Skocz do zawartości

Test z M27


Artur Wrembel

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia robiłem kilka dni temu w bardzo podobnych warunkach tym samym teleskopem Mak 150/1800 z soczewką(obiektyw od niwelatora) skracającą ogniskową do 1000 mm na montażu widocznym obok

Pierwsze zdjęcie na slajdzie Fujichrome Provia 400 F czas 8 min.

Drugie zdjęcie z kolegą M.Grzybowskim na jego Canonie 300 D. 6 x 1 min.

Oczywiście traktuje to tylko jako test. Po tym co ostatnio wyprawiają koledzy Emde, Waldek ,Heniek itd. nie ma zabardzo czym się chwalić, ale widzę, że z tego zestawu możnaby coś wyciągnąć. Najsłabszy punkt to montaż, który prowadził z Canonem poprawnie tylko 60s.

M27_Fujichrome_400.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja teraz pojade pod prąd i to w stronę o którą mnie nie podejrzewacie :) - na pewno nie będę używał kliszy do wszystkich obiektów ale na 100% będę robił zdjęcia na średnioformatowych slajdach myślę że do ogniskowej 180mm - jest w tej fotografii jakaś magia no i kolorek gwiazd jest jednak fajniejszy....

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku możesz mieć rację kaluzny_m są obszary, w których klisza może mieć przewagę (właśnie tę naturalność). Tutaj jednak przegrała. Na usprawiedliwienie jednak dodam,że na kliszy wyszły błędy prowadzenia bo była dłużej naświetlana ( gwiazdy powiększyły się) i w ogóla na kliszy gwiazdy bardziej się "rozlewają". Szkoda,że nie zrobiłem kilku krótkich ekspozycji takich jak przy Canonie . Zrobiłem kilka, ale 4 minutowych, na których gwiazdy są już takie jak na tej 8 minutowej i po złożeniu nic lepiej nie było.

Przewaga cyfry jest jednak zbyt duża, żeby obronić kliszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Artur.

Bardzo przyzwoite zdjęcie.

Moje początki wyglądały podobnie, a w miarę czasu i nabierania doświadczenia i wprawy jakość systematycznie rośnie.

Niestety montaż to podstawa dla astrofoto jak wiesz.

Dla Canona 300d musi być ciemne niebo żeby naprawdę wykorzystać ten aparat.

No chyba że wydłubiemy filtr, a na zewnątrz założymy wąskie Halpha. Teraz robię próby z Halpha 7nm. W mieście i przy Księżycu wyniki są bardzo zachęcające. Jak czas i pogoda pozwolą, przedstawię pierwsze zdjęcia.

Artur, przy Twoim doświadczeniu w temacie , jakość zdjęć gwarantowana, tylko jak wiesz trzeba na to sporo czasu poświęcić. Kasy niestety również.

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że wydłubiemy filtr, a na zewnątrz założymy wąskie Halpha. Teraz robię próby z Halpha 7nm. W mieście i przy Księżycu wyniki są bardzo zachęcające. Jak czas i pogoda pozwolą, przedstawię pierwsze zdjęcia.

Waldek

 

No właśnie ja się zastanawaiałem ostatnio nad sensownością robienia DS z miasta, więc byłbym wdzięczny za podesłanie wyników z info o rodzaju filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja się zastanawaiałem ostatnio nad sensownością robienia DS z miasta, więc byłbym wdzięczny za podesłanie wyników z info o rodzaju filtra.

 

Źle się wyraziłem. Zdjęcia chcę robić Nikonem D200 (bez modyfikacji ;), nie posiadam też żadnych filtrów. Ze względu na light pollution odpadają czerwone mgławice, ale czy jest sens robić inne obiekty z miasta?

Na forum widziałem fotki robione przez innych (nie powiem, imponujące :) ale przy większości znajdowała się informacja o filtrach albo modyfikowanych aparatach (rozumiem, że chodzi o wyjęty IR-cut), ja niestety dysponuję zwykłym i raczej nie zamierzam go przerabiać ;)

Mimo to chciałbym się pobawić. Na pierwszy ogień idzie oczywiście M31, jest ogromna, jak to galaktyka świeci w całym spektrum no i teraz jest stosunkowo wysoko wieczorami a tam jest najmniejsze zaświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.