Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

A jak z Małą Fatrą ze Ślaska?? Ten temat był już kiedyś poruszany.

Zrobiłem symulację dla Wielkiego Krywania na Hey. I widać go z paru miejsc na Śląsku, w tym z Góry Św. Anny i wielu miejscach na Jurze.

Z okolic Krakowa da się go dojrzeć z Lubomira - to taka łatwo dostępna górka w okolicach Myślenic, na górze ma obserwatorium.

Widać go także z Gorców i Pasma Radziejowej. Plik do Google Earth: http://www.zshare.net/download/69256103868677fe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z Małą Fatrą ze Ślaska?? Ten temat był już kiedyś poruszany.

Zrobiłem symulację dla Wielkiego Krywania na Hey. I widać go z paru miejsc na Śląsku, w tym z Góry Św. Anny i wielu miejscach na Jurze.

Z okolic Krakowa da się go dojrzeć z Lubomira - to taka łatwo dostępna górka w okolicach Myślenic, na górze ma obserwatorium.

Widać go także z Gorców i Pasma Radziejowej. Plik do Google Earth: http://www.zshare.net/download/69256103868677fe/

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4838

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4273

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3879

...

 

Temat przewałkowany przez nas już na kilka sposobów z kilku miejsc. Konkluzja - jeszcze trudniej ją złapać niż Tatry, pojawia się tylko w fenomenalnych warunkach przy świetle zachodzącego Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

OD dawna śledzę zarówno ten temat jak i stronę DO (na której już od jakiegoś czasu się trochę udzielam), więc postanowiłem że również tutaj się uaktywnię. Nie chciałem jednak przychodzić z pustymi rękoma :szczerbaty:, więc przygotowałem coś, co zajęło mi trochę czasu, a mianowicie dość obszerną panoramę Beskidów i Fatry z opisem szczytów z Babiej Góry :), którą udało mi się ustrzelić podczas mojej wizyty na Babiej 19 września, godz. 18:09. Tatr nie było widać prawie w ogóle, a to dość dziwne, bo tego samego dnia Tatry zostały ustrzelone z Rudy Śląskiej (Tatry z Czarnego Lasu). Najprawdopodobniej zdjęcie z RŚL zostało zrobione o świcie, ponieważ byłem na szczycie Babiej podczas zachodu słońca i nawet przez chwilę nie było dobrych warunków w kierunku południowym.

 

Ok, oto panoramka, w formie czystej, oraz z opisem szczytów.

 

Pozdrawiam,

 

Fryta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

OD dawna śledzę zarówno ten temat jak i stronę DO (na której już od jakiegoś czasu się trochę udzielam), więc postanowiłem że również tutaj się uaktywnię. Nie chciałem jednak przychodzić z pustymi rękoma :szczerbaty:, więc przygotowałem coś, co zajęło mi trochę czasu, a mianowicie dość obszerną panoramę Beskidów i Fatry z opisem szczytów z Babiej Góry :), którą udało mi się ustrzelić podczas mojej wizyty na Babiej 19 września, godz. 18:09. Tatr nie było widać prawie w ogóle, a to dość dziwne, bo tego samego dnia Tatry zostały ustrzelone z Rudy Śląskiej (Tatry z Czarnego Lasu). Najprawdopodobniej zdjęcie z RŚL zostało zrobione o świcie, ponieważ byłem na szczycie Babiej podczas zachodu słońca i nawet przez chwilę nie było dobrych warunków w kierunku południowym.

 

Ok, oto panoramka, w formie czystej, oraz z opisem szczytów.

 

Pozdrawiam,

:Salut: Cześć gratuluję 1 postu i tego fajnego zdjęcia

 

Fryta.

:Salut: Cześć gratuluję 1 postu ,ładna panoramka,z opisem też nieźle sobie poradziłeś

poza nawiasem można było nie rozdrabniając się dopisać jeszcze kilka znanych wierzchołków,nio ale to nic :D

zapraszam do dyskusji,ja zresztą na miarę możliwości po przerwie próbuje się reaktywować w temacie,choć wiem że nie uda mi się na moją dawną skalę.

Pozdrawiam :Salut::Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Ok, oto panoramka, w formie czystej

 

Pozdrawiam,

 

Fryta.

Chyba nawet załapał się nasz "Schneeberg" alias obłok kondensacyjny z elektrowni atomowej w Jaslovskich Bohunicach (ten sam co z wałkowanego niegdyś na DO zdjęcia z Małej Fatry w kierunku SW )- na lewo od Pilska.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Cześć gratuluję 1 postu ,ładna panoramka,z opisem też nieźle sobie poradziłeś

poza nawiasem można było nie rozdrabniając się dopisać jeszcze kilka znanych wierzchołków,nio ale to nic :D

zapraszam do dyskusji,ja zresztą na miarę możliwości po przerwie próbuje się reaktywować w temacie,choć wiem że nie uda mi się na moją dawną skalę.

Pozdrawiam :Salut::Salut:

 

Dzięki :), jeśli chodzi o nazwy wierzchołków, to mam nadzieję, że się gdzieś nie "walnąłem". Jeśli tak to proszę o korektę, jeszcze da się tą panoramkę poprawić :-).

 

Chyba nawet załapał się nasz "Schneeberg" alias obłok kondensacyjny z elektrowni atomowej w Jaslovskich Bohunicach (ten sam co z wałkowanego niegdyś na DO zdjęcia z Małej Fatry w kierunku SW )- na lewo od Pilska.

 

No to chyba mamy na tym zdjęciu kilka "Schneebergów" :ha: , jeden nawet dość potężny na południowym zachodzie :szczerbaty:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatr nie było widać prawie w ogóle, a to dość dziwne, bo tego samego dnia Tatry zostały ustrzelone z Rudy Śląskiej (Tatry z Czarnego Lasu). Najprawdopodobniej zdjęcie z RŚL zostało zrobione o świcie

 

Zgadza sie. Zdjecie bylo robione ok. 6tej rano w czasie wschodu Slonca. Kilkanascie minut po wschodzie Wierchow juz nie bylo widac.

 

Twoj opis robi wrazenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie. Zdjecie bylo robione ok. 6tej rano w czasie wschodu Slonca. Kilkanascie minut po wschodzie Wierchow juz nie bylo widac.

 

Twoj opis robi wrazenie :)

 

Dzięki :), trochę tych szczytów nawrzucałem :szczerbaty:.

Jeśli chodzi o Twoje zdjęcie to dopiero teraz zauważyłem skąd padają promienie słoneczne (wschód), co od razu potwierdza, że było robione o świcie. Moje pytanie o porę dnia było zatem co najmniej nie na miejscu :Boink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl ktoś na Łysej Górze w Beskidzie Morawskim ? Trzeba tam dawać z buta, czy jest jakiś wyciąg narciarski ?

 

p_panorama_lysa2.jpg

 

:Salut: Cześć mówiłem Ci że tam nie ma wyciągu,a asfalt droga jest dla uprzywilejowanych z obsługi schroniska i nadajnika.Ja zawsze wchodziłem od zapory Szance bo tam spokój,chodź więcej widoków jest od Ostrawic ale tłumy na szlakach bynajmniej latem,ale ogólnie jest do góry co dymać,z Twoim sprzętem troszke się zmęczysz.a jek będzie dużo śniegu to weź kijki :Salut:

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że po takiej fotce jak powyższa i tak do tematu już się tam nic więcej nie wniesie...

:Salut: Mateusz jak co to mam urlop od 9 grudnia i by gdzieś można było uderzyć,mnie nurtuje ten Pradziad w inwersji po zachodzie i o świcie,jakby zmontować kilku ludzi szło by wziąść pokój w hotelu pod wieżą ,są pokoje wieloosobowe jak w schroniskach i jeszcze zrobić se imprezę he.

wtedy by nie było tragicznie z ceną myślę,i szło by przestukać 360 stopni na maxa z niego horyzont.

 

Albo uderzyć na Knehyne ,podjechać pod Pustevny potem krzesełkowym na górę Pustevnego,i z niego na Knehyne w ok 1,5 godziny w śniegu,tylko że jak z Rafałem jechaliśmy na Radhost prawie rok temu to ludzi było tyle co w Częstochowie na pielgrzymce w kolejce do kasy i pod wyciąg,jakbyśmy się nie wbili w tłum oczekujących w kolejce to by nas księżyc chyba zastał bo dnia by brakło:Salut:

Na górze brak widoku na 360st ale wiele przecinek w wyłamanym lesie z których mozna wybrać kierunki.

jak co Mateusz wiesz jak mnie znaleźć,bo neta w domu niemam i tylko z roboty tu zaglądam i do końca roku mnie tu nie będzie. :Salut:

 

fotka - na Knehyne

z Knehyne.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo na (...)Łomnicę ino że kolejka tam i z powrotem 30 euro. :mellow:

Jak byłem w zeszłe lato to kolejka oczekujących była zdecydowanie większa niż wszystkie pielgrzymki w Częstochowie. Chociaż nie wiem po co Ci ludzie tam stali gdyż w informacji mogłem się dowiedzieć np. że bilety owszem są ale na "jutro po południu" :huh:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w zeszłe lato to kolejka oczekujących była zdecydowanie większa niż wszystkie pielgrzymki w Częstochowie. Chociaż nie wiem po co Ci ludzie tam stali gdyż w informacji mogłem się dowiedzieć np. że bilety owszem są ale na "jutro po południu" huh.gif

A ja byłem 2 razy koło 10 stycznia i żadnej kolejki oczekujących. Po prostu nie pchać sie tam w szczycie sezonu, ani w weekendy. Można też z buta ale niestety troszkę to kosztuje wysiłku i euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak co Mateusz wiesz jak mnie znaleźć,bo neta w domu niemam i tylko z roboty tu zaglądam i do końca roku mnie tu nie będzie. :Salut:

@ORJ - planujemy wyprawę inwersyjną na Pradziada w formie kolejnego zlotu dalekich obserwatorów. Czekamy tylko na weekend z inwersją i bez względu na frekwencje grzejemy rano w Jeseniki, żeby jeszcze coś mieć z Tatr o wschodzie no i później na zachód Słońca. Opcji z nocowaniem na szczycie raczej nie bierzemy pod uwagę, bo wątpie czy ktoś na forum zdecyduje się na takie rozwiązanie. Ja jak najbardziej, więc najwyżej wyjechalibyśmy dzień wcześniej a spotkali na następny dzień w pełnym składzie.

 

Tylko te inwersje coś kaleczą tego grudnia, myślałem, że już kilka dni będzie obserwacyjnych, a tu ciągle lipa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji z nocowaniem na szczycie raczej nie bierzemy pod uwagę, bo wątpie czy ktoś na forum zdecyduje się na takie rozwiązanie. Ja jak najbardziej, więc najwyżej wyjechalibyśmy dzień wcześniej a spotkali na następny dzień w pełnym składzie.

 

Tylko te inwersje coś kaleczą tego grudnia, myślałem, że już kilka dni będzie obserwacyjnych, a tu ciągle lipa :/

Też mi się wydaje że zdecydowanie więcej będzie chętnych aby wyjechać w nocy żeby na wschód dotrzeć, bez żadnego nocowania.

Chociażby moja osoba na nocleg się nie pisze.

 

A co do pogody, wicio sie pewnie zgodzi że póki co to grudniowe powietrze jest "gorsze" niż listopadowe kiedy to o dziwo mieliśmy wiele wspaniałych dla DO dni. Narazie jakaś taka kichowata ta pogoda, bardziej mi listopad przypomina niż grudzień, no ale jak się zaczną może mrozy to będzie lepiej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że zdecydowanie więcej będzie chętnych aby wyjechać w nocy żeby na wschód dotrzeć, bez żadnego nocowania.

Chociażby moja osoba na nocleg się nie pisze.

 

A co do pogody, wicio sie pewnie zgodzi że póki co to grudniowe powietrze jest "gorsze" niż listopadowe kiedy to o dziwo mieliśmy wiele wspaniałych dla DO dni. Narazie jakaś taka kichowata ta pogoda, bardziej mi listopad przypomina niż grudzień, no ale jak się zaczną może mrozy to będzie lepiej rolleyes.gif

 

W czwartek zupełna przebudowa pogody, koniec ciepłym i wilgotnym powietrzem oceanicznym z pd-zach i zacznie dmuchać mrozem z północy. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.