Skocz do zawartości

Irys i Bąbel


Piotrek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam tutaj efekty dwóch ostatnich pogodnych nocy, a mianowicie dwie mgławiczki - NGC7635 'Mgławica Bąbel' i NGC7023 'Mgławica Irys' z pobliską gromadą gwiazd. Jako bonus tym razem dorobiłem kolor do fotek :) Rzeczywiście, focenie w kolorze może być czasem katorgą - pomijając fakt, że w każdym z przypadków trzeba dodać około 1 do 1.5h na same ekspozycje w kolorze, to jeszcze trochę to zajmuje czasu przy obróbce. Jednak mimo wszytsko było warto, chyba sobie pofotografuję w kolorze od czasu do czasu.

 

20061016_ngc7635c.jpg

W kolorze...

 

20061016_ngc7635.jpg

...i w B/W

NGC7635 'Bąbel' - Luminacja: 100x15s + 120x30s, R i B: 20x60s + 10x10s, G: 20x40s + 10x10s.

W przypadku kolorowej wersji musiałem dorobić kolor dodatkowo poza tym z pierwszej nocy, bo kanał niebieski świecił pustką a gwiazdy i tło były czerwono-żółte xD Trochę szkoda, że prześwietliłem najjaśniejszą część mgławicy...

 

20061017_ngc7023c.jpg

W kolorze...

 

20061017_ngc7023.jpg

...i w B/W

NGC7023 'Irys' - Luminacja: 25x10s + 180x30s, R i B: 20x60s + 10x10s, G: 20x40s + 10x10s.

 

W obu przypadkach sprzęt standardowy: MT800 na LXD55, naświetlane na SC3, RGB robione przez filtry sbiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

a poza tym chcialem zglosic maly problem. mianowicie na glownej pojawil sie link w zdjeciach do tego tematu, ale nadal prowadzi do M42.

dzięki, już poprawiłem

 

czy z kolorem, to jest tak, jak kiedyś z dźwiękiem w kinie?

...

rok 2026: Bąbel i Iris:

- eee, znowu 3Deee,

i ten hologram jakiś taki cukierkowy,

bo na monitorach to zdjęcia jeszcze jakoś wyglądały,

a na tych hologramach to takie... wyglądu nie mają :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irys B&W sprawia wrażenie trójwymiaru. B&W znacznie lepsze, kolor rozprasza oko i utrudnia skupienie się na szczegółach: pasmach, fluktuacjach, itp.

 

Jodłowskich warunków.

 

DZIĘKUJĘ za B&W :)

 

Masz racje Marku B&W wygląda lepiej, może dlatego, że obraz bardziej przypomina ten z teleskopu więc

jest jakby bardziej realny... ;) , a tak wogóle to fotki super :Beer: .

 

Btw, mpp zapomniałeś czegoś u mnie :P .

Edytowane przez SkyWatcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja zawsze lubiłem B/W i głównie tak fotografowałem, zapewne wynikało to z mojego lenistwa :Boink:

A racja, przydałoby się wydłużyć ekspozycje i to w obu przypadkach. Gdyby nie było wietrznie, to przy tej deklinacji powinienem dać radę do 90s, z dużym udziałem fotek nieporuszonych. Podczas tej nocy, przy dosyć ciemnym niebie najniższy level pikseli wachał się od 0/255-10/255... A sugerowane jest dla najdłuższych ekspozycji z serii nawet około 100/255 xD Jak tylko dokończe autoguider będzie można próbować i dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Marku B&W wygląda lepiej, może dlatego, że obraz bardziej przypomina ten z teleskopu więc

jest jakby bardziej realny... ;) , a tak wogóle to fotki super :Beer: .

 

Btw, mpp zapomniałeś czegoś u mnie :P .

 

 

Chciałbym takiego irysa zobaczć w swoim teleskopie :rolleyes::rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.