Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Robert po prostu nic dodać i nic ując :) zajefajne fotki :)

Jak tak dalej pójdzie to będę musiał zwołać jakieś wsparcie w sprawie Tatr z Gliwic, lub przynajmniej z okolic (Góra koło Toszka):P:)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti, Robert - gratuluję wspaniałych osiągnięć :helo:.

 

A ja wybrałem się dzisiaj na G.Św.ANNY. Taka mała wycieczka rowerowa(dla niewtajemniczonych 163 km) :szczerbaty:

 

O ile wieczorem warunki zapowiadały się na przyzwoite, to nad ranem było już nieciekawie. Babia pokazała się dopiero przed wschodem bo wcześniej była spowita chmurami. Cały GOP ładnie rozświetlony.

 

Ja z kolei dziś rano wybrałem się na piekarski Kopiec Wyzwolenia, byłem tam przed wschodem ale chyba i tak się trochę spóźniłem skoro Robert ustrzelił Łomnicę z GSA, a ja musiałem się pocieszyć Babią, Pilskiem i Łysą Horą :/... W sumie to był mój pierwszy, dziewiczy wypad stricte DO, wcześniej głównie przeglądałem i opisywałem cudze zdjęcia. W każdym razie nie ma co narzekać, od czegoś trzeba zacząć, choć przy wyczynach w/w kolegów to raczej nic ciekawego.

 

Oto fotki:

Lysa Hora:

lysap.th.jpg

 

Diablak:

babia.th.jpg

 

Pilsko:

pilsko.th.jpg

 

Skrzyczne:

skrzyczne.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P

 

Oprócz Łomnicy załapał się jeszcze Lodovy i Kieżmarski :banan:

tatry z GSA2.jpgtatry z GSA opis.jpg

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=6779

 

Dzięki Rafał za pomoc w obróbce :Beer:

Ta obserwacja (przynajmniej odległościowo) kasuje niedawne rewelacje z Św. Krzyża. Ale się Witek ucieszy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mlodyst >> tak, na Twojej fotce są tatry chociaż słabiutkie. O której je robiłeś? przed 14-tą jak w Exifie ? Warunki wtedy były już bardzo dobre.

 

pstrykałem ok. 12:30, czyli 2h za wczesnie <_<

 

A dla autorów ostanich zdjęć :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tongue.gif

 

Oprócz Łomnicy załapał się jeszcze Lodovy i Kieżmarski banan.gif

tatry z GSA2.jpgtatry z GSA opis.jpg

 

http://www.dalekieob...acje.eu/?p=6779

e

Dzięki Rafał za pomoc w obróbce beerchug.gif

 

Wreszcie jest Łomnica, tak podejrzewałem, że było wiele dni w które mogła być widoczna. Gratuluję i podziwiam, ze chciało Ci sie jechać tyle km po nocy i pewnie rano do roboty! Ale to chyba było łatwiejsze niż Pradziad w mroźną noc. Terez wypadałoby powtórzyc fotki, bo wierzę ze kiedyś zobaczę z jakością porywalną z tymi ze Św Krzyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, pełem szacun :notworthy:

 

Ja wczoraj wieczorem rozmyślałem o wyprawce dzisiejszym rankiem na Buczynę k/Dobromierza, jednak nie mogłem się zebrać (tzn nie chciało mi się), a po spojrzeniu w kamerke DO stwierdziłem, że dobrze że nie pojechałem. A tu proszę - Tatry z GSA, więc może jednak też miałbym dziś szansę z Buczyny...

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei dziś rano wybrałem się na piekarski Kopiec Wyzwolenia, byłem tam przed wschodem ale chyba i tak się trochę spóźniłem skoro Robert ustrzelił Łomnicę z GSA, a ja musiałem się pocieszyć Babią, Pilskiem i Łysą Horą :/... W sumie to był mój pierwszy, dziewiczy wypad stricte DO, wcześniej głównie przeglądałem i opisywałem cudze zdjęcia. W każdym razie nie ma co narzekać, od czegoś trzeba zacząć, choć przy wyczynach w/w kolegów to raczej nic ciekawego.

Oto w tym chodzi, żeby się nie ograniczać do ekranu komputera i kashmira ;) Celowałeś w Jeseniki? Z Wyzwolenia, pamiętam, pojawiają się w ciekawym miejscu na zachodnim horyzoncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już odpadam - ode mnie nie da się zobaczyć dalej jak 150-160km, no chyba że zdjęcia lotnicze.

Ale Świętokrzyskie ma jeszcze wiele ciekawych miejsc - Tatry można zobaczyć z Połańca a nawet Bramy Opatowskiej w Sandomierzu!

Jeżeli ktoś chciałby się podjąć dalekich obserwacji z "dziewiczych" wciąż miesjc, zrobiłem przesyłam listę punktów obserwacyjnych (oprócz woj. podkarpackiego które już kiedyś wrzuciłem)

 

punkty obserwacyjne.rar

 

No i jeszcze nocne zdjęcie światełek na Przechybie (500mm)

DSC_0537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert - kolejne rewelacyjne obserwacje - gratulacje!

Teraz wyzwaniem pozostanie już tylko chyba alpejski Schneeberg z Pradziada ? :rolleyes:

 

Co do kryteriów obserwacji uważam, że odległość jest b.ważnym czynnikiem, jednak jest jeszcze inny - obserwacja gór z terenów "nizinnych", poniżej 400m n.p.m i to jest teraz wyzwaniem . Rafale44, musimy się tego wyzwania podjąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś sie kiedyś Tomku wybierał w te strony (Dobromierz), to daj znać na forum lub priv, to spróbowałbym się się też wybrać. Chociaż zdaję sobię sprawę, że taki widok to rzadkość i trudno będzie utrafić w dogodne warunki :)

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert po prostu nic dodać i nic ując :) zajefajne fotki :)

Jak tak dalej pójdzie to będę musiał zwołać jakieś wsparcie w sprawie Tatr z Gliwic, lub przynajmniej z okolic (Góra koło Toszka):P:)

Jak czas pozwoli to niema spawy :P A do Toszka muszę się kiedyś wybrać obowiązkowo :)

 

Wreszcie jest Łomnica, tak podejrzewałem, że było wiele dni w które mogła być widoczna. Gratuluję i podziwiam, ze chciało Ci sie jechać tyle km po nocy i pewnie rano do roboty! Ale to chyba było łatwiejsze niż Pradziad w mroźną noc. Terez wypadałoby powtórzyc fotki, bo wierzę ze kiedyś zobaczę z jakością porywalną z tymi ze Św Krzyża.

Teraz mam urlop ;) szkoda, że dopiero od dzisiaj. Na GSA jechało się całkiem przyjemnie czego nie można powiedzieć o drodze powrotnej(dość mocny wiatr w twarz) Materiał, który przywożę z wypadów rekompensuje wszystkie trudy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Jurku, możesz podać dokładne współrzędne skąd robiłeś to zdjęcie? U mnie po obróbce wychodzi trójkątny szczyt...

 

Gliwice, ul. Jowisza 36, ok. 270 mnpm,

mi też wychodzi trójkącik, ale nie chciałem się wychylać ;) co typujesz? Vysoka? Gerlach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P

 

Oprócz Łomnicy załapał się jeszcze Lodovy i Kieżmarski :banan:

 

 

Gratulacje!!!

 

Zdziwony brakiem Gerlacha i tak mocno wystającym Lodowym, zrobiłem symulację z Lodowego i jestem w wielkim szoku!

W kieunku rumunii 330km

W PL z Woj Lubelskiego 225km !!!

http://www.heywhatsthat.com/?view=NN3JCG9K

 

Czemu nie mamy jeszcze tatr z Sandomierza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merti >> przegiąłeś z tym rozmiarem panoramy :P wystarczyło tą czarno-białą troszkę większą a Ty serwujesz tutaj ponad sześciometrowego potwora :szczerbaty::notworthy:

 

Robert >> pełen szacun, nie za fotki chociaż są świetne ale to jechanie na GSA :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto w tym chodzi, żeby się nie ograniczać do ekranu komputera i kashmira ;) Celowałeś w Jeseniki? Z Wyzwolenia, pamiętam, pojawiają się w ciekawym miejscu na zachodnim horyzoncie.

 

Mateo, muszę przyznać, że nie najlepiej się przygotowałem do tego wypadu, tam gdzie szukałem Tatr była Polica :Boink: (choć miejsce gdzie powinny się pojawić też obfociłem, ale trochę skromniej - niestety żadne wyciąganie mi nic nie pokazało), natomiast Jeseników nie spodziewałem się aż tak na prawo - w tamtą nie mam żadnej fotki :Boink:. Dopiero stronka DO gdzie jest kilka fotek stamtąd mi wyjaśniła gdzie czego szukać. Więc następnym razem już będę mądrzejszy o te kilka punków odniesienia, a zamierzam tam się częściej wybierać bo to dość mało popularny PO :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje panowie za te zdjęcia. U nas z tego co pamiętam, to niedziela była przeciętna, pod względem widoków, za to poniedziałek rano, był rewelacyjny. Właśnie wtedy nie wziąłem ze sobą aparatu do pracy :( Na 200% była szansa na Tatry z Rzeszowa. Próbowałem szczęścia we wtorek, ale widoczność radykalnie spadła, Tatr ani śladu (z trzech moich PO) - udało mi się za to udanie zapolować na północ.

Bystrzyca-panorama-north-1.jpg

Wydaje mi się, że na pewno jest na tym zdjęciu od lewej: Mielec (43km), dymy z Elektrowni Połaniec (60 km) i chyba Łysogóry. Prawie całkiem z prawej strony zdjęcia wystaje jakiś obiekt na horyzoncie, ale na maszt na Św. Krzyżu wydaje mi się za wysoki z tej odległości (111km). Ogniskowa obiektywu to 300mm. Dłuższym obiektywem akurat w tamtą stronę nie celowałem :(

Miejscówka to Bystrzyca, miejsce zwane Łysa Góra: http://www.heywhatsthat.com/?view=I6DFJG0K

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andis, fajnie ci to wyszło, tak tajemniczo jakby wypatrywać wielkich gór z bliska :szczerbaty: Jeśli mnie oczy nie mylą i pikseloza to widzę tam nadajnik na Łysej Górze więc można powiedzieć że miałeś farta. Ciągle mnie tylko zastanawia czemu te twoje dzieła mają niebieski kolor... :g:

 

PS. Panowie, mała sugestia. Jak widzę większość z was ma już lustrzanki więc nie bójcie się pstrykać zdjęć w RAWach, bo zawsze z takiego nieudanego kadru można coś wyciągnąć, np jak mój Rozsutec. Poświećcie też chwilkę na dokładne ustawienie ostrości niż walić na pałę. Ze swojej strony zalecam dodatkowo filtr szary połówkowy no i polar też by się przydał, choć ja sam takowego nie mam, a może wtedy będziemy cykać tak efektownie jak Northwood :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andis, fajnie ci to wyszło, tak tajemniczo jakby wypatrywać wielkich gór z bliska :szczerbaty: Jeśli mnie oczy nie mylą i pikseloza to widzę tam nadajnik na Łysej Górze więc można powiedzieć że miałeś farta. Ciągle mnie tylko zastanawia czemu te twoje dzieła mają niebieski kolor... :g:

Do przyciemniania górnej czesci nieba uzywam filtra połówkowego w programie Adobe Lightroom, który zasadniczo dodaje taka niebieską poświatę. Wychodzi ona tylko na zdjęciach robionych w dzien, na wieczornych wcale jej nie ma. Ja akurat mam problem z używaniem filtra połówkowego na obiektywie, gdyż rzeczony "kręci mordką" przy ustawianiu ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony zalecam dodatkowo filtr szary połówkowy no i polar też by się przydał, choć ja sam takowego nie mam, a może wtedy będziemy cykać tak efektownie jak Northwood :)

 

 

O ile mnie pamięć nie myli to do tego zdjęcia nie użyłem żadnego filtra, sam raw. :)

 

Ja akurat mam problem z używaniem filtra połówkowego na obiektywie, gdyż rzeczony "kręci mordką" przy ustawianiu ostrości.

Ale jaki to problem? Ustawiasz ostrość, a na samym końcu kręcisz połówką.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się Witek ucieszy... smile.gif

 

Patrząc na zdj z Seraka w stronę GSA z wczorajszego świtu nic rewelacyjnego nie widać. Dlatego uważam, że tej zimy były poranki, przynajmniej 5, gdy Łomnica była wyraźniej widoczna, tylko że nikomu z nas nie chciało sie ruszyć tyłka w odpowiednim czasie. Mówię tu tez o sobie bo przecież z Wrocławia na PO jest tylko około 1,5 godz jazdy samochodem.

Ciesze się z tego co jest ale oczekuję wyraźniejszych Tatr, wiec jeszcze duzo przed nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.