Skocz do zawartości

Refraktor


Ptasiak

Rekomendowane odpowiedzi

:Beer:

 

 

 

Nie wiem czemu, ale jestem uprzedzona do refraktorow z abbera (sorki za brak polskich liter).

 

Kiedys ogladalam Wenus i Merkurego w malym maku (120mm) i bylam potwornie rozczarowana. planety zginely rozmyte w teczy, potegujac wrazenie braku ostrosci... moze na DSach nie jest to takie straszne, ale kolega chce wlasnie planety...

 

Ksiezyc - moze wypowiedza sie posiadacze teleskopow z soczewami jak tam zafarb i czy da sie to wytrzymac (EDki i APOposiadacze nie zabierajcie glosu).

 

 

 

Czemu tak sie do tego balkonu przywiazales uparciuszku?

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

brak prawa jazdy , a niestety nie widzę jakoś mojej żony wiozącej mnie z teleskopem poza miasto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori... ale... Maksutowy nie mają aberracji chromatycznej...

 

Jezeli cos było w maku nie ostre to albo MC było niewychłodzone, albo nieskolimowane, albo okular miał potężny chromatyzm własny... No ewentualnie obraz był skopany przez aberrację atmosferyczną (obiekt w poblizu horyzontu).

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Hans :notworthy:

 

Opisuje co widzialam, mozliwe ze kilka czynnikow mialo na to wplyw.

 

Dlatego prosilam aby uzytkownicy tego sprzetu cos napisali...

 

 

 

 

 

Ptasiak Zone zabierz na obserwy, jest szansa ze to pokocha i wasze wspolne wypady nabiora nowej jakosci i glebi.

 

A jak nie... to zaakceptuje fakt, ze jestes z teleskopem gdzies w szczerym polu z kumplami gdzie na zimnie zadna "normalna" kobieta nie wytrzyma i grzecznie obserwujesz ;). Transport zawsze sie znajdzie.

 

 

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, to musial byc jakis beznadziejny okular i na dodatek niewychlodzony Mak.

 

Przy okazji: Twoje posty sa urocze - niezaleznie ile maja tresci, szerokie sa zawsze na co najmniej caly ekran :)

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, to musial byc jakis beznadziejny okular i na dodatek niewychlodzony Mak.

 

Przy okazji: Twoje posty sa urocze - niezaleznie ile maja tresci, szerokie sa zawsze na co najmniej caly ekran :)

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

 

:szczerbaty: mam sie odchudzac czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na przykładzie tego wątku widać najlepiej jak różnie mogą być postrzegane te same teleskopy przez różne osoby. Niejednokrotnie pojawiały się tu bardzo dobre oceny Maków, szczególnie w przypadku obserwacji planetarnych. A teraz Mak dostał za "tęczę".

Dlatego należy być bardzo ostrożnym, przy podawaniu informacji na temat możliwości teleskopu, szczególnie, gdy mieliśmy mało z nim do czynienia (obserwacja okazjonalna).

 

O ile w przypadku ogólnych obserwacji nieba polecam na początek Syntę 8", o tyle w przypadku obserwacji planetarnych dobrym rozwiązaniem może być Mak, a także zwykły refraktor, ale nie z przedziału f/5-f/6, a przynajmniej f/8-f/9 (a najlepiej f/10-f/12).

 

W moim przypadku aberracja w refraktorach f/10-12 już mi nie przeszkadzała, gdyż była minimalna.

 

Uważam też, że dla osoby początkującej (i nie tylko) dobrym roziązaniem jest refraktor 120/1000. Jeszcze kilka(naście) lat temu taki refraktor był u nas hitem! W dobrych warunkach pokaże ładnie planety, a i DS-y (pod ciemnym niebem) można nim obserwować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te kolorki w maku to przede wszystkim wina refrakcji atmosferycznej na małej wysokości nad horyzontem potęgowana dużą jasnością Merkurego i Wenus. Dodatkowo pewnie nałożył się na to katastrofalny seeing lub niewychłodzony sprzęt. Nawet kiepskie okulary nie dają takiej ferii barw i złej jakości obrazu.

 

Jeżeli chodzi o Księżyc w achromacie, to muszę przyznać, że na cieniach rzucanych przez kratery widać nieco fioletu. Udało mi się jednak znaleźć taką kombinację okularów i barlowa, że aberracja jest minimalna (Barlow 2x z przedłużką 6cm + LV 8~24). W Newtonie obraz jest dużo czystszy i bielszy, aż chyba zbyt biały. Na planetach jak dla mnie nie ma problemu: Saturn jest całkiem ok. Na Jowiszu czasami przydaje sie żółtozielony filtr - bez niego widać to samo, ale odrobinę mniej wyraźnie. Na Marsie podobnie, tyle że filtr zdecydowanie pomarańczowy/czerwony.

 

Od Fringe Killera w moiej opinii dużo lepszy jest Semi-APO też Badeera. Miałem okazje sprawdzać je w DO na moim SkyLuxie. O ile FK daje mocny zielony zafarb, to Semi-APO daje jedynie niewielką nutę zieleni, a pięknie wycina aberację chromatyczną. Dość poważnie się do niego przymierzałem, ale zadecydował brak kasy...

 

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Uważam też, że dla osoby początkującej (i nie tylko) dobrym roziązaniem jest refraktor 120/1000. Jeszcze kilka(naście) lat temu taki refraktor był u nas hitem! W dobrych warunkach pokaże ładnie planety, a i DS-y (pod ciemnym niebem) można nim obserwować :)

 

Tylko jak taka długa krową operować na balkonie 180/200 ? Może byc ciasnawo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptasiak napisał krótko i wyraźnie jakie są kryteria, a niektórzy robią mu wykłady o aberracji chromatycznej i takie tam inne nie potrzebne uwagi, zamiast skupić się na meritum. Ma być refraktor z okularami do 1500zł. i koniec. Nie patrzcie przez pryzmat własnych gustów, tylko wczujcie się w potrzeby nowicjusza. Ja bym polecił coś ze średnicy 120/1000mm. model 1201EQ3, za 1469zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak taka długa krową operować na balkonie 180/200 ? Może byc ciasnawo.

 

Pozdrawiam.

Jeżeli krową 127/1200 da się operować (nie napiszę, że komfortowo, bo znowu będą śmiechy <_<) na balkonie 90/160 to z rurą o 20cm krótszą na balkonie 180/200 będzie wręcz wygodnie :szczerbaty:

 

Do Sky-Watchera 1201EQ3 przydałby się lepszy statyw i napęd w RA. Wtedy drgania nie byłby problemem. Później zawsze można kupić jakieś EQ-5 jak ten co jest nie wystarczy na dłuższą metę.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak taka długa krową operować na balkonie 180/200 ? Może byc ciasnawo.

 

Pozdrawiam.

 

Hans, a próbowałeś? Po pierwsze to nie taka długa krowa, gdyż połowa wystaje w jedną stronę, a połowa w drugą stronę od montażu. Ten balkon może nie jest duży, ale jest szeroki. 180 cm to sporo. Ja obserwowałem Talem 100/1000 na balkonie o szerokości 130 cm i jakoś się mieściłem. Jeżeli na tym balkonie o wymiarach 200/180 nie ma kwietników, jakiejś suszarki itp. to nie powinno być źle.

 

Wolałbym obserwować planety refraktorem 120/1000 na balkonie 200/180, niż refraktorem 120/600 na balkonie 500/400 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maki też sa dobre, choc ja preferuje refraktory... ale EQ3 to chyba nie dobry pomysł ... przynajmniej EQ 5 do 120/1000 to juz poważny sprzęt - miałem EQ5 i wiem że on drgań całkowicie nie znosi co dopiero EQ3 to chyba nieporozumienie

Ptasiak ty szukaj w uzywkach....

ja swój 120/1000 mógłbym sprzedać za 1000czy 1100 + montaż 700zł i masz komplet - to nie jest co prawda 1500 ale też nie EQ3.... co do jakości myslęże nikt cie nie oszuka - nas chyba jest zbyt małożeby walić kogoś po rogach

przynajmniej ja bym tak zrobił

Edytowane przez giguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maki też sa dobre, choc ja preferuje refraktory... ale EQ3 to chyba nie dobry pomysł ... przynajmniej EQ 5 do 120/1000 to juz poważny sprzęt - miałem EQ5 i wiem że on drgań całkowicie nie znosi co dopiero EQ3 to chyba nieporozumienie
Giguś, zobacz ile kosztuje ta rurka z tym montem. Miałem newtona 200/800 na tym montażu i dało się patrzeć. Przestańcie robić człowiekowi wodę z mózgu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli coś chcesz do planet to powery jeśli powery to nieporozumieniem jest coś poniżej 10cm ( obejżyj sobie zdjęcia z różnej średnicy refrakt... przecież są na necie i sam wybierz co chcesz widzieć) chyba że APO ale kasa więc .... co do EQ3 nie miałem nie wiem miałem EQ5 teraz mam LXD 55 ( więc to samo tylko z autostarem ) to ledwie zapewnia komfort ( a niektórzy mają nawet poczucie dyskomfortu przy większym EQ5 i też trudno zaprzeczyć ich racjom) a EQ3 jest gorsze od EQ5

co do krótkich tub poczytaj mądrzejszych dlaczego krótszy tubus to większa aberacja - dla ciebie ideałem jest coś około 1000mm -co daje kompromis miedzy manewrowością transportem aberacją i pewnie jeszcze czymś

Edytowane przez giguś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli coś chcesz do planet to powery jeśli powery to nieporozumieniem jest coś poniżej 10cm ( obejżyj sobie zdjęcia z różnej średnicy refrakt... przecież są na necie i sam wybierz co chcesz widzieć) chyba że APO ale kasa więc .... co do EQ3 nie miałem nie wiem miałem EQ5 teraz mam LXD 55 ( więc to samo tylko z autostarem ) to ledwie zapewnia komfort ( a niektórzy mają nawet poczucie dyskomfortu przy większym EQ5 i też trudno zaprzeczyć ich racjom) a EQ3 jest gorsze od EQ5

co do krótkich tub poczytaj mądrzejszych dlaczego krótszy tubus to większa aberacja - dla ciebie ideałem jest coś około 1000mm -co daje kompromis miedzy manewrowością transportem aberacją i pewnie jeszcze czymś

A lemark ma rację z drugiej strony najważniejsze kup coś potem sobie zdanie ukształtujesz i bedziesz zmieniał nie kupisz sprzetu do wszystkiego

kupuj i dołączaj do nas!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeglądnięciu AstroForum i zapoznaniu się z ofertą sklepów stawiam na te cudeńka

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=564

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=532

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=662

Proszę WAS o opinie (oczywiście wybiore jeden) :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeglądnięciu AstroForum i zapoznaniu się z ofertą sklepów stawiam na te cudeńka

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=564

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=532

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=662

Proszę WAS o opinie (oczywiście wybiore jeden) :notworthy:

 

 

 

Jeżeli miałabym wybierać tylko z tej trójki, to nr 2.

Ma dużą aperturę (więcej szczegółów) i stosunkowo małą światłosiłę, (przez co abbera mniejsza :P)

 

 

 

Ori2711

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych zdecydowanie drugi. Trzeci odpada, gdyż jest to instrument "przeglądowo-DS-owy", charakteryzujący się dużym polem widzenia i ... dużą aberracją chromatyczną (zdecydowanie nie do planet).

Natomiast pierwszy i drugi to instrumenty podobne, ale jednak drugi ma nieco większe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, może (cena):

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e35c8e7776f19db

 

i model czwarty (zapewne o tym wspominał lemarc):

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=292&page=1

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja miał wybierać, wybrałbym tą 120-tkę, którą pokazał Robert. Będzie najlepszym rozwiązaniem z "nówek", bo najwiecej pokaże. Ale... zastanawiałbym się mocno nad propozycją Gigusia- EQ5 to jednak montaż z zupełnie innej bajki.

 

I jeszcze taka uwaga: okulary, które kupisz z teleskopem, starczą jedynie do wstępnego zapoznania się z niebem. Bardzo szybko będziesz potrzebować większego powera, albo szerszego pola. Dlatego na kupnie teleskopu się nie skończy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.