Skocz do zawartości

Ratunkuuuuuuu


mar121

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do M42 to przypomniałem sobie o jednej strone:

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=dis...ize_matters.jpg

Juz teraz jestem pewny ze widziałem M42 tylko słabiej swieciła. (ale na fotce to pewnie efekt naswielania)

qbanos to dla mnie komplement :szczerbaty: odpowiedź podam juz dzis 12lat a dokładniej 12lat skonczyłem w grudniu

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużym zainteresowaniem czytam ten wątek. Nasuwa mi się pytanie.

Co jest dla każdego z nas istotne i ważne w obserwacjach astronomicznych ?

Czy piękne, niezapomniane i barwne "widoczki" ?

Czy przeświadczenie o tym, że mogą mieć jakąś wartość naukową (obserwacje gwiazd zmiennych, odkrywanie komet lub supernowych w innych galaktykach, obserwacje zakryć) ?

W ubiegłym roku duża część astroamatorów "polowała" na kometę 177P/Barnard. Ja też się na nią zaczaiłem.

Kiedy już ją, nie bez trudu, odnalazłem byłem tak zadowolony że zawołałem na taras moją małżonkę aby też mogła podziwiać jej widok. Pamiętam wtedy jej pełne litości słowa kiedy spojrzała nieco zdegustowana w okular mojej Synty - "TO DLA TAKIEGO GóWIENKA SIEDZISZ TUTAJ Pół NOCY ??"

 

Właśnie. To nas odróżnia. Dlatego prawie każdej pogodnej nocy zamiast siedzieć przed telewizorem, marzniemy niejednokrotnie aby odszukać kolejne M-ki, komety, planetoidy, planety. Dla mnie istotny jest fakt odnalezienia trudnego obiektu. Nawet jeśli jest to kompletnie nieatrakcyjna ledwo widoczna mgiełka. Fajnie jest patrzeć jak z dnia na dzień kometa przesuwa się wśród gwiazd.

Fajnie jest obserwować obiekty DS zdając sobie sprawę z ich odległości, wielkości nawet jeśli w okularze jawią się jako "szare gówienka". Tak na prawdę obserwujemy obiekty które większość ludzi na własne oczy nie zobaczy nigdy. Oczywiście staramy się aby jakość uzyskiwanych obrazów była coraz lepsza. Dlatego wydajemy grubą nieraz kasę na coraz lepszy sprzęt. Ale (przynajmniej dla mnie) nie jest to najważniejsze.

Dużo bardziej niż brak kolorów w M42 martwi mnie fatalna pogoda w ostatnich tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M42 jest bardzo łatwa do znalezienia i ładna :) Ja mym refraktorem 70/350 zrobiłem taką fotkę w ognisku głównym:

58ecedf9724397d2.jpg

Troszkę mniej detali widać w real ale coś podobnego zobaczysz.

A oto obiekty które ja widziałem wczoraj w mej 70tce: M31, Caldwell 14, M34, M45, M38, M42, M36, M37, M35, M27 i jeszcze kilka innych. 70tką da się dużo obiektów zobaczyć, tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać i wiedzieć czego można się spodziewać. Pozatym trzeba umieć wyłapywać te obiekty, im częściej będziesz obserwował tym więcej obiektów będziesz umiał wyłapać z otoczenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem cos takiego jak na Twojej fotce tylko około 4x mniejsze. Ale ładnie to powiedziałeś " ... wiedzieć czego można się spodziewać." No a ja nie wiedziałem czego sie mam spodziewac.

 

Jagho- ja raz miemie pokazałem fotki słonca i powiedziała"biała kulka" innym razem pokazał ksiezyc prze teleskop to się mnie zapytała: "No i co ty widzisz w tej małej kulce?" Ale za to plejady się jej podobały. A wczoraj na M42 nie chciała wyjsć z domu. Dlaczego?"jest fajny film a ta m24 nie ucieknie" :szczerbaty:

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem cos takiego jak na Twojej fotce tylko około 4x mniejsze. Ale ładnie to powiedziałeś " ... wiedzieć czego można się spodziewać." No a ja nie wiedziałem czego sie mam spodziewac.

 

 

 

Zabardzo nie rzumiem tego, zarejestrowany na forum jesteś już od pewnego czasu, forum odwiedzasz dosyć często co zresztą można zobaczyć po twojej ilości postów i ty nie wiesz czego można się spodziewać po takim teleskopie?? Przeciesz takich tematów w których nowi użytkownicy pytają co zobaczą przez taki teleskop są setki na tym forum może i więcej, ba nawet są podawane przykładowe rysunki jak dany obiekt wygląda w danej aparaturze.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mar to jaki ty masz w zasadzie dokładnie teleskop bo jesli piszesz ze na M42 widziales 4x mniej niz na tej fotce post wczesniej to uuuuuuuhuhu wspolczuje troche , bo ja M42 w moim lustrze widzialem o niebo wiecej niz na tej fotce i swiecacym obok moonie i latarniach na drodze heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem jakby te dwie "główne" gwiazdy dokładnie a obok nich szarawą poswiate. A teleskop jaki mam o juz pisałem reflektor 70/700

Kupowany był z tej stronki:

http://www.tarcza.pl/shopping/product_enlarge.php?id=181

Nawet nie jest poprawnie załozony na tym zdjęciu.

Powtórze ze to nie ja go wybierałem.

PS moze odrazu zapytam czego mam się spodziewac po M31? Bo dzisiaj zamierzam wyjsc z teleskopem gdzies dalej i wyzej. Zyby było jeszcze ją widac.

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba pomyliłeś <_< na zdjęciu jest reflektor 76/700 (przynajmniej ziemia będzie na swoim miejscu podczas obserwacji przy takim złożeniu :ha: ) a piszesz że masz 70/700 czyli refraktor :blink:

Miałem kiedyś reflektor 76/700 i był to najgorszy z teleskopów jakie miałem, nawet 50mm był lepszy, te 76mm dają beznadziejny obraz i odradzam tych teleskopów, refraktorem o średnicy 70mm zobaczysz znacznie więcej niż w tym newtonie.

Edytowane przez Yakuza-Rammstein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sprzet to nie istnieje takie cos jak dane w przybliżeniu albo piszesz że masz refraktor 70mm i to juz jest jako taki sprzet albo piszesz ze masz reflektorek 76 mm który jest bagatela 3x gorszy od dobrej lornetki ;D

 

Jakby w sklepach także podawali dane w przybliżeniu to każdy kupowałby nie ten sprzęt o który mu chodzi ;]

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na tę fotkę z odległości 1m. Potem popatrz na nią z odległości 10m. Wielkość jest nadal taka sama??? Pomyśl, a najlepiej poczytaj trochę zanim zadasz kolejne takie pytanie.

To mój ostatni głos w tej sprawie, chyba straciłem cierpliwośc do tłumaczenia w kółko tego samego początkującym.

 

pozdrawiam i powodzenia w podboju nieba, jakimkolwiek sprzętem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja 2 tyg temu też myślalem o pięknych kolorach w refraktorze 90/900, ale to było tylko moje złudzenie spowodowane brakiem styczności z niebem kidykolwiek wcześniej(nawet nie znałem i nie wiedziałem gdzie są jakie gwiazdozbiory, po tygodniu czytania forum juz wiem co moge mniej więcej zobaczyć i dziwie się, że ty z bacznym czytaniem forum i 100 postami nie wiesz tyle co ja( chidzi mi o widoki z telepa)

<_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.