Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Jurku, musisz pomóc bo te zdjęcia nie da się za bardzo obrobić. Masz RAWa??

Co do Tatr z Gliwic są spore szanse ale o tym to wiemy

Tatry_z_Gliwic.jpg

Mnie tylko zastanawia co się tam złapało. Niby wg symulacji powinna być Vysoka ale ten ząbek bardziej przypomina Gerlach.

Vysoka_z_Gliwic.jpg

 

gdzie najlepiej wrzucać RAW-y? (transfer, wygoda), na forum jest ograniczenie do 2MB (nikonowski RAW ma ~8MB),

przy okazji linkuję freewaerowy soft do obróbki NEF/RAW (RAW Therapee):

RAW Therapee, z dobreprogramy.pl

http://www.rawtherapee.com/

 

współrzędne obserwacji (za GoogleEarth):

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wysokość ok. 269m npm, jakby co mam dostęp na 275m ;)

 

[edit]:

RAW w omawianym kierunku: RAW,

pokrywa cały podejrzany obszar ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokładnym przeanalizowaniu, faktycznie jest tam "ząbek" według mojego porównania to może być już prędzej Mięguszowiecki :) Co Wy na to?

 

 

gdzie najlepiej wrzucać RAW-y? (transfer, wygoda), na forum jest ograniczenie do 2MB (nikonowski RAW ma ~8MB),

przy okazji linkuję freewaerowy soft do obróbki NEF/RAW (RAW Therapee):

Raw Therapee z www.dobreprogramy.pl

http://www.rawtherapee.com/

 

współrzędne obserwacji (za GoogleEarth):

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wysokość ok. 269m npm, jakby co mam dostęp na 275m ;)

 

Mnie również wychodzi Mięgusz :):

 

gliwice.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze zrobic jeszcze symulacje z tego miejsca?

komin.JPG

Konkretnie komin EC Zabrze 200m (razem wysokość wyniesie 472mnpm)

 

edit: Jeśli można to poproszę jeszcze o symulacje z okolic Toszka z poziomu ziemi

górka.JPG

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie najlepiej wrzucać RAW-y? (transfer, wygoda), na forum jest ograniczenie do 2MB (nikonowski RAW ma ~8MB),

przy okazji linkuję freewaerowy soft do obróbki NEF/RAW (RAW Therapee):

RAW Therapee, z dobreprogramy.pl

http://www.rawtherapee.com/

 

współrzędne obserwacji (za GoogleEarth):

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wysokość ok. 269m npm, jakby co mam dostęp na 275m ;)

 

[edit]:

RAW w omawianym kierunku: RAW,

pokrywa cały podejrzany obszar ;)

 

 

mi po obróbce w RAW Therapee, wyszły(?): Gerlach i Wysoka - oryginalne fotki, są tu:

RAW 11 + jpeg : DSC_0011_5.jpg

RAW 10 + jpeg : DSC_0010_2.jpg

co wydaje się(?) potwierdzają dwie symulacje:

gliwice.jpg

Tatry_z_Gliwic.jpg

do Gerlacha 167 km, oczywiście nawet przez bino (Celestron 20-60x), nic nie widziałem, ale pewnie było za ciemno... ;)

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jurku za NEFa lecz dopiero wieczorem w domu będę mógł się nim pobawić w UFRawie.

 

Fryta, zgadzam się z tobą. Wyciąganie na siłę i udowadnianie, że coś tam jest na ogół pozostawiam sobie jako info gdzie mam się na przyszłość patrzyć jak będzie lepsza widoczność.

A swoją drogą, takie wyciąganie JPGów na siłę (i to jeszcze z 350d o_O) jest jak harakiri. Lepiej robić w rawach i potem je obrabiać na krzywych, zawsze można złożyć nowe, "śliczności" zdjęcie z dwóch o rożnym stopniu naświetlenia. Dla kogoś kto zaczyna zabawę w DO, a nie stać go na lustro, idealnym w tym momencie okazuje się któryś z megazoomów Panasonica lub Canona serii SX - to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze Jurek złapał jakiś szczyt, czemu tak uważam?

Choćby te dwa zdjęcia, w tym samym miejscu na zdjęciach wystaję ząbek

Tatry z Gliwic moze.jpg

DSC_0011_2.jpg

Jurku podeślij mi proszę tą fotkę po obróbce na maila, ale bez strzałek

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze zrobic jeszcze symulacje z tego miejsca?

komin.JPG

Konkretnie komin EC Zabrze 200m (razem wysokość wyniesie 472mnpm)

 

edit: Jeśli można to poproszę jeszcze o symulacje z okolic Toszka z poziomu ziemi

górka.JPG

 

Proszzz:

 

360 EC Zabrze:

eczabrze.th.jpg

 

360 Toszek:

toszek.th.jpg

 

Co ciekawe z Toszka można zaobserwować Małą Fatrę :). Zostawiłem też wskazanie gdzie będzie znajdował się komin EC Zabrze , po jego prawej szukaj Tatr :astronom:.

 

Jeśli chcesz zbliżenia na wybrane pasma górskie z obu punktów to wal śmiało :).

 

Dzięki Jurku za NEFa lecz dopiero wieczorem w domu będę mógł się nim pobawić w UFRawie.

 

Fryta, zgadzam się z tobą. Wyciąganie na siłę i udowadnianie, że coś tam jest na ogół pozostawiam sobie jako info gdzie mam się na przyszłość patrzyć jak będzie lepsza widoczność.

A swoją drogą, takie wyciąganie JPGów na siłę (i to jeszcze z 350d o_O) jest jak harakiri. Lepiej robić w rawach i potem je obrabiać na krzywych, zawsze można złożyć nowe, "śliczności" zdjęcie z dwóch o rożnym stopniu naświetlenia. Dla kogoś kto zaczyna zabawę w DO, a nie stać go na lustro, idealnym w tym momencie okazuje się któryś z megazoomów Panasonica lub Canona serii SX - to moje zdanie.

 

Wiem, wiem Merti, już sobie zakoduję, żeby robić zdjęcia w RAW, 4GB i tak nie zapełnię :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszzz:

 

360 EC Zabrze:

eczabrze.th.jpg

 

360 Toszek:

toszek.th.jpg

 

Co ciekawe z Toszka można zaobserwować Małą Fatrę :). Zostawiłem też wskazanie gdzie będzie znajdował się komin EC Zabrze , po jego prawej szukaj Tatr :astronom:.

 

Jeśli chcesz zbliżenia na wybrane pasma górskie z obu punktów to wal śmiało :).

Wielkie dzięki, oczywiście ze chce zbliżenia zwłaszcza na Tatry i ewentualnie na Fatre jak jest widoczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszzz:

eczabrze.th.jpg

toszek.th.jpg

Jeśli chcesz zbliżenia na wybrane pasma górskie z obu punktów to wal śmiało :).

 

to i ja po prośbie ;)

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wyskokość 275m npm, od Katowic, po Jesenniki (tyle widzę z XIp.):

pano5.jpg

 

[edit]:

to powinno przesądzić o domniemanym widoku na Gerlach z Gliwic (167 km):

join2.jpg

dodam, że "live view" nie dawał nadziei na taką obserwację, chwała nikonowskiej matrycy APS-C, o b.dużej dynamice tonalnej ;)

swoją drogą, symulacja Fryty, jest doskonała!... czym robiona?

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja po prośbie ;)

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wyskokość 275m npm, od Katowic, po Jesenniki (tyle widzę z XIp.):

pano5.jpg

 

[edit]:

to powinno przesądzić o domniemanym widoku na Gerlach z Gliwic (167 km):

join2.jpg

dodam, że "live view" nie dawał nadziei na taką obserwację, chwała nikonowskiej matrycy APS-C, o b.dużej dynamice tonalnej ;)

swoją drogą, symulacja Fryty, jest doskonała!... czym robiona?

Jurek to mamy w końcu Tatry z Gliwic, nie mam żadnych wątpliwości ponieważ mamy dwa zdjęcia :) Poluj na niego jeszcze raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek to mamy w końcu Tatry z Gliwic, nie mam żadnych wątpliwości ponieważ mamy dwa zdjęcia :) Poluj na niego jeszcze raz :)

 

zachęcony ciekawymi efektami obróbki RAW, podrasowałem nieco Babią Górę:

DSC_0013_1.jpg

pozostaje czekać na warunki i strzelić Tatry lepszej jakości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pobawiłem się ostatnio w ekstremalne wyciąganie i pokazało mi się coś takiego:

 

img4888wyciagniete.th.jpg.

 

Widać tam jakieś ciemniejsze miejsca zaznaczone strzałkami - to Kieżmarski i Łomnica. Aby pokazać, że to faktycznie Tatrzańskie szczyty, oto link do lepszej jakości zdjęć na stronie DO - pokazują się w odpowiednim miejscu.

Wg niektórych z Was byłem w tym momencie świadkiem obserwacji Tatr, ja jednak sam siebie za takiego nie uważam. W mojej ocenie byłbym, gdybym przynajmniej widział ich zarys przez bino albo nieuzbrojone oko, a po wyciągnięciu byłyby po prostu lepiej widoczne. Wiem, że mój przykład jest dość ekstremalny, bo wyciągnięcie też jest ekstremalne, ale wiele zdjęć zamieszczanych tutaj i na DO jest podobnie przygotowana / wyciągnięta.

Podzielam więc zdanie Wicia, że obserwacja powinna się zacząć od ludzkiego oka i głowy a nie od Photoshopa szczerbaty.gif...

 

W pełni się z Tobą zgadzam. Tzw wyciaganie wg mnie powinno mieć tylko na celu poprawienie zdjęcia (na którym ktoś uwiecznił co zobaczył) aby było lepsze do prezentacji a nie wydobywanie na siłę czegos co nie było widoczne. Zdjęcie takie aż razi sztucznością, a tak kiedyś zachwycaliście się moimi Tatrami z Vysokej holi - trochę poprawiony kontast i nic więcej, podobnie pięknie wygladają niedawno zamieszczone Tatry z Wetlińskiej czy Św Krzyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się z Tobą zgadzam. Tzw wyciaganie wg mnie powinno mieć tylko na celu poprawienie zdjęcia (na którym ktoś uwiecznił co zobaczył) aby było lepsze do prezentacji a nie wydobywanie na siłę czegos co nie było widoczne.

Ale pamiętajcie o tym że te wszystkie zabiegi nawet najbardziej harcorowe są tak jak już ktoś powiedział po to aby upewnić się (pomijając symulacje) czy dany obiekt z danego miejsca jest osiągany a potem dopiero dążyć do kolejnych doskonałej jakości zdjęć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętajcie o tym że te wszystkie zabiegi nawet najbardziej harcorowe są tak jak już ktoś powiedział po to aby upewnić się (pomijając symulacje) czy dany obiekt z danego miejsca jest osiągany a potem dopiero dążyć do kolejnych doskonałej jakości zdjęć :)

 

dokładnie - podpisuję się pod tym rękami i nogami ;)

jeśli widać po obróbce, w niezłych warunkch... to w doskonałych będzie tym bardziej widać,

jeśli chodzi o mnie, to upewniłem się, gdzie mam kierować lufkie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, oczywiście ze chce zbliżenia zwłaszcza na Tatry i ewentualnie na Fatre jak jest widoczna :)

 

EC Zabrze - Tatry:

eczabrzetatry.th.jpg

 

Toszek - Tatry:

toszektatry.th.jpg

Toszek - Fatra:

toszekfatra.th.jpg

 

 

to i ja po prośbie ;)

50 19'23.7''

18 39'19.0''

wyskokość 275m npm, od Katowic, po Jesenniki (tyle widzę z XIp.):

pano5.jpg

 

Ok, zrobione od komina EC Zabrze po GSA.

gliwicepano.th.jpg

Trochę niewdzięczny to punkt obserwacji Tatr, albo przeszkadza te małe wzniesienie między Mięguszem a Gerlachem albo pasmo Policy :/, doskonały za to na obserwację Jeseników, o ile domy nie przeszkadzają.

Zbliżenie na Tatry (200mm):

gliwicetatry.th.jpg

 

to powinno przesądzić o domniemanym widoku na Gerlach z Gliwic (167 km):

join2.jpg

dodam, że "live view" nie dawał nadziei na taką obserwację, chwała nikonowskiej matrycy APS-C, o b.dużej dynamice tonalnej ;)

swoją drogą, symulacja Fryty, jest doskonała!... czym robiona?

Zwykła symulacja w Kashmirze. Jeśli znasz współrzędne i wiesz co z nimi zrobić to wychodzą takie "doskonałe symulacje" :).

 

W pełni się z Tobą zgadzam. Tzw wyciaganie wg mnie powinno mieć tylko na celu poprawienie zdjęcia (na którym ktoś uwiecznił co zobaczył) aby było lepsze do prezentacji a nie wydobywanie na siłę czegos co nie było widoczne. Zdjęcie takie aż razi sztucznością, a tak kiedyś zachwycaliście się moimi Tatrami z Vysokej holi - trochę poprawiony kontast i nic więcej, podobnie pięknie wygladają niedawno zamieszczone Tatry z Wetlińskiej czy Św Krzyża.

Widzę, że mamy podobne poglądy na ten temat :).

 

Ale pamiętajcie o tym że te wszystkie zabiegi nawet najbardziej harcorowe są tak jak już ktoś powiedział po to aby upewnić się (pomijając symulacje) czy dany obiekt z danego miejsca jest osiągany a potem dopiero dążyć do kolejnych doskonałej jakości zdjęć :)

Racja, podkręcenie zdjęcia, które ukazuje nam coś niewidocznego powinno być przygotowaniem do obserwacji w lepszych warunkach, kiedy to coś będzie widoczne... Wtedy możemy się uważać za pełnoprawnego dalekiego obserwatora :).

Edytowane przez Fryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobione od komina EC Zabrze po GSA.

gliwicepano.th.jpg

gliwicetatry.th.jpg

 

 

dzięki stukrotne !!

faktycznie ustrzelić Tatry mojego z balkonu nie jest łatwo, okazalej prezentuje się w zasadzie tylko Gerlach i grupa Wysokiej,

za to od Policy, porzez Babią, Beskid Śląski & Morawski po Jesenniki - hulaj dusza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak zabraliście się za symulację, to mam ogromną prośbę.

 

Prosiłbym o symulację z miejsca: 50.474323 N, 20.753106° E, 290mnpm. Jest to jedyne miejsce w moim mieście, skąd można dojrzeć Pilsko.

oraz z Sandomierza: 50.680854°N, 21.730786°E 194mnpm skąd przy odpowiedniej okazji zamierzam ustrzelić Tatry. Można też dodać kilkadziesiąt metrów, gdyby udało się wejść na dach któregoś z bloków :D

 

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak zabraliście się za symulację, to mam ogromną prośbę.

 

Prosiłbym o symulację z miejsca: 50.474323 N, 20.753106° E, 290mnpm. Jest to jedyne miejsce w moim mieście, skąd można dojrzeć Pilsko.

oraz z Sandomierza: 50.680854°N, 21.730786°E 194mnpm skąd przy odpowiedniej okazji zamierzam ustrzelić Tatry. Można też dodać kilkadziesiąt metrów, gdyby udało się wejść na dach któregoś z bloków :D

 

Z góry dziękuje.

 

Proszę bardzo, obie symulacje z poziomu gruntu,

Busko:

busko.th.jpg

 

Sandomierz, Tatry jak najbardziej możliwe, szukaj ich na azymucie 215 :):

sandomierz.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta to teraz moja kolej :rolleyes:

Dysponuję symulacją ale bez podpisów więc gdybyś miał chwilę wyrzeźbić coś w swoim Kashirze to byłbym wdzięczny :)

50'19'20.25" N

19'5'24,1" E

304,3m npm to stary poziom terenu więc dodaj proszę 5metrów npt.

Poproszę o cały południowy horyzont od Gorców do Jesieników (na 99% ich nie będzie wiec fajnie by było gdyby się pojawiło wskazanie ile terenu brakuje aby wychyliły się ponad horyzont)

No i standardowe zbliżenie na Tatry (szczególnie zachodnia część chowająca się za zboczami Babiej mnie interesuje) i Fatre

 

Nie spieszy się z tym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta to teraz moja kolej :rolleyes:

Dysponuję symulacją ale bez podpisów więc gdybyś miał chwilę wyrzeźbić coś w swoim Kashirze to byłbym wdzięczny :)

50'19'20.25" N

19'5'24,1" E

304,3m npm to stary poziom terenu więc dodaj proszę 5metrów npt.

Poproszę o cały południowy horyzont od Gorców do Jesieników (na 99% ich nie będzie wiec fajnie by było gdyby się pojawiło wskazanie ile terenu brakuje aby wychyliły się ponad horyzont)

No i standardowe zbliżenie na Tatry (szczególnie zachodnia część chowająca się za zboczami Babiej mnie interesuje) i Fatre

 

Nie spieszy się z tym ;)

 

Się robi, póki mam czas :):

 

Panorama:

czeladpano.th.jpg

Pojawiły się Jeseniki, ale jak wiadomo Kashmir nie bierze pod uwagę zabudowy oraz zalesienia.

 

Tatry:

czeladtatry.th.jpg

 

Z Tatrami Zachodnimi jest kiepsko, są zasłonięte przez Babią i Policę, na symulacji jedynie wystaje leciutko szczyt Bystrej, ale wątpię aby dało się go uchwycić na fotce. Tatry Wysokie natomiast pięknie widać :).

 

Fatra - tutaj jedynie można uchwycić Rozsutca:

czeladfatra.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Tatrami Zachodnimi jest kiepsko, są zasłonięte przez Babią i Policę, na symulacji jedynie wystaje leciutko szczyt Bystrej, ale wątpię aby dało się go uchwycić na fotce. Tatry Wysokie natomiast pięknie widać :).

 

 

Chodziło mi o ten "zachodni skraj" Tatr Wysokich który się chowa za Policą, dokładnie od Świnicy do Krywania bo na fotkach jest to bardzo ciężko rozpoznać takie wystające ząbki. Także wszystko jest extra :notworthy:

 

Serdecznie Ci dziękuję. :Salut: :Salut:

 

 

Jednak co Kashmir to Kashmir. Hey niech się chowa. Jesieniki z Czeladzi, hjehjehje, tego jeszcze nie było i teraz to już tylko kwestia czasu :yahoo:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fryta, jesli już tak robisz z rozpędu te symulacje :) to i ja miałbym prośbę, a mianowicie chciałbym wiedzieć jaka jest realna szansa ujrzenia Tatr i Babiej z "mojej " miejscówki na wzgórzach przedborskich

51'00'08'08" N

19'56'16'72" E

ok 325mnpm

 

z góry ogromne dzięki i nie spieszy mi się oczywiście z tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.