Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

gdzie planujecie ewentualne obserwacje? może po raz pierwszy jako nowy użytkownik się załapię

Dzisiaj z obserwacji nici, bo w ostatniej chwili pogoda się załamała, ale jeżeli się znowu powtórzy - a wszystko na to wskazuje - to obserwacje będą w godzinach przed zachodem Słońca z G. Siewierskiej - będę jeszcze o tym informował na forum.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, wczoraj tj w środe w godzinach popołudniowych mimo gęstych chmur widoczność była niezła. wracałem tramwajem wzdłuż DK94 o 16.00, w stronę południowo-wschodnią elektrownia Jaworzno III jak na dłoni, biały dymek na wysokości dobrych kilkuset metrów zlewał się z ciemnymi chmurami, na południowy-zachód widoczność jeszcze lepsza-podnóża Beskidu Śląskiego majaczyły.

Co z tymi obserwacjami w Górze Siewierskiej ? jakieś konkretne miejsce spotkań macie ? mam blisko, czasem mógłbym wpaść ze sprzętem do obserwacji (m.in. 2 lunety pseudoastronomiczne i aparat z świetnym zoomem do którego brak mi tylko profesjonalnego statywu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tymi obserwacjami w Górze Siewierskiej ? jakieś konkretne miejsce spotkań macie ? mam blisko, czasem mógłbym wpaść ze sprzętem do obserwacji (m.in. 2 lunety pseudoastronomiczne i aparat z świetnym zoomem do którego brak mi tylko profesjonalnego statywu)

Dokładne miejsca naszych spotkań na Górze Siewierskiej znajdziesz tutaj - http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=474

 

Nazwane są one Góra Siewierska (wschód) i Góra Siewierska (zachód). Oba miejsca są bardzo blisko siebie, ale zwykle spotykamy się na "zachodzie", bo stamtąd jest lepszy widok na południe, natomiast na "wschodzie" można ładnie pooglądać Jurę. Spotkanie - jak zaznaczyłem wcześniej - będzie organizowane przy sprzyjającej pogodzie z, załóżmy, 5h wyprzedzeniem.

 

Serdecznie zapraszamy Ciebie i resztę zainteresowanych, bo najwyższa pora już rozpocząc sezon obserwacyjny. U mnie sprzęt zarasta mchem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda wszyscy czekamy niecierpliwie na kolejne sensacyjne zdjęcia Alp z Karpatów, ale tak w ramach przekąski przed głownym daniem taka oto ciekawa obserwacja z Zusterny w Słowenii. Smaczku dodaje tutaj fakt, że zdjęcie wykonano praktycznie z poziomu morza...

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne miejsca naszych spotkań na Górze Siewierskiej znajdziesz tutaj - http://www.dalekieobserwacje.eu/?page_id=474

 

Pytanie techniczne - jak tam dojeżdżacie? Bardzo dobrze znam to miejsce ale szczerze mówiąc tylko z przejeżdżania obok. Dojeżdżacie samochodem od miejscowości Góra Siewierska czy zostawiacie przy cmentarzu w Strzyżowicach bo takie dwie opcje dotarcia tam przychodzą mi do głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojeżdżacie samochodem od miejscowości Góra Siewierska czy zostawiacie przy cmentarzu w Strzyżowicach bo takie dwie opcje dotarcia tam przychodzą mi do głowy?

Nic bardziej błędnego :) Z Katowic zawsze dojeżdżam tam starą sprawdzoną drogą - skręcam z Gierkówki na starą drogę na Pyrzowice i jadąc cały czas prosto dokładnie w momencie przejeżdżania koło tablicy Góra Siewierska skręca się w prawo (duży, wyraźny skręt). Następnie jedzie się ok 2,5 km prosto, po czym dojeżdża się do charakterystycznego trójkątnego skrzyżowania, gdzie droga główna idzie w lewo, my natomiast skręcamy w prawo i na następnym możliwym skrzyżowaniu znowu w prawo i dosłownie do kilkuset metrach skręca się z drogi głównej na szutrówkę, która wyraźnie prowadzi na szczyt wzniesienia. Z resztą często jest tam tłoczno od motolotniarzy, którzy upatrzyli sobie to miejsce do uprawiania swojego hobby. Jak chcesz wrzucę na forum zrzut z zumi lub viamichelin, ale wydaje mi się, że jest to na tyle prosty dojazd, że będzie to zbyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na świetnej mapie na pkt.pl ten wasz punkt obserwacyjny jest już na końcu świata! :o

31425130.th.jpg

a tak wygląda dokładnie punkt z którego startują paralotniarze, domyślam się że tam też jest wasz punkt obserwacyjny:

87032908.th.jpg

 

mam też małą prośbę. czy można dodać do zaznaczonych na mapie na DO punktów obserwacyjnych również mój punkt znad Oberży przy DK4 w Czeladzi o którym już wspominałem? oto dokładne namiary wraz ze współrzędnymi również z Geoportalu:

52432678.th.jpg

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak się macie?

 

W ramach porządków znalazłem takie starocie. Całkiem możliwe, że już tu wrzucałem, ale może nie. Kolory podrasowane, ale to nie o kolory chodzi. Czy ktoś nudzący się mnie oświeci i powie, czy to dość daleko widać, czy tylko mi się zdaje. A przede wszystkim - co? Oba z Tarnicy.

 

tarnica2.jpg

 

tarnica3.jpg

 

miłego dnia.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wygląda dokładnie punkt z którego startują paralotniarze, domyślam się że tam też jest wasz punkt obserwacyjny:

87032908.th.jpg

 

mam pytanie co to za fajna mapka? jakiś program czy dostępna online? Przydatne połączenie poziomic w widokiem satelitarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie co to za fajna mapka? jakiś program czy dostępna online? Przydatne połączenie poziomic w widokiem satelitarnym.

 

http://maps.geoportal.gov.pl/

 

Fajną sprawą jest możliwość regulowania przeźroczystości poszczególnych warstw ( po lewej stronie po najechaniu na warstwę pojawia się dodatkowe menu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ dokładnie tak. to Geoportal. ten link może nie działać. podaję bezpośredni do mapy: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/

 

jak już wspomniał kolega Rafał zasadniczą sprawą różniącą Geoportal od Zumi czy innych jest to że mapa nie jest skonstruowana ze zdjęć satelitarnych lecz lotniczych stąd tak dokładne przybliżenia. Fajną sprawą jest właśnie możliwość edycji wyświetlanych warstw, m.in. map topograficznych, danych katastralnych oraz ortofotomapy. Ja użyłem orto z dużą przeźroczystością + skanów mapy topo aby było widać poziomice. niezwykle proste a zarazem zaawansowane narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś nudzący się mnie oświeci i powie, czy to dość daleko widać, czy tylko mi się zdaje. A przede wszystkim - co? Oba z Tarnicy.

Na drugiej fotce, dla przykładu, złapałeś "tarnicki standard", czyli średnie warunki widocznościowe i takie same odległości. Z najbardziej charakterystycznych - na pierwszym planie ostro pnie się Pliszka, za nią najwyższa Ostra Hora i z prawej schodzi do niej Połonina Równa. W tej samej odległości co Równa z lewej strony kadru Wielki Wierch i nad nim wystający Pikuj. Na ostatnim planie z prawej strony Pikuja majaczy Stoy i kilka innych szczytów Borżawy. Maksymalne odległości na tym zdjęciu nie przekraczają 60 km.

 

I tak jeszcze na marginesie. Natchnęło mnie ostatnio, aby w najbliższym czasie udać się na osławioną już na forum górkę w Psarach ( 50°36'26.99"N, 18°58'41.44"E), która już nie raz z różnych powodów nas zaskakiwała. Teraz okazało się, że to również ciekawe miejsce obserwacyjne. Ze wstępnych analiz wynika, że widać stamtąd wzniesienia koło Olesna (!), Jeseniki i Góry Złote, ale co najciekawsze również sam szczyt Śnieżnika :) Osiągalny Beskid Śląski i nic więcej na południe oraz oczywiście większa część Jury. Bardzo liczyłem, że miejsce to okaże się jednym z nielicznych miejsc pod Częstochową, z którego pokaże się Kamieńsk, ale analizy Rafała pokazały, że przeszkadza w tej obserwacji to wzniesienie... Które skądinąd stało się następnym punktem docelowym mojej przyszłej wyprawy, na którą zapraszam zainteresowanych przy najbliższym pogodnym weekendzie (gdyż ten na taki się nie zapowiada).

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w sumie tak podejrzewałem, tego dnia nie sposób się było spodziewać czegoś więcej.

Jakiś czas temu pojawił się pomysł, żeby opisać wygenerowaną panoramę z Tarnicy (bo to zawsze zagadka, pamiętam dyskusje czy to było widać Vyhorlat czy nie i dalej nie wiem czy to jest możliwe) - czy coś się dzieje w tym temacie?

pozdrawiam

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje żeby w wakacje przy dobrej widoczności wybrać się na wycieczke szlakiem 4 hałd: Murcki, Kostuchna, Skalny, Czerwionka. Co Wy na to ?

Ja popieram i wspomogę każdą tego typu inicjatywe - póki co ciągnie mnie na północ, ale w wakacje chętnie zorganizuje spotkania na w.w. Na "teraz" proponujemy z Rafałem spotkanie na G. Siewierskiej, czekamy tylko na lepszą widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W ramach porannego niedzielnego relaksu zapraszam do małej galeryjki z wczorajszego wypadu na Skrzyczne ;)

Tatry, Pilsko, Velky Choc (który gołym okiem był niedostrzegalny, w obiektywie zwrócił moją uwage, bo wyglądaj jak "odwrócona chmura" :D )

http://czakiczakiczaki.fotosik.pl/albumy/603689.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jeszcze na marginesie. Natchnęło mnie ostatnio, aby w najbliższym czasie udać się na osławioną już na forum górkę w Psarach ( 50°36'26.99"N, 18°58'41.44"E),... Które skądinąd stało się następnym punktem docelowym mojej przyszłej wyprawy, na którą zapraszam zainteresowanych przy najbliższym pogodnym weekendzie (gdyż ten na taki się nie zapowiada).

 

M.

Pod koniec tygodnia napłynie arktyczne powietrze, więc może będą dobre warunki, bo zaczyna się pora dalekich widoków z nizin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jeszcze na marginesie. Natchnęło mnie ostatnio, aby w najbliższym czasie udać się na osławioną już na forum górkę w Psarach ( 50°36'26.99"N, 18°58'41.44"E), która już nie raz z różnych powodów nas zaskakiwała. Teraz okazało się, że to również ciekawe miejsce obserwacyjne. Ze wstępnych analiz wynika, że widać stamtąd wzniesienia koło Olesna (!), Jeseniki i Góry Złote, ale co najciekawsze również sam szczyt Śnieżnika :) Osiągalny Beskid Śląski i nic więcej na południe oraz oczywiście większa część Jury. Bardzo liczyłem, że miejsce to okaże się jednym z nielicznych miejsc pod Częstochową...

I gdyby nie te ostatnie kilka słów byłbym pewien że chodzi o bardzo dobrze znane mi wzniesienie w Psarach ale tych w powiecie Będzińskim, nomen omen w bezpośrednim sąsiedztwie Góry Siewierskiej. Widać z niego świetnie całą okolice, również wasze miejsce spotkać na Równej Górze w G.Siewierskiej. Dobrego zdjęcia na potwierdzenie nie mam ale w prostej linii to jakieś 3200metrów.

Na południe niezła panorama. Podrasowana troszeczke i podpisana. Jakość i widoczność niezbyt dobra ale to tylko zdjęcie z telefonu.

1copyifw.jpg

Jeśli chodzi o północ, właścicielka działki z której robiłem zdjęcie mówi że zamek w Ogrodzieńcu jest stąd osiągalny.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Znalezione na pl.rec. gory: http://my.opera.com/sp2scf/albums/show.dml?id=716391

Prawdopodobnie Elektrownia Jaworzno III z Pilska.

To by się nawet zgadzało, bo na fotce widać charakterystyczny Wielki Cisownik, a przez niego właśnie powinna przebiegać linia patrzenia na EL Jaworzno. 75 km jak byk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, można jakoś zdobyć mapy w formacie TAGRA??

bo ostatnio zainteresowałem sie takim małym programikiem o nazwie Terragen, który daje spore możliwości symulacji.

 

PS.

Na śnieżce niezła pogoda:

http://polskalokalna.pl/galerie/galerie/zn...djecie,988880,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niezła pogoda była tylko na parę godzin, wczoraj znów to co zwykle - mgła i silny wiatr. Taka pogoda panująca od dłuzszego czasu spowodowała utworzenie sie rekordowej ilosci sadzi. To pod jej ciężarem zawaliła sie konstrukcja budynku. Niestety na dłuzszy czas wyłączyło to dostęp do najswiezszych danych meteo i obrazka z kamery. Czeską automatyczna stację meteo z niezłą kamerką roztrzaskał w zeszłym roku wiatr, Wielka Sowa znów nieczynna, na Biskupiej Kopie obrazki są gorszej jakości, pozostaje jeszcze Lysa hora, Labska Bouda http://www.chmi.cz/meteo/ozon/UV.html - ale tu niewiele widać, choc są bieżące dane meteo, Hala Szrenicka http://hala-szrenicka.com/webcam.html - tu tez mało co widać.

 

Najbliższe dni moga byc ciekawe ze względu na napływ czystego powietrza artkycznego. Silny wiatr, mała wiglotność, niskie zapylenie powoduje dużą widzialność. To dobry czas na dalekie nizinne obserwacje. Szczyty gór mogą jednak pokrywać chmury.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.