Skocz do zawartości

Czy to krater?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Od wielu lat intryguje mnie pewna formacja "ziemna". Udało mi się wreszcie zdobyć zdjęcie satelitarne tego obiektu. Przymierzam się do zbadanie tego miejsca osobiście.

 

Jak obstawiacie? Co to może być? Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że jest to "od zawsze".

 

Co ja myślę? Z jednej strony - może to być efekt spadku sporego "kamienia", ale z drugiej strony, coś za mało działania erozji - zbyt ostry kontur. Ale faktem jest, że tą górkę pamiętam od kiedy tylko potrafię kojarzyć.

 

Skalę obiektu możecie przyswoić po okolicznych drzewach.

info.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Gdzie to jest? W Polsce?

 

Na zerodowany kopiec to mi nie wygląda. Kopiec z biegiem czasu powinien się bardziej "spłaszczyć", ale nie zapaść w środku. Ten "krater" ma trochę dziwny kształt i jest jakby podwójny (mniejszy, ale nie centralnie wewnątrz). Szkoda, że zdjęcie jest trochę nieostre.

 

Według mnie może to być i pagórek z którego centrum wydobyto materiał (ciekawe z jakich skał jest zbudowany teren), jak i nasyp wokół czegoś co było wewnątrz (ale trochę mała średnica).

 

Wygląda jak taka mała, zniszczona kaldera.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może jest to pozostałośc po starożytnym grodzisku...

 

 

 

widziałam na Kaszubach kilka takich miejsc, większosć jest niestety zalesiona, ale w jednej pewien rolnik składuje słomę i siano... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Gdzie to jest? W Polsce?

 

Na zerodowany kopiec to mi nie wygląda. Kopiec z biegiem czasu powinien się bardziej "spłaszczyć", ale nie zapaść w środku. Ten "krater" ma trochę dziwny kształt i jest jakby podwójny (mniejszy, ale nie centralnie wewnątrz). Szkoda, że zdjęcie jest trochę nieostre.

 

Według mnie może to być i pagórek z którego centrum wydobyto materiał (ciekawe z jakich skał jest zbudowany teren), jak i nasyp wokół czegoś co było wewnątrz (ale trochę mała średnica).

 

Wygląda jak taka mała, zniszczona kaldera.

 

To okolice Warszawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kraterami pometeorytowyni sprawa jest zawsze ciężka...

 

Czasem nawet naukowcą ogromne trudności sprawia rozpoznanie

czy krater powstał w wyniku działania "naturalnych czyników" cofającego sie lodowca itp. czy tez powstał wyniku upadku meteorytu...

 

Do dziś dnia niektórzy geolodzy sceptycznie podchodzą do pometeorytowego pochodzenia kraterów "morasko"

 

Jedną z czynności która pozwala na stwierdzenie czy krater powstał w wyniku spadku meteorytu jest pobranie próbek gruntu..

 

Po co ? Ano wcelu sprawdzenia obecności i ilości tzw. mikrometeorytow..

Czyli takich malutkich kuleczek żelazno-niklowych które spotyka się przy autentycznych kraterach pometeorytowych...

 

W mocno zurbanizwanych terenach taki test moze zostać przekłamany - pyły , zanieczyszczemnia z fabryk..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat intryguje mnie pewna formacja "ziemna". Udało mi się wreszcie zdobyć zdjęcie satelitarne tego obiektu. Przymierzam się do zbadanie tego miejsca osobiście(...)

Skalę obiektu możecie przyswoić po okolicznych drzewach.

 

Z tego co widac nie moze byc mowy o kraterze. Polecam udac sie do lokalnego oddzialu archeo i poprosic o dostep do danych n/t stanowisk archeo.

To nie ten kształt - krater przewaznie jest wariacja elipsy.

Masz tu do czynienia z czymś rozkopanym - z tego co piszesz (ze zdjecia nic nie wynika) moze to byc ewentualnie explatowane pingo polodowcowe... ale niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na 100% grodzisko. Szczególnie ze względu na te dwa kręgi. Ale nie znając miejsca, rozmiarów i nie będąc na miejscu trudno to rozstrzygnąć.

Przypuszczam jednak, że to właśnie grodzisko. I to pewnie będące od dawna w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Archeologicznego. W okolicach Torunia pełno jest podobnych grodzisk, wiele z nich głęboko w lasach i zaroślach. Niektóre na naturalnych pagórkach kemowych, na ozach.

Adam, jeśli chcesz mieć pewność, jestem w stanie to sprawdzić, po podaniu dokładnych namiarów. Mam wielu znajomych archeologów, a i sam kiedyś byłem współautorem książki o zamkach i grodziskach średniowiecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie , ale te "głazy" to są drzewa, króre rzucają cień

OK. Czy ten pojedyńczy wewnątrz, to równiez cień drzewa? Przydałby się poprzeczny przekrój tego czegoś, z zachowaniem naturalnych proporcji wysokości względem poziomu terenu, itd. Zastanawiający jest również "ostry" brzeg korony tego tworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na 100% grodzisko. Szczególnie ze względu na te dwa kręgi. Ale nie znając miejsca, rozmiarów i nie będąc na miejscu trudno to rozstrzygnąć.

Przypuszczam jednak, że to właśnie grodzisko. I to pewnie będące od dawna w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Archeologicznego. W okolicach Torunia pełno jest podobnych grodzisk, wiele z nich głęboko w lasach i zaroślach. Niektóre na naturalnych pagórkach kemowych, na ozach.

Adam, jeśli chcesz mieć pewność, jestem w stanie to sprawdzić, po podaniu dokładnych namiarów. Mam wielu znajomych archeologów, a i sam kiedyś byłem współautorem książki o zamkach i grodziskach średniowiecznych.

 

Dokładnie to samo bym powiedział. Pamiętam jak miałem egzamin z fotointerpretacji i teledetekcji satelitarnej to tak pod stereoskopem wyglądało grodzisko. Ten może być na wydmie śródlądowej ale by takie sprawy stwierdzic należało by pojechac w teren... oj jak ja to lubię szapa, saperka... ła juz chce mi się jechać.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to grodziskiem zalatuje... Na zdjeciu brakuje mi skali -Jakie toto ma rozmiary? Gdyby było jakos wyskalowane, wtedy można by częściowo potwierdzić tę hipotezę. Warto też przejrzeć mapy topograficzne okolicy - czasem [nie zawsze] zidentyfikowane przez archeologów obiekty tego typu są nanoszone charakterystycznym symbolem. Inna znana mi opcja to jakas fortyfikacja nowożytna - polowy szaniec / reduta, z drugiej strony tu by się należało bardziej 'kanciastych' kształtów spodziewać...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także moim zdaniem jest to grodzisko. Adamie, możesz podać dokladnie w jakiej miejscowości, ewentualnie dzielnicy Warszawy to sie znajduje?

 

Kiedyś gdzieś zaszłyszałem, że koło Złotoryji jest gigantyczny, mocno zerodowany , stary krater. Ponoć jego wał miał stanowić zaporę dla dwóch rzek. Z lotu ptaka widać ,że ich koryta opasują jakiś okrągły twór. Nie wiem, czy dobrze pamietam, chodziło chyba o Kaczawę i Nysę Szaloną. Krater miałby ponad 20km średnicy! Czy ktoś z Was słyszał coś o tym? Mozliwe, że to jakiś lokalny problem medialny, nigdy więcej nie trafilłem na żadną wzmiankę na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także moim zdaniem jest to grodzisko. Adamie, możesz podać dokladnie w jakiej miejscowości, ewentualnie dzielnicy Warszawy to sie znajduje?

 

Kiedyś gdzieś zaszłyszałem, że koło Złotoryji jest gigantyczny, mocno zerodowany , stary krater. Ponoć jego wał miał stanowić zaporę dla dwóch rzek. Z lotu ptaka widać ,że ich koryta opasują jakiś okrągły twór. Nie wiem, czy dobrze pamietam, chodziło chyba o Kaczawę i Nysę Szaloną. Krater miałby ponad 20km średnicy! Czy ktoś z Was słyszał coś o tym? Mozliwe, że to jakiś lokalny problem medialny, nigdy więcej nie trafilłem na żadną wzmiankę na ten temat

Słyszałem kiedyś o tym i mam chyba gdzieś artykuł na ten temat z Przeglądu Geologicznego. Artykuł ukazał się jakieś 10-12 lat temu i z tego co pamiętam ten astroblem (bo trudno to nazwać kraterem) został zidentyfikowany na podstawie rozkładu lineamentów na obrazach satelitarnych. Jak znajdę artykuł, dam więcej informacji.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko Lampko, to grodzisko wygląda teraz tak:

 

zamczysko.jpg

zdjęcie z http://kampinoski-pn.gov.pl/ochrs.php

i stamtąd opis:

Zamczysko – Rezerwat od 1924 r.; ochrona ścisła od 1959 r.; pow. 5,27 ha. Dobrze zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne z XII w., złożone z wysokiego cylindrycznego pagórka, otoczonego dwoma pasami wałów i fos, tzw. Stare Zamczysko, owiane legendami o skarbach Królowej Bony. Być może gródek myśliwski lub refugium – miejsce schronienia przed najazdami, do którego uciekali mieszkańcy książęcej osady w Rokitnie koło Błonia. Teren porośnięty przez dorodne drzewostany grądu wilgotnego, dąbrowy świetlistej i łęgu olszowego. Pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Stanowiska m. in. lilii złotogłów, listery jajowatej, naparstnicy zwyczajnej, miodunki ćmej, kruszczyka szerokolistnego, czworolistu pospolitego, niecierpka pospolitego. Mogiła żołnierza AK z 1944 r. W otoczeniu ostoja zwierzyny. Przez rezerwat nie prowadzi żaden szlak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko Lampko, to grodzisko wygląda teraz tak:

 

zamczysko.jpg

zdjęcie z http://kampinoski-pn.gov.pl/ochrs.php

i stamtąd opis:

Zamczysko – Rezerwat od 1924 r.; ochrona ścisła od 1959 r.; pow. 5,27 ha. Dobrze zachowane grodzisko wczesnośredniowieczne z XII w., złożone z wysokiego cylindrycznego pagórka, otoczonego dwoma pasami wałów i fos, tzw. Stare Zamczysko, owiane legendami o skarbach Królowej Bony. Być może gródek myśliwski lub refugium – miejsce schronienia przed najazdami, do którego uciekali mieszkańcy książęcej osady w Rokitnie koło Błonia. Teren porośnięty przez dorodne drzewostany grądu wilgotnego, dąbrowy świetlistej i łęgu olszowego. Pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Stanowiska m. in. lilii złotogłów, listery jajowatej, naparstnicy zwyczajnej, miodunki ćmej, kruszczyka szerokolistnego, czworolistu pospolitego, niecierpka pospolitego. Mogiła żołnierza AK z 1944 r. W otoczeniu ostoja zwierzyny. Przez rezerwat nie prowadzi żaden szlak.

 

To troszkę inaczej moim zdaniem. Grodzisko z rezerwatu "Zamczysko" leży jakieś 20km na północ ( i lekko na zachód) od Rokitna. W czasie kiedy w Rokitnie była osadą książęca, "Zamczysko" było już obronnym grodem i do niego kryła się ludnosć z osady Rokitno. Grodzisko w Rokitnie było widocznie mniej obronne, lub w Zamczysku było wiecej ludu - nie wiem, nie znam dokładnej historii.

Zdjęcie przedstawiające gród w Rokitnie, zamieszczone przez Lampkę jest z lat czterdziestych, wtedy "Zamczysko" było już od baardzo wielu lat porośnięte lasem. Można sprawdzić na :mapa.szukacz.pl położenie Rokitna oraz miejscowiości Zamczysko nowe, które to jest kilkaset metrów od właściwego "zamczyska"

 

Może więc Adam rozwieje nasze wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że miałem niezłego czuja i trafiłem w 100%.

Tak wygląda to grodzisko w Rokitnie na ortofotomapie, z której korzystał też Adam:

B_onie.jpg

PS. A tak na marginesie. Wiem o istnieniu prawdziwego krateru po upadku meteorytu, którego jeszcze oficjalnie nie odnaleziono. Ja zresztą też nie wiem dokładnie gdzie jest, tylko znam relację bardzo wiarygodnego naocznego świadka, który widział spadek meteorytu i sam krater o średnicy kilku-kilkunastu metrów. Niestety teren do przeszukania jest dosyć spory i trochę lat już minęło (około 95). Poza tym obszar na pewno jest usiany lejami po bombach. Ale jakby komuś chciało się pobawić, to służę pomocą.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kiedyś o tym i mam chyba gdzieś artykuł na ten temat z Przeglądu Geologicznego. Artykuł ukazał się jakieś 10-12 lat temu i z tego co pamiętam ten astroblem (bo trudno to nazwać kraterem) został zidentyfikowany na podstawie rozkładu lineamentów na obrazach satelitarnych. Jak znajdę artykuł, dam więcej informacji.

Znalazłem ten artukuł. To jest z nr 5 z roku 1985. Tytuł: "Forma owalna Jawora i jej implikacje geologiczne i metalogeniczne", autorzy Józef Bażyński i Hanna Chilińska.

Sama struktura ma kształt owalny o rozmiarach 19x27 km z dłuższą osią na kierunku NW-SE. Na jej północno zachodnim skraju leży Złotoryja.

Polecam też artykuł: Doktór S., Graniczny M. - Struktury koliste i pierścieniowe na zdjęciach satelitarnych - ich geneza i znaczenie. Przegląd Geologiczny 1983, nr 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.