Skocz do zawartości

Okular Vixen LV 8~24 mm


adam_astro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jeżeli był już wątek o tym okularze to najmocniej przepraszam za dublowanie tematu.

Czy wie ktoś może coś więcej o Vixenie LV 8~24 mm. Jak przedstawia się jego optyka i jakie posiada wady.

Edytowane przez adam_astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wady są takie, że ma małe pole widzenia i to im większa ogniskowa, tym ma mniejsze pole,

troche duży i ciężkawy, w skrajnych położeniach już nie ta sama jakość obrazu co ze środka zakresu, ale potem, to już same zalety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma bardzo duzo elementów nie wyczernionych przez co zaświetla sie mocno na księżycu

 

pole przy 24mm - 38st, przy 8mm 50st

 

ER między 18-12mm zmniejszające się przy krótkich ogniskowych

 

po intensywnym uzywaniu barlow zaczyna sie kolebać.

 

jakość obrazu dobra w całym zakresie ogniskowych

 

bardzo dobry okular pomocniczy do poszukiwania właściwych powiekszeń i kontrastu tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry okular pomocniczy do poszukiwania właściwych powiekszeń i kontrastu tła.

 

- Jako roczny użytkownik tego zoomika potwierdzam powyższe zdanie McArtiego jako jego podstawową zaletę.

- Kolibania po roku czasu jeszcze nie stwierdziłem , chociaż małe luzy są od początku - podobno w zoomach tak musi być.

- Odblaski od nie wyczernionych/wycierających się elementów nie są uciążliwe (przynajmniej na razie).

- Jakość obrazu - bardzo dobra - kilka LV'ek w jednym okularze.

- Świetny do projekcji okularowej z kompaktami cyfrowymi.

- Denerwujące jest ciągłe korygowanie ostrości przy zmianie ogniskowej, ale podobno wszystkie zoomy tak mają.

- Niestety nie da się użyć parki tych zoomów jako uniwersalnych okularów w nasadkach bino (cytuję za Waldim), a szkoda bo mogło być tak pięknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami, jednak mam jeszcz kilka uwag.

 

-Najwiekszą zaletą jest wygoda obserwacji. Przestałem już prawie używać innych okularów, bo po prostu zoom doskonale je zastępuje (oprócz Ortho 6mm, który na Saturnie jest nie do pobicia). Nie trzeba ciągle sięgać do pudełka po inny okular. Jak wkładam w wyciąg PL32 to zazwyczaj nim kręcę i dziwię się, że nie zmienia się powiększenie. :szczerbaty:

-Na Księżycu nie zauwazyłem mocnych odblasków

-Przy zoomowaniu świetny jest efekt skoku w nadprzestrzeń rodem z Gwiezdnych Wojen. ;D

-Barlow ma luzy, to prawda, ale tak musi być, żeby to lekko chodziło.

-Jakość obrazu jest bardzo dobra, chociaż mam wrażenie że przy skraju 8mm trochę się pogarsza.

-Na mrozie smar nieco tężeje i trzeba mocniej blokować okular w kątówce/wyciągu.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wkładam w wyciąg PL32 to zazwyczaj nim kręcę i dziwię się, że nie zmienia się powiększenie. :szczerbaty:

 

Miałem dosłownie takie samo doświadczenie, gdy po jednym zlocie astro w domu zabrałem się za obserwacje i mimowolnie kręciłem okularami! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku, też interesuje mnie ten sprzęt. Mam dość skromny zestaw okularów i wszystkie to plossle więc doświadczenia małe. McArti możesz powiedzieć na czym polegają te odblaski i czemu przeszkadzają w obserwacjach. Qrcze chciałem używać tego okularu właśnie do obserwacji Księżyca <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jakość obrazu jest bardzo dobra, chociaż mam wrażenie że przy skraju 8mm trochę się pogarsza.

Potwierdzam powyższe również dla zooma Soligora. Unikam maksymalnego powiększenia, wolę wtedy przejść na krótsze "pojedyncze" Ortho.

Jednak nie wyobrażam juz sobie życia bez zooma :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/Img_5112.jpg

 

asekuracyjnie powiem, że może efekt jest spotegowany specyfika wyczernienia maka (dwie diafragmy rurkowe w tubie maka, które bocznym księżycem są oświetlone od wewnątrz)

 

efekt jest taki, że przy patrzeniu na brzeg księżyca tło całe robi sie żółtawe i spada kontrast przez to. można z tym walczyć przez włożenie bardzo głęboko oka, tak żeby nie wpadały do niego te pasożytnicze światła.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki! Jeszcze jedno pytanie, LV ma wbudowanego barlowa, czy użycie jeszcze jednego, dobrej jakości barlowa (np Celestron Ultima), będzie znacznie pogarszało obrazy?

 

Mam jasnego newtona F5 i szukam jakiegoś ekonomicznego rozwiązania. ;)

 

Taki zestaw LV zoom + barlow dawałby już dobry zestaw powiększeń....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może, jeśli wąskie pole jest największą wadą, zastanowiłbyś się nad zoomem Baadera. Zakres ogniskowych ten sam ale pole 49* przy 24mm i 68,5* przy 8mm (wg. producenta). Ma klikstop, 7 szkiełek ale bez lantana i kosztuje ze 200zł więcej. Może ktoś na forum już go ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami, jednak mam jeszcz kilka uwag.

 

-Najwiekszą zaletą jest wygoda obserwacji. Przestałem już prawie używać innych okularów, bo po prostu zoom doskonale je zastępuje (oprócz Ortho 6mm, który na Saturnie jest nie do pobicia). Nie trzeba ciągle sięgać do pudełka po inny okular. Jak wkładam w wyciąg PL32 to zazwyczaj nim kręcę i dziwię się, że nie zmienia się powiększenie. :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Michał

 

 

Jak miło usłyszeć kogoś, kto wreszcie na tym forum ceni sobie wygodę obserwacji i nie zabawia się w mechanika, co to wyciąga z wiaderka okulary i wkręca do wyciągu i wykręca i wkręca i wykręca. Marudząc przy tym, że ten okular ma nie ten kontrast , tamten nie tą transmisje jaką trzeba, odbicia itp.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miło usłyszeć kogoś, kto wreszcie na tym forum ceni sobie wygodę obserwacji i nie zabawia się w mechanika, co to wyciąga z wiaderka okulary i wkręca do wyciągu i wykręca i wkręca i wykręca. Marudząc przy tym, że ten okular ma nie ten kontrast , tamten nie tą transmisje jaką trzeba, odbicia itp.

Pozdrawiam.

Tzn. jednym słowem okular nie dla maruderów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.