Jump to content

zwiększenie masy Słońca to zwiększenie grawitacji...


siucik
 Share

Recommended Posts

Witam!!!

Mam do zrobienia zadanie astronomiczne, z którym mam pewnien problem, a właściwie chciałbym się skonsultować co do sposobów jego rozwiązania :szczerbaty:

 

Co się stanie z Ziemią po zwiększeniu masy Słońca???

 

doszedłem do tego że siła grawitacji zwiększy się, a więc Ziemia zacznie stopniowo zbliżać się do Słońca ruchem jednostajnie przyspieszonym po elipsie aż w pewnym momemncie zbliży się na tak blsiką odleglość do Slońca iż siła grawitacji nada jej ogromną siłę, która wyrzuci Ziemie w przestrzeń kosmiczną ( mniej więcej tak jak kometa krążąca po elipsie) i będzie się oddalac do nieskończoności....

czy taka teoria jest możliwa, jeśli tak to jak policzyć czy Ziemia aby napewno osiągnie prędkośc ucieczki Słońca???

 

z góry dzięki za propozycje :notworthy:

pozdrawiam :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

nie zbyt to mozliwe jak dla mnie, sila grawitacji jest rowna sile dosrodkowej F= mv^2/2 wiec skoro masa ziemi sie nie zmieni to zwiększy się jedynie prędkośc jaką Ziemia bedzie obiegac slonce :) chyba :P

 

 

edit :

czy we wzorze bylo /R :P

Edited by zysix
Link to comment
Share on other sites

Sorry sucik ale nie będziemy za Ciebie rozwiązywać zadań z olimpiady. Jeśli nie potrafisz ich sam rozwiązać, nikt nie zmusza

Cię do udziału.

Hehe! Przyznaj się Arku, że sam to zadanie wymyśliłeś! ;)

Myśl siucik... Podpowiedź: Czemu teraz Ziemia krąży wokół Słońca? Dlaczego nie spada na Słońce?

Link to comment
Share on other sites

Co się stanie z Ziemią po zwiększeniu masy Słońca???

Pytanie jest na tyle nieprecyzyjne, ze w najlepszym wypadku mozna przedstawic wiele poprawnych odpowiedzi, a w najgorszym zakwestionowac zalozenie o pojawieniu sie z nikad tej dodatkowej masy u Slonca. Wiec zastanow sie najpierw na jakie pytanie chcesz znac odpowiedz, a potem nad nia sam pomysl ;).

Link to comment
Share on other sites

Sorry sucik ale nie będziemy za Ciebie rozwiązywać zadań z olimpiady. Jeśli nie potrafisz ich sam rozwiązać, nikt nie zmusza

Cię do udziału.

 

widze że sie nie zrozumieliśmy :o ... potwierdzam że na tegorocznej olimpiadzie jest jedno z zadań w którym ten problem jest wykorzystany chociaz jego treść jest całkiem inna i samemu trzeba dojść do tego faktu. Zadania z OA juz przerobiłem i napisałem wszystkie odpowiedzi ( na to konkretne zadanie miałem całkiem inny sposób o którym specjalnie nie napisałem na forum z wiadomych przyczyn (które mi teraz wytkneliście). Jednak jedna rzecz mnie wciąż nurtowała i chcialem sie skonsultować z innymi osobami, aby poszerzyć swoją wiedze a nie pytać się jak rozwiązać jakieś zadanie!!!! Chiałem poporstu się tylko zapytac czy zgodnie z ogólnymi teoriami fizyki Ziemia może zachowac się jak kometa... przecież nie prosze o rozwiązanie zadań z olimpiady ani nie rozwiązuje ich na forum.. - chyba to jest oczywiste dla każdego ze tak nie moża postępować... to było tylko moje wyobrażenie i chciałem sie dowiedzieć czy we wszechcświecie takii proces mógłby mieć miejsce!

Jesli uważasz że nie mozna poruszać takich pytan na forum to dobrze, zamykamy temat, ale przy pisaniu tego tematu byłem pewnien że mój pomysł nie będzie miał najmniejszego wpływu na osoby piszące olimpiade i tylko pozwoli na wyimaginowanie potęgi naszej gwiazdy.

pozdrawiam serdecznie B)

Link to comment
Share on other sites

Myśl siucik... Podpowiedź: Czemu teraz Ziemia krąży wokół Słońca? Dlaczego nie spada na Słońce?

 

no tego akurat nie można tłumaczyć na forum bo to rozwiązuje zadanie :D

a ja podałem temacik o którym chciałem podyskutować i przemysłec czy np. ziemia nie spłonie w tak bliskiej odleglośći, czy może jednak wpadnie w slońce- wydaje mi się że tego nikt nie moze wiedzieć jak naparwde by się stało dlatego właśnie chcialem usłyszec propozycje innych B) równiez ciekawe zjawisko powstanie w czasie zmniejszenia się masy Słońca i to było istotą tego tematu- co z nami moze się stać w przyszłości...

pozdrówka :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Wszystko da się policzyć. Dwa równania - dwie niewiadome. Zasada zachowania energii i momentu pędu przy użyciu obecnej prędkości Ziemi na orbicie i obecnej odległości oraz nowej masy Słońca. Więcej nie powiem.

 

no zgadza się, wszystko da się policzyć :Salut:

ale jednak ta moja teoria jest nieprawdziwa, bo z obliczeń wyszło że takim ruchem spiralnym Ziema poruszałaby się barzdo długo (100 razy dłużej od wieku wszechświata) a wogóle nie może nastąpić taki ruch jak obieg komety bo przecież kometa jest całkiem innym ciałem (lód, pył), ma inne właściwości, objętość, mase itd.

no ale człowiek uczy sie na błędach

pozdrówka :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.