Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

3a46f49c3dc3a4d7m.jpg

 

146e3b610e10298cm.jpg

Widać :) Na tle tego niższego masztu po zabawie kontrastem. Mamy szczęście, bo praktycznie na wysokości Strzelinca (Szczelinca?) przebiegała granica dalekiej i zerowej widoczności.

 

Gdyby się to potwierdziło, to znaczyłoby to, że Ślęża jest stamtąd spokojnie do złapania wraz z Wielką Sową!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos, jak tak patrze, na te tatry z Gliwic, to wydaje mi się, że ja też mogę mieć coś podobnego, tyle że z Zabrza, i nie Wysoką, lecz Banówke :).

Jak obrobie (ponownie) to podrzuce. :) Robienie sobie z nas jaj przez piksele, zdarza się zbyt często:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, źle znaznaczyłeś położenie Szczelinca. On jest w miejscu łączenia zdjęć na ostatniej panoramce Benjiego. Tam gdzie pociemnienie, czyli na prawo od tego 'czegoś' a'la maszt na horyzoncie. Jeszcze bardziej na prawo wyszedł jakiś 'kapelusz'... Sądząc po wysokości to chyba coś blisko. Tylko co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać :) Na tle tego niższego masztu po zabawie kontrastem. Mamy szczęście, bo praktycznie na wysokości Strzelinca (Szczelinca?) przebiegała granica dalekiej i zerowej widoczności.

 

Gdyby się to potwierdziło, to znaczyłoby to, że Ślęża jest stamtąd spokojnie do złapania wraz z Wielką Sową!

 

Wielka Sowa się pojawiła po obróbce fotki Benji;-D

thumb_49f2167a8dcac723501686.jpg

 

EDIT

 

To raczej nie Wielka Sowa...już się pogubiłem.

 

Wygenerowałem Panoramę w tym kierunku, identyfikujcie sami ;-D

 

thumb_49f21b6ce05da408972368.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka Sowa się pojawiła po obróbce fotki Benji;-D

thumb_49f2167a8dcac723501686.jpg

 

EDIT

 

To raczej nie Wielka Sowa...już się pogubiłem.

 

Wygenerowałem Panoramę w tym kierunku, identyfikujcie sami ;-D

 

thumb_49f21b6ce05da408972368.jpg

 

To na pewno nie Sowa. Mi wyglada na końcówke wsch grzbietu Bardzkich a wiec może Kalwaria (564m), tylko dlaczego to takie wystające? Tu wyraźnie widać, że na zach widoczność była znacznie gorsza.

Możecie pokazać mi dokładnie gdzie widzicie Szczeliniec, bo jakoś go nie mogę dostrzec? Az dziwne, że może byc osiagalne, przeciez od Bardzkich to kawał drogi a wysokość nie taka imponujaca.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno nie Sowa. Mi wyglada na końcówke wsch grzbietu Bardzkich a wiec może Kalwaria (564m), tylko dlaczego to takie wystające? Tu wyraźnie widać, że na zach widoczność była znacznie gorsza.

Możecie pokazać mi dokładnie gdzie widzicie Szczeliniec, bo jakoś go nie mogę dostrzec? Az dziwne, że może byc osiagalne, przeciez od Bardzkich to kawał drogi a wysokość nie taka imponujaca.

Witku, wg mnie Szczeliniec to ta gorka na prawo od odleglego masztu na horyzoncie, pierwszego na prawo od komika cementowni. Zerknij na symulacje. Na zdjeciu jest mniej wyrazny niz G. Zlote, wiec wnosze, ze jest duzo dalej, a na tej linii juz nic wiecej nie ma. Zaskakujacy jest jednak ten szczyt najbardziej na prawo. To faktycznie cos z Bardzkich, ale na symulacji taki kopiasty nie jest. Z kolei na GE potwierdza sie ksztalt, ale nie wysokosc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot obiecane, domniemania tatr zachodnich z Zabrza.

7f811164c9a948f8m.jpg

symulacja

0f6da868fa8f181fm.jpg

mocna obróbka

 

Na kilku(chyba nawet kilkunastu) fotach, w różnych kadrach, przy różnych oświetleniach i różnych zoomach wyłania się ten sam podobny kształt

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :)

 

Tak sobie oglądam zdjęcia, na których na siłę chce się wyciągnąć Tatry, czy inne odległe obiekty i stwierdziłem, że wszystko ma swoje granice.

Rozumiem że można pobawić się jasnością i kontrastem, żeby coś lepiej uwidocznić, ale bez przesady. Wpatrywanie się w jakiś mały wycinek pikselozy obrobionej już tak, że w ogóle nic nie widać i zastanawianie się, czy to są Tatry czy nie, w moim odczuciu nie daje już takiego uroku.

 

Może przesadzam, ale ja to tak czuję :notworthy:

 

Pozdrawiam! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kosciak. Staram unikać się sytuacji kiedy trzeba coś mocno wyciągać po to by pokazać światu że tam coś jest. Nauczkę mam po zimowych Tatrach, bo wtedy to kombinować na potęgę aby je wyeksponować na zdjęciu, choć przez bino były wyraźne to na ekranie już pikseloza panowała :). Dlatego czekam na takie dni jak poprzednia sobota 18.04 kiedy to widoczność jest fantastyczna. W takich dniach staram się zrobić jak najwięcej zdjęć, choć nie mam sprzętu jak trza, bo a nóż coś dostrzegę na monitorze bez zabawy programami. I to w tej całej zabawie jest dla mnie najważniejsze - NAJLEPSZA WIDOCZNOŚĆ. B)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kościak, metri też mi się tak wydaje, lekki retusz spoko ok, ale jeśli właśnie chce się cos na siłe udowodnić to nie ma tej przyjemności. Pisałem 'domniemane' bo to tylko domniemanie.. że coś tam może być.. a tak naprawde nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć czy coś tam rzeczywiście jest. A co do pikselozy to czasami można świra przy tym dostać :P

Więc patrykos, musimy dalej polować, bo wg wszelkich znaków na niebie i na ziemi w końcu załapiemy co nasze :).

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam ostatnią panoramkę (17 fotek -prawie okrągłą) z ikara na północ z cyklu od górki k. Lubszy po El. Opole

http://s5.zapodaj.net/1255307.jpg.

:Salut:

 

Benji proszę wrzuć tą panoramę jeszcze raz, bo mi wyskakuje ERROR, a nie powiem, ciekawi mnie ona bardzo. Ponadto pozwoliłem sobie trochę nabazgrać na Twoich zdjęciach - tyle co udało mi się rozpoznać w mojej okolicy.

 

Kolejna sprawa to taka moja mała symulacja na temat waszych Sokolich Gór - zał. 2. Moim zdaniem to ten niewielki las koło "miejscowości" Berków. Jeśli dobrze pamiętam to jego wschodnia część jest na niewielkim wzniesieniu.

Pozdrawiam.

BENJI_opis.jpg

grojecberg_analiza.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kościak, metri też mi się tak wydaje, lekki retusz spoko ok, ale jeśli właśnie chce się cos na siłe udowodnić to nie ma tej przyjemności. Pisałem 'domniemane' bo to tylko domniemanie.. że coś tam może być.. a tak naprawde nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć czy coś tam rzeczywiście jest. A co do pikselozy to czasami można świra przy tym dostać :P

Więc patrykos, musimy dalej polować, bo wg wszelkich znaków na niebie i na ziemi w końcu załapiemy co nasze :).

Zgadza się :) Ja z ostatniego zdjęcia na siłę wyciągam by później mniej więcej wiedzieć w które miejsce ma wycelować Jurek swoim aparatem :)

Ja tez będę polował od kiedy wieża będzie czynna codziennie ;)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji proszę wrzuć tą panoramę jeszcze raz, bo mi wyskakuje ERROR, a nie powiem, ciekawi mnie ona bardzo. Ponadto pozwoliłem sobie trochę nabazgrać na Twoich zdjęciach - tyle co udało mi się rozpoznać w mojej okolicy.

 

Kolejna sprawa to taka moja mała symulacja na temat waszych Sokolich Gór - zał. 2. Moim zdaniem to ten niewielki las koło "miejscowości" Berków. Jeśli dobrze pamiętam to jego wschodnia część jest na niewielkim wzniesieniu.

Pozdrawiam.

 

Podzieliłem ją na dwie cześci :

http://s5.zapodaj.net/88104742.jpg.html

 

http://s2.zapodaj.net/28574486.jpg.html

 

Dzięki za opisy , każdy opis jest konstruktywny i daje jakiś pogląd na dalekie obserwacje i nawet do jednej osoby opłaca się składać te panoramy by wiedzieć co, gdzie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku, wg mnie Szczeliniec to ta gorka na prawo od odleglego masztu na horyzoncie, pierwszego na prawo od komika cementowni. Zerknij na symulacje. Na zdjeciu jest mniej wyrazny niz G. Zlote, wiec wnosze, ze jest duzo dalej, a na tej linii juz nic wiecej nie ma. Zaskakujacy jest jednak ten szczyt najbardziej na prawo. To faktycznie cos z Bardzkich, ale na symulacji taki kopiasty nie jest. Z kolei na GE potwierdza sie ksztalt, ale nie wysokosc.

Rzeczywiście coś tam widac ale słabiutko, na granicy widoczności. Trudno nawet ustalić kształt a Szczeliniec ma dość charakterystyczny. Symulacja niestety juz jest niedostępna. To po prawej to musi być Kalwaria, ba to już nic innego nie ma. Wysokość jest zaskakujaca ale fotka jest w duzym powiększeniu, więc może to mylić. Szkoda że nie widac dalej na prawo, bo tam znów są wyższe szczyty 665 i 673m i wtedy można by porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wybrałem się wczoraj na Górę Kamieńsk. W końcu znalazłem fajną miejscówkę do dalekich obserwacji w kierunku E i S. Myślę, że spokojnie będzie można stąd dostrzec Góry Świętokrzyskie. Podam współrzędne z GE, bo GPSa nie mam przy sobie: 51°12'15.71"N 19°25'52.32"E 396m npm. Poprosiłbym o wygenerowanie panoramy w kierunku G. Świętokrzyskich. Ogólnie kierunek wschodni i południowy dobrze obfotografowałem.

Oto kilka zdjęć:

Ogólne spojrzenie w kierunku E i S: pano2.jpg

Kierunek N: pano.jpg

Bełchatów (17km): be_chat_w_17km.jpg

Piotrków Trybunalski (28km): piotrk_w_28km.jpg

Elektrownia Bełchatów: el_belchatow.jpg

Góra Chełmo(27km): G_ra_Che_mo_27km.jpg

Sokole Góry i zamek w Olsztynie (54km i 52km): sokole_i_olsztyn_52km_i_54km.jpg

 

Wieczorem wybrałem się do Olsztyna, aby popatrzeć w przeciwnym kierunku:)

Góra Kamieńsk z Olsztyna (52km): kamiensk_z_olsztyna_52km.jpg

Jasna Góra z Olsztyna(14km): jasnagora_14km.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, szkoda że nie dałeś znać ... kapke sie mi wczoraj nudziło ;p

 

EDIT: Sprawdziłem na szybko. Niestety najwyższe szczyty gór Świętokrzyskich nie są osiągalne z góry Kamieńsk. Zasłaniają je szczyty w czerwonej elipsie, mające ok 450m npm. wysokości.

 

EDIT2: Dopiero z poziomu 500m npm. (wysokość wiatraków?) jest osiągalny jakiś sześćsetnik ...

kam.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, szkoda że nie dałeś znać ... kapke sie mi wczoraj nudziło ;p

Ech...To był wyjazd zupełnie niezamierzony. Wyjechałem z domu z myślą o wstąpieniu do kilku sklepów na mieście, ale nagle wpadł mi do głowy ten pomysł i zmieniłem kierunek jazdy. :)

 

Dzisiaj będę w Ojcowie, ale czysto rekreacyjnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Northwood - dzięki za relacje, dalekie obserwacje z tejże zamieściłem na DO.

 

No i powstaje pytanie czy powinniśmy się interesować hałdą Kamieńsk jako lokalizacją spotkania obserwacyjnego. Zanim jeszcze zrodziła się idea spotkań myślałem o Kamieńsku jako punkcie docelowym wyjazdu po Beskidy (wyjaśniło się...) i G. Świętokrzyskie (niestety też...). Wygląda na to, że nic odległego tam nie upolujemy. Pytanie co z G. Chełmno i G. Kozłową k/Józefowa i Przedborza? Stamtąd powinniśmy mieć szanse na zobaczenie korony G. Świętokrzyskich nawet przy gorszej pogodzie.

 

Czekam też cały czas na decyzje w sprawie wyjazdu na Jurę. Wczoraj i dzisiaj widoczność mogła nas poważnie rozczarować, więc czekamy do następnego weekendu.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka mała ciekawostka. Przeglądając właśnie GE szukając ciekawych PO niedaleko G. Święokrzyskich natknąłem się na dziwną szpilke, którą dawno temu musiałem w jakimś celu wbić na mapie. Długo nie potrafiłem sobie przypomnieć w jakim celu to zrobiłem i czym to z pozoru niewinnie wyglądające miejsce miałoby się wyróżniać.

 

Otóż okazuje się, że jedynym miejscem w Polsce (przynajmniej teoretycznie) umożliwiającym dostrzeżenie jednocześnie G. Świętokrzyskich, północnego przedgórza G. Świętokrzyskich (czyli ostatnich w kierunku N 'gór' w Polsce), hałdy Kamieńsk, Beskidów i (!) Tatr jest wzniesienie koło miejscowości Huta Oblęgorska Dolna, a jego dokładne namiary to: 50°58'28.81"N, 20°26'27.26"E.

 

Oczywiście osoba, która zobaczyłaby stamtąd wszystkie w.w. obiekty mogłaby już nigdy w życiu nie nadawać Toto Lotka, bo takie szczęście dwa razy w życiu się nie zdarza ;), tym bardziej, że 'Huta' należy do perfidnie zalesionych. Świętokrzyskie 40 km, Kamieńsk 75km, Sokole 75 km, Babia 170 km, Tatry > 200km. A to o tyle dziwne, że górka ma 440 m npm, więc Łysicy i Św. Krzyżowi nawet nie może podskoczyć.

 

Ciekawe, do wypróbowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dyskusji nareszcie wkroczył na "mój" teren :rolleyes:

Na hałdzie Kamieńsk miałem okazję być w lutym, jednakże trafiłem na kiepską widzialność (20km wg

okolicznych stacji meteo) i nic ciekawego nie udało się uchwycić poza wzgórzami w ok.Przedborza i

prawdopodobnie Jurą na południu (zarys):

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cde71854db3f0ce1.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/98d37dc6eb2de98e.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8146b63daef9ae8.html

 

Widzę,że Northwood wybrał to samo miejsce do obserwacji - jest to najwyższy punkt z dobrym

widokiem na południe i wschód.

 

Faktycznie wygląda na to,iż same Łysogóry będą zasłoniete przez niższe wzgórza, ale np

Górę Zborów da sie pewnie zobaczyć.

W majowy weekend wybieram się na hałdę i jeśli pogoda się utrzyma to również kilka

ciekawych zdjęć będę mógł zaprezentować.

Co do innych punktów obserwacyjnych połozonych na północ od Górnego Śląska, słyszałem

że najlepsze obserwacje można uzyskać na wspomnianej G. Kozłowej k/Józefowa i Przedborza,

jest tam w dodatku wieża (nie wiem czy można wejść) :

 

http://mcfm.republika.pl/images/gosiewo2.jpg

 

ale są miejsca niezalesione, w przeciwieństwie do np Góry Chełmo.

Zobaczyć stamtąd Babią - bezcenne ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

79fb4c6673929959m.jpg

Nie sądziłem, że Góra Grojec koło Psar jest taka pokaźna, a tu takie zaskoczenie :szczerbaty:

Eksponowała się lepiej jak GSA :D

Niestety max dnia dzisiejszego to ok 30km

 

EDIT:

Nie wiecie może jak prezentuje się wzniesienie w rezerwacie Segiet (365m.n.p.m.). Widok z tamtąd byłby naprawde imponujący

SEGIET.JPG

Edytowane przez czakiczakiczaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałem przez radio w samochodzie. Ciekawe z jakiego powodu? Podobno mieli kilka ognisk zanim przyjechała straż. Mówili, że wykluczją podpalenie. A może szkło sobie leżało tu i tam...i wystarczy.

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.