Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba że :blink::Boink: "podstawą" dymu nie jest dym, tylko las na horyzoncie prześwitujący w dziurze stworzonej przez kilka drzew z lasu w Czerwionce. Zauważcie, że to ten sam odcień szarości...

 

Jest to tym bardziej uzasadniona teza, że jeżeli podstawą byłby dym, to musiałby on lecieć pionowo w górę do linii koron drzew a dopiero później skręcać na północ, co nie ma sensu...

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może jakaś "ciufcia" w Czerwionce :D

 

Edit:

Dobra, ja się poddaję. Może ktoś z szanownego grona kolegów ma możliwość by to spawdzić w Łaziskach Górnych, tu m.in. prośba do Tushy. Mój typ to dalej Kuźnia Raciborska....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzę, że tylko ja miałem problemy z wejściem na forum przez ostatnie dwa dni...

 

Jeśli chodzi o dym, to mam wrażenie, że jego źródło znajduje się dalej niż hałda w Czerwionce, choć niekoniecznie bardzo daleko. Konkretnych pomysłów nie mam.

 

Świateł z Magurki Wilkowickiej nigdy nie widziałem z Kostuchny. Nie wiedziałem nawet, że ten maszt ma oświetlenie. Trzeba będzie się wybrać pod niego którejś nocy ;-)

 

I na koniec fotorelacja, a właściwie powtórzenie ujęć prezentowanych przez kolegów. Bardzo miło było się z Wami spotkać. Mam nadzieję, na rychłą powtórkę w jeszcze większym gronie :-)

 

Dwie panoramki: Katowice i Tychy

Widok ogólny

Northwood & Benji

Tusha & syn

Z cyklu "różne sposoby używania szkieł": sposób naoczny i sposób doustny

Trzy zachody: przerywany, z ptaszkiem i z dymkiem

Wszyscy

Latało nad nami #1

Latało nad nami #2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dymu :)

 

Spróbujmy sobie przypomnieć, co mówiliśmy gdy zobaczyliśmy dym. Ja pamiętam coś w stylu 'ooo jakiś dymek się pojawił'. Właśnie - 'pojawił się', czyli raczej jest mały. Gdyby był duży (czyt. daleko) to nie mógłby się tak o po prostu pojawić, powinien on tam być cały czas i dopiero tarcza słońca się powinna na niego nasunąć. Może się mylę, ale nie przypominam sobie żeby tak to było. Było to chyba tak że Słońce tam już było, a on wyłonił się od dołu.

 

Oczywiście nie jestem tego pewny, ale teraz wydaje mi się że jest blisko ...

 

 

Edit ... Kurde, chyba jednak źle sobie przypomniałem i niepotrzebnie narobiłem chałasu ... zdjęcie PPB zachód Słońca z ptaszkiem, pokazuje że dym już był, a Słońce sie nasuneło.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie, że podczas ubiegłorocznego wypadu na Skalny (17.10.2008) też coś kopciło koło hałdy w Czerwionce. Jeśli dobrze pamiętam, to wtedy dym pojawił się nagle i przypominał mi kłęby z z jakiegoś zakładu (cynkowni? koksowni?).

 

A może to Apacze z rezerwatu...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak merti, zwłaszcza że jest on totalnie za hałdą :P

 

Byłem wczoraj w Bielsku. Powiem wam że chyba odkryłem dlaczego wciąż nie widać Beskidów? Jak ma być je widać skoro nad samym Bielskiem jest taki smog że Skrzyczne ledwo widać. :ha::Boink:

DSC04275.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg, to trochę dziwne co piszesz bo na zdjęciu widać że jest obok hałdy. Dodatkowo powyższe zdjęcie marcinals'a potwierdza jego "miejscówkę" (lewy dolny róg zdjęcia przy 200% zumie). Dobra, może odłużmy ten temat na kiedy indziej bo już zrobiły się dwie strony, a nóż ktoś będzie miał szczęście być w tamtych stronach i uda mu się trafić w ten "dymny" moment .... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak merti, zwłaszcza że jest on totalnie za hałdą :P

 

Byłem wczoraj w Bielsku. Powiem wam że chyba odkryłem dlaczego wciąż nie widać Beskidów? Jak ma być je widać skoro nad samym Bielskiem jest taki smog że Skrzyczne ledwo widać. :ha::Boink:

DSC04275.JPG

 

To nie smog a ogólne silne zapylenie powietrza przy stagnacji nad kontynentem i braku opadów. Na dodatek dziś np nad Wrocławiem przeszła burza piaskow. Wiatr porywał nieuprzatniety po zimie piasek i pył z ulic i chodników i wciagnął go wysoko pod Cu con i Cb. Za to po jej przejsciu w prądzie opadającegp powietrza za Cb na tyle sie oczyściło, że ukazała się całkiem wyraźnie Ślęża.

Na zmianę pogody przez najbliższy tydzien nie ma co liczyc więc ogłaszam przerwę świateczną od DO

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może jakaś "ciufcia" w Czerwionce :D

 

Edit:

Dobra, ja się poddaję. Może ktoś z szanownego grona kolegów ma możliwość by to spawdzić w Łaziskach Górnych, tu m.in. prośba do Tushy. Mój typ to dalej Kuźnia Raciborska....

 

Witam.

Postaram się w najbliższym czasie wdrapać na hałdę i sprawdzić co to za dym, ale to chyba po świętach dopiero.

 

 

Tusha & syn

 

To mój siostrzeniec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vrg

To ja już zgłupiałem :Boink: . Wyjaśnij mi gdzie jest hałda Dębieńska a hałda Czerwionka....

to jest w domyśle hałda przy byłej kopali KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

W sumie nie wiem nawet czy ona na prawdę zwana jest Dębieńsko tak oficjalnie jak hałda Skalny... :szczerbaty:

 

przypomni ktoś czy ta hałda ma jąkąś oficjalną nazwę ?

 

a tak z innej beczki, póki z DO nici mam coś dla rozrywki. zrobione wczoraj z mojej działki. zapomnijcie na chwilę o całej posiadanej przez was astro- i geograficznej wiedzy. Czyż to nie piękny zachód słońca nad tatrami ? :lol:

100_5385.JPG100_5389.JPG100_5386.JPG

nr 3 niczym Kozi Wierch albo Krywań :szczerbaty:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie smog a ogólne silne zapylenie powietrza przy stagnacji nad kontynentem i braku opadów. Na dodatek dziś np nad Wrocławiem przeszła burza piaskow. Wiatr porywał nieuprzatniety po zimie piasek i pył z ulic i chodników i wciagnął go wysoko pod Cu con i Cb. Za to po jej przejsciu w prądzie opadającegp powietrza za Cb na tyle sie oczyściło, że ukazała się całkiem wyraźnie Ślęża.

Na zmianę pogody przez najbliższy tydzien nie ma co liczyc więc ogłaszam przerwę świateczną od DO

Wyglada na to, ze witkowe swiateczne prognozy sie ziszcza i poki nie przyjdzie pierwszy porzadny opad, to mamy fajrant od Do. Gdzies czytalem, ze czekaja nas w najblizszym czasie gwaltowne opady i burze i w tym upatruje nadziei dla wyzyn. Miejmy nadzieje, ze spadnie cos do spotkania na Sw. Annie, bo wczoraj wszedlem na Murcki i stracilem wszelkie nadzieje. A wiele nie trzeba, bo przed wczoraj przeszedl u nas przelotny opad i od razu z Kostuchny pojawila sie Sw. Anna. A na najblizsze dni wszelkiego dobrego dla dalekich obserwatorow i do odezwania po Swietach. m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzinnych, wesołych Świąt, dla sympatyków Dalekich Obserwacji - życzy Jurek K. z małą.Żonką i małą.Zuzią ;)

Oby widoki na przyszłość, były daaaalekie...

 

 

PS.

dziś przerzuciłem zaległe Nowiny Gliwickie, z 25.III, a tam, na drugiej stronie, w stałym cyklu "Portret Nowin" - nasz kolega patrykos !!,

jest też mowa o DO i naszym forum - polecam...

IMG_0856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze dzięki temu tematowi, łatwiej jest mi teraz cokolwiek opisać na moich fotkach, dzięki dużej ilości materiałów na forum i na stronie Dalekie Obserwacje, oraz dzięki fachowym specjalistom od rozpoznawania :)

Pozdrawiam i również życzę Wesołych Świąt!!

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na początek Zdrowych i Wesołych Świąt wszystkim forumowiczom :D

 

Zamieszczam fotorelację z ubiegłego tygodnia, kiedy to z Marcinem (i jego juniorem) wybraliśmy się na obserwacje w tereny Jury.

Pierwszym przystankiem była górka w Niegowonicach przy drodze 790 w kierunku Ogrodzieńca: 885d8d573c494b78m.jpg to widok na południe.

 

Zamek w Ogrodzieńcu:

272fe80213bb0db2m.jpg

i Merti:

813f4e370a6d3b50m.jpg

i panoramka na północ:

0a474940950f2ed6m.jpg

 

Potem udaliśmy się w kierunku Olkusza. Tam wybraliśmy miejsce niedaleko Soborowej Góry 445m n.p.m.Wszędzie kiepska widoczność :angry: . Kilka fotek:

kierunek na płd.:

663ae6df23dfb527m.jpg

kierunek na zach.:

d1d58f2349080d6cm.jpg

kierunek płn-wsch.:

b736ac6a3f389b0am.jpg

i na koniec na Zamek w Rabsztynie:

4eb28579d2e59f51m.jpg

 

Wracając do domu przed Trzebinią zaliczyliśmy Górę Galman 483m n.p.m. ale okazała się...zalesiona :angry: .Także kilka godzin aktywnych, ponad 100km trasy,widoczności brak, ale człowiek był, zobaczył :D .

Następna na liście zbliża się Skałka 513 w Jerzmanowicach. Tylko ta widoczność niechaj przyjdzie...

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na pocz?tek Zdrowych i Weso?ych ?wi?t wszystkim forumowiczom :D

 

Zamieszczam fotorelacj? z ubieg?ego tygodnia, kiedy to z Marcinem (i jego juniorem) wybrali?my si? na obserwacje w tereny Jury.

Pierwszym przystankiem by?a górka w Niegowonicach przy drodze 790 w kierunku Ogrodzie?ca: 885d8d573c494b78m.jpg to widok na po?udnie.

No w koncu :) Marcin i Michal jak za starych dobrych czasow przecieraja szlaki dla dalekich obserwatorow.

Szkoda, ze widocznosc nie rozpieszcza, a jura ma to do siebie, ze oferuje mega widoki i odleglosci, ale wymaga lepszych warunkow niz nasze miejscowki. Tak sie sklada, ze konczac spotkanie na Skalnym rozwazalismy wyjazd na jure, ale obecnie panujace warunki faworyzuja jednak sw anne. A probowaliscie wyciagac z tych fotek beskidy? Zastanawia mnie jeszcze skad tam doszukiwac sie g. Swietokrzyskich... Chyba kiedys to sprawdzalismy na forum, pamietacie? Gratuluje wyprawy i dzieki za relacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.