglądać się gwiazdkom, i naglę widzę coś ogromnego i słabego :blink: Mylę się czy to była kometka ?

Ktoś wie jaką ma jasność bo SN podaje az 13,9 mag :blink:

 

PS. Polaris fajna fotka, tylko komety brak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esh, tyle razy sie pisze, żeby się nie sugerować jasnością jaką podaje program, bo na ogół się myli. Według ostatnich ocen z CometObs (http://groups.yahoo.com/group/CometObs/) to kometka ma ok 9 mag, przy DC rzędu 2-3. Z takim DC przy tej jasności trzeba ciemnego nieba i doświadczenia, zeby wiedzieć za czym się rozglądać w okularze. Jest też spora powierzchniowo.

To coś ogromnego i słabego, o którym pisałeś, to prawdopodomnie właśnie była kometa - duża i rozmyta :)

 

p.s.

lepiej idzie z wydrukowanymi mapami, z zaznaczoną trasą komety na pare dni, a nie z rysowanymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ją trafiłem dzięki bliskości NGC 6229, choć najpierw znalazłem... kometkę :szczerbaty:

Nie miałem żadnej mapy, poza "Niebem na dłoni" i "Niebem na weekend" :rolleyes:

Co do słabości blasku - jest i tak dużo wyraźniejsza niż np. M97, którą też ostatnio obserwowałem. Na pewno nie da sie jej znaleźć zbyt szybkimi "skokami". W RKE 32 mm była dobrze "wykrywalna", przy naprawdę powolnych ruchach telepem.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.