Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

 

Sprzętu puki co nie mam żadnego, poza kompasem, lornetką i orientacją w terenie.

 

W takim razie my również sprzętu nie posiadamy ;)

 

 

Wciąz nie mogę uwierzyć, że Tatry można tak dokładnie zobaczyć z tak zanieczyszczonego regionu jakim jest Śląsk ;)

 

I to w tym wszystkim jest rzeczywiście najbardziej zaskakujące, przy czym pozwolę sobie nie zgodzić się z twierdzeniem o "tak" dużym zanieczyszczeniu na Śląsku. No cóż, co prawda kiedy po raz pierwszy staniesz na hałdach nie zobaczysz unikalnego i zagrożonego wyginięciem na świecie gatunku sówek, jednak należy walczyc na forach publicznych ze stereotypem czarnych płuc naszego regionu.

 

 

Co do samych obserwacji, to zapraszamy do wspólnego wyszukiwania Tatr na horyzoncie w tym momencie o tyle ułatwionego, iż wspomaganego przez kontrastujący na górach śnieg. Śledź bieg wydarzeń na niebie i jak tylko stwierdzisz, że niebo jest bardziej granatowe niż zwykle, to z dużym prawdopodobieństwem stoimy z Pawłem na hałdzie "bez sprzętu" ;)

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bez sprzętu" :icon_cool: Wy macie jakieś biny 26x70 i 25x100, ja nawet nie wiem co to jest :icon_neutral: Pewnie jakiaś dobra lornetka lub teleskop, który przybliża 26 razy. Moja lorneta przybliża tylko x7. Pozatym pewnie macie również aparaty cyfrowe z dobrym zoom'em. Ja posiadan najprostrzy aparacik na film, który dostałam na komunię :icon_rolleyes:

 

Mimo to, budzę się dziś rano, patrzę za okno... nawet ładne niebo, chmury są wysoko, powietrze jest przejrzyste, więc co mi tam... wybiorę się na hałdę :icon_razz: Zajechałam komunikacją miejską z Katowic na Kostuchnę, znalazłam jakieś wejście na nią i w wdrapałam się na górę (fiuu... podejście jak na Giewont). Rzeczywiście nikt mnie nie gonił, a wręcz przeciwnie - wydeptana droga na sam szczyt (pewnie przez Was :icon_lol: ) Jakieś górki za kopalnią było widać więc rozłożyłam mapkę Beskidów, ale że nigdzie nie było czterech kamieni, siadłam więc na niej bo tak wiało, że mi odlatywała... Z mapki wynikało, że to co widzę to powinno być Szkrzyczne i Pilsko. Za Pilskiem wyłaniała się jakaś większa góra, ledwo widoczna więc pewnie to była Babia. Tatr niestety nie widziałam, ale teraz już wiem, że pogoda musi być lepsza od dzisiejszej, i na całej lini nie może być gęstych chmur, a takie dziś były własnie nad Zakopamem, przynajmniej tak mówili w Pogodzie :icon_smile:

 

Łowy miałam więc dziś udane jak na pierwszy raz, a na hałdę pewnie jeszcze wrócę by sobie Tatry poogladać. Podobno najlepiej widać je zimą, gdy śnieg na nich leży, a ten w Tatrach spadnie już w piątek.

 

Pozdrawiam i życzę wesołego Mikołaja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lorneta przybliża tylko x7.

A moja 8x, choć pisze na niej, że 10 ;-) W każdym razie nawet 7-krotne powiększenie spokojnie na Tatry wystarczy. W końcu widać je nawet gołym okiem.

 

Jakieś górki za kopalnią było widać więc rozłożyłam mapkę Beskidów, ale że nigdzie nie było czterech kamieni, siadłam więc na niej bo tak wiało, że mi odlatywała... Z mapki wynikało, że to co widzę to powinno być Szkrzyczne i Pilsko. Za Pilskiem wyłaniała się jakaś większa góra, ledwo widoczna więc pewnie to była Babia.

Pogoda Ci dopisała :-) Nie zawsze widać Babią. I tu mam małe pytanko: czy na Pilski i Babiej widać było jakieś resztki śniegu, czy już wszystko zdążyło stopnieć? W Tatrach jeszcze trochę leży z tego co nasypało na początku listopada. W ogóle pogodę w Zakopanem i widok na Tatry możesz śledzić na kamerce internetowej: http://www.zakopaneonline.pl/webcam. Zawsze lepiej wiedzieć przed wyjazdem na hałdę, czy nad Tatrami na pewno jest czyste niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda Ci dopisała :-) Nie zawsze widać Babią. I tu mam małe pytanko: czy na Pilski i Babiej widać było jakieś resztki śniegu, czy już wszystko zdążyło stopnieć?

 

Raczej śniegu nie widzialam. Góry były w jednakowym kolorze i żadne białe plamy mi nie przeszkadzały. Dzięki też za stronę z tą kamerką internetową =) Na razie nic na niej nie widzę poza światłami w oknach :icon_biggrin: Trzeba na tą stronkę zajrzeć w dzień ^__^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zdecydowanie Moniko polecam Ci wyprawę na hałdę w towarzystwie Pawła, który potrafi opowiedzieć o całym widocznym tam regionie łącznie z rozjaśnieniem mroków niewiedzy w temacie nazewnictwa poszczególnych szczytów - "w końcu jest geografem" ;). Sam służę widokiem z bina 25x100 na statywie, który pozwala dokładnie przyjrzeć się górom i okolicznym obiektom bez konieczności nadwyrężania rąk.

 

Niestety z racji na odległość Twojego miejsca zamieszkania od hałd nie jesteś elastyczna na zmiany pogodowe, tym nie mniej podaj jakieś namiary do siebie, to będziemy Cię informować o sprzyjających warunkach do obserwacji.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym z takich for, znalazłam zdjęcie, zrobione na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach.

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry3.html

 

Wrócę jeszcze do tego zdjęcia, które wrzuciłaś na Forum, bo na pierwszy rzut oka wydaje mi się wręcz trochę podejrzane.

 

Zacznijmy może od tego, co rzuca nam się w oczy od razu, iż zdjęcie było robione wczesnym rankiem, czyli w warunkach (co potwierdziliśmy już na własnej skórze z Pawłem) idealnych do wyławiania szczegółów na horyzoncie. Pomijając pierwszy plan tego obrazka w "środku" dostrzegamy obniżające się stoki jakiegoś beskidzkiego szczytu i na wschód od niego nie ma już żadnej góry z tego pasma! Wydaje się to niemożliwe, gdyż stojąc na hałdzie widać, że Beskidy ciągną się jeszcze dłuuugo na wschód i aby pozbyć się ich z południowego horyzontu musielibyśmy udać się aż za Kraków, by naszym oczom nie przeszkadzało już nic w oglądaniu Tatr. Jeżeli zdjęcie to robione było z 1k-lecia w Chorzowie, to bynajmniej nie oddaliliśmy się za bardzo na wschód, co więcej cofnęliśmy się na zachód.

 

Kolejna sprawa, to masakryczna wysokość tych tatrzańskich szczytów, już nie mówiąc o wyrazistości, pradopodobnie nieosiągalnej nawet 100tką z hałdy. Obraz jest tak kontrastowy, że dobrze patrząc dostrzegamy "fraktal" obrysu samych szczytów, co znowu przeczy moim dotychczasowym obserwacjom. Góry te prezentują się na tym zdjęciu tak, jakby były czymś oczywistym na katowicko-chorzowsko-murckowskim horyzoncie, tymczasem nie jest to prawdą - nie wyróżniają się aż tak bardzo wielkością przytłumione ogromem Babiej i Pilska.

 

Dlatego albo ktoś coś pokombinował z tym zdjęciem albo są jeszcze rzeczy związane z "Tatrami z Katowic", o których nawet mi się nie śniło.

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh jak tak opowiadacie o górach to mi się tęskniawka aż załącza ;) Okolice Pilska i Babiej to rodzinne strony mojego Taty. Ja regularnie w tamtejszych Beskidach bywam w okresie urlopowym.

 

pozdrawiam i życzę udanych obserwacji

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh jak tak opowiadacie o górach to mi się tęskniawka aż załącza ;) Okolice Pilska i Babiej to rodzinne strony mojego Taty. Ja regularnie w tamtejszych Beskidach bywam w okresie urlopowym.

 

Dlatego też chcąc zaoszczędzić Ci niepotrzebnych kilometrów zapraszamy do Katowic na hałdę, gdzie będziesz mógł w ciszy i spokoju patrząc na Babią i Pilsko wrócić myślą w krainę lat dziecinnych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym z takich for, znalazłam zdjęcie, zrobione na Osiedlu 1000-lecia w Katowicach.

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry3.html

Wrócę jeszcze do tego zdjęcia, które wrzuciłaś na Forum, bo na pierwszy rzut oka wydaje mi się wręcz trochę podejrzane.

 

http://www.skpg.gliwice.pl/extra/tatry_mm/tatry1.html

 

Tu jest głowna strona, tegoż zdjęcia. Widać, żo osoba roboła je z jednego z ostatnich pięter z jednego z tamtejszych wieżowcy. Skoro uważasz, że jest to podejżane, to może są na tym świecie rzeczy, o których się naukowcą nie śniło ;) Tatry widać z odleglości 300 km, a nasza odleglość od nik wynosi "tylko" ok 120 km, więc może jednak ten widoczek jest prawdziway...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję po raz kolejny. Piękne zdjęcie :-)

Ze Świnicą się zgadzam - całkiem możliwe, że widać ją na pierwszej fotce. Jednak Kościelca nie byłbym taki pewien, ponieważ jest on niższy nawet od przełęczy Zawrat. Tutaj stawiałbym raczej na Kozi Wierch i Orlą Perć.

 

Na 100% na pierwszym zdjęciu jest Lodowy szczyt, na drugim na 99% te najwyższe szczyty w środku zdjęcia to Łomnica i Durny (durny na lewo)

 

 

Nie wierzę! Dzis trafiłem na to forum, jednak nie jestem jedynym maniakiem !!!

 

Zdjęć niestety żadnych nie posiadam. Co do obserwacji - Tatry widziałem bardzo dobrze (rozróżniałem szczyty) z autostrady A4 w okolicach Balic 31 października, a pod koniec maja Babią i pasmo Beskidów z Jelenia - dzielnicy Jaworzna. Myślę że ciekawym punktem obserwacyjnym może być Góra św. Doroty w Bedzinie - 380 m.n.p.n. Byłem tam raz - zza masztu TV (Mysłowice - Wesoła) wyłaniał się wał Beskidów. Widocznośc była nie najlepsza więc nie wiem jak z Babią a zwłaszcza z Tatrami. Co do Kostuchny - byłem na chałdzie - widziałem kontur Beskidów tylko, widac go tez z ul. Szarych szeregów niedaleko wjazdu do lasu.

 

Co do rozpoznawania widoczności - ja uznaje że jest dobra jeśli widzę z okna wzgórza w okolicach Trzebinii chyba (mieszkam w Katowicach Zawodziu)

 

 

pozdrwiam wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% na pierwszym zdjęciu jest Lodowy szczyt, na drugim na 99% te najwyższe szczyty w środku zdjęcia to Łomnica i Durny (durny na lewo)

 

Nie wierzę! Dzis trafiłem na to forum, jednak nie jestem jedynym maniakiem !!!

 

Zdjęć niestety żadnych nie posiadam. Co do obserwacji - Tatry widziałem bardzo dobrze (rozróżniałem szczyty) z autostrady A4 w okolicach Balic 31 października, a pod koniec maja Babią i pasmo Beskidów z Jelenia - dzielnicy Jaworzna. Myślę że ciekawym punktem obserwacyjnym może być Góra św. Doroty w Bedzinie - 380 m.n.p.n. Byłem tam raz - zza masztu TV (Mysłowice - Wesoła) wyłaniał się wał Beskidów. Widocznośc była nie najlepsza więc nie wiem jak z Babią a zwłaszcza z Tatrami. Co do Kostuchny - byłem na chałdzie - widziałem kontur Beskidów tylko, widac go tez z ul. Szarych szeregów niedaleko wjazdu do lasu.

 

Co do rozpoznawania widoczności - ja uznaje że jest dobra jeśli widzę z okna wzgórza w okolicach Trzebinii chyba (mieszkam w Katowicach Zawodziu)

 

Witaj,

 

No widzisz, czasem aż trudno uwierzyć, że ktoś inny może podzielać to samo, niekiedy bardzo zwariowane, hobby :)

 

Dzięki za identyfikację obiektów na zdjęciach. Piszesz, że jesteś z Zawodzia - mieszkasz może w jednym z tamtejszych wysokich bloków? Kiedyś przebywając właśnie tam u kolegi wyjrzałem przez okno i zauważyłem, że jest stamtąd bardzo ładna widoczność - idealne miejsce zamieszkania dla pasjonaty obserwacji dalekich obiektów ;)

 

Miejsca, które wymieniłeś, już wcześniej pojawiły się jako sugestie lokalizacji umożliwiających takie obserwacje, jednak jako najbardziej wysunięte na południe i przez to nienarażone na przeszkody w postaci pyłu zawieszonego z naszego regionu są hałdy. I jeżeli tylko trafia się dobra pogoda, to do prawdy cięzko wymyśleć sobie coś lepszego. Poza tym pogoda na Tatry zdarza się bardzo rzadko, więc fajnie wtedy skupić się na reszcie roztaczającej się tam panoramy.

 

Jak tylko wróci do nas dobra widoczność, to zapraszamy na wspólny wypad w wiadomych celach. Poczekajmy może trochę aż posypie śnieg w górach i wtedy umówimy się na większy wypad na hałdy (tym bardziej, że ostatnio dołączyło do nas parę osóB). Fajnie będzie podzielić się wspólnym doświadczeniem i popodziwiać polskie góry zimą.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

No widzisz, czasem aż trudno uwierzyć, że ktoś inny może podzielać to samo, niekiedy bardzo zwariowane, hobby :)

 

Dzięki za identyfikację obiektów na zdjęciach. Piszesz, że jesteś z Zawodzia - mieszkasz może w jednym z tamtejszych wysokich bloków? Kiedyś przebywając właśnie tam u kolegi wyjrzałem przez okno i zauważyłem, że jest stamtąd bardzo ładna widoczność - idealne miejsce zamieszkania dla pasjonaty obserwacji dalekich obiektów ;)

 

Pozdrawiam,

Mateusz

 

Mieszkałem własciwie bo od 6 tygodni jestem żonaty :)))))))))))))))))))

Choć pewnie w związku z tym wypady na hałdy raczej odpadaja ;) chyba że kupię rower na wiosnę :)

 

Co do tych bloków to są takie 3 w kolorze hmmm... powiedzmy "brudny pomarańcz" :) na jednej ulicy - mieszkałem w jednym z nich (sorry że tak enigmatycznie ale wiadomo - anonimowość fajna rzecz)

 

Nigdy z okien, czy balkonu nie widziałem tam jednak gór (poza wspomniana Górą Św. Doroty :).

 

Jest jeszcze taka jedna hałda - na Wełnowcu. "Testowaliscie" ją może ??? bywałem tam kilka razy ale zawsze była kiepska widoczność.

 

Aha, Durny Szczyt to ten po PRAWEJ, przepraszam za błąd

 

Jesli nie masz nic przeciwko to chętnie wymieniłbym sie z Toba mailami. Jeszcze nie wiem jak tu wszystko działa, więc jesli sie zgadzasz to napisz jak podać mail tak, zeby nie wszyscy widzieli :)

 

Czy poza obserwacjami jesteście tez wielbicielami Tatr? bo ja to i owszem, w kazdej wolnej chwili planuje kolejna wycieczkę :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mlodyst :icon_biggrin: Jak widać po postach też jestem tutaj od niedawna. Bylam w Środę na hałdzie na Kostuchnie i miałam szczęście, gdyż mogłam podziwiać Babią Górę. Tatr niestety nie widziałam, gdyż unosiły się nad nimi chmury. :icon_confused: To była moja pierwsza wyprawa obserwacyjna, bo niedawno dowiedzialam się, że można z tej odległości podziwiać Tatry :icon_razz: Ja bardzo lubię góry, toteż postanowiłam zdobywać odznaki PTTK z wycieczek górskich. Tatry to moje ulubione pasmo i zarazem najpiękniejsze góry, których nie przebiły nawet wyższe Alpy. :icon_biggrin: Z resztą po moim avatarze, widać, że są mi obojetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz nic przeciwko to chętnie wymieniłbym sie z Toba mailami. Jeszcze nie wiem jak tu wszystko działa, więc jesli sie zgadzasz to napisz jak podać mail tak, zeby nie wszyscy widzieli :)

 

Bardzo proszę - chcąc korespondować anonimowo wysyłasz prywatną wiadomość (PW) do danego użytkownika. Popatrz na dół okienka tej wypowiedzi i sam się zorientujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka jedna hałda - na Wełnowcu. "Testowaliscie" ją może ???

Byłem tam raz dość dawno temu. Było widać szczyty Beskidów i oczywiście całe Katowice. Ładne miejsce, ale zdaje się, że już zaczęto hałdę rozbierać w związku z budową parku przemysłowego.

 

Czy poza obserwacjami jesteście tez wielbicielami Tatr?

Nie tylko Tatr, ale gór w najszerszym tego słowa znaczeniu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry to moje ulubione pasmo i zarazem najpiękniejsze góry, których nie przebiły nawet wyższe Alpy. Z resztą po moim avatarze, widać, że są mi obojetne.

 

Ale skleroza :o w zdaniu "widać, że są mi obojetne" zapomnialam o nie XD :icon_redface: Mialo być "widać, że NIE są mi obojetne"... Jak to się stalo to sama nie wiem :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim!

miło spotkać "bratnie dusze" :)

 

Przypomniała mi się pewna obserwacja. Było tu troche o rozpoznawaniu widoczności w ciągu dnia. Zauwazyłem, że czasem dobrej widoczności towarzyszy duza ilośc pierzastych chmur, spłaszczonych od dołu, wydaje sie, że wszystkie są na jednym poziomie. Może sie to komus przyda :)

 

podobno jutro snieg z deszczem :(

 

próbowaliscie może robic zdjęcia odległych obiektów kamerą cyfrowa ? mam aparat z zoomem 4x wiec to chyba troszke za mało, ale kamera ma juz 25x, tylko jakośc zdjęć nie ta...

 

Pozdrawiam wszystkich, powodzenia w obserwacjach i górskich wojażach :)

 

P.S. Monika - ciesze sie ze ktos kto widział Alpy nadal uwaza Tatry za piekniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniała mi się pewna obserwacja. Było tu troche o rozpoznawaniu widoczności w ciągu dnia. Zauwazyłem, że czasem dobrej widoczności towarzyszy duza ilośc pierzastych chmur, spłaszczonych od dołu, wydaje sie, że wszystkie są na jednym poziomie. Może sie to komus przyda :)

 

Zgadza się - nasze spostrzeżenia również wskazywały na to, że wysokie chmury są zwiastunami dobrej widoczności. Najlepiej jeszcze pędzące po niebie, gdyż wiatr potrafi rozpędzić syf z powietrza.

 

 

podobno jutro snieg z deszczem :(

 

Co do jutrzejszej pogody, to ile osób pytam, tyle różnych odpowiedzi. Jutro jadę na imprezę sportową, której jeżeli będzie towarzyszył śnieg z deszczem, to zapowiada się bardzo ekscytująco :-)))))

 

 

próbowaliscie może robic zdjęcia odległych obiektów kamerą cyfrowa ? mam aparat z zoomem 4x wiec to chyba troszke za mało, ale kamera ma juz 25x, tylko jakośc zdjęć nie ta...

 

To pytanie do dyżurnego fotografa na Śląsku Pawła von PPB!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kłębiaste miałem na mysli

Wcześniejszy opis też mi nie pasował do pierzastych ;-) Przejrzysta pogoda z puchatymi cumulusami zdarza się często na wiosnę. Jesienią i zimą dobre warunki bywają przy stratocumulusach (pod warunkiem silnego wiatru) i altocumulusach. Wiatr zawsze będzie naszym sprzymierzeńcem.

 

próbowaliscie może robic zdjęcia odległych obiektów kamerą cyfrowa ? mam aparat z zoomem 4x wiec to chyba troszke za mało, ale kamera ma juz 25x, tylko jakośc zdjęć nie ta...

Dobra kamera z dużym zoomem i statyw nie są złym pomysłem. Ktoś dysponuje takim sprzętem? ;-) Projekcja okularowa z aparatem cyfrowym też jest dobra, choć tu przydałoby się coś większego niż mateuszowe bino.

 

A tak odnośnie Tatr - to ładna makieta gór wysokich ;-) Nieduże i piękne, ale zwykle strasznie zatłoczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona jutro broni mgr !!!

Proszę trzymac kciuki :)

 

To powiedz jej, że jak obroni - a jeszcze na przestrzeni dziejów nie zdarzyło się inaczej - to idziesz z kolegami na hałdę oglądać Tatry. I w ten sposób znalazłem proste rozwiązanie Twojego problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedz jej, że jak obroni - a jeszcze na przestrzeni dziejów nie zdarzyło się inaczej - to idziesz z kolegami na hałdę oglądać Tatry. I w ten sposób znalazłem proste rozwiązanie Twojego problemu ;)

dobre :) może przejdzie :) chociaz nie traktuje tego w kategorii "problem" :)

juz po wszystkim, jestem mężem pani mgr :)

 

Co sadziecie o tym

http://oku.webpark.pl/widok/t1.jpg

 

to chyba jest to samo ujęcie co było na poprzednim linku

jak to sie ma do Waszych obserwacji ?

 

pozdrawiam

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.