Skocz do zawartości

EUFORIA!


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

Noc 11kwietnia - wyśmienite warunki, brak chmur po sam horyzont...

 

Rozgrzewka: Saturn

Doskonale widoczne pasy w atmosferze planety. 5 widocznych księżyców, Przerwa Cassiniego bez problemu dostrzegana nawet przez mojego tate :szczerbaty: .

 

Tutaj popatrzyłem w bezkres nieba. Moje oczy dostrzegały gwiazdy do 6,30 mag a może nawet do 7mag (!).

Przypomniałem sobie wszystkie obiekty jakie chce dzisiaj upolować. Pierwszym celem został Eskimos w Bliźniętach. Skierowałem telep w kierunku tego gwiazdozbioru po czym szukaczem najechałem na Eskimosa - tutaj aż mi dech zaparło w piersiach. Wyraźna biało-zielona kulka w okularze 6mmLV - SZOK!

Później przyszedł czas na M51 - cudowne!!! Zerkając w okularze 25mm, widziałem most łączący dwie B) galaktyki.

M109 i M108 były już trudniejsze to wypatrzenie ale zerkając widziałem ich kształt.

M97 czyli Sowa, zaskoczyła mnie pod każdym w zględem. Po pierwsze widziałem ją w okularze 25mm razem z M108. Po drugie: rzucała się w oczy! Niestety oczu Sowy nie widziałem :szczerbaty: .

Następnie rzuciłem okiem na gromadke Cr 464 - tutaj się okazało że jest zbyt szeroka dla moich okularów.

Ostatni i najlepszy obiekt (lub obiekty), to zdecydowanie Triplet Lwa!!! Świetne kształty a w dodatku łatwe do znalezienia - mówię całkowicie serio! Najpiękniejsza z tego tripletu była NGC 3628...

 

TO BYŁA NOC CUDÓW!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. U mnie warunki do godziny 21:30 były bardzo dobre (seeing 3/5) później było już coraz gorzej.

Saturn więcej niż standard. Przerwa Cassiniego widoczna w całym polu widzenia... i jeden z ciemnych pasów. W Galaktyce Wirowej zdołałem zaobserwować "mostek", a także przepiękną strukture. Sowa bardzo wyraźna. M42 także niezła lecz zbyt nisko.

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje oczy dostrzegały gwiazdy do 6,30 mag a może nawet do 7mag (!).

 

Gdzie takie ciemne niebo miałeś na południu Polski? Czy jakaś awaria w elektrowni?

A z tym widocznym mostem w M51 to już faktycznie chyba była to noc pełna cudów :szczerbaty:

Też tak chcę :helo:

 

pzdr

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic lepszego, niż udana obserwacja z dużą ilością efektownie wyglądających obiektów,

 

Mnie ostatnio powaliła na kolana M3 - i najciekawsze było to, że wcale nie trzaba było używać dużych powiekszeń. Gromada kulista już przy 80x pokazała wszystkie swoje walory - ludzie, co to był za widok!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie takie ciemne niebo miałeś na południu Polski? Czy jakaś awaria w elektrowni?

A z tym widocznym mostem w M51 to już faktycznie chyba była to noc pełna cudów :szczerbaty:

Też tak chcę :helo:

 

pzdr

 

Grzegorz

 

Upewniłem się że miałem zasięg 6,30 mag :D .

 

Takie ciemne niebo można mieć np. w Gliczarowie Górnym koło Zakopanego... taka wieś z czystym powietrzem. Do tego wilgotność była mała a przejrzystość duża :Beer: .

 

Dzisiaj planuję zaliczyć wszystkie wiosenne eMki. Może mi sie udać jeśli tylko o 23.00 mama nie zacznie krzyczeć że jutro mam szkołe i musze sie wyspać :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj planuję zaliczyć wszystkie wiosenne eMki. Może mi sie udać jeśli tylko o 23.00 mama nie zacznie krzyczeć że jutro mam szkołe i musze sie wyspać :szczerbaty: .

 

To byly piekne czasy kiedy wszyscy mieli pretensje, ze sie po nocach siedzi.

Samemu znacznie trudniej sie pilnowac.

 

ps. to ja sie moze tez pochwale, ze w miniony weekend mi niebo obrodzilo i udalo mi sie wyluskac galaktyczke 15.8 mag :)

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To byly piekne czasy kiedy wszyscy mieli pretensje, ze sie po nocach siedzi.

Samemu znacznie trudniej sie pilnowac.

 

ps. to ja sie moze tez pochwale, ze w miniony weekend mi niebo obrodzilo i udalo mi sie wyluskac galaktyczke 15.8 mag :)

 

Moim zdaniem to musiały być piekielne czasy :unsure: ...

 

Zawsze przecież rano można wypić termos kawy :szczerbaty:

Gratuluję galaktyczki :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ( i panie?)...

 

PORAŻKA

 

Noc 12 kwietnia nie obrodziła w tyle DS-ów co wcześniejsza. Z 32 zaplanowanych eMek znalazłem tylko....jedną :o

 

Była to M53 w Warkoczu Bereniki. Nie była zachwycająca, zdecydowanie lepsza kulka to M13.

 

Seeing 3/5, na niebie cirrusy, ból w plerach (od wczorajszej nocy) - potężny. Teraz dopiero wiem co to znaczą dwie godziny obserwacji obiektów z zenicie na dobsonie non stop :szczerbaty: .

 

Poddalem się, muszę się zregenerować przez następnymi obserwacjami i dokładnie je zaplanować, a co najważniejsze nie ustawiać tak dużej poprzeczki tylko skupić się np. na pięciu obiektach a dokładnie nauczyć się jak do nich trafić.

 

Jutro będe posiadaczem okularu TS WA 32mm. To chyba będzie przełom :banan: !

 

I jeszcze jedno: Próbowałem z dużym wysiłkiem znależć pewną kulkę o której śpiewają pieśni na zlotach :szczerbaty: . A chodzi mi mianowicie o M3... ma ktoś doświadczenie z tym obiektem? Jak go znaleźć? Brak koło niego jakiś jasnych gwiazd które ułatwiałyby nawigacje... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja się pochwale Koledzy :)

 

Dziś poszło troszkę "pierwszaków" bo niebo obserwuje dopiero od niedawna.

Nastawiłem się typowo na Lwa i uparłem się by w końcu dojrzeć Grupkę M66.Szukam,zerkam no i faktycznie.Znalazłem.Dostrzegłem M65 i M66.Bardzo chciałem zobaczyć NGC3628 no ale 2" to chyba jednak za mało.Najważniejsze że dostrzegłem je w ogóle :)

 

Potem skok na Warkocz Bereniki w celu znalezienia M53.Faktycznie znalazłem i zauważyłem że pod nią jest jakby mniejsza mgiełka.Właśnie sprawdziłem że była to NGC5053 i muszę przyznać że ku mojemu zdziwieniu "raziła"po oczach ( 9 mag. ).Dodam że lubię nie znać dokładniej lokalizacji obiektu bo wtedy kieruję się układem gwiazd po czym sprawdzam w programie czy rzeczywiście obiekt jest właściwie znaleziony.

 

Następnie przesiadka na Psy Gończe.M94 nie zaciekawiła mnie tak jak ... M51.Wyraźnie dostrzegłem obie galaktyki - mniejszą i większą.Troszkę nie dowierzałem że lornetką zauważyłem obie - zapamiętałem kierunek linii łączącej oba jądra po czym sprawdziłem w programie czy rzeczywiście nie było to złudzenie.Odp: :helo:

 

Ostatni dzisiejszej nocy skok w bok na Wielkiego Misia.nowością dla mnie było zobaczenie M101.Słusznie jak ktoś kiedyś powiedział - jest to takie pojaśnienie tła,choć dużych rozmiarów.i Jeszcze M81 i M82 ale to już taki schemat.

 

Nie zabrakło rzucenia okiem na Saturna i Wenus która bardzo ładnie prezentowała się z Plejadami.

Może mało obiektów lecz ja preferuje spokojne oglądactwo kilku obiektów niż bieganie po całym niebie w poszukiwaniu eMek :):Beer:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: Próbowałem z dużym wysiłkiem znależć pewną kulkę o której śpiewają pieśni na zlotach :szczerbaty: . A chodzi mi mianowicie o M3... ma ktoś doświadczenie z tym obiektem? Jak go znaleźć? Brak koło niego jakiś jasnych gwiazd które ułatwiałyby nawigacje... :o

 

To może tak?

1. Znaleźć sobie Arcturusa.

2. Założywszy okular 25mm, ustawić teleskop w połowie drogi między Arcturusem a Mufridem (Eta Wodnika; 2,68mag)

3. Poruszać teleskopem już tylko wyłącznie w płaszczyźnie pionowej, idąc powoli do góry. Nie ma szans, żeby nie trafić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc z 12 na 13 kwietnia była świetna bez dwóch zdań.

 

Upolowałem z 25 galaktyk w Lwie a to tylko w jego północnej części. Trzeba się szybko uwinąć z Lwem bo Virgo Cluster czeka, a tam jest tyle mgiełek że głowa boli.

Z przebojów tej nocy to :

 

2903 - naprawdę piękna, widać ślady ramion

 

3227 i 3226 - jasne ładnie się stykają

 

3608 i 3607 - blisko siebie

 

No a już M 104 Sombrero to absolutny HIT, widać ciemny pyłowy pas w środku, duża i jasna, szkoda że tak nisko na niebie.

 

M51 - po raz pierwszy taką widziałem, wyraźne ramiona, ale to chyba tylko dlatego że była bardzo wysoko.

 

Jeszcze parę najlepszych kulek.

 

Później rzut poglądowy na galaktyki w Pannie, ło matko ale tam tego jest. W LVW 17 ładnie widać te skupiska, no ale dokładny ogląd podczas następnej obserwacji.

 

Podsumowując: dobra przejrzystość + niska wilgotność + dobre samopoczucie + dobry plan obserwacyjny = udane obserwacje. Tak było tej nocy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

No a już M 104 Sombrero to absolutny HIT, widać ciemny pyłowy pas w środku, duża i jasna, szkoda że tak nisko na niebie.

 

...

 

TAK! Ten obiekt jest BOSKI!!! :D:Boink:

 

 

Generalnie warunki są ostanimi nocami wspaniałe. Wręcz idealne. Kiedy ja to odeśpię....

 

ps. nad ranem pięknie widać już Skorpiona... Oh! Można zbierać M-ki bez mapy... :D :D

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak?

1. Znaleźć sobie Arcturusa.

2. Założywszy okular 25mm, ustawić teleskop w połowie drogi między Arcturusem a Mufridem (Eta Wodnika; 2,68mag)

3. Poruszać teleskopem już tylko wyłącznie w płaszczyźnie pionowej, idąc powoli do góry. Nie ma szans, żeby nie trafić...

Możesz też przesuwać się od Cor Corioli do Arctusa. W połowie drogi. Musisz trafić. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś ok pierwszej dokończyłem liste M ustrzeliłem ostatnią M83 w Hydrze nisko i żaden cud ale lista od wielu lat była bez niej pusta polecam podejżeć NGC 2903 w Lwie galaktyczka że hoho i NGC 2683 w Rysiu to moje asy nocnego polowania :D

 

Gratulacje!

:Beer::Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super - MAM TS WA 32mm !!! :banan:

 

Dzisiaj będą wyczerpujące testy, oczywiście na jakiś eMkach B) .

Ale jakich?! :szczerbaty:

Dzisiaj jestem pewien że znajdę M3, dziękuję wszystkim za pomoc ale przydałoby sie jeszcze jakaś malutka lista fajnych i łatwych wiosennych obiektów :D .

 

Co polecacie? :notworthy:

 

PS: Jednak mam złe przeczucia co do dzisiejszej obserwacji - piątek trzynastego :D

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super - MAM TS WA 32mm !!! :banan:

 

Dzisiaj będą wyczerpujące testy, oczywiście na jakiś eMkach B) .

Ale jakich?! :szczerbaty:

Dzisiaj jestem pewien że znajdę M3, dziękuję wszystkim za pomoc ale przydałoby sie jeszcze jakaś malutka lista fajnych i łatwych wiosennych obiektów :D .

 

Co polecacie? :notworthy:

 

PS: Jednak mam złe przeczucia co do dzisiejszej obserwacji - piątek trzynastego :D

 

 

Ja jestem uziemiony, auto mi się rozpadło i pozostanie tylko lorneta jutro, bo z syntą na plecach 3 km na miejsce obserwacji nie pójdę. :angry: Piątek 13-ego

Jak już wyremontuję automobil to znów się zacznie :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czwartku na piątek nawet nad u nas było niezłe niebo. Ponieważ nie mogłem pojechać na zlot w Bieszczady, powetowałem to sobie wypadem na Tąpadła. Zaliczyłem kilkadziesiąt obiektów w Hydrze, Pannie, Dużej Misi, Skorpionie, Wężowniku i Strzelcu. Z nowoodwiedzonych polecam waszym oczom galaktyczkę ngc 5746 (widoczna z profilu, doskonale widać kuliste jądro i płaski dysk) i gromadę kulistą ngc 5634 (niby zwykła GC, a z otaczającymi gwiazdkami po prostu cudeńko).

Za oknem znowu super niebo - ale ja już padam.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.