Skocz do zawartości

Jak znaleźć M51?


kusza

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni próbuje znalezc m51 no i nie moge go odszukac. lornetka probowalem potem teleskopem ale ani tym ani tym nie potrafie.

Czy w ogule mozna zobaczyc M51 lunteta optisan star 80060?? to jest podstawowe pytanie!?

Przy okazji jeszcze jedno pytanko>otusz> dlaczego jak patrze przez lornetke widze o wiele wiecej gwiazd niz przez lunete? czy to wina soczewek czy luster(czy co tam jest)??

 

 

POZDRO!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni próbuje znalezc m51 no i nie moge go odszukac. lornetka probowalem potem teleskopem ale ani tym ani tym nie potrafie.

Czy w ogule mozna zobaczyc M51 lunteta optisan star 80060?? to jest podstawowe pytanie!?

Przy okazji jeszcze jedno pytanko>otusz> dlaczego jak patrze przez lornetke widze o wiele wiecej gwiazd niz przez lunete? czy to wina soczewek czy luster(czy co tam jest)??

POZDRO!!

 

Może w bardzo dobrych widać coś tam, ale ten 800/60 ma małą światłosiłę i daje ciemne obrazy. Ja mam 700/60 (tylko trochę jaśniejszy od twojego) i raz widziałem M51 jako ledwie widoczną małą plamkę. A jaką masz lornetkę ? Bo lornetka typu 10x50 lepiej nadaje się do obserwacji mgławic i galaktyk, gdyż jest większa światłosiła i daje jaśniejsze obrazy niż takie ciemne refraktory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo lornetka typu 10x50 lepiej nadaje się do obserwacji mgławic i galaktyk, gdyż jest większa światłosiła i daje jaśniejsze obrazy niż takie ciemne refraktory.

 

To do czego lepiej nadaje się teleskop? Z Twojej wypowiedzi wynika że tylko do planet a tak przecież nie jest. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M51 jak wszystko inne szuka sie przez DOKŁADNĄ znajomość geometrii gwiazd dookoła niej.

ponizej przykładowy obraz z polem 5st czyli podobnie jak w szukaczu, czy lornetce 7x

M51stargazing.GIF

 

ja tez kiedyś miałem mały sprzęt i widziałem, że nie widze M51, ALE wiedziałem, że patrze jej prosto w dziup, nie maiłem żadnych wątpliwości gdzie jest.

Edytowane przez McArti
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram sie czytac astro-forum kiedy tylko moge i mam czas a jestem tutaj uzytkownikiem od zaledwie tygodnia. ja mam jakas stara lornetke ale NIEZAWODNĄ z przyblizeniem 7x50 Berkut-http://www.optyczne.pl/lornetki_image/696_bpc7x50.jpg (made in rusia hehe)

Mieszkam pod poznaniem wiec warunkow tu nie mam najleprzych.

 

Dzis ogladalem sobie saturn i zdziwilo mnie jedno- jak ogladalem saturn przez(nie wiem jak to sie nazywa)takie coś-http://www.optrons-factory-outlet.de/bilder/erecting.jpg i soczewke 4mn. to nie mogłem wyostrzyć obrazu! czy to wina warunkow czy tej lunety(otinsan star 80060)????

dzix za odpowiedzi!

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis ogladalem sobie saturn i zdziwilo mnie jedno- jak ogladalem saturn przez(nie wiem jak to sie nazywa)takie coś-http://www.optrons-factory-outlet.de/bilder/erecting.jpg i soczewke 4mn. to nie mogłem wyostrzyć obrazu! czy to wina warunkow czy tej lunety(otinsan star 80060)????

dzix za odpowiedzi!

 

pozdrawiam!

 

Jesli dobrze odczytalem szyfr to probowales lunetka o miernej jakosci optyki o aperturze 60mm ogladac Saturna przy powiekszeniu 300x?

 

Maksymalnie co "wyciagniesz" to pewnie ze 100-120x. Nie ma sensu wiecej.

Powyzej tego powerka powiekszasz tylko wady optyki.

 

Domyslam sie, ze ten okular 4mm to jakis SR albo H. Do kosza. Uzywaj ok. 10mm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram sie czytac astro-forum kiedy tylko moge i mam czas a jestem tutaj uzytkownikiem od zaledwie tygodnia. ja mam jakas stara lornetke ale NIEZAWODNĄ z przyblizeniem 7x50 Berkut-http://www.optyczne.pl/lornetki_image/696_bpc7x50.jpg (made in rusia hehe)

Mieszkam pod poznaniem wiec warunkow tu nie mam najleprzych.

 

Dzis ogladalem sobie saturn i zdziwilo mnie jedno- jak ogladalem saturn przez(nie wiem jak to sie nazywa)takie coś-http://www.optrons-factory-outlet.de/bilder/erecting.jpg i soczewke 4mn. to nie mogłem wyostrzyć obrazu! czy to wina warunkow czy tej lunety(otinsan star 80060)????

dzix za odpowiedzi!

 

pozdrawiam!

 

Ja w swoim 700/60 też mam 4 mm, co daje powiększenie 175 x, obraz przez tą soczewkę jest ciemny i dosyć nieostry, chociaż do Księżyca czy Saturna jako taką ostrość da się ustawić (przynajmniej na taką aby dostrzec kratery Księżycowe czy pierścień Saturna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chcial bym do czarnkowa przyjechac i nawet jest to do zrealizowania w mojej sytuacji ale akurat w niedziele mam zawody wazne i odpada chyba ze na jedna noc z piatku na sobote ale wtedy nie mial bym jak wrocic chyba ze ktos bedzie wracal w ten dzien do poznania!?albo przejezdzal przez poznan. No bede sie staral w najblizszym czasie gdzies sie spotkac z ziomkami! no ja swoja luneta 80060 z 4 mn widze kratery i pierscien saturna ale juz ksiezycy jego nie moge znalesc. We will see!

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po raz pierwszy miałem przyjemność zaobserwować M51. Warunki miejskie, odszukanie galaktyczki zajęło mi około 30sek. Pomimo tego iż obserwowałem z miasteczka, można było dostrzec wyraźne spiralne ramiona galaktyczek. Czasami nawet wydawało się, że widać poprzeczkę łączącą obie galaktyczki ale co do tego nie jestem pewien. Prawdo podobnie gdyby warunki były lepsze i niebo ciemniejsze nie było by z tym problemu.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza to NGC 5195, większa to NGC 5194 i ta wieksza to M51

 

żeby je zobaczyc w mieście potrzeba bardzo dobrze przewianego powietrza z bardzo duzą przezroczystością i musza byc w miare wysoko 45st i wyzej. w małym sprzęcie potrzeba dość dokładnie dobrac powiekszenie żeby był dobry kontrast.

 

ps. chyba nie oglądasz ich kelnerem 4mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z autopsji wiem, że podpoznańskie niebo nie stwarza warunków do obserwacji galaktyk. Możesz się pocieszyc tym, że nawet 20cm Newton ledwo jest w stanie wyłowic M51. U mnie np. Triplet Lwa składa się niestety tylko z M66 :angry: Obawiam się że nawet patrząc w miejsce w którym się znajduje nie byłbyś w stanie ustrzelic M51 swoim sprzetem (chociaż mogę się mylic ;)).

Polecam nieco łatwiesze cele tj. gromady otwarte -np. M44, M35 o ile jeszcze nie próbowałeś. Dalej gromadki w Woźnicy - M36, 37 i 38. Nie powinny sprawiac większych problemów - skołuj tylko dokładne mapki i jazda :)

Satysfakcjonujące obserwacje galaktyk to tylko pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje kupić lub zlutować sobie GOTO.... wtedy maraton Messiera jest maratonem uśmiechu..... poważnie... nie marźnie się bezowocnie na mrozie.... wg mnie powinni karać za sprzedawanie teleskopów bez GOTO....

ostatnio znalazłem M102? w ciągu 3 min a to "frendzelek" na niebie niewiele większy niż gwiazdka.... M51 to peska przy tego typu szaraczkach ( a takich jest duuuuuużo więcej i warto im sie przyjżeć zamiast marznąć )....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wg mnie powinni karać za sprzedawanie teleskopów bez GOTO....

 

co ty człowieku połowę astronomów na świecie chcesz pozamykać :D

 

ostatnio znalazłem M102? w ciągu 3 min a to "frendzelek" na niebie niewiele większy niż gwiazdka.... M51 to peska przy tego typu szaraczkach

 

co to za przyjemnośc, kiedy całą robote za ciebie wykonuje GOTO?

 

3 minuty na znalezienie M102? dlaczego tak długo?, co ty, robiłeś herbatę w międzyczasie?

 

ja odnajduje swoim prymitywnym dobsem M51 i jej podobne w 10 sekund - co? chcesz się pościgać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odnajduje swoim prymitywnym dobsem M51 i jej podobne w 10 sekund - co? chcesz się pościgać?

 

trafiła kosa na kamień.....

 

Nie chce się ścigać ale jak ktoś pisze, że już drugą noc nie może znaleźć M51 to próbuje coś zasugerować. Jeśli masz masz w rękawie takie obrazki jak McArti i chcesz się nimi podzielić aby pomóc innym to zrób to, a nie komentuj, proszę... ?!

 

co to za przyjemnośc, kiedy całą robote za ciebie wykonuje GOTO?

 

1. Przyjemność mam z patrzenia na galaktyki a nie szukania ich...

2. Cieżko jest wycelowac teleskopem w obiekt bez GOTO "patrząc" przez kamerkę i fotografując.... Niby nic trudnego dla chcącego ale pytanie PO CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz masz w rękawie takie obrazki jak McArti i chcesz się nimi podzielić aby pomóc innym to zrób to,

philips, jeżeli chodzi o zastosowanie i pomoc GOTO przy astrofoto to rozwiązanie to mnie przkonuje,

natomiast przy wizualu już niespecjalnie.

 

Pomoc w namierzeniu M51?

Jeżeli mapki McArtiego nie pomogły, to będzie ciężko, już bardziej pomóc się nie da. Ułatwienie znalezienia wszelakich obiektów DS, na podstawia dojścia z okolicznych gwiazd to procedura standardowa w obserwacjach.

Do takiego obiektu jak M51 trzeba podejść z dużą źrenicą wyjściową i szerokim polem, a jeśli brakuje nam wprawy w szukaniu, to dobrze wcześniej potrenować namierzanie prostrzych obiektów i gwiazd

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.