Skocz do zawartości

zwiększenie masy Słońca to zwiększenie grawitacji...


siucik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

Mam do zrobienia zadanie astronomiczne, z którym mam pewnien problem, a właściwie chciałbym się skonsultować co do sposobów jego rozwiązania :szczerbaty:

 

Co się stanie z Ziemią po zwiększeniu masy Słońca???

 

doszedłem do tego że siła grawitacji zwiększy się, a więc Ziemia zacznie stopniowo zbliżać się do Słońca ruchem jednostajnie przyspieszonym po elipsie aż w pewnym momemncie zbliży się na tak blsiką odleglość do Slońca iż siła grawitacji nada jej ogromną siłę, która wyrzuci Ziemie w przestrzeń kosmiczną ( mniej więcej tak jak kometa krążąca po elipsie) i będzie się oddalac do nieskończoności....

czy taka teoria jest możliwa, jeśli tak to jak policzyć czy Ziemia aby napewno osiągnie prędkośc ucieczki Słońca???

 

z góry dzięki za propozycje :notworthy:

pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zbyt to mozliwe jak dla mnie, sila grawitacji jest rowna sile dosrodkowej F= mv^2/2 wiec skoro masa ziemi sie nie zmieni to zwiększy się jedynie prędkośc jaką Ziemia bedzie obiegac slonce :) chyba :P

 

 

edit :

czy we wzorze bylo /R :P

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry sucik ale nie będziemy za Ciebie rozwiązywać zadań z olimpiady. Jeśli nie potrafisz ich sam rozwiązać, nikt nie zmusza

Cię do udziału.

Hehe! Przyznaj się Arku, że sam to zadanie wymyśliłeś! ;)

Myśl siucik... Podpowiedź: Czemu teraz Ziemia krąży wokół Słońca? Dlaczego nie spada na Słońce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie z Ziemią po zwiększeniu masy Słońca???

Pytanie jest na tyle nieprecyzyjne, ze w najlepszym wypadku mozna przedstawic wiele poprawnych odpowiedzi, a w najgorszym zakwestionowac zalozenie o pojawieniu sie z nikad tej dodatkowej masy u Slonca. Wiec zastanow sie najpierw na jakie pytanie chcesz znac odpowiedz, a potem nad nia sam pomysl ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry sucik ale nie będziemy za Ciebie rozwiązywać zadań z olimpiady. Jeśli nie potrafisz ich sam rozwiązać, nikt nie zmusza

Cię do udziału.

 

widze że sie nie zrozumieliśmy :o ... potwierdzam że na tegorocznej olimpiadzie jest jedno z zadań w którym ten problem jest wykorzystany chociaz jego treść jest całkiem inna i samemu trzeba dojść do tego faktu. Zadania z OA juz przerobiłem i napisałem wszystkie odpowiedzi ( na to konkretne zadanie miałem całkiem inny sposób o którym specjalnie nie napisałem na forum z wiadomych przyczyn (które mi teraz wytkneliście). Jednak jedna rzecz mnie wciąż nurtowała i chcialem sie skonsultować z innymi osobami, aby poszerzyć swoją wiedze a nie pytać się jak rozwiązać jakieś zadanie!!!! Chiałem poporstu się tylko zapytac czy zgodnie z ogólnymi teoriami fizyki Ziemia może zachowac się jak kometa... przecież nie prosze o rozwiązanie zadań z olimpiady ani nie rozwiązuje ich na forum.. - chyba to jest oczywiste dla każdego ze tak nie moża postępować... to było tylko moje wyobrażenie i chciałem sie dowiedzieć czy we wszechcświecie takii proces mógłby mieć miejsce!

Jesli uważasz że nie mozna poruszać takich pytan na forum to dobrze, zamykamy temat, ale przy pisaniu tego tematu byłem pewnien że mój pomysł nie będzie miał najmniejszego wpływu na osoby piszące olimpiade i tylko pozwoli na wyimaginowanie potęgi naszej gwiazdy.

pozdrawiam serdecznie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśl siucik... Podpowiedź: Czemu teraz Ziemia krąży wokół Słońca? Dlaczego nie spada na Słońce?

 

no tego akurat nie można tłumaczyć na forum bo to rozwiązuje zadanie :D

a ja podałem temacik o którym chciałem podyskutować i przemysłec czy np. ziemia nie spłonie w tak bliskiej odleglośći, czy może jednak wpadnie w slońce- wydaje mi się że tego nikt nie moze wiedzieć jak naparwde by się stało dlatego właśnie chcialem usłyszec propozycje innych B) równiez ciekawe zjawisko powstanie w czasie zmniejszenia się masy Słońca i to było istotą tego tematu- co z nami moze się stać w przyszłości...

pozdrówka :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się policzyć. Dwa równania - dwie niewiadome. Zasada zachowania energii i momentu pędu przy użyciu obecnej prędkości Ziemi na orbicie i obecnej odległości oraz nowej masy Słońca. Więcej nie powiem.

 

no zgadza się, wszystko da się policzyć :Salut:

ale jednak ta moja teoria jest nieprawdziwa, bo z obliczeń wyszło że takim ruchem spiralnym Ziema poruszałaby się barzdo długo (100 razy dłużej od wieku wszechświata) a wogóle nie może nastąpić taki ruch jak obieg komety bo przecież kometa jest całkiem innym ciałem (lód, pył), ma inne właściwości, objętość, mase itd.

no ale człowiek uczy sie na błędach

pozdrówka :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.