Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Mirów na pewno nie, to zwarta bryła raczej. Olsztyn już prędzej, pytanie czy kierunek pasuje. Co to za maszto-nadajnik na pierwszym planie kadru z tym zamkiem ?

 

A Kamieńsk to tak jak Zbyszek mówi, absolutnie odpada. Gdzie w ogóle ten kadr jest, ja go na panorce nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem, kierunek na Olsztyn mi się zgadza. Na innych szczytach także widać jakieś "nienaturalne" obiekty - tylko pytanie - czy są to ruiny zamków, skupiska skał, czy jakieś izolowane skupiska drzew.

Nie znam nazw wzniesień w tej części Jury, szczerze mówiąc nie jestem w tym terenie dobrze zorientowany.

 

Zdjęcie "zamku" faktycznie nie jest fragmentem tej panoramy, zostało zrobione wcześniej niż cała panorama, ale zamek widać też na tej pomniejszonej panoramie.

Polecam ściągnięcie panoramy w oryginalnym rozmiarze.

 

Pozostałe obiekty NIE SĄ elementami panoramy Jury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam po długim urlopie (także od internetu). Niestety, ledwo się zaczął, to zaraz spłynął z południa cały ten zwrotnikowy, upalny syf. Rzutem na taśmę złapałem jeszcze 8 lipca Jesioniki z okolic Toszka (znajdą się wkrótce w odpowiednim wątku), a potem było już tylko gorzej.

Dzisiaj zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z Beskidu Żywieckiego, z pierwszego tygodnia sierpnia. Cudów nie ma, ale czy ktoś dobrze znający tamte góry mógłby pomóc w rozwikłaniu widoku spod Romanki na prawo od Wielkiej Raczy? Jako roboczą hipotezę przyjąłem, że widać Kelcsky Javornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Kiedyś ktoś pytał o światełka pomiędzy Babią a Pilskiem, wychodzi na to, że to zabudowania pod Tatrami.

Wychodzi na to, że to RTON na Gubałówce, zabudowania nie świecą na czerwono, a widać że też nie jest to przepalony pixel jak do tej pory to tłumaczyliśmy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że to RTON na Gubałówce, zabudowania nie świecą na czerwono, a widać że też nie jest to przepalony pixel jak do tej pory to tłumaczyliśmy :rolleyes:

 

Jest mały problem, bo aby to był RTON Gubałówka, światełko musiałoby się znajdować gdzieś pod Durnym, a tymczasem widzimy go pod Jaworowym... Z drugiej strony nie mam pojęcia co innego mogłoby to być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stare, ale przypomniało mi się, że część użytkowników mogła być wprowadzona w błąd. CHodzi o pomiary śniegowe na stacjach wysokogórskich.

 

Nie ma fizycznej możliwosci zmierzenia pokrywy śnieżnej na Kasprowym bowiem nie ma tam poletka. Podobnie jest na innych stacjach wysokogórskich górskich jak Łomnica czy Śnieżka. Jeszcze raz powtarzam, że dane o wysokości porywy snieznej pochodzą z szacunków, podobnie jest z zapasem wody czy świeżo spadłym śniegiem bo inaczej tego zrobic się nie da.

 

Nie wiem skąd ta informacja, ale zarówno stacja w Zakopanem jak i w WOM Kasprowy Wierch i Snieżna są wykonywane pomiary na poletku(którego niby nie ma).

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/oddzialy/krakow/lawiny/pom_snieg.html#stand

Tutaj można przeczytać o pomiarach standardowych.

 

A gdzie znajduje się poletko na którym mierzone są pomiary, które trafiają do depesz SYNOP? Dla Kasprowego Wierchu:

"Pomiary wykonywane są na wydzielonym poletku, na północno-wschodnim stoku Beskidu, 100 m poniżej wierzchołka i kilkadziesiąt metrów od trasy narciarskiej w kotle Gąsienicowym. "

Tutaj zdjecie:

beskid02.jpg

 

To tak dla przypomnienia zimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze łowy:

Proponuję jednak mniej agresywną obróbkę zdjęć, dostępną nawet z dowolnego edytora zdjęć. A polega ona na:

 

1) podniesieniu kontrastu zdjęcia do momentu, kiedy ciemniejsze tony na zdjęciu stają się już całkowicie czarne i cofnięcie lekko suwaka spowrotem w kierunku położenia neutralnego

2) następnie zmniejszenie gammy zdjęcia (nie jasności!), aby przejaskrawione obszary nabrały odpowiedniego kontrastu

3) ściągnięcie trochę nasycenia z kanału niebieskiego celem usunięcia szumu, ale do momentu, kiedy niebieskie obszary zaczynają przechodzić w zgniłą zieleń

4) podciągnięcie w kanale czerwonym, aby usunąć efekt mgiełki przed obiektami.

 

Proste a działa bardzo dobrze. Szczególnie jestem zachwycony, jak wyciąganie w czerwieni potrafi walczyć z chmurami i zamgleniem na górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak mniej agresywną obróbkę zdjęć, dostępną nawet z dowolnego edytora zdjęć. A polega ona na:

Mateusz, czy Ty nie pamiętasz czym zarówno ja i Maciek robimy zdjęcia ? :rolleyes:

 

Wg Twojego przepisu na udaną obróbkę (starałem się na 100%) wychodzi co najwyżej takie coś:

 

Untitled-1 copy.jpg

 

 

Poza tym, było prawie południe. Chyba wiadomo jak silne są wtedy promienie słońca, nieprawdaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubo :szczerbaty:

 

Właśnie, ostatnio magik Wojtek pokazał jak powinno się obrabiać zdjęcia by wyglądały naprawde dobrze jak również ukazywały istotne dla nas aspekty (góry). Chętnie przesłałbym Wojtkowi dzisiejsze moje zdjęcie i ciekawe czy udałoby mu się wydobyć efekt taki jaki mam a nawet lepszy bez uzyskania pixelozy.

Swoją drogą przydałby się dział obróbki zdjęć, bo np ja jestem zauroczony jakością Northwooda czy mateusza, Wojtka, a wiadomo, że pierwotne zdjęcia oprócz jakości wynikającej z zależności lustrzanka -> kompakt nie różnią się niczym. Obróbka, a raczej dobra obróbka to 50% dobrego zdjęcia, bo te kolejne 50% to aparat + odpowiednie wzniesienie + odpowiedni czas + warunki :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało mi się tachać Zuiko 3-setki :) a bardzo lubię Heliosa, więc robiłem to nim z założonym na nos TK 1,5x Canona no i powiem Ci, że pogodziłem się z tą winietą :D Liczyłem na Jeseniki, a zastał mnie przelotny prysznic, kilka razy :) ... Hehe, i teraz widzę że bym ich nie zobaczył bo na linii jest Bukowica :(

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętnego wtorku (17.08.2010) z wzniesienia przy ul. Lenartowicza w Sosnowcu (50.29333°N 19.19833°E) zrobiłem takie zdjęcie.

Kierunek wg kompasu to jakieś 150 stopni względem N (trochę w lewo od południa), na zdjęciu jest Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie na Osiedlu Stałym.

Dalej po prawej widać było El. Jaworzno II, jeszcze bardziej w prawo, prawie dokładnie na południe - El. Jaworzno III.

Proszę o pomoc w identyfikacji gór (szczególnie te 2 trójkąciki w środku) - Hey What's This mi się średnio przydało, a Kashmira dopiero próbuję opanować (na razie nie mogę znaleźć jakichkolwiek plików .hgt).

P1010391.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proszę o pomoc w identyfikacji gór (szczególnie te 2 trójkąciki w środku) - Hey What's This mi się średnio przydało, a Kashmira dopiero próbuję opanować (na razie nie mogę znaleźć jakichkolwiek plików .hgt).

 

Z tego co mi w głowie siedzi, to jeśli po prawej masz kulminację Diablaka, to będzie to od lewej:

 

1. Kiczorka (Beskid)

2. Bystra (Tatry)

3. Starorobociański - tego nie jestem pewien, bo za nim coś jeszcze majaczy (Tatry)

4. wspomniany Diablak - jego kulminacja (Beskid)

 

Bardzo fajne zdjęcie.

:Salut:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętnego wtorku (17.08.2010) z wzniesienia przy ul. Lenartowicza w Sosnowcu (50.29333°N 19.19833°E) zrobiłem takie zdjęcie.

Kierunek wg kompasu to jakieś 150 stopni względem N (trochę w lewo od południa), na zdjęciu jest Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie na Osiedlu Stałym.

Dalej po prawej widać było El. Jaworzno II, jeszcze bardziej w prawo, prawie dokładnie na południe - El. Jaworzno III.

Proszę o pomoc w identyfikacji gór (szczególnie te 2 trójkąciki w środku) - Hey What's This mi się średnio przydało, a Kashmira dopiero próbuję opanować (na razie nie mogę znaleźć jakichkolwiek plików .hgt).

Wyzsze to Jakubina a niższe Jarząbczy, przynajmniej tak mi wychodzi z mapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.