Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Ale z Buska-Zdroju z wysokości 250mnpm da się zobaczyć Babią Górę gołym okiem,odległość 133km. Mniej więcej taka sama odległość jest z Częstochowy, porównywalne są też wysokości. A Pasmo Przedborskie to już 300mnpm i więcej.

Weź pod uwagę, że z Buska Babia Góra wystaje znacznie ponad horyzontem. Inny jest też kierunek patrzenia, omijający teren Zagłębia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem symulację spod lasu na Buczynie, jest szansa na Babią ale konia z rzędem temu kto ją złapie :D

Buczyna

Z Fajnej Ryby już jest szansa na Tatry, tylko wieży nam jeszcze nie zbudowali :D

Fajna Ryba

 

Zrobię dzisiaj panoramę z Buczyny w lepszej jakości i wrzucę.

 

Marku, przy twojej symulacji z Buczyny jest mapka z dokładną lokalizacją tego zdjęcia i tam masz zaznaczony punkt na wys ok.290m ale chyba na Bukowej Górze. Moja miejscówka na Buczynie (czy jak ją zwał :) ) jest ok kilometra na pld wschód na wys ok 325m - dokładne współrzędne podałem troszkę wyżej. Więc nie wiem czy myślimy o tym samym miejscu i czy robiłeś symulację z moich współrzędnych czy z tego punktu na Bukowej zaznaczonego na Twojej mapce,który jednak jest sporo niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Szwagier podesłał mi zdjecie swojego kolegi. Zrobione z miejscowosci Wola Piotrowa (podkarpackie) w kierunku tatr. Odleglosc ponad 175 -> 186 km. Autor Piotr Kupka.

 

piotrkupka.jpg

 

to jest robione z Bukowicy ta bukowica ma 777m.n.p.m.

 

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Szwagier podesłał mi zdjecie swojego kolegi. Zrobione z miejscowosci Wola Piotrowa (podkarpackie) w kierunku tatr. Odleglosc ponad 175 -> 186 km. Autor Piotr Kupka.

 

to jest robione z Bukowicy ta bukowica ma 777m.n.p.m.

Odnosze wrażenie, że takie zdjęcie jest już na DO i autorem jest jednak kto inny, ale nie jestem pewien. 180 km to mi pasuje na Polonine Wetlinską i zdjęcie z owej przypomina mi tę fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosze wrażenie, że takie zdjęcie jest już na DO i autorem jest jednak kto inny, ale nie jestem pewien. 180 km to mi pasuje na Polonine Wetlinską i zdjęcie z owej przypomina mi tę fotkę.

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3184

 

Miejsce zbliżone do tego co dostałem, bo to wyżj było robione bliżej Leska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, przy twojej symulacji z Buczyny jest mapka z dokładną lokalizacją tego zdjęcia i tam masz zaznaczony punkt na wys ok.290m ale chyba na Bukowej Górze. Moja miejscówka na Buczynie (czy jak ją zwał :) ) jest ok kilometra na pld wschód na wys ok 325m - dokładne współrzędne podałem troszkę wyżej. Więc nie wiem czy myślimy o tym samym miejscu i czy robiłeś symulację z moich współrzędnych czy z tego punktu na Bukowej zaznaczonego na Twojej mapce,który jednak jest sporo niżej.

Już spieszę z symulacjami:

Buczyna z Twojego miejsca (Babią faktycznie widać lepiej ale to i tak niestety tylko Kępa, Gówniak i Diablak - wszystko niżej zakrywa jura)

Buczyna

Fajna Ryba ze szczytu:

Fajna Ryba

 

W przypadku okolic Przedborza w kierunku Babiej czy Tatr mijamy Zagłębie ale za to Królewskiego Krakowa już nie :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale44, nie tak dawno pisałem jakie jest moje stanowisko w sprawie Heya - mocno uogólnia i pewnie wykorzystuje algorytm propagacji fal radiowych (pewnie to będzie dobrym przykładem choć nie wiem czy dobrze rozumiem), który "podnosi" horyzont, a więc to co jest za linią horyzontu niewidoczne można w symulacji Heya zobaczyć. Przykład zobaczysz na załączonej symulacji. W tym przypadku górna symulacja to pewnie widok w Heyu, dolna wg mnie najbardziej rzeczywista z MD.

 

SYM_BUCZYNA-PLD_ed.jpg

 

Na azymucie 174,5 st wyłania się czubek bodajże Łomnicy, w rzeczywistości na pewno go nie zobaczysz (choć w naszym hobby wszystko jest możliwe), bo trzeba się liczyć z przeszkodami po drodze widzenie, takimi jak drzewa czy budynki, a tego symulacja nie ujmuje.

 

PS. A na Pradziadka dziś nikt nie poluje? :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to zdjęcie, ale to jednak nie to samo. Podeślij mi je plis w oryginale, to zapodam na DO.

 

Przecież widać, że to nie ten azymut. Na podesłanym zdj Gerlach jest blisko Łomnicy a z Wetlińskiej dużo dalej i jeszcze cała masa szczytów pomiedzy nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież widać, że to nie ten azymut. Na podesłanym zdj Gerlach jest blisko Łomnicy a z Wetlińskiej dużo dalej i jeszcze cała masa szczytów pomiedzy nimi.

 

Dokładnie tak, prędzej w ciemno można by celować np w Jaworzynę Krynicką niż w Połoninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, prędzej w ciemno można by celować np w Jaworzynę Krynicką niż w Połoninę.

Na DO jest bardzo podobne zdjęcie: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3097 zrobione z Tokarni i to chyba wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam, wkrótce nowe fotografie z Czudca i okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Byłem w niedzielę w Tatrach Wysokich, konkretnie chciałem wyrównać rachunki z Granatami. Nastawiałem się na dobre warunki widocznościowe, srogo się zawiodłem (zresztą nie pierwszy raz wszystkie prognozy na Tatry były niedokładne), na szczytach przez większość dnia wisiały chmury, spadł nawet mały śnieżek. Jedyne zdjęcie jakie w miarę nadaje się do zaprezentowania na forum to Klimczok i Skrzyczne (90 km, w zarysie) z Karczmiska.

 

cf9deb00d897aea8m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę pod koniec tego miesiąca w Bieszczady. Może będzie inwersja, bo ona występuje dosć często w Bieszczadach.

Jak do tej pory widziałem z Bieszczad Gorgany jakieś 3lata temu, mam chyba zdjęcie, ale na niezbyt dużej ogniskowej (robione kompaktem - Minolta Z20)

Bardzo bym prosił o jaieś sczegóły, jak z Bieszczad można dojrzeć Przemyśl, Lwów, inne miasta i ew, jakieś charakterystyczne budowle. Gorgany i Tatry jesli będą widoczne to będzie je widać gołym okiem.

W razie czego piszcie na pw, żeby nie zaśmiecać tego tematu, ew. możnaby jakiś temat o Bieszczadach założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym prosił o jaieś sczegóły, jak z Bieszczad można dojrzeć Przemyśl, Lwów, inne miasta i ew, jakieś charakterystyczne budowle. Gorgany i Tatry jesli będą widoczne to będzie je widać gołym okiem.

W razie czego piszcie na pw, żeby nie zaśmiecać tego tematu, ew. możnaby jakiś temat o Bieszczadach założyć.

Na razie piszmy tutaj, później przeniesie się zbiorczo wszystkie posty na ten temat.

 

No więc w skrócie można odpowiedzieć - Tarnica. Wydaje mi się, że sam kiedyś ze szczytu widziałem zabudowania Przemyśla, ale nie daję za to głowy. Jak widać z symulacji z Lwowem powinno być jeszcze prościej, choć to sporo dalej. Szukać należy wież kościelnych, ratusza lub sporadycznie występujących wieżowców mieszkalnych. Dla ułatwienia szukać możesz ruchu powietrznego w tym kierunku, bo lotnisko znajduje się niedaleko centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmmm... 140km Rumunia, 143km Tokaj na Węgrzech :)

...a na 174 kilometrze najwyższy masyw gór Gutii Creasta Cocosului ze szczytem Gutii 1447 m npm, który z bliska wygląda tak:

Jak już kiedyś pisałem, Tarnica, a także Halicz są jedynymi szczytami w polskich górach z których mozna dostrzec Rumunię, a ta symulacja na Hey-u to też potwierdza. Będąc na Tarnicy trzeba celować obiektyw w stronę widocznego dobrze zaraz po stronie Ukraińsko-zakarpackiej szczytu Pliszka (1068 m npm.) - góry Gutii powinny sie pokazac tuż obok niego ( choć zapewne, abstrahując juz od odległości, trudno je "wyciągnąć" z morza szczytów na Zakarpaciu).

- TW Michale - życzę Wam owocnego wypełnienia nowego zadania! :D

Creasta Cocosolui si Vf Gutai.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resztki z panoram z owej niedzieli 30 sierpnia.

 

Jeseniki i opawskie - po korekcie Roberta. 

 

Panorama 4b Poprawiony small.JPG

 

Nocny zasięg światła:  Skrzyczne (59km) VS Detmarovice (17km)

 

Panorama 9.JPG

 

I panoramka, której chyba jeszcze tu nie było. Hostynske Vrchy :

 

Panorama 10_fhdr poprawiona small.jpg

 

P.S.Robert dzięki za pomoc przy tych jesenikach :Beer:

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podam, że przy schodzeniu z Tarnicy przez Halicz jest jedno takie miejsce, gdzie jest sygnał wyłącznie węgierskich sieci gsm.

A zamierzam być na Tarnicy, Wielkiej Rawce, Krzemieńcu i obu połoninach.

 

A słowackie i ukraińskie to co ?:blink:

 

 

 

 

Jeseniki i opawskie - po korekcie Roberta.

 

Panorama 4b Poprawiony small.JPG

 

(...)

I panoramka, której chyba jeszcze tu nie było. Hostynske Vrchy :

 

Panorama 10_fhdr poprawiona small.jpg

Benji>> extra panormamki! obie na DO! :stout:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo - oto i Gorgany:

pict0047vg.th.jpg

 

Zdjęcie było robione z Połoniny Caryńskiej, ogniskowa nieduża - ok 100mm.

 

Co do tych węgierskich sieci to w tym miejscu jest sygnał wyłącznie węgierskich. Słowackie w Bieszczadach mają kiepski zasięg, o wiele lepiej radzi sobie Ukraina. No ale to jakieś 5-6lat temu sprawdzałem, teraz jest na pewno inaczej.

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo - oto i Gorgany:

pict0047vg.th.jpg

 

Zdjęcie było robione z Połoniny Caryńskiej, ogniskowa nieduża - ok 100mm.

TW Michale - rozumiem, sądząc po pierwszym planie,że zdjęcie było robione na E, ewentualnie SE - tak wiec na mój gust nie mogą to być Gorgany. Nie chcę się znów wymądrzać, bo może pojawi się jednak jakis dowód, ale wydaje mi się, że ew. może to być pasmo Magury (ok. 1300 m npm gdzieś na 80 km - a to jeszcze nie Gorgany), albo ew. Paraszka nad Skolem (ok. 60 km, 1260 m npm.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I panoramka, której chyba jeszcze tu nie było. Hostynske Vrchy :

 

Panorama 10_fhdr poprawiona small.jpg

Zbiegiem okoliczności pojawił się prawie jednocześnie i to chyba pierwszy raz na forum Keletsky Javornik w Górach Hostyńskich w dwóch odsłonach - tu na zdjęciu Benjia i w dziale Sudety na zdjęciu ze Śnieżnika wydobytym przez Witka.

Benji - brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam absolutnej pewności co to za pasmo, w każdym razie pametam że te szczyty były pokryte śniegiem. Jakiś tydzień przed moim wyjazdem był okres sporego ochłodzenia i w górach padał śnieg (na Połoninach leżały jego resztki).

Zdjęcie było robione w kierunku zbliżonym do S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam absolutnej pewności co to za pasmo, w każdym razie pametam że te szczyty były pokryte śniegiem. Jakiś tydzień przed moim wyjazdem był okres sporego ochłodzenia i w górach padał śnieg (na Połoninach leżały jego resztki).

Zdjęcie było robione w kierunku zbliżonym do S.

Na południe??? Na południe od caryńskiej jest grzbiet graniczny z Wlk. Rawką, w dalszej odległosci możesz dojrzeć jedynie nieco bardziej na SW Wyhorlat (tam szczyty przekraczaja nieco 1000 m npm), lub bardziej na SE Makowicę ukrainską (tam szczyty ledwo dochodzą do 1000 m npm).

To zdjecie bardziej wygląda mi jednak na widok na E (muszę to porównać z moimi zdjęciami z caryńskiej, ale te będe miał dopiero w poniedziałek).

Tak czy siak z Caryńskiej Gorgany moga się pojawić jedynie mniej wiecej w kierunku Tarnicy, Halicza czy Szerokiego Wierchu. Nieco bardziej na SE jest za Tarnicą grzbiet Pikuja, a jeszcze za Pikujem rysuje się połonina Borżawa ze Stojem. Jeszcze bardziej na SE horyzont zamyka Poł. Równa i Ostra Hora.

-TW Michale - przemysl jeszcze raz, w jakim kierunku było robione to zdjęcie, bo mi to wygląda, tak jak juz pisałem, raczej na wschód, ew. lekko na poł-wschód ( czyli perpektywa na lewo od grupy Tarnicy i Szerokiego Wierchu)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.