Skocz do zawartości

Niewiem jaki teleskop KUPIC


KamileX

Rekomendowane odpowiedzi

KamileX- ja odpowiem tak. Skylux do DS się nie nadaje. Lustro 130- prędzej.

Ale : 130-tki mają w zestawach Kellnery, które tak po prawdzie z uwagi na szajsowatość wykonania są zaledwie nędznymi imitacjami okularów. Żeby mieć sensowne obrazy, trzeba szybciuchno kupić 2-3 normalne okularki. Nawet jak odkupisz "używki", to dasz ok. 60 zł za okular. A to już zbliża łączną cenę zakupu do Synty 6" na Dobsonie. A to jest najmniejszy i najtańszy teleskop, który da ci prawdziwe zadowolenie. Na początek nie musisz nic do niej dokupowac. Może warto dozbierać?

Zakładam, że masz warunki do Dobsona i dasz radę z noszeniem telepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wymiary Synty ? Tzn długość tuby, średnica podstawy montażu Dobsona, wysokość zawieszenia tuby itp. ? Czy wymiary Synt 6, 8 i 10 poza grubością tuby są takie same ?

 

 

Jaką grubością?, blachy?

Średnica synty 10 jest bardzo upierdliwa i skutecznie zniechęciła mnie do tego dobrego telepa. Waga 12,5 kg to znaczy tuby, wysokość 113 cm, średnica 28 cm :o . Wymiary i waga dobsonów takie same.

Nie patrz tak bardzo na wagę, patrz na gabaryty. Założę się że jesteś w stanie podnieś 12,5 kg sztange i biegać z nią z parteru na trzecie piętro 10 razy bez zbytniego zmęczenia.. Ale zrób to samo z pudłem o takiej samej wadze i np. wymiarach 1mX1mX1m :ha:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tethys- ja ciem proszem, nie rób ty krzywdy Skyluxowi tym Barlowem, tylko kup mu 2-3 normalne okulary! Wtedy zobaczysz, że to, co masz w tej chwili to szmira i tandeta! I wtedy będziesz mógł mówić o obrazach!

 

A propos- jesli myślisz, że jak dołożysz tej "czwórce" z zestawu Barlowa, to cokolwiek zobaczysz... to się bardzo mylisz! Nawet okular 12 mm nie nadaje się do współpracy z byle jakim Barlowem. Co najwyżej 20-tka. Ale tobie chodzi o powera, prawda?

 

 

Poprostu czytałem, że planety lepiej widać razem z barłowem - naprawde nie wiem jak będzie widać saturna gdy wymienie okulary (skoro na tych co mam widać przerwe:) )

 

No cóz no to w takim razie zbieram na okularki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką grubością?, blachy?

Średnica synty 10 jest bardzo upierdliwa i skutecznie zniechęciła mnie do tego dobrego telepa. Waga 12,5 kg to znaczy tuby, wysokość 113 cm, średnica 28 cm :o . Wymiary i waga dobsonów takie same.

Nie patrz tak bardzo na wagę, patrz na gabaryty. Założę się że jesteś w stanie podnieś 12,5 kg sztange i biegać z nią z parteru na trzecie piętro 10 razy bez zbytniego zmęczenia.. Ale zrób to samo z pudłem o takiej samej wadze i np. wymiarach 1mX1mX1m :ha:

 

Pozdrawiam

 

A wymiary samego Dobsona tzn średnica podstawy ?. O wymiary się pytam, aby wiedzieć czy da się taką Syntę wtargać na balkon (takie mini obserwacje). A co do gabarytów i wagi to bym musiał znosić telepa z 2 piętra i iść z nim 10-15 minut za miasto na łąkę (takie większe obserwacje), a w niedalekiej przyszłości (mam nadzieje) jeździć samochodem gdzieś dalej (Synta musi się zmieścić do samochodu osobowego).

Wiadomo, że np MAKi io inne telepy systemu Cassegraina są bardziej mobilne, ale pow. 105 mm są dla mnie zbyt drogie.

I czy jest duża różnica mobilności między Syntą 6, 8 i 10 ? Aha i przenoszenie telepa to niesie się montaż osobno i tuba osobno to skręcenie tego w całość na polu zajmuje duzo czasu (i czy trzeba to tego jakiś kluczy, śrubokrętów itp)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść Syntę (nawet 6"), jeśli chcesz spacerować z telepem 15 minut. Jeśli kupisz autko, to OK - ale nosić z II piętra, to 8" max. I tak na "raz" się nie zabierzesz.

 

Na balkon- jeśli większy, to może i wlezie. Ale Dobs ma b. nisko położoną oś obrotu. W praktyce będziesz miał do dyspozycji niewielki fragment nieboskłonu. Postawienie Synty na jakimś postumencie zmieni postać rzeczy. Ale to będą naprawdę "mini" obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) czy da się taką Syntę wtargać na balkon (takie mini obserwacje). (...)

 

Da sie, ale o sensownych obserwacjach zapomnij.

 

A co do gabarytów i wagi to bym musiał znosić telepa z 2 piętra i iść z nim 10-15 minut za miasto na łąkę (takie większe obserwacje),

 

Zapomnij w takim razie o takim teleskopie tym bardziej.

 

a w niedalekiej przyszłości (mam nadzieje) jeździć samochodem gdzieś dalej (Synta musi się zmieścić do samochodu osobowego).

 

Jak nadzieja przerodzi sie w pewność, to możesz nad tym myslec. Jezeli to tylko nadzieja, to zapomnij o teleskopie tych rozmiarów na dobsonie

 

Wiadomo, że np MAKi io inne telepy systemu Cassegraina są bardziej mobilne, ale pow. 105 mm są dla mnie zbyt drogie.

 

To albo dozbieraj albo rozglądnij za krótkim Achromatem klasy 100-120mm na azymutalu. Powinien byc w zasięgu.

 

I czy jest duża różnica mobilności między Syntą 6, 8 i 10 ?

 

Jest duża różnica. Co nie zmienia faktu, że mobilnośc każdego z tych teleskopów wyklucza komfortowe obserwacje przy targaniu ich w rękach w okolicznościach które wymieniłeś

 

Aha i przenoszenie telepa to niesie się montaż osobno i tuba osobno to skręcenie tego w całość na polu zajmuje duzo czasu (i czy trzeba to tego jakiś kluczy, śrubokrętów itp)?

 

Połączenie dobsona z tuba jest proste i nieuciązliwe.

 

ABC czego ty tak na prawde szukasz?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie, ale o sensownych obserwacjach zapomnij.

Zapomnij w takim razie o takim teleskopie tym bardziej.

Jak nadzieja przerodzi sie w pewność, to możesz nad tym myslec. Jezeli to tylko nadzieja, to zapomnij o teleskopie tych rozmiarów na dobsonie

To albo dozbieraj albo rozglądnij za krótkim Achromatem klasy 100-120mm na azymutalu. Powinien byc w zasięgu.

Jest duża różnica. Co nie zmienia faktu, że mobilnośc każdego z tych teleskopów wyklucza komfortowe obserwacje przy targaniu ich w rękach w okolicznościach które wymieniłeś

Połączenie dobsona z tuba jest proste i nieuciązliwe.

 

ABC czego ty tak na prawde szukasz?

 

Pozdrawiam.

 

Tak na razie się zastanawiam nad teleskopem, gdyż w tym roku zamierzam sobie kupić.

Najlepiej aby teleskop był w miarę dobry do obserwacji planet i DSów, był mobilny i kosztował ok. 1000 zł. Ale to są aż 3 życzenia naraz, a teleskop to nie kinder - niespodzianka :szczerbaty: . Synta spełnia te warunki z wyjątkiem mobilności. Gdybym dziś wysponował samochodem to bym się tak nie zastanawiał. Ale wcześniejsze pytania po to zadałem aby wiedzieć czy na tzw dzień dzisiejszy warto byłoby kupić Syntę, bo jak wspomniałem wcześniej do w miarę sensownego miejsca obserwacyjnego mam 10-15 minut drogi. A o balkon się pytałem bo akurat do obserwacji np. Księżyca czy (jasnych obiektów, albo gdy nie ma zbyt dużo czasu) to balkon wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie chcesz czekać to bierz 130/900, mam ten sprzęt i daje świetne obrazy, okularki mogą na początek być. Ja kupiłem 4mm do planet. Jak zobaczyłem Saturna to prawie zemdlałem :D pięknie widać przerwę i 5 albo 6 księżycy(o ile gwiazdki wokół saturna były księżycami); jowisz-2 pasy(trzeba kupić filtr), księżyce galileusza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.