Skocz do zawartości

Mam ochote dzisiaj popatrzyc na cos ekstra


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba bedzie pogoda co polecacie o tej porze roku ?:)

 

Ja polecam "rozpracować" rejon gromady Coma-Virgo. Ja uskuteczniałem to przedwczoraj. Rezultat? 23 zaobserwowane po raz pierwszy obiekty (z około 45 ustrzelonych tej nocy), wszystkie tylko w tej okolicy. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji to spróbuj. 6" pod ciemnym niebem raczej bez problemu wyłowisz wszytkie M-ki których jest tam od cholery :)

 

Czystego nieba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
dzisiaj rano mozna bylo ogladac tranzyt Io ...noa le dopiero przed chwila sie dowiedzialem ...byc moze Lew bedzie najlepszy dzisiaj :)

Io był w transycie jednak Jupek był zbyt mały i zbyt nisko by mozna było coś zobaczyć, syntą w uwa zobaczyłem tylko dwa paski, w orto same turbulencje. Fotka z projekcji ok 5.00 nad ranem.

 

1fd09ac9ea173c61.jpg

A co polecam!

O godź 1.00 super widoczny jest Herkules z m13, m92 cudowne obiekty, 13-tka to jakby rozsypane diamenty, przy powerze 80x daje piękny spektakl iskierek. W Lirze jest m57 orto pokazał czarną dziurę w obrączce, klimaty z władcy pierscieni, przy tym kolor zielony. Pomiedzy Warkoczem, Wolarzem, i Psami jest M3, równie śliczna i duża. No dla wytrwałych Eskimo nebula 2392 (bliźnięta) taka planetarna kulka (troche niebieskwa). No lwa już koledzy wymieniali, przypomnę sextet Lwa: m66, m65, NGC3628, oraz m105, m95, m96.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj polecam galaktyki w Hydrze, gwiazdozbiór góruje w godzinach wieczornych i warunki do obserwacji będą się pogarszać. Na Lwa czasu jeszcze trochę jest. Dobrym celem są Bliźnięta i Woźnica, Rufa i Jednorożec, trzeba je zaliczyć za nim uciekną razem z zimą.

Następnie Saturn i Wenus

Pod koniec marca koniecznie planetoida 2006 VV2. koniecznie!!!!!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ochotę popatrzeć dzisiaj na coś ekstra?

 

Trochę to dziwne...facetowi, który ma 1000 postów na koncie i pewnie zupełnie sporo wie o astronomii

mamy wyszukiwać z atlasu co jest warte obejrzenia o tej porze? - trochę to zabawne, chyba że

interesują Cię wydarzenia wyjątkowe, jak np. planetoida o której pisał wcześniej Doktor

 

Dla mnie zawsze wiosna kojarzy się z trzema konstelacjami, które obfitują w galaktyki: Lew, Warkocz Bereniki, oraz Panna - jest tam towaru na długie godziny obserwacji

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lirze jest m57 orto pokazał czarną dziurę w obrączce, klimaty z władcy pierscieni, przy tym kolor zielony. Pomiedzy Warkoczem, Wolarzem, i Psami jest M3, równie śliczna i duża. No dla wytrwałych Eskimo nebula 2392 (bliźnięta) taka planetarna kulka (troche niebieskwa).

 

Co trzeba "zarzucić" - że tak powiem, żeby w Synci było widać kolorki. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz. u mnie kolorki pojawily sie w skywatcher UWA 20mm. wczesniej albo nie zwrocilem uwagi (malo prawdopodobne), albo rzeczywiscie ich nie bylo :huh:

 

Może aberracja :szczerbaty:

 

 

Kurde jak ja wam chłopaki zazdroszczę waszych oczu, ja tam koloru w DS nie widzę ( chociaż przyznaje że raz widziałem w 600mm teleskopie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Już parę razy pisałem- M42 u mnie na 100% nie jest tylko szarością. Eskimos ma b. wyraźny kolor. M57- trudno mi to teraz wyrazić, ale jestem bliżej przychylenia się, że w LV na zlocie w Bialej też miała odcienie zieleni.

Aph- o tak, UWA ma b. dobrą transmisję, pokazuje dużo więcej niż inne średniej klasy okularki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys ktos przytoczyl teorie, ze paradoksalnie niepelne przystosowanie oczu do ciemnosci moze zwiekszyc szanse na to, ze zobaczymy kolor. mysle, ze cos moze w tym byc, bo M57 w nocy zawsze byla szara, a dzis w momencie gdy na wschodzie byla juz widoczna calkiem spora luna sloneczna, rzucilo mi sie w oczy lekkie zabarwienie.

 

M42 zawsze ma barwe, nawet w kiepskich warunkach. poza tym tylko raz widzialem jeszcze kolor na eskimosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Co trzeba "zarzucić" - że tak powiem, żeby w Synci było widać kolorki. :szczerbaty:

Ależ tak, nie wiem stary jak to się dzieje że nie widziałeś kolorków w m57.. <_< Zawsze postrzegałem ją jako szaro-zieloną obręcz, w moich nowych okularkach tylko sie to potwierdziło. Nie jest tak intensywna jak eskimo ale na pewno nie jest szara, daje za to głowę. pozdr. Robert

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Jest jeszcze coś, na śmierć o tym zapomniałem, kiedyś oglądąłem je (chyba ładny roczek temu, małą synta) a teraz looknąłem sobie dużą przy wczorajszej pogodzie , chodzi mi o m81 (Galaktyka Bodego) m82 (cygaro).

Jezusciku jekie to piekne :blink: , jasne galaktyczki, nie jakieś tam chmurki, są w Wielkim Misiu, Triplet Lwa się chowa. Polecam! :banan:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.