Jump to content

Obserwacje 28.08


Recommended Posts

Wczoraj wspólnie z Piotrkiem Pilchem obserwowaliśmy niebo przez Syntę 200/1000 oraz lornetkę 26x70. Była to pierwsza obserwacja przeprowadzona nie z balkonu mojego domu, a z pola (pastwiska?) położonego kilaset metrów od zabudowań. Było tam ciemno, ale nie tak jak na leśnych polanach, gdzie nie widać co się ma pod nogami.

Przejrzystość powietrza była bardzo dobra, ale bez rewelacji. Dobrze widoczna była Droga Mleczna, gołym okiem M 31, gromady ha i hi w Perseuszu. Stwierdziłem, że w stosunku do mojego miejsca obserwacji w mieście widoczność jest lepsza o około 0,5 mag., czyli niewiele.

 

Oczywiście głownym obiektem obserwacji był Mars. Początkowo po wschodzie był widoczny jako pomarańczowa plama, ale potem z czasem widok był coraz lepszy. Niestety okazało się, że używany Barlow (rosyjski 3x) nie jest najlepszej jakości i najlepsze obrazy mieliśmy przy powiększeniu 100x, czyli trochę małym. W miarę wyraźnie widoczne były "kontynenty", a stosunkowo słabo czapa polarna. A jeszcze dwa tygodnie temu obserwując z miasta miałem kłopoty z zaobserwowaniem "kontynentów", a wyrażnie widziałem czapę polarną.

 

Bardzo ładnie prezentowały się gromady otwarte, szczególnie M11 i kuliste z M 13 na czele. Ponieważ okresowo obserwowało więcej osób (rodzina Piotrka), a ja byłem jedynym "nastawniczym" więc nie udało się zobaczyć o wiele więcej. Oprócz wymienionych obiektów pokazałem M 31, Plejady (ale nisko nad horyzontem), Albireo, Mizara z Alkorem, oraz epsilony Lutni. Co ciekawe w tym ostatnim przypadku ja widziałem cztery składniki, a Piotrek niestety tylko dwa. Najprawdopodobniej jest to kwestia wprawy w obserwacjach, umiejętnego ustawienia ostrości i być może ostrości wzroku. Pamiętam jak po studiach (pisaniu pracy magisterskiej" pogorszył mi się wzrok i gołym okiem miałem kłopoty z zauważeniem Alkora. Teraz ponownie widzę go wyraźnie i to mnie cieszy najbardziej.

 

Piotrek widział kilka meteorów. Widzieliśmy też wiele przelatujących satelitów. Pokazałem mu też, gdzie znajduje się ciekawa gwiazda zmienna R Sct. Wcześniej wytłumaczyłem jak dokonuje się ocen jasności zmiennej. Niestety nie zabrałem lornetki 7x50, która najlepiej nadaje się do oceny jasności tej gwiazdy.

 

Reasumując dochodzę do wniosku, że ewentualne kłopoty z widocznością szczegółów na planetach w mniejszym stopniu są "zasługą" obserwacji balkonowych, a w większym (chyba) nie do końca najlepszych okularów.

Owszem w terenie obraz planety był troszkę lepszy, ale niewiele. Razem z Piotrkiem doszliśmy do wniosku, że bardzo by się przydał jakiś lantan, a najchętniej zoom 8-24 mm.

Link to comment
Share on other sites

witam

 

Ja przyznam że wczoraj zasadziłem się na balkonie na Marsa z 200mm newtonem wcześniej dobrze wystudzonym.

Obraz był stabilny a Marsik prezentował się bardzo pięknie.

Jako że mój Newtonik ma f=1158mm to kłopotliwe są duże powiększenia i trzeba stosować barlowki. Ale po zastosowaniu jakiegoś tam telekonwertera uzyskałem pow ok 320x a obraz był dosyć klarowny i było widać nawet sporo szczegółów.

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie nie ma różnicy w jakości dawanych obrazów tak jasnych obiektów jak planetki. Balkon jest równie dobry jak polana. Lecz ilość drgań przy dużych powiększeniach na żelbetowym balkonie sięga monstrualnych rozmiarów.

Dlatego Balkon nie jest najlepszy wogóle do obserwacji telepem. Co innego Kronos 26x70. Ze swoją świetną korekcją kontrastu tła i power'em zaledwie 26x jest świetnym instrumentem balkonowo-miejskim. Jednak do planetek to się on nie nadaje.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, to obserwując w bezruchu nie zauważam wpływu drgań balkonu na moje obserwacje. Przyznaję, że jest to przedwojenna solidna robota (oczywiście balkon) i drgania obserwuję jedynie przy przemieszczaniu się np. współtowarzysza obserwacji oraz przy przejazdach ciężkich pojazdów sąsiednią ulicą (moja ulica jest ślepa). Te przejazdy ciężarówek są rzadkie, kilka razy na dobę, tak więc nie ma z tym problemu :)

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam na parterze i jakoś nie odczuwam drgań. Właśnie przed chwilą dałem power 280x na plamy słoneczne ( jest ich dzisiaj mało ) i nic nie drga, obraz jest stabilny, ale wpływ atmosfery daje o sobie znać. Faluje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.