Skocz do zawartości

Długoterminowe prognozy pogody


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu usłyszałem w radiu zapowiedź bardzo ciepłych świąt Bożego Narodzenia. Ponieważ źródłem informacji był jeden z popularnych dzienników postanowiłem tego dnia wydać 1,50 zł i zakupić go, aby wiedzieć co mnie czeka w następnych dwóch miesiącach :).

 

Z artykułu dowiedziałem się, że prognoza została sporządzona przez Biuro Prognoz Pro-GEM z Gdyni. Poniżej przedstawię w skrócie co nas czeka w listopadzie i w grudniu, ale zanim to uczynię, to dodam, że nie jestem przekonany co do trafności prognoz dłuższych niż na najbliższe 5-10 dni. I właśnie dlatego chcę zamieszczać w tym wątku tego typu informacje, aby przekonać się o ich sprawdzalności. Uważam, że owszem należy prowadzić badania w tym kierunku i być może kiedyś uda się na tyle opisać stan atmosfery i zmiany w niej zachodzące, aby przewidywać pogodę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale teraz jest to dla mnie wciąż wróżenie z fusów.

 

Co więc nas czeka wg informacji zawartych w dzienniku "Fakt" z dnia 2.11.2006 roku

 

1-15 listopada

Pogoda na ogół pochmurna z opadami śniegu i deszczu.

NOC - od -4° do 0°

DZIEŃ - od 0° do 5°

 

16-30listopada

Więcej przejaśnień, mniej opadów, cieplej.

NOC - od -6° do -2°

DZIEŃ - od 4° do 9°

 

1-15 grudnia

Pogoda na ogół pochmurna z opadami śniegu, ale niewielkimi, chłodniej.

NOC - od -10° do -6°

DZIEŃ - od -3° do 0°

 

16-31 grudnia

Pogoda na ogół pochmurna z opadami śniegu i deszczu, ponownie cieplej.

NOC - od -5° do -2°

DZIEŃ - od 2° do 6°

 

Oczywiście przyjęty okres dwóch tygodni jest długi i zdaję sobie sprawę, że w tym czasie muszą występować większe zmiany pogody, ale zobaczymy jak "z grubsza" sprawdzi się ta prognoza.

W każdym razie wg "Faktu" - "To będą niepowtarzalne święta Bożego Narodzenia. Na pasterkę pójdziemy bez szalików i czapek, a przy choinkach usiądziemy w podkoszulkach".

 

Tylko, oby jakiś motylek w dżungli amazońskiej nie poruszył zbyt mocno skrzydełkami, bo może wszystko zepsuć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogoda jest zjawiskiem chaotycznym, wiec to na ile mozemy ja przewidzec pewnie zalezy od ilosci czujnikow, ktore beda w stanie odczytac dana sytuacje. teoretycznie mozna by zamontowac stacje pogodowa na kazdym dachu, tylko znowu jaki komputer to obrobi :Boink:

na takie okresy czasu ograniczyl bym sie do stwierdzen "bedzie raczej cieplo" lub "bedzie raczej zimno". ale to by pewnie faktoczytelnikow nie zadowolilo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, oby jakiś motylek w dżungli amazońskiej nie poruszył zbyt mocno skrzydełkami, bo może wszystko zepsuć ;)

Teoria chaosu ma tu swoje pole do popisu :szczerbaty:

Przecierz prognozy na 3 dni w przud sie czasami nie imają do rzeczywistości co dopiero prognoza na 2 miesiące...

 

Mam krytyczne zdanie na temat tego czasopisma wogule :lanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadczy to nie tylko o tym biurze prognoz ale też i o Fakcie. Ktoś musiał zlecic takie badania, a jeśli zrobil to kto inny to redaktorzy czasopisma powinni sprawdzić czy te badania są wiarygodne ...

A czy sa wiarygodne zobaczy sie tylko za 2 miesiące :szczerbaty:

 

Zresztą opinie na temat faktu mam złą nie z powodu tej prognozy, ale innych artykułów.

 

Pozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak ja zapytać z reguły zapijaczonego "pseudogórala".

"Powie że jak nie będzie chmur to będzie ładna pogoda."

 

Dla mnie to także tylko chwytliwa reklama gazety i nie ma nic wspólnego z prognozowaniem.

Ale zgodnie z teorią prawdopodobieństwa moze coś takiego się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla gazety, to reklama i poszukiwanie sensacji (bardzo ciepłe święta). Ale tutaj chodzi mi o to, że czasami także pracownicy IMiGW przedstawiają w mediach długoterminowe prognozy i przyznam, że chodzi mi o to, aby udowodnić, że przy obecnym stanie naszej wiedzy nie ma to jeszcze sensu. W tym wątku chcę zamieszczać informacje o tych prognozach i potem wracać do nich, aby zobaczyć w jakim stopniu się sprawdziły. Natomiast prognozom góralskim można poświęcić odrębny wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś słyszałem taka prognozę

 

Wiatr słaby i umiarkowany przechodzący w silny i porywisty,zachmurzenie średnie z mozliwością przebłysków słońca i wystepowaniem gwałtownych burz.tepmeratura od 0 do 15 oC.

:D

I Jak tu sie ubrać?

:P

Edytowane przez Dreamax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jak sprawdza się poprzednia prognoza długoterminowa, można zobaczyć patrząc na pierwszy post :D

 

Teraz kolejna podana za "Super Expressem", której źródłem jest biuro prognoz "Cumulus" z Wrocławia.

 

Podaję w skrócie informacje przekazane gazecie przez pracownika biura Wojciecha Maika.

 

"Jak na tę porę roku jest wyjątkowo ciepło. Tak będzie do 20 grudnia. Potem nieco ochłodzi się, ale nadal będzie przypiekać Słońce. Święta nie będą białe i puchowe. Może tylko w górach spadnie trochę śniegu. W pozostałej części kraju padać będzie deszcz albo deszcz ze śniegiem.

W styczniu czeka nas znów ocieplenie. Dopiero pod koniec miesiąca i w pierwszych dniach lutego uderzy w nas tydzień prawdziwych mrozów. W nocy może być nawet -20 stopni.

Reszta zimy upłynie pod znakiem pogodnego nieba i plusowych temperatur."

 

Oczywiście te prognozy należy traktować z ;), ale podaję je jako ciekawostkę i raczej dla udowodnienia, że zbyt słabo znamy jeszcze procesy zachodzące w atmosferze, aby prognozować na więcej niż 5-10 dni (w zależności od aktualnej sytuacji barycznej).

 

Ze względu na drożejący gaz, którym opalam mieszkanie jestem za ciepłą zimą, ale święta mam nadzieję będą białe i puchowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dzisiaj przed południem wyszedłem przed dom, to tylko pokręciłem z niedowierzaniem głową

Było piekne słońce i czyste błękitne niebo, a ptaszki z pobliskiego lasu nieświadome tego, że kalendarzowa zima za pasem ćwierkały sobie w zupełnie kwietniowy sposób :rolleyes:

 

Generalnie lubię wszystkie cztery pory roku, ale tylko w swej klasycznej postaci, lato musi być upalne i słoneczne a zimy preferuje mroźne wyżowe i ze śniegiem, wszelkie odchyły od normy przyjmuję z małą dezorientacją i tak też jest teraz.

Z drugiej strony jednak urwać zimie jeden ciepły miesiąc to jest pewna satysfakcja dla osób ciepłoludnych, byleby to nie stało się kosztem fatalnego kwietnia ze śniegiem i deszczem

 

pozdrawiam

i pogodnego nieba przez cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dzisiaj przed południem wyszedłem przed dom, to tylko pokręciłem z niedowierzaniem głową

 

Ja kręciłem głową przez cały dzień ;)

 

Wstałem przed szóstą, jeszcze ciemno, gwiazdy na niebie, patrzę na termometr +7°

Wychodzę do pracy, wstaje słoneczko, na zewnątrz +9°

Jadę do pracy, coraz więcej zieleni na polach i łąkach, dojeżdżam +12°

Maksymalna temperatura w Przemyślu +16°

Wracam do domu, godzinę przed zachodem +13°

Teraz za oknem Księżyc, widoczny sporo nad horyzontem +8°

Tak, to działo się dzisiaj :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś słyszałem taka prognozę

 

Wiatr słaby i umiarkowany przechodzący w silny i porywisty,zachmurzenie średnie z mozliwością przebłysków słońca i wystepowaniem gwałtownych burz.tepmeratura od 0 do 15 oC.

:D

I Jak tu sie ubrać?

:P

 

 

Ja też umię stawiać takie prognozy:

 

"Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota

to na świętego Hieronma, pada deszcz albo go ni ma"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

O widzę, że powiększył Ci się arsenał sprzętowy. Będzie przez co patrzeć następnym razem :D

Ja wczoraj odkurzyłem nieco swoją BPC 20x60 na Księżycu, wykradając godzinkę pomiędzy chmurami. Dzisiaj to już klapa - pada i wieje wiatr.

Moje lunety też popłakują cichutko w kąciku aż przykro patrzeć :icon_sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że powiększył Ci się arsenał sprzętowy. Będzie przez co patrzeć następnym razem :D

Janusz to na wypadek zimowej podróży pociągiem relacji Poznań - Rzeszów :D (Hołowczycem ja raczej nie jestem by zimą cordobą 600 km sypać - no u was to są jednak zimy nie to co u nas) , z syncią koleją raczej nie pojadę, a tu teodolit pod pachę, tento do torby i heyah!

Pozdrawiam! :D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.