Skocz do zawartości

Sky-watcher 130/900 co jeszcze potrzeba?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Astronomią interesuję się od niedawna. Od ponad miesiąca przymierzam się do zakupu teleskopu. Przeczytałem sporo artykułów i multum postów i recenzji na forach. Dostałem nawet raz opier... za to że kolejny raz poruszam temat - jaki teleskop wybrać. Postanowiłem podejść do sprawy z innej strony i napisać to tu bo to forum jest stanowczo najbardziej liberalne. A więc po spędzeniu ok 1,5 miesiąca na studiowaniu forów i artykółow postanowiłem wybrać coś takiego:

Sky - watcher 1309EQ2 130/900

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=4

do tego zamierzam dokupić:

Soczewkę Barlowa 2x Soligor - ponieważ ta dostarczona z teleskopem podobno sie nienadaje do niczego(czytałem recenzję na forum)

Soczewkę Plossl Soligor 4mm co da powiększenie 225x i źrenicę wyjściową 0,6 - do szczegółów na planetach

Soczewkę Plossl Soligor 15 mm co da 60x i z barlowem 120x źrenice 2,1 - dp mgławic planetarnych

 

Soczewki w wyposażeniu to Super Plossl 25mm co daje 36x i z barlowem 72x źrenica 3,6 - galaktyki elipt.

Super Plossl 10mm co daje 90x i z barlowem 180x źrenica 1,4 - do planet przy złym seeingu.

Dodam że interesuje mnie jak największa uniwersalność teleskopu przy wskazaniu na obserwację szczegółow na planetach. Czy podany przeze mnie zestaw ma sens czy nie nada się do niczego? Czy powinienem cos dokupić czy zamienić któreś soczewki na inne? Może ktoś ma ten teleskop i potrafipwiedzieć jak sprawuje sie Barlow z zestawy - czy rzeczywiście jest tak tragiczny że trzeb adokupić inny? Nie stac mnie na soczewki za 400zł ani na teleskop za więcej niż 1000zł - w sumie ot na całość mam ok 1100 zł. Synta na dobsonie odpada z powdu braku miejsca - zupełnie się nie nada - niestety. Co myslicie o wybranym przeze mnie zestawie? Aha i jeszcze pytanie - czy jest sens zakupu soczewki barlowa 3x ? albo zastosowanie dwóch na raz? np barlow2x +barlow2x +25mm = 144x ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soczewki to takie pojedyncze kawałki szkła, które są wklęsłe lub wypukłe. do teleskopu używa się jednak okularów z obudową, tuleją do wyciągu i muszlą oczną i zupenie nie są to soczewki.

 

ps. 130/900 na paralaktyku mały nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz dołożyć 200zł to zakup synte 150/1200 lub poszukaj czegoś innego miałem ta synte 130/900 i w porównaniu do synty na dobsonie chodzby 6' ta 130-tka wychodzi blado

1 okulaty -kellnery w 6' Plossle

2 Wyciąg plastikowy jakis taki cherlawo wygląda -w 6' juz znacznie solidniejszy wyciąg z możliwością podłonczenia okularów 2'

3 Tuba w tym modelu jest zdecydowanie zacięzka do eq-2 co za tym idzie mikroruchy nie dośc ze skaczą to jeszcze nie zawsze chodza

4 Barlow nadaje się tylko do jednego :Boink:

W sumie nie jest to zły teleskop obrazy adwał całkiem niezłe :rolleyes: ale zawsze lepiej troszkę dołożyc i mieć inną jakośc

pozdrawiam

 

edit : niedoczytałem ze dobson odpada :Boink: ale przychylam się do McArtiego to jest jednak nie mała zabawka

Edytowane przez alfonso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę moich uwag:

- z tego co ja wiem, to te Synty mają okulary Super 25 i Super 10, będące w istocie kiepskimi Kellnerami, na stronie dFoto może być błąd!

- Synta na Dobsonie zajmuje mniej miejsca niż rozstawiony paralaktyk, tyle że nie można jej złożyć ;)

- jeśli tyle czasu czytałeś fora, to powinieneś wiedzieć, że okular 4 mm, do tego zwykły Plossl, stanowczo nie nadaje się do tej rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Synta 150/1200 na dobsonie byłaby lepsza, sam chciałbym ten teleskop ale budowa mojego balkonu i barierki na to ni epozwoli - 130/900 na EQ2 będzie ponad barierką a dobson jest osadzony niżej i niestety zawęży mi to zakreso o ok 3/4 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie prowadzę obserwacji z balkonu ale jeśli nie chce mi sie znośić sprzętu i to co chę obserwować np teraz Urana :) zanjduje się po stronie mojego balkonu to idę własnie na niego ze sprzętem fakt barierki mi przeszkadzały ale zrobiłem sobie stoliczek tak zebym miał mniejwięcej wyciąg na wysokości oczu oraz sylwetkę wyprostowaną i barierka nie sprawia mi najmniejszego problemu z balkonu mam piękny widok na niebo połdniowe i widze gwiazdozbiory do wysokości mniejwięcej pegaza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) to mamy coś wspólnego - wspaniały widok na południowe niebo z balkonu - wiesz może jednak się przekonam do tego dobsona - ne pomyślałem żeby pod niego cos podstawić

a jeśli synta 153/1200 to co do tego?

wtedy starczy mi pieniędzy na 2 okulary po ok 100 zł każdy - chciałbym poogladac planetki w miare dokładnie ale dsy tez mnie interesuja. Barlowa? i jeszcze cos czy moze zaproponujesz jakies inne okularki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) to mamy coś wspólnego - wspaniały widok na południowe niebo z balkonu - wiesz może jednak się przekonam do tego dobsona - ne pomyślałem żeby pod niego cos podstawić

a jeśli synta 153/1200 to co do tego?

wtedy starczy mi pieniędzy na 2 okulary po ok 100 zł każdy - chciałbym poogladac planetki w miare dokładnie ale dsy tez mnie interesuja. Barlowa? i jeszcze cos czy moze zaproponujesz jakies inne okularki?

 

Na planety się narazie nie napalaj bo warunki do obserwacji planet są bardzo słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... Saturn jest przepiękny, a będzie coraz lepszy :) tylko trzeba albo wcześnie wstać, albo ... całą nockę zarwać!

Ja wczoraj zarwałem - nie żałuję :)

 

Biohazard- przemyśl tą 150/1200. Nie wiem jak się obserwuje z balkonu, ale na pewno 6 cali to nie to samo co 5. Jak dla mnie, Dobson też ma sporo plusów.

Ja do mojej 8" dokupiłem na początku Barlowa 2x Vixena. Z okularkiem 25 jest OK. Ale chyba właściwszy wybór to zostawienie sobie tych 200 zł i uzbieranie na cos sensowniejszego. Przydadzą się na pewno do DS : okular o dłuższej ogniskowej do wyszukiwania, wymiana tego 10 mm z kompletu na coś sensowniejszego, okular o pośredniej ogniskowej (między 25 a 10), ewentualnie Barlow... najlepiej 2-calowy. Do planet: albo ortho, albo LV - nie ma chyba sensu kupowanie czegoś innego w tym przedziale cenowym. A o krótkich Plosslach i Kellnerach... radzę zapomnieć że są :) W każdym razie o takich tanich okularkach.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie mierzylem balkon-ciezko bedzie z ta synta zmiescic sie na nim nawet jak zrobie podstwake :/ czy ten 130/900 jest az tak zly? Przeciez ludzie obserwuja niebo i przez 114/900 i sa zachwyceni.Ten dobson strasznie mi nie lezy :/ a moze jakis refraktor np:

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=3

sam juz nie wiem

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak- można być zachwyconym z 76/700 :D Ale... do czasu. Do popatrzenia przez inny sprzęt. Kilka tygodni temu miałem możliwość porównania obrazu w mojej 8" i w tej 130. Wiem, o czym piszę. A jeszcze lepiej wie właściciel tejże Synty. Jak dobrze wie? Hmmm... właśnie ją sprzedał :D

 

Chodzi mi tylko o to, żebyś w przyszłosci nie żałował. Ale balkon na pewno jest utrudnieniem. Może na razie... nic nie kupować i uzbierać na jakiś refraktorek rzędu 100 mm? To w sumie mój typ na balkonik: krótkoogniskowy refraktorek. Do tego parę okularków. I w komplecie... spory Newton na wyjazdy poza miasto :szczerbaty:

 

P.S. Dodałeś ten refraktorek, o którym pisałem :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec chyba jednak postawie na synte 153/1200 na dobsonie i dokupie do tego porzadnego barlowa i na tym narazie poprzestane. Chociaz podobno kiepska jest do duzych zblizen i obserwacji szczegolow na powierzchniach planet *glownie to chcialbbym obserwowac) - podobno trudno recznie prowadzic synte na dobsonie za np. Jowiszem albo\saturnem przy zblizeniu powyzej 200x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec chyba jednak postawie na synte 153/1200 na dobsonie i dokupie do tego porzadnego barlowa i na tym narazie poprzestane. Chociaz podobno kiepska jest do duzych zblizen i obserwacji szczegolow na powierzchniach planet *glownie to chcialbbym obserwowac) - podobno trudno recznie prowadzic synte na dobsonie za np. Jowiszem albo\saturnem przy zblizeniu powyzej 200x

1. Synta 8" jest znakomita do planet! Poczytaj choćby relacje z lukań na Astronocach. Myślę, że 6" dużo gorsza nie będzie, choć na pewno będzie dużo mniej szczegółów. Jest ciemniejsza, a to "lepciejsze" do planetek.

2. 200x? Absolutnie spoko :) I wcale nie dlatego, że trening czyni mistrza... po dwóch pierwszych lukankach będziesz prowadził całkiem nieźle !

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec chyba jednak postawie na synte 153/1200 na dobsonie i dokupie do tego porzadnego barlowa i na tym narazie poprzestane. Chociaz podobno kiepska jest do duzych zblizen i obserwacji szczegolow na powierzchniach planet *glownie to chcialbbym obserwowac) - podobno trudno recznie prowadzic synte na dobsonie za np. Jowiszem albo\saturnem przy zblizeniu powyzej 200x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec chyba jednak postawie na synte 153/1200 na dobsonie i dokupie do tego porzadnego barlowa i na tym narazie poprzestane. Chociaz podobno kiepska jest do duzych zblizen i obserwacji szczegolow na powierzchniach planet *glownie to chcialbbym obserwowac) - podobno trudno recznie prowadzic synte na dobsonie za np. Jowiszem albo\saturnem przy zblizeniu powyzej 200x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 6 księżyców Jowisza widać- to na pewno warto :szczerbaty:

 

Na giełdzie forum masz używaną, kilkumiesieczną.

 

Nie ma sensu przerzucać się tymi "a może warto". Chcesz tanio a dobrze. Ale tak się nie da.

Więcej nie dyskutuję- co miałem do powiedzenia- powiedziałem.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie wciskał. Wyraźnie pisałem, że krótkoogniskowy refraktorek jest moim faworytem na balkon. Prawdopodobnie chodzi o kasę- to z tego powodu pytający sam zdecydował się na Newtona. A topic Hansa... każdy najpierw powinien przeczytać :szczerbaty:

Jeśli Biohazard nie czytał : TUTAJ sobie może uzupełnić.

Z kolei nie wyobrażam sobie, żebym miał polecać Syntę 130!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie to nie do końca tak ze ktos mi cos wcisnal ale czytajac odpowiedZi na moje pytania jak i wiele innych to wydaje sie ze istnieja na swiecie tylko 3 sprzety ktore warto miec -

jak masz 0-600 zl = nie zawracaj sobie glowy wzglednie kup lornetke

ponad 800 = synta na dobsonie 150/1200

nie masz 800zl tylko 700? to dozbieraj

jak masz 1100 zl to tylko synta na dobsonie 200/1200

jak nie masz to dozbieraj...

nic innego nie wchodzi w gre - rozumiem ze 1000 zl to minimum jakie nalezy wydac na sam teleskop ale problem zacxzyna sie jak ktos nie ma miejsca na dobsona - wtedy zaczynaja sie odpowiedzi typu "hmm..no cóż to i tak kup synte na dobsonie"

Dotarlo do mnie ze synta to najlepsze rozwiazanie ale czy dla mnie, czlowieka ktory nigdy nie widzial nieba przez teleskop zakup synty 130/900 to az taki wielki blad, czy jakosc bedzie az tak duzo nizsza?Zeby uzyc dobsona na moim balkonie musial bym pojsc na strate ok 3/4 nieba bo umocowana jest znacznie nizej i musialbym obserwowac niebo pod katem wiekszym niz 45* - synta 130/900 wystawalaby ponad barierke i moglbym obserwowac pod kazdym katem - czy troche wieksze lustro (150) zrekompensuje mi strate ponad polowy nieba ponizej 45* nad horyzontem? Odleglosc od barierki do sciany na balkonie wynosi 1 metr synta na dobsonie ma 1,2m i jest nisko osadzona - za holere jej tam nie zmieszcze. 130/900 jest wysoko osadzona i moge otworzyc okno do pokoju i tylna zesc tuby wystawac bedzie do srodka ale musi byc osadzona powyzej 1m czyli z dobsonem nie zrobie takiego numeru. Ja wiem ze sie uparlem na 130/900 tylko dlatego ze trudno mi uwierzyc ze az tak kolosalnie sie rozni od tej synty na dobsonie 150/1200.

Tak naprawde to i tak nie wiem co kupic mam 1100 zl - wydawalo by sie ze juz "cos" mozna za to nabyc ale kiedy synta na dobsonie nie wchodzi w gre to zapada cisza. wszystko inne jest mieszane z blotem. A gdyby nie istniala na rynky synta 150/1200 zalozmy ze jej nie ma czy 130/900 to az tak zly wybor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150mm zbierze ok. 33% więcej światła niż 130mm. Ciężko będzie to zauważyć. Nie myśl nawet o otwieraniu okna do pokoju bo turbulencje od ciepłego powietrza z domu zabiją ci obraz. W każdym razie nie warto tracić 3/4 nieba dla 1/3 światła więcej, to chyba oczywiste. Jeżeli wiesz mniej-więcej czego możesz spodziewać się po obrazach w teleskopie (mgławice to szare chmurki) to obraz w 130/900 powinien cię zadowolić. Miałem ref. 100mm prawie równoważny temu Newtonowi pod względem zbieranego światła i DS'y nawet z obrzerzy miasta wyglądały całkiem nieźle.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze bardzo ladny refraktor

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=3

ale z tymi okularami ktore ma w wyposarzeniu to osagne niewielkie powiekszenia nawet jak dokupie barlowa. a na wiecej niz jeden okularb do tego refraktora nie bbyloby mnie stac ani teraz ani przez dluzszy czas. A przy okazaji obrazy z tego refraktora 102/500 beda blizsze syncie 130/900 czy syncie 150/1200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.