Skocz do zawartości

[News]_Planet jest osiem


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas głosowania na Zebraniu Generalnym Międzynarodowej Unii Astronomicznej zdecydowano, że w Układzie Słonecznym jest 8 planet. Pluton jest planetą karłowatą i jest prototypem dla nowej kategorii obiektów.

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?5416

 

Wreszcie. :)

Trochę rozsądku się przyda.

Merkury-Wenus-Ziemia-Mars-Jowisz-Saturn-Uran-Neptun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napoczątku myślano o Plutonie jak o jakiejś hiper-planecie

w 1915 Lowell choć nie widział Plutona i taktował go jako Neptunową anomalię to pokusił się o wylicznie masy hipotetycznej planety okeślając ją na jako 6,6 razy cięższą od ziemii. Potem stopniowo zmiejszano jego mase tzn. w 1955 r myślano że ma 0,8 masy Ziemi, a w 1968 - 0,18 masy Ziemi i tak zmiejszano biedaczka aż do

0,03 masy Ziemi, (tak to sie dzieje gdy ktoś określa masę na podstawie jasności tarczy - a gdy np. planeta to metanowa skorupa odbijająca promienie jak super zwierciadło - wtedy jest problem). A teraz już to nie jest nawet planeta, tylko jakieś dziwne ciało karłowate, czy coś...tam, zatem dziewiąta planeta nie jest jeszcze odkryta , Plutonie miło było!!! :sracz:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przyzwyczaiłem do Plutona jako planety, będzie trochę dziwnie :P

Może to jednak dobrze, wreszcie jest jakiś sens... albo niedługo zabiorą status planety Merkuremu :D:P nie, no żartuję :szczerbaty:

Z sentymentem za 50 lat będzie się oglądać obecne podręczniki... Swoją drogą to będzie zamieszanie od września w szkołach :szczerbaty:

PS Nic nie powiedzieli w Wiadomościach ani Faktach :angry::blink: muszę do nich napisać <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, moim zdaniem kompletnym niewypałem jest nazywanie tej nowej klasy "planetami karłowatymi", przecież to nie planety, znowu będzie zamieszanie :blink:

To tylko idiotyczna klasyfikacja taksonomiczna opierająca się na ontologii, równie dobrze mogli go nazwać jakąś hiper-asteroidą....... A może pobawimy się w odnajdywanie synonimów planety karłowatej??? Moja propozycja to: Wokółsolarna mikro-sfera nieemisyjna lub emisyinie negatywna albo jeszcze lepiej emisyjna-inaczej :Boink: (czyli nie świecąca własnym światłem)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się stało !

 

Do planet karłowatych zaliczono Ceres, Plutona i 2003 UB313. Następne czekają w kolejce...

Ciekaw jestem co z Charonem ? (księżyc czy "Small Solar-System Bodies" ?)

 

Tekst w j. ang. i komentarze z zagranicy:

http://groups.yahoo.com/group/mpml/message/17473

 

Zlinkuję teżdo wątku tu na forum:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13404

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem co z Charonem ? (księżyc czy "Small Solar-System Bodies" ?)

 

Właśnie. Przyzwyczaiłem się do tego, że jest satelitą Plutona, bardziej niż do tego, że Pluton jest planetą :). Biorąc pod uwagę wcześniejsze zamiary "zrobienia" z Charona planety, przypuszczam, że może zostać tak jak Pluton planetą karłowatą.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według notki AstroNetu Charon jest księżycem :)

 

Przyznam jednak, że mam mieszane odczucia co do wydzielenia Ceres jako jedynej planety karłowatej pomiędzy Marsem a Jowiszem. Jak dla mnie to ten sam typ obiektu co pozostałe byłe planetoidy (Pallas itd.), nawet jeżeli Ceres jest "okrągła", a pozostałe nieco "podłużne".

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe :szczerbaty:

Ledwo uporali się z "dolna" definicją planety !!

A co dopiero będzie z jej górnymi krańcami....

 

A najlepiej by było to wszystko wżucić do jednego worka i opisać jako "Ciała niebieskie około solarne" :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zdrowy rozsądek zwyciężył - to takie rzadkie w tych czasach. To podejście minimalizuje problemy taksonomiczne choć ich nie likwiduje...

 

dziwne te nowe definicje :P

planety karłowate nie są planetami..... ...

Po prostu atrybut "karłowaty" jest przydawką modyfikującą a nie determinującą :blink: tzn, że "planeta karłowata" to coś jak "konik polny" albo "konik morski" (w odróżnieniu od "konia bułanego" albo "konia polskiego") tj. w ogóle nie koń :rolleyes: Kiedyś na takie subtelne rozróżnienia zwracał uwagę moją i innych studentów pewien filozof, znawca i tłumacz Wittgensteina :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.