Jump to content
mateusz

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic

Recommended Posts

Dzięki Wam za pomoc w identyfikacji kolejnych obiektów. Jedna rzecz mnie zastanawia. Jak to jest, że widząc Babią nie widzę blizszych nam szczytów Beskidu Małego ?

Pozdrawiam

Tomek

Cześć

Babią , Pilsko, Police widzisz ponieważ masz je, że tak powiem na horyzoncie. Tzn że ich kształt obserwujesz na w miare jasnym niebie. Szczyty Beskidu Małego są mniejsze i nie wyróżniaja sie na tle Babiej Góry.

Jeżeli sie mylę to mnie poprawcie

Andrzej

Babią , Pilsko, Police widzisz ponieważ masz je, że tak powiem na horyzoncie. Tzn że ich kształt obserwujesz na w miare jasnym niebie. Szczyty Beskidu Małego są mniejsze i nie wyróżniaja sie na tle Babiej Góry.

Jeżeli sie mylę to mnie poprawcie

Jest dokładnie tak jak piszesz. Co więcej, im bardziej odcinają się "nachodzące" na siebie szczyty, z tym lepszą widocznością mamy do czynienia. Dość powiedzieć, że przy "pogodzie na Tatry" zawsze byliśmy w stanie z dużą dokładnością powiedzieć co znajduje się na stokach Beskidu Małego, mimo że na co dzień to po prostu czarne albo szare plamy na horyzoncie. Wytłumaczenie jest proste - polepsza się kontrast, na tle Babiej nagle pojawia się pierwsze/drugie/trzecie... tło, którego normalnie nie widać i całość wydaje się jakby "bliżej" obserwatora. To najlepsze wyznaczniki tego, że jest super widoczność, no może poza tym, że na ostatnim tle pojawia się jakiś grzebyk ostrych trójkącików ;)

Witam Państwa

Poruszyliście bardzo interesujacy temat na tym forum

Od dzieciństwa nurtowały mnie widziane z daleka obiekty-góry,budowle oraz identyfikacja ich.

Rzeczywiste jest to że w sprzyjających warunkach. Jest możliwe oglądanie obiektów nawet z kilkuset kilometrów i nie przeszkadza przy tym w większym stopniu krzywizna ziemi.

Jestem z Katowic-Giszowca i wielokrotnie obserwowałem Tatry choćby z dachu bloku w którym mieszkam,jak i okolicy,jest wiele punktów w rejonie Katowic które pozwalają na to,zresztą dużo z nich zostało przez Państwo wymienionych.

Dodam że doskonałymi punktami widokowymi na Tatry i Beskidy są np.Góra Klimont koło Lędzin.Smutna Góra w Chełmie Śląskim,jak i całkiem blisko mnie- droga na tzw.Starej Wesołej(Ul Graniczna) w wyższej partii w kierunku Morgów w Mysłowicach(biegnie po wzniesieniu wzdłuż lasu).

Niegdyś należały do nich punkty z nieistniejącymi już wieżami triangulacyjnymi,jak Wzgórze Wandy,wieża przy ul.Tymiankowej na Kostuchnie,czy wieża na Morgach.

Z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ogladałem jesnocześnie Tatry,Beskid Mały,Żywiecki,Śląski,Morawsko-Śląski,Góry Opawskie i Jesioniki.

Chcę przyłączyś się do dydkusji w miarę wolnego czasu.

Mogę szczegółowo wykonać opisy do państwa zdjęć.

Jeżeli ktos przyśle np.na mój email to opiszę i odeślę

orj@buziaczek.pl

Pozdrawiam :)

Witam w wątku i na forum, i gratuluję udanego startu :-) Pierwszy post, a ile wartościowych informacji. Zwłaszcza wzmianka o Kopcu Wyzwolenia jest dla mnie istotna, bo już powoli zaczynam myśleć o rozszerzeniu działalności obserwacyjnej na Sudety. Do tej pory wiedziałem, że Pradziada w Jesionikach widać z Gliwic, podejrzewam że również z hałdy koło elektrowni Łaziska. Są już więc trzy punkty do wybadania :-)

Mam nadzieję, że Czas pozwoli Ci na jak najczęstsze zaglądanie :-]

Dziękuję:)

Jezeli chodzi o Sudety to na bank będzie można je doskonale obserwować z hałdy stożkowej w Rydułtowach,jednak dominatą tam będzie Beskid Morawsko-Śląski z Lysą Horą ,nie wiem czy hałda jest dostępna-podobno gazuje,no ale to już bardziej na pd.zachód i dalej od nas.Zaś Tatry będą tam zasłonięte przez Beskidy.Pojadę tam w tym roku.

Witaj ORJ na forum.

pozdrawiam

Ori

Również pozdrawiam Cię Ori :)

ORJ

Pragnę dodać że patrząc ze Starej Wesołej można dostrzec nawet Tatry Zachodnie( rejon szczytów Banówka,Pachola i Salatyńskiego Wierchu)jest to bardzo niepozorny fragment,wystają one ledwo ledwo ponad Beskid Mały-należy patrzeć już na prawo od wierzchołka Małej Babiej Góry.widziałem to 2 lata temu na początku maja ,krótko przed zachodem słońca ,wtedy śnieg na szczytach tatr oświetlony pod tym kątem przybrał czerwony kolor,odróżniało sie to od ciemnych bezśnieżnych już w tym czasie wierzchołków beskidzkich,niestety nie posiadam fotek.

Mogę szczegółowo wykonać opisy do państwa zdjęć.

Witaj na forum :Beer: Może na dobry początek rzuciłbyś okiem na opis panoramy Darka_B i go zweryfikował/uzupełnił

Pozdrawiam

Witam

wykonam opisy panoramek,tylko mam nadzieję że Darek B. nie będzie miał nic przeciwko temu?

Witam

wykonam opisy panoramek,tylko mam nadzieję że Darek B. nie będzie miał nic przeciwko temu?

Znając Darka wspaniałego, na pewno nie będzie miał nic na przeciw... ;)

Ori

Witam

No coś ty :blink:

Jakbym miał to bym nie pokazywał. :D

Super dzięki.Pracuję właśnie nad panoramą z Klikuszowej :banan: myślę że jutro się tutaj pojawi,a pózniej nad panoramą z okolic Krakowa.

Pozdrawiam:)

Witam

Zakończyłem właśnie panoramę Tatr z Klikuszowej i będe je tu próbował wkleić.

Witam

Zakończyłem właśnie panoramę Tatr z Klikuszowej i będe je tu próbował wkleić.

:Beer:

Jak Ci sie nie uda wyślij mi na maila bobak1(małpka)go2.pl

Wrzucę na serwer.

Jak wkleić tutaj foty ? bo nie daję rady.

Jak wkleić tutaj foty ? bo nie daję rady.

Jak ma za dużą roździelczość to nie da rady.

Wysyłaj mi na maila.

Witam :helo:

Darku jezeli moja panoramka doleciała do Ciebie to zamieśc ją na serwer,a ja przygotuje nastepną tą z pod Krakowa :D

Witam :helo:

Darku jezeli moja panoramka doleciała do Ciebie to zamieśc ją na serwer,a ja przygotuje nastepną tą z pod Krakowa :D

Na razie mail nie doszedł.

Ile obrazek ma pojemności?

ma pojemnośc 1,56Mb

Super że w końcu doszła :banan:

Jutro będzie ta z okolic Krakowa i mam prawie gotową z Katowic .

A jeżeli obie szczęśliwie dojdą to napisze do nich porównanie,bo jeżeli chodzi o Tatry to z obu miejsc wygladają dosyć podobnie na pierwszy rzut oka.