Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.

Jeśli chodzi o Tatry, to najdalej widziałem je z okolic Żabna (15 km na północny-zachód od Tarnowa), w linii prostej daje to 120km.

Beskidy z Góry Zborów (462mnpm 50°34'24" N, 19°31'49"E) oraz z okolic miejscowości Zabijak (50°32'11"N, 19°12'34"E) jadąc DK1 w kierunku Częstochowy, pomiędzy Siewierzem, a Koziegłowami.

Z racji tego, że jestem z Częstochowy to trapi mnie kwestia, gdzie się wybrać w okolicy, żeby było widać np Beskid Śląski. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że jestem z Częstochowy to trapi mnie kwestia, gdzie się wybrać w okolicy, żeby było widać np Beskid Śląski. :)

 

Witaj na Forum,

 

Dobre pytanie, sam jestem ciekaw, choć juz kiedyś próbowałem z Częstochowy poszukać gór i nic z tego. Najgorsze chyba w tym wszystkim jest to, że macie tam bardzo mało wystarczająco wypiętrzonych wziesień, a po drodze w Beskidy i jeszcze przed Katowicami znajduje się troche pagórków. Wydaje mi się, że nawet odpowiednik naszej hałdy w Murckach będzie dla Ciebie za niski.

 

Druga sprawa, że to już w końcu 120 km, a Beskidy to raczej skromne górki i zbytnio mogą się nie wyróżniać z odległości odpowiadającej naszej Murcki - Tatry. Tak więc obstawiam, że bez szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, sam jestem ciekaw, choć juz kiedyś próbowałem z Częstochowy poszukać gór i nic z tego. Najgorsze chyba w tym wszystkim jest to, że macie tam bardzo mało wystarczająco wypiętrzonych wziesień, a po drodze w Beskidy i jeszcze przed Katowicami znajduje się troche pagórków. Wydaje mi się, że nawet odpowiednik naszej hałdy w Murckach będzie dla Ciebie za niski.

 

Niestety...Między Częstochową a Śląskiem są wzniesienia o wysokości ok 350mnpm. A jeśli miałbym się wdrapać na najwyższe wzniesienia w okolicy to chyba w rezerwacie Sokole Góry, które ma ok 400mnpm. Więc to chyba za mało?

Mimo wszystko żyję nadzieją. :-) Ponoć krązą "legendy", że Tatry były widziane z Gór Świętokrzyskich (Święty Krzyż/Łysa Góra).

 

A może bardziej nastawiać się w kierunku Sudetów, a dokładniej rzecz biorąc na pasmo Gór Opawskich i Jesioników? Odległość podobna jak do Beskidu Śląskiego, jedyną przeszkodą może być Góra św.Anny.

Pisząc tego posta przypomniałem sobie, że wracając właśnie z Gór Opawskich widziałem je (albo Jesioniki) jeszcze z okolic Lublińca, a to już tylko 30 km od Częstochowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Wreszcie słonko wyszło i wróciła chęć do życia.

Nie wiem czy jeszcze pamiętacie, ale pod koniec lipca tego roku mieliśmy dobrą wietrzną pogodę która poodsłaniała góry. Przeglądałem ostatnio swoje zasoby i trafiłem na poniższe zdjęcie. I tu pytanie czy na tym zdjęciu to Ostry (w tle)?

20070730_170733e.JPG

Zdjęcie robiłem jeszcze z hołdy, dla orientacji po lewo jest na Skrzyczne (jeszcze bardziej w lewo), po prawo Czantoria:

20070730_170712e.JPG20070730_165359e.JPG

 

Co do Częstochowy - jest położona na zakończeniu/spadzie jury, więc z samego miasta raczej nie ma możliwości dojrzeć jakiego kolwiek szczytu, bo położone jest ono na około 250mnpm. Sytuacja mogła by się zmienić na lepszą, tak jak przypuszczasz, gdy "zdobędziesz" Sokolą Górę - tu się widok diametralnie powinien zmienić na podobny do tego:

TATRY_ZE_SOKOLEJ.G_K_CZEST.GIF

Na przeszkodzie w wypatrywaniu Beskidów są wzniesienia wokół silosa m.in. Siemonia-397m. Natomiast na Tatry przeszkadza sama Jura.

WIES_POD_CZESTOCH.JPG

Co do legend o wierchach z G. Świętokrzyskich to mogą być prawdziwe:

TATRY_Z_LYSICY_G.SWIETOKRZ.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt!

 

Dołączam się do życzeń dla wszystkich czytających wątek!'

 

Najbliższe dni mają obfitować w ładną pogodę, więc możliwe, że dostaniemy piękne widoki pod choinkę i tego także Wam życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na Pilsku. Widoczność była dobra, uchwyciłem Pradziada:

 

Tatry natomiast były jak na wyciągnięcie ręki:

[url=usunięte :)

 

Bardzo chętnie bym pooglądał, ale wchodząc na linki wyskakuje mi 100 różnych okienek i inne syfy. Wrzuć to może gdzieś indziej albo bezpośrednio na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia z Pilska :-)

 

W przedwigilijną niedzielę wyskoczyłem na parę godzin w góry żeby przejść z Rajczy przez Halę Boraczą do Węgierskiej Górki. Spodziewałem się inwersji i ją zastałem, ale przyznam, że jej zasięg i jakość trochę mnie zaskoczyły. Dodatkowo mała ilość śniegu nie utrudniała marszu nawet poza szlakiem. Ogólnie mogę powiedzieć, że na tak dobre warunki w Beskidach dawno już nie trafiłem.

 

1. Niżne Tatry i szczyt Wielkiego Chocza z Suchej Góry

2. Tatry Zachodnie i Wysokie z Suchej Góry

3. Lysa Hora z Hali Boraczej

4. Worek Raczański z Prusowa

5. Inwersja w Kotlinie Żywieckiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie widoczności gór z Częstochowy to proponuje zapytać jakiegoś lotnika, jak widać z górki z samolotu, może któryś zrobił zdjęcie.

Tatrerki z Pilska wspaniałe choć nieco niebieskie.

 

Zapytać lotnika, ewentualnie osobę, która wchodziła na maszt Klepaczka k/Wręczycy Wielkiej. Maszt ma ze 300m, co daje w sumie około 550mnpm. :-)

 

Co do zdjęcia, to dość mocno podkręciłem kontrast, dlatego niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytać lotnika, ewentualnie osobę, która wchodziła na maszt Klepaczka k/Wręczycy Wielkiej. Maszt ma ze 300m, co daje w sumie około 550mnpm. :-)

Co do masztu Klepaczka widziałem go w nocy podczas startu samolotem z Pyrzowic tuż po oderwaniu się od pasa tak z wysokości ok 20,30m.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Zastanawiam się nad pewnym zdjęciem: http://images31.fotosik.pl/85/010d8e701882bde2.jpg

Zdjęcie, którego autorem jest 'Krzysiek' z forum http://forum.turystyka-gorska.pl/. Tak na szybko wysuwam tezę, że na horyzoncie, powyżej chmur widać Grupę Pikuja, Połoninę Równą i Borżawa? Ale to być może zbyt odważna teza. Może ktoś miałby ochotę rzetelniej zanalizować to zdjęcie?

Sam niedawno wróciłem z wypadu na zachód słońca na Pilsku. Widoczność "absolutna" prawie w każdym kierunku. Jesioniki, mrugające światła Zakopanego, niekończący się refrakcyjny zachód słońca, widoki jakich niewiele razy doświadczyłem. Jak tylko dostanę zdjęcia, pokaże kilka + jedno zdjęcie które szczególnie mnie ciekawi. Aparat słaby, ale coś widać będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Nie pozostaje mi nic innego jak się zgodzić. Pisząc Zakopane myślałem również o przyległościach, mógł to być Ząb. A czy mogły to być jakieś stacje narciarskie np. w Zębie, czy w miejscowości Małe Ciche?

Zdjęć jeszcze nie mam, zresztą na moich i tak tego nie widać, mogę zaprezentować jedynie to:

87422dc89912ea99m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Z dużą ciekawością śledze ten wątek i dorzucam swoje 3 grosze.

Kilkakrotnie widziałem Beskid Śląski (Duże Skrzyczne) i Babią z budynków GCM na Ochojcu (górne piętra). Najlepszą porą na takie obserwacje jest połowa wiosny (zaczynają się zielenić drzewa a w górach wciąż leży snieg) ok. 1-1,5 godz przez zachodem słońca. Niestety nigdy nie miałem " nastroju' na robienie tam zdjeć i wszytkie widoki mam "in pectore".

Jedyną wartościową fotką Tatr znalezioną w moim archiwum to widok z "drugiej" strony czyli ze Słowacji z kieruneku południowo-wschodniego (okolice Popradu).

 

Pozdrowienia

Grzegorz

post-2228-1198964627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.