Skocz do zawartości

300D czy kamerka?


Bartiw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie na które jest sporo odpowiedzi, ale dotyczące tylko 300D lub tylko kamerki. Zastanawiam się co będzie lepsze do synty 200/1200 dobson aparat canon 300D czy kamerka typu Vesta. Głównie chodzi mi o planetki no i oczywiście niektóre m'ki. Przy kamerce, czyli projekcji okularowej jestem w stanie stwierdzić jakie osiągnę przybliżenie, a ponieważ do tej pory bawiłem się canonem g3 w projekcję okularową, więc mniej więcej wiem co osiągnę. Jak bym nie fotografował odpadają dłuższe czasy ze względu na montaż. 300D w ognisku głównym daje świetne rezultaty, ale większość zdjęć, które widziałem to albo księżyc, albo długie czasy no i wtedy planetki i DS, a ja jestem ciekaw jak wyglądają planetki z 300D na krótkich czasach (czy w ogóle coś się da osiągnąć). Może ktoś ma jakieś fotki robione 300d na syncie??

 

pozdrawiam

bartiw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no do planet to chyba jednak kamerkę, ale ze względu na FOV

przy ogniskowej 1200mm webcam ma pole widzenia rzędu 10 min kątowych, a 300D ponad 1°

 

a przy rozmiarach kątowych Planet rzędu 3-30 sekund kątowych, to w kadrze EOS'a Planety, to bedą miały rozmiar od 3 do 25 pixeli średnicy, więc po prostu "nie opłaca" się focić planet lustrzanką w ognisku

 

inna sprawa, że będzie o niebo łatwiej utrzymać taką planete w kadrze aparatu niż w webcamie, o ile w webcamie da się je wogóle utrzymać w kadrze, mając montaż dobsona i jeszcze taką ogniskową ;)

 

trochę o webcamach znajdziesz tu: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Webcam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj 300D do tego teleskopu, przerost formy nad treścia. na dobsonie nie zrobisz żadnej EMki bo niemasz prowadzenia. kamerka do planet ale tylko na platformie paralaktycznej, bo bez to bedzie mordęga i nieustanne szukanie planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o planety to chyba już lepsze rezultaty dałby jakiś lepszy kompakt i nagrywanie filmu w projekcji okularowej(a później stack). Ale jak już wspomniał McArti bez platformy albo jakiegoś innego wynalazku prowadzącego na dłuższą metę nie da rady. Zastanowiłbym się też wtedy nad jakimś konwerterem(choćby ruskim 2 albo 3x na gwint M42).

Fociliśmy kiedyś Jowisza Meniscasem 180/1800 z barlowem x2 w ognisku i dopiero po solidnej zabawie w photoshopie dało się zobaczyć zarys czegoś oprócz dwóch pasów.

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do focenia planetek za pomocą tego teleskopu polecam tylko i wyłącznie webcama albo oczywiście specjalistyczną kamerkę astro.

Platforma będzie idealna do utrzymania planetki w kadrze ale jak się uprzesz to da się obejść bez niej. Efekty oczywiście będą takie same tylko się bardziej namęczysz.

Ja jak się przyzwyczaiłem do tego, potrafiłem znaleść planetkę w kilkadziesiąt, kilkanascie sekund na montażu azymutalnym. Najpierw zgrubnie Telradem a potem czesałem delikatnie teren telepem lookając na monitor czy nie mignie mi jakaś kulka :szczerbaty:

Da się da :Salut:

 

300D ma za dużą matrycę do planetek, poza tym, musiałbyś się nakłapać tym lustrem żeby coś potem zestackować. szkoda lustra....

 

Co do nagrywania filmików inymi kompaktami to uważam że to też nie jest dobry pomysł bo aparaty te nagrywają z ogromną kompresją która wpływa negatywnie na wyniki, chociaż niewiem ile by było klatek wyjdzie plama z paskiem...

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dzięki za rady (są b. cenne)

Wygląda na to że kamerka najlepsza o model nie pytam bo na forum jest więcej niż dużo informacji i chyba się na nią skuszę oraz przystawkę do mocowania starego dobrego kompakta, ale ....... no właśnie. Czas jakiś temu byłem w delta optical i oglądałem dostępną tam przystawkę do montowania aparatu w celu jej nabycia. Sprzedawca był bardzo miły, starał się mi wszystko wyjaśnić i zaprezentować, ale doszedł do wniosku, że mocowanie jest tylko pod wyciąg 2'',a nie do 1,25''. Czy ktoś posiada takową, albo ma jakieś opinie o tym produkcie lub poleci coś innego.

 

Co do pytania czemu są wycofane z produkcji to wiem, że firmy obiżają koszty: mniejszy układ, mniejsza matryca, klient zadowolony bo bateria na dłużej starcza, ale coś za coś, a raczej cena w dół i jakość też, bo to co daje dobry obraz to jednak kosztuje.

 

bartiw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, bez montażu zapomnij o foceniu planetek. Ani Ty ani planetka nie będziecie zadowoleni. :szczerbaty:

Nie wiem jak sprawuje się montaż tzw platforma. Powiem tak, przy dużych powiększeniach mnie osobiście sprawia problem nawet montaz paralaktyczny z prowadzeniem elektrycznym, ponieważ przy tej całej zabawie dochodzi jescze problem prawidłowego ustawienia ostrości i nie jest to wcale trywialne zadanie.

Zamiast się męczyć zajmij się lepiej oglądaniem nocnego nieba w spokoju własnymi oczami :D . Po to chyba kupiłeś głównie teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, bez montażu zapomnij o foceniu planetek. Ani Ty ani planetka nie będziecie zadowoleni. :szczerbaty:

Nie wiem jak sprawuje się montaż tzw platforma. Powiem tak, przy dużych powiększeniach mnie osobiście sprawia problem nawet montaz paralaktyczny z prowadzeniem elektrycznym, ponieważ przy tej całej zabawie dochodzi jescze problem prawidłowego ustawienia ostrości i nie jest to wcale trywialne zadanie.

Zamiast się męczyć zajmij się lepiej oglądaniem nocnego nieba w spokoju własnymi oczami :D . Po to chyba kupiłeś głównie teleskop?

 

Ja wiem, sprawuje się rewelacyjnie.

 

A bez montażu też da radę, naprawdę, nielubie jak osoby generalizują, odstraszając bardziej ambitnych, z mniej zasobnym portfelem od podejmowania wyzwań.

A 250 zł to nie jest jakiś kosmiczny wydatek, prawda?? Spróbuj, efekt będzie 100% leprzy niż z przystawki do projekcji okularowej i twojego kompakta.

Da się, nie jest lekko , ale efekty uzyskasz takie same jak z montażu.

 

Ja nagrywałem jowisza, venus, saturna, marsa, MTO z ogniskową wypadkową 1500, przytwierdzonego do statywu drewnianego DDRowskiego!! i tym prowadziłem !!

Dobsem będzie łatwiej bo jego tuba stanowi dużą dźwignię, więc można precyzyjniej robić małe ruchy. Musi być tylko dobrze wyważony.

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bez montażu też da radę, naprawdę, nielubie jak osoby generalizują, odstraszając bardziej ambitnych, z mniej zasobnym portfelem od podejmowania wyzwań.

 

 

Absolutnie nie miałem na celu odstraszać kogokolwiek od podejmowania prób. chciałem tylko przestrzec, że rezultaty mogą nie być zgodne z oczekiwaniami. Własnie osoba z mniej zasobnym portfelem może być bardziej zawiedziona bo wyda pieniądze na "dodatki" a nie na lepsze okulary.

A co do astro-foto to po prostu jest droga zabawa i nic tutaj na to nie poradzimy.

Jeżli ktoś pomimo wszystko osiąga dobre wyniki to pozostaje mi tylko gratulować. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przy kamerce, czyli projekcji okularowej...

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale mam wrażenie, że chcesz fotografować planety kamerką z projekcją okularową. W kamerce wystarczy umieszczenie jej w ognisku głównym, nie ma potrzeby kombinować z okularami. Oczywiście z kamerki wykręcasz jej obiektyw. Ewentualnie potrzebny byłby barlow, ale przy dobsonie ciężko będzie utrzymać planetę w polu widzenia. Ja bawiłem się trochę MTO (ogniskowa 1000 mm) z kamerką, wciskałem również barlowa 3x albo telekonwerter 2x i zawsze udało się jakoś utrzymać planetę w polu widzenia. Ale robiłem to z paralaktyka (od Skyluxa) i kręciłem cały czas mikroruchami w rektascensji. Na dobsonie może to być skrajnie trudne, nawet bez barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale mam wrażenie, że chcesz fotografować planety kamerką z projekcją okularową. W kamerce wystarczy umieszczenie jej w ognisku głównym, nie ma potrzeby kombinować z okularami. Oczywiście z kamerki wykręcasz jej obiektyw. Ewentualnie potrzebny byłby barlow, ale przy dobsonie ciężko będzie utrzymać planetę w polu widzenia. Ja bawiłem się trochę MTO (ogniskowa 1000 mm) z kamerką, wciskałem również barlowa 3x albo telekonwerter 2x i zawsze udało się jakoś utrzymać planetę w polu widzenia. Ale robiłem to z paralaktyka (od Skyluxa) i kręciłem cały czas mikroruchami w rektascensji. Na dobsonie może to być skrajnie trudne, nawet bez barlowa.

 

Rozumiem, czyli postępujemy tak jak z lustrzanką. Dzieki za wyjaśnienie istoty sprawy. Synta do wizuala jest rewelacyjna w tej cenie, ale jeśli chodzi o astro-foto to jednak opinie czytane przezd zakupem się sprawdzają. Jest to wyzwanie pstrykać na syncie. Jak na razie, czyli na początku nie mam jakichś ogromnych ambicji, ale chciałem chociaż uwiecznić to co widziałem i pokazać rodzinie, że kupiłem kiedyś sprzęt przez który coś widać. Załączam fotkę saturna, która właśnie jest nie ostra i zdjęcia robione przezemnie takie jak te skłoniły mnie do napisania tego wątku (z ręki ciężko jest uzyskać ostrość). Myśle, że posiadaczy synt jest sopor i inni też skorzystają z tego wątku

post-2381-1157616409_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę trzymał stronę Mateusza. Rzadko ale systematycznie bawię się w foto planetek z mojego taurusa i muszę powiedzieć, że nie jest to aż takie masakrycznie trudne jak niektórzy twierdzą. Z barlowcem x2 ogniskowa wychodzi 2700mm ale nakrecenie kilku filmikow jak planeta jedzie sobie przez pole widzenia naprawdę jest możliwe. Bywa kłopotliwe składanie materiału do kupy bo przy poruszającym się obiekcie registax sie lubi gubić ale opanowałem już i ten etap zabawy. Robiłem też jakieś foty Księżyca.

 

Jednak muszę przyznać, że zająłem się tym sportem TYLKO z racji tego, że na gdańskim balkoniku jakim dysponuję przez większą część roku nie mam za bardzo innych możliwości, obserwacje DS nie mają tu żadnego sensu. Gdy jestem na nocce pod ciemnym niebem ZAWSZE robię to, do czego Dobson, w szczególności z większym lustrem jest dedykowany czyli obserwacje wizualne.

 

Pozdro

 

P.S. Oczywiście kupowanie 300D do Synty uważam za bezcelowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę trzymał stronę Mateusza. Rzadko ale systematycznie bawię się w foto planetek z mojego taurusa i muszę powiedzieć, że nie jest to aż takie masakrycznie trudne jak niektórzy twierdzą. Z barlowcem x2 ogniskowa wychodzi 2700mm ale nakrecenie kilku filmikow jak planeta jedzie sobie przez pole widzenia naprawdę jest możliwe. Bywa kłopotliwe składanie materiału do kupy bo przy poruszającym się obiekcie registax sie lubi gubić ale opanowałem już i ten etap zabawy. Robiłem też jakieś foty Księżyca.

Oczywiście masz rację. Zresztą ja czasem też robiłem sesje z nieruchomym MTO i wtedy planeta przesuwała mi się w polu widzenia. Czasem to nawet lepsze klatki wychodziły niż z mikroruchami. Ale to głównie z powodu chybotliwego montażu, któremu serwowałem nie tylko mikroruchy, ale i mikrodrgawy.

 

Do ogólnych rozważań dodam jeszcze, że kamerka wymaga podłączenia do komputera, najlepiej laptopa. A jej siła oczywiście tkwi w robieniu filmików i składaniu klatek. To zdjęcie Saturna, które bartiw pokazuje, nie licząc słabej ostrości, wcale nie jest najgorsze. Kamerka wiele lepszych nie zrobi, ale zrobi ich w jednej sesji kilkaset i ich składanie dopiero pokaże szczegóły.

Ale po co ja to piszę? :Boink: Chyba wszyscy to wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę trzymał stronę Mateusza. Rzadko ale systematycznie bawię się w foto planetek z mojego taurusa i muszę powiedzieć, że nie jest to aż takie masakrycznie trudne jak niektórzy twierdzą. Z barlowcem x2 ogniskowa wychodzi 2700mm ale nakrecenie kilku filmikow jak planeta jedzie sobie przez pole widzenia naprawdę jest możliwe. Bywa kłopotliwe składanie materiału do kupy bo przy poruszającym się obiekcie registax sie lubi gubić ale opanowałem już i ten etap zabawy. Robiłem też jakieś foty Księżyca.

 

Jednak muszę przyznać, że zająłem się tym sportem TYLKO z racji tego, że na gdańskim balkoniku jakim dysponuję przez większą część roku nie mam za bardzo innych możliwości, obserwacje DS nie mają tu żadnego sensu. Gdy jestem na nocce pod ciemnym niebem ZAWSZE robię to, do czego Dobson, w szczególności z większym lustrem jest dedykowany czyli obserwacje wizualne.

 

Pozdro

 

P.S. Oczywiście kupowanie 300D do Synty uważam za bezcelowe.

 

 

Odnosnie nakladania zdjec z przesunieciem obiektu. To jak to sie robi? Mam RegiStax i nie wiem jak niby mam nakladac zdjecia jesli obiekty na nich sa przemieszczone :burza: . Moon wychodzi zamazany a jowisz ... a jowisz jak po odbiciu <_< . HELP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo masz tych klatek? Jak niedużo to poprzycinaj każdą w jakimś edytorze tak, żeby planeta była w centrum. Potem wrzuć te cropy do registaxa i obrabiaj.

 

Tez dobry pomysl :) THX :) A jesli mam ich sporo? I jak moge przeklasyfikowac filmik mpeg to co zrobic by RegiStax go odczytal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Synty i focenia planet oraz Księżyca to mogę zaprezentować kilka fotek które robiłem w projekcji okularowej:

 

 

Księżyc:

http://img436.imageshack.us/img436/4470/21111ua.jpg

 

http://img11.imageshack.us/img11/6993/moonl2xz.jpg

 

http://img235.imageshack.us/img235/3045/moon7oq.jpg

 

Mars:

http://img400.imageshack.us/img400/4583/mars035cs.jpg

 

Słońce:

http://img151.imageshack.us/img151/7743/nbg27ix.jpg

 

Może to coś wniesie do dyskusji :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez dobry pomysl :) THX :) A jesli mam ich sporo? I jak moge przeklasyfikowac filmik mpeg to co zrobic by RegiStax go odczytal?

Jeśli masz ich sporo to zajmie Ci to trochę czasu :). Drugiej części pytania nie rozumiem :rolleyes:

 

Całkiem ładny Księżyc qbanos, całkiem ładny :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.