Skocz do zawartości

okulary długoogniskowe w MT-800


localizer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Test dotyczy teleskopu MT 800 czyli newtona 200mm f/4.

Główny nacisk testu to występowanie komy i innych aberacji związanych z dużą światłosiłą lutra głównego.

Specjalnie wrzucam go w ten dział z uwagi na dyskusję w wątku "Mój nowy teleskop Soligor MT-800.."

 

Podzieliłem go na dwie części:

 

Pierwsza częśc testu to porównanie i ocena obrazów uzyskiwanych w obserwacji wizualnej trzema różnymi jakościowo okularami długoogniskowymi.

Druga część testu to porównanie zdjęć wykonanych z użyciem korektora komy i zdjęc bez korektora.

Teleskop został zamocowany do montażu paralaktycznego SkyWatcher HEQ 5 Pro.

 

mont_2.jpg

 

19.10.2006 - korzystając z pogody przeprowadziłem pierwszy test porównawczy.Teleskop został na kilka godzin wcześniej umieszczony w samochodzie celem wystudzenia optyki. Na miejsce obserwacji wybrałem zachodnie okolice Warszawy, ok.25 km WNW od centrum, na działce w Puszczy Kampinoskiej. Obserwacje prowadziłem od 20:00 do 23:00 LT, przy temperaturze plus 6, bezwietrznej pogodzie i śladowym pokryciu nieba Cirrusem. Jedyny mankament to mgła radiacyjna i duża wilgoć z tym związana w ostatniej godzinie testu.

 

Do testu zostały użyte trzy 2-calowe okulary:

 

1) Soligor RKE 26mm - pozorne pole widzenia 58*

2) WO Swan 33mm - -----------//------------ 72*

3) TeleVue 26mm Nagler Type 5 - -----------//------------ 82*

 

okulary_2.jpg

 

Test przeprowadzony głównie na Plejadach (M45), okolicach Deneba (słabe ale liczne gwiazdy)

 

Soligor RKE 26 mm - w centrum pola widzenia obraz całkiem ostry ale tylko do 10% od środka, dalej obraz gwiazd zaczyna się rozjeżdżac do postaci wachlarza.Praktycznie po przekroczeniu 25 % od środka gwiazdy już nie nadają się do obserwacji stając się plamami.Takimi pozostają do 60% i po przekroczeniu tej wartości zaczynają rozpływac się w tle obrazu zanikając praktycznie w okolicach 80% pola widzenia.

 

WO Swan 33 mm - Okular o dwie klasy lepszy od poprzedniego.Daje bardzo jasne obrazy DS (powłoki). Trochę dłuższa ogniskowa powoduje że rzeczywiste pole widzenia jest większe ale przez to traci się na szczegółach obrazu. 72* pozornego pola widzenia sprawiają, że obraz robi wrażenie swoją wielkością, ale i ten okular nie wyrabia się za bardzo z tak światłosilnym lustrem. Gwiazdy ostre od 0 do 20% potem ostrośc gwałtownie spada z powodu dużej krzywizny pola do której dołącza się jeszcze koma i obraz zaczyna dalej przypominac ten z RKE 26mm.Można oczywiście pokręcic gałką ostrości i wtedy ładnie ostrzy w połowie pola ale za to środek wypada z gry. Trochę to kłopotliwe podczas obserwacji. Po przekroczeniu 80% gwiazdy zamieniają się w latawce.Oglądałem tym okularem przed newtona f/6 i tu było genialnie, ale to teleskop mający 50% dłuższą ogniskową.

 

TeleVue 26 mm Nagler Type 5 - pewnie większośc z was myśli że będę pisał o nim w samych superlatywach.Tak jest w istocie a jest też małe zaskoczenie. Koma jest. Do 50% wszystkie gwiazdy punktowe. Dalej > 50% koma staje się już widoczna i utrzymuje się na znośmym poziomie do diafragmy okularu, nie dominuje jednak w obrazie gwiazd.Gwiazdy w całym polu widzenia są punktami a samo pole powala wielkością. Przy 82* trzeba się nieźle nakręcic gałką żeby wszystko ogarnąc.Na słabych gwiazdach (<6 mag) koma niewidoczna, obraz ostry w całym polu widzenia.Widziałem ją jedynie na Plejadach, które nota bene wyglądały cudownie. Jakby jeszcze dokupic do tego Paracora to będzie koniec świata.Okular ten kupiłem z myślą o tym konkretnym teleskopie i nie żałuję ani dolara. Po zestawieniu ich obu źrenica wyjściowa wychodzi 6,5 mm i to jest prawie graniczna dla mojego oka (dlatego nie brałem 31ki)

 

nagler_26.jpg

 

Moja subiektywna konkluzja z obserwacji wizualnych - Teleskop MT-800 to sprzęt bardzo wymagający jeśli jest używany do obserwacji wizualnych z dużymi polami widzenia i długoogniskowymi okularami. Jedynie Nagler w miarę dobrze dawał sobie z nim radę.Należy jednak doposażyc go w Paracora dla dalszej redukcji komy. Pozostałe okulary (nie oceniając pola widzenia a jedynie jakośc obrazu) są za słabe (WO Swan 33mm) lub w ogóle nie nadają się do tego teleskopu (RKE 26) - co nie znaczy ze z dłuższym sprzętem będzie tak samo.Tu jednak ogniskowa jest szczególnie krótka. Dodam jeszcze, że moje oczy nie wykazują wad optycznyc mierzalnych aparaturą okulisty w WIML'u

 

Następny test fotograficzny wkrótce - pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle,że cała zabawa w tym teście polega na ekstremalnie krótkiej ogniskowej teleskopu więc dołączanie barlowa mija się z głównym jego założeniem. Barlow z pewnością polepszy jakośc obrazu.Chcę sprawdzic jak dają sobie radę okulary przy f/4.Teraz jeszcze dorzucę te od Hansa a następnie przejde do fotografii. Teraz czekam na czyste niebo i może to trochę potrwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja troszke z innej strony i jak Mc Arti zauwazyl - moze sprobowac z dobrym barlowem i gorszej jakosci okularem ( RKE np . ) . Przeciez do wizuala nie zalezy nam na swiatlosile i wydaje mi sie , ze wydluzajac barlowem dwukrotnie ogniskowa otrzymujemy F8 i wszystko gitara - gorszej jakosci okulary daja nam obraz na akceptowalnym poziomie :rolleyes:

Jest to tylko takie moje gdybanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.