Skocz do zawartości

Jakie obiekty na początek ?


Dreamax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nigdy nie patrzyłem przez coś wiekszego od ZRT 457M <_< a w przyszłym tyg. bede miał mozliwosc popatrzec sobie przez newtona 150mm (nie wiem dokładnie co to ale ponoc z Zywca wiec chyba Uniwersal)

Sęk w tym że nie wiem dokładnie co chce oglądać. Napewno zapoluje na saturna i M42 . Co wiecej ciekawego na pierwszego powaznego wizuala polecacie?

 

ps

Te Uniwersały to jaka klasa,blizej Optisana czy Sky Watchera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony dorzuce ChiHotki. Obiekt wspaniale prezentuje się w dużym polu. :)

 

A tak na dłuższy czas szukania to M1, M81 i M82 (ale to wcześnie nad ranem).

 

W sumie możesz też spróbować zasadziś się na M13 i M92. Obydwie widoczne w szukaczu 6x24.

 

A, bym zapomniał M15 i M2. Te nawet w szukaczu 9x50 wyglądają jak rozmazane gwiazdy :) Nie ma większego problemu, żeby znaleść te dwie kulki.

 

Pozdrawiam. :Beer:

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi.Mam jednak zamiar pokazać coś rodzince wiec nie zamierzam szukać emki po której usłysze odnalezieniu "i co? o ta mglista plama" ? :D Szukam czegoś ładnego,co moze zaskoczyć jakieś emki o ciekawych kształtach i jasne zeby były a takze gromady kuliste najlepiej

A co z moim 2 pytaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saturn! i oczywiscie ksiezyc (o ile bedzie dostepny kiedy bedziesz mial teleskop). z doswiadczenia wiem, ze ksiezyc rozwala 'przygodnych ogladaczy', a pierwsze slowa po zobaczeniu zawieraja sie zwykle w przedziale od "oo ohoh ohohooo oooo" do "ooo ku...." :szczerbaty:

 

mgielki natomiast nie sa takie zle. np. m31 pewnie bedzie miala zbyt wielu szczegolow, ale jak sie wie na co patrzy to robi wrazenie. a jak jeszcze pokazesz im zaraz obok m32 i m110 i wytlumaczysz co tam robia to juz pelny sukces ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak wspomniałeś, M42 obowiązkowo, tak jak i Saturna. Do tego bym napewno łysego pokazał, zrobi wrażenie :D No i może jakieś gwiazdki???Pokazł bym Syriusza,Procyona, Capelle. Może jeszcze Małą Nebulę. A jak będą spragnieni to im jeszcze cos znajdziesz :D

Co do Twojego drugiego pytania...niebradzo zrozumiałem :Boink: Może dlatego bom niewyspany :Boink: Lecę nynać :Salut: Pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I obowiązkowo rozszczep epsilony w lutni na 4 gwizdki , (choć ta jest już troche nisko), ale możesz w ten sposób pokazać potencjalnemu obserwatorowi, jaki power ma twój u-bot. :Beer:

 

edit: wczoraj po zachodzie słońca byłem z dzieckiem na sankach i widziałem przepiękna Wenus nad jeziorem , na tle czerwonawych jeszcze chmur, jak wiemy Wenus to jasny obiekt który posiada fazy, pokaż gościom Wenus.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I obowiązkowo rozszczep epsilony w lutni na 4 gwizdki , (choć ta jest już troche nisko), ale możesz w ten sposób pokazać potencjalnemu obserwatorowi, jaki power ma twój u-bot. :Beer:

 

O ile rozdzieli... Jezeli ma tylko u-okulary, to kasy bym nie postawił.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile rozdzieli... Jezeli ma tylko u-okulary, to kasy bym nie postawił.

 

Pozdrawiam.

No ja to zrobiłem nie jednokrotnie zwykłym pl 6 vixena , ale przy lustrze 20 cm. Więc sam nie wiem, nie znam aż tak u-botów.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
> W sumie możesz też spróbować zasadziś się na M13 i M92. Obydwie widoczne w szukaczu 6x24.

 

> A, bym zapomniał M15 i M2. Te nawet w szukaczu 9x50 wyglądają jak rozmazane gwiazdy :) Nie ma

> większego problemu, żeby znaleść te dwie kulki.

 

Ale to chyba nie teraz?

Dreamax napisał 13 stycznia, że w przyszłym tygodniu bedzie miał możliwość popatrzenia przez Newtona 150

 

Radomir955 - obawiam się, że dzisiaj temat nie jest juz aktualny

 

Chyba, że Dreamax wyprowadzi mnie z błędu - to jeszcze coś zaproponujemy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dreamax napisał 13 stycznia, że w przyszłym tygodniu bedzie miał możliwość popatrzenia przez Newtona 150

 

Radomir955 - obawiam się, że dzisiaj temat nie jest juz aktualny

 

Chyba, że Dreamax wyprowadzi mnie z błędu - to jeszcze coś zaproponujemy

 

pozdrawiam

 

Dreamax by sie mogl w sumie podzielic wrazeniami z obserwacji, natomiast mnie chodzilo o to ze ani M2 ani M15 niebardzo sie da obserwowac w tej chwili bo sa za blisko slonca, podobnie bylo 3 tygodnie temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze że mój temat odzył :D

 

Dzieki za rady i odpowiedzi

Co do obserwacji to fajne chmury wtedy były, :burza: a potem okazji nie było bo duzo roboty i wogóle.

Ale mam nadzieje że w jakąś wiosenną nockę sie uda :rolleyes:

Już mniej wiecej wiem co mam oglądać,saturna,ksiezyc,duze jasne emki,geste gromady i gwiazdy podwójne :)

Jak sie uda to zdam relacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z innej beczki, nie chcę zakładać nowego tematu.

 

Interesują mnie obiekty które można z powodzeniem oglądać pod podmiejskim niebem. Zasięg około 5m z niewielkim plusikiem, niebo ze średnim LP.

 

Najbardziej interesują mnie mgławice/mgławice planetarne i jasne galaktyki. Wiem że tych obiektów nie jest dużo nie powinno być problemu z ich katalogowaniem, zasięg graniczny chyba około 12,5m.

 

Dla porównania moge powiedzieć że obiekty powinny być tak jasne i kontrastowe jak M81,M82, nawet M51.

 

Do obserwacji będę używał filtra Ultrablock'a.

 

Narazie do jasnych planetarnych mam Eskimosa,M57, M97(ciemna bez filtra..)

 

Z galaktyk zaliczyłem M31,M110,M32, M33(dosc ciemna),M108(tez ledwo ledwo),M51, kilka w warkoczu,

 

Mglawice, oczywiscie M42,M1 co jeszcze nie pamietam..? Dam rade wypatrzeć M78, Flame'a nebula,? Horseheda z filtrem wszystko oczywiście...

 

Najbardziej jak mówiłem jasne mgławice+mgł. planetarny + j. galaktyki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.