Skocz do zawartości

Obserwacje przez okno.


fokuZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy mozna prowadzic obserwacje teleskopem przez okno balkonowe?!

Ostatnio przeczytalem na tym forum, ze nie mozna prowadzic obserwacji przez okno, bo jest roznica temperatury...czy to prawda?!

Mieszkam w bloku, niestety nie mam mozliwosci wyjazdu poza miasto.

 

Pozdrawiam, fokuZ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, bo w mieszkaniu masz temperaturę ok 20-25°C

a nocą temperatura powietrza spada do kilkunastu stopni latem, a zimą do minus kilkunastu stopni,

więc róznica temperatur występuje zawsze, nie było by problemu, gdyby nie fakt, że ciepłe powietrze ma mniejszy ciężar objętościowy od zimnego, więc po prostu "idzie" do góry, a to powoduje falowanie strug powietrza, takie samo jak nad rozgrzanym Słońcem asfalcie, a to ma bardzo duży wpływ na jakość obrazu w teleskopie, efekt jest taki:

 

seeing.gif

 

że zamiast gwiazdki widzieć jak na rys. V widać je tak, jak na rys. I

 

już nawet lepiej obserwować wtedy niebo przez szybę, ale tak również następuje olbrzymia degradacja jakości obrazu, więc po prostu lepiej wyjechać w teren a w ostateczności obserwacje prowadzić na balkonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy mozna prowadzic obserwacje teleskopem przez okno balkonowe?!

Ostatnio przeczytalem na tym forum, ze nie mozna prowadzic obserwacji przez okno, bo jest roznica temperatury...czy to prawda?!

Mieszkam w bloku, niestety nie mam mozliwosci wyjazdu poza miasto.

 

Pozdrawiam, fokuZ!

 

Prowadzić zawsze można, ale pytanie jakiej jakości? :blink:

 

Przez zamkięte okno nawet nie masz co szykować obserwacji - nie ustawisz po prostu ostrości na żadnym obiekcie astronomicznym.

 

Przy otwartym oknie - seeing będzie tragiczny. Obraz będzie Ci pływał i falował. Żeby móc skutecznie obserwować, budynek musiałby mieć identyczną temperaturę jak otoczenie, by zapobiec ruchom powietrza. Poza tym zero klimatyzatorów i wentylatorów w okolicy.

 

Możnaby prowadzić obserwacje przy otwartych oknach, ale w specjalnie przystosowanych budynkach i w specjalnych pomieszczeniach.

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Sumasem. Lepiej prowadzić obserwacje przez zamknięte drzwi balkonowe. Jest jeszcze problem szyby...

U mnie po wymianie okien szyby "trochę lepiej nadają się do obserwacji" niż wcześniej, (bo na nich były jakieś smugi?).

Swoją drogą kiedyś oglądałem M 42 przez szybę bo na dworze było ok. -20. A ja w domu w krótkich spodenkach przy + 22, kawka, ciastka itd :D

Ustawiłem najmniejsze powiększenie i w sumie na te warunki nie narzekałem.

Robiłem też eksperymenty przy obserwacji Księżyca . Nawet niby tak banalne zamknięcie drzwi za sobą przy teleskopie wystawionym na balkon powodowało ogromne polepszenie obrazu. Była po prostu bardziej równomierna temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie obserwacje przez okno (zamknięte), nie zainteresowałbym chyba astro mojego 9-letniego syna. Przy temperaturze ponizej minus 20 nie bardzo chciało się mu wychodzić na dwór ;) A ciepłym domciu... Księżyc, Jowisz ze swymi moonkami, Saturn... ze Skyluxa dały młodemu chęć zobaczenia, co jeszcze da się zaobserwować. No i dały mu pęd do samodzielnego zdobywania wiedzy o tym, co widział. Efekty widzieli ci, co byli w Bialej... nie odstępował telepów :D

 

Ale "dorosłe" obserwy przez szybę... nie, to nie ma sensu! O ile na dworze w Skyluxie Jowisz wyraźnie był "pasiasty", to w domciu był jedynie dużą kropą bez wyraźnie zarysowanych brzegów.

Może to przez te wstrętne Kellnery :Boink:

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa balkony, ale i tak staram się korzystać z terenów zewnętrznych - falowanie powietrza ma ogromny wpływ na pogorszenie obrazu. Nawet przy niezbyt dobrym seeingu przy obserwacjach z budynków wszystko pływa, podczas gdy poza domem jest spokojnie (fakt - rzeźko, ale przynajmniej jest coś widać :helo: )

 

Nie zapomnę jednak: styczen tego roku, minus 35 stopni Celsjusza w nocy, a my z kumplem siedzimy w szczerym polu i popijamy :Beer: odmrażając sobie palce :szczerbaty:

 

U mnie nie ma co prowadzić obserwacji przez zamknięte szyby, bo niestety szklarz się nie postarał i skazy wszystko psują :angry: . Wolę zbierać na lepszy telep niż wymianę okien. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem załamany :Boink:

pomóżcie bo zaraz zwale telepa z dachu... :szczerbaty: wczoraj o 21 oglądałem Jowisza z balkonu na piętrze bo inaczej to nie da rady (drzewa zasłaniają jak niżej zejdę) i... koszmar... 36x mała kulka i parę giwazdek... 90x większa kulka... 180x szkoda gadać (no ale tutaj ten barlow... bez żadnych wartsw więc tutaj nie mam pretensji :szczerbaty: ) i żadnych szczegółów... tylko kulka, no albo nie umiem albo coś nie tak z telepem... jego lustro jest w idealnym stanie. Teleskop chłodziłem niecałem 30 minut, no powiem jeszcze że obok stoją latarnie... (jakieś 10m odemnie :szczerbaty: ) i trochę raziły... a gwiazdy ujda choć to nie to... nie miałem ochoty szukac emek... poszedłem spać :(

 

czy mógł się rozkolimować? zdejmowałem go już parę razy z obejm... ale delikatnie noszę i delikatnie na dywan kładę... o nic nie obijam :unsure:

 

spróbuję za domem, tam do latarni jest ponad 300m, niebo ciemniejsze... poszukam emek jakichś...

 

pomocy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie!

Jowiesz jest teraz tak nisko, ze plywa w oparach atmosferycznych i praktycznie nie nadaje sie do obserwacji.

 

Jak chcesz sprawdzic optyke to skieruj teleskop w zenit na epsilony Lutni. Walnij powiekszenie ok. 100x i jesli zobaczysz w polu dwie gwiazdki z ktorych kazda jest podwojna (separacja ok. 2") to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu ja prowadze niestety :( obserwacje tylko balkonowe i w dodatku ze srodka krakowa tak wiec warunki moich obserwacji sa chyba najtragiczniejsze w calej polsce (no moze poza warszawa) xD

I z doswiadczenia wiem zeby "widziec" cos przey szybe trzeba miec nowoczesne okna kture nie maja zadnych skaz ani "smug" ja takie mam i nawet moja syncia 8" ladnie prezentowala obrazki gwiazd przez okno :rolleyes:

Jezeli chodzi o ruznice temperatur to sprawa jest dla mnie prosta ... wystawiam wieczorem telepa na balkon i otwieram dzrwi na oscierz zeby pokuj caly sie ochlodzil i obrazy sa odrazu lepsze :szczerbaty:

najlepszy chard kor byl tej zimy minus 20 stopni a ja sie w pokoju wychlodzonym w kurtce puchowej pod piezyna w luzku marzne xD

 

obserwacje balkonowe sa rozwiazaniem ostateczym kture trzeba unikac jezeli sie ma jakas inna sposobnosc prowadzenia obserwacji .. :mellow:

 

pozdrowko

P.S pisze z niemieckiej klawiatury i nie mm polskich znakow a i oczywiscie i litery sa po przewracane xD sory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, ok spróbuję, ale inne osoby pisały parę dni temu że oglądały i widać pasy na nim...

ale dałeś mi nadzieję :banan:

 

a co do tematu... dzis nastrajalem szukacza bo wczoraj nie mogłem przy 90x trafić... a nie chciało mi sie zdejmowac tuby i tachac telepa na dwó to zrobiłem to przez okno... i za nic na obiektach naziemnych nie mogłem ustawić ostrości, a dzień wcześniej ustawiałem na dworzu na tym samym obiekcie :rolleyes:

 

P.S. no tylko że ja mam stare okna drewniane... :szczerbaty: xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu kilka razy obserwowałem Merkurego przez szybę. Ale obserwację prowadziłem lornetką. Z mieszkania miałem lepszy dostęp do miejsca, z którego Merkury był dobrze widoczny.

 

Ponad 90% swoich obserwacji prowadzę z balkonu. Bywa różnie, czasami bardzo słabo, ale są wyjątki, gdy obraz jest piękny. Wszystko zależy od balkonu (sąsiedztwa), warunków atmosferycznych i innych czynników. Balkon lepiej "tolerują" mniejsze aperturowo refraktory od dużych Newtonów. Gdy jeszcze miałem Tala 100/1000 to często dochodziłem do rozdzielczości 1,5", natomiast mój Taurus 270 posadzony na balkonie ma często problemy z rozdzieleniem epsilonów Lutnii. Ponieważ jednak najczęściej obserwuję zmienne, rozdzielczość ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris już pisałem, że na wystawiłem go na balkon na piętro bo inaczej mi drzewa zasłaniają... :)

 

to dobrze czy źle? bardziej zależy mi na odpowiedzi źle bo to oznacza że wszystko dobrze z telepem :szczerbaty:

 

Tak czy inaczej Jowisz jest nisko i plywa, a dodatkowo seeing moze Ci psuc cieplo murow domu :-)

Jakosc optyki sprawdzaj na epsilonkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiecej można liczyć obecnie tylko wtedy, gdy się dość wcześnie rozpocznie obserwy, no i przy naprawdę sprzyjających warunkach. Wczoraj miałem sporą dziurę w chmurach po burzy. Zanim naszły następne chmurwy, było wręcz bosko - a właśnie Jupka sobie polukałem :) Ale szybko się skończyło, cała noc deszczowa...

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukanie dziury w całym a fakt, dwa pasy równikowe to ja widze w lornetce 26x70. Od lustra 20cm wymaga się jednak więcej. Z drugiej strony do tego trzeba innych warunków obserwacyjnych, a nie tak niskiej pozycji planety nad horyzontem.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.