Skocz do zawartości

EUFORIA!


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

moje dzisiejsze astro-obserwacje:

 

Nie wiem czy to możliwe ale chyba zobaczyłem NGC3628,nie znalazłem znów drugiego tripletu w Lwie, "wymęczyłem" NGC2903-ledwo,M3-bez problemu.Na gwiazdki rozpadła mi się po raz pierwszy M36.

 

Na sam koniec M104-no właśnie,nie mam co do niej pewności,więc pomóżcie się upewnić.Czy na zachód od Sombrera znajdują się 3 bardzo blisko siebie położone gwiazdki tworzące prawie że prostą?

 

A może jakieś mapki z okolicą M104 i Grupy M96 w Lwie z gwiazdkami powyżej 6 mag.?Będę wdzięczny :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje dzisiejsze astro-obserwacje:

Na sam koniec M104-no właśnie,nie mam co do niej pewności,więc pomóżcie się upewnić.Czy na zachód od Sombrera znajdują się 3 bardzo blisko siebie położone gwiazdki tworzące prawie że prostą?

Tak, możesz uznać że zadanie odrobione - gratulacje - a teraz do spania :szczerbaty:

 

A ja sie pochwale M83 - zaraz nad dachem sąsiada, ledwo ledwo a jednak :banan:

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 13/14 kwietnia

 

Obserwy rozpoczęte o 21.30...

 

Seeing: mała wilgotność, świetna przejrzystość.... LECZ SILNY WIATR. Mieszkam na wysokości ok.900m.n.p.mn także wiatr może naprawde dawać w... kość :szczerbaty: .

 

Patrząc na gwiazdy ciągle leciały mi łzy z oczu. Satek w SYncie latał we wszystkie strony okularu. Tutaj zrozumiałem jak jeden czynnik atmosferyczny może zmienić piękną, pełną nadziei noc w piekło.

 

No cóż, ale że jestem uparty wyciągnąłem mój nowiuteńki nabytek - TS WA 32mm... TEGO OKULARU TO SIĘ NAWET WIATR PRZESTRASZY! :szczerbaty:

 

Załadowałem ,,działo'' i zacząłem szukać M3 - po pięciu minutach okrzyk zadowolenia - MAM JĄ!!!

Niewątpliwie musi być piękna... gdy nie wieje wiatr 10 w skali Beauforta. Musiałem nawet odchylać głowe od szkiełka bo bałem się że je załzawię. No, ale zaliczyłem kulkę, tej nocy napewno nie docenię jej piękna w okularze o mniejszej ogniskowej, więc zacząłem szukać M101...

 

FANFARY! Znalazłem :helo: ! Ramion nie widziałem, lecz ujrzałem wyrażne, okrągłe i duże pojaśnienie tła.

 

Następnie zajrzałem do Lwa - mojego starego druha :Beer: . pomyślałem sobie o grupie M96 (druga ale mniej efektowna trójeczka galaktyk) no i oczywiście znalazłem - zaliczyłem kolejne 3 obiekty naraz :banan: .

 

Ostatni moim obiektem tej nocy była galaktyka M94 - znalazłem tą delikatną mgiełke i tutaj moje cierpienie osiągnęło SZCZYT!

 

Schowałem wszystko pod dach w obawie przed jakimś tornado i pędem wróciłem do domciu. Później przez całą noc szczypały mnie oczy od tej ,,bryzy'' :szczerbaty: .

 

Przy tych warunkach i tak jestem z siebie zadowolony. Ale jeszcze bardziej zadowolony jestem z mojego nowego szkiełka które dało mi nowe możliwości. Dzisiaj znów bezchmurne niebo - mam nadzieje że taka pogoda utrzyma się do końca dnia i że bogowie wiatrów nie zmuszą mnie do złożenia ofiary z moich łez :Boink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 13/14 kwietnia

 

Obserwy rozpoczęte o 21.30...

 

Seeing: mała wilgotność, świetna przejrzystość.... LECZ SILNY WIATR. Mieszkam na wysokości ok.900m.n.p.mn także wiatr może naprawde dawać w... kość :szczerbaty: .

 

Patrząc na gwiazdy ciągle leciały mi łzy z oczu. Satek w SYncie latał we wszystkie strony okularu. Tutaj zrozumiałem jak jeden czynnik atmosferyczny może zmienić piękną, pełną nadziei noc w piekło.

 

No cóż, ale że jestem uparty wyciągnąłem mój nowiuteńki nabytek - TS WA 32mm... TEGO OKULARU TO SIĘ NAWET WIATR PRZESTRASZY! :szczerbaty:

 

Załadowałem ,,działo'' i zacząłem szukać M3 - po pięciu minutach okrzyk zadowolenia - MAM JĄ!!!

Niewątpliwie musi być piękna... gdy nie wieje wiatr 10 w skali Beauforta. Musiałem nawet odchylać głowe od szkiełka bo bałem się że je załzawię. No, ale zaliczyłem kulkę, tej nocy napewno nie docenię jej piękna w okularze o mniejszej ogniskowej, więc zacząłem szukać M101...

 

FANFARY! Znalazłem :helo: ! Ramion nie widziałem, lecz ujrzałem wyrażne, okrągłe i duże pojaśnienie tła.

 

Następnie zajrzałem do Lwa - mojego starego druha :Beer: . pomyślałem sobie o grupie M96 (druga ale mniej efektowna trójeczka galaktyk) no i oczywiście znalazłem - zaliczyłem kolejne 3 obiekty naraz :banan: .

 

Ostatni moim obiektem tej nocy była galaktyka M94 - znalazłem tą delikatną mgiełke i tutaj moje cierpienie osiągnęło SZCZYT!

 

Schowałem wszystko pod dach w obawie przed jakimś tornado i pędem wróciłem do domciu. Później przez całą noc szczypały mnie oczy od tej ,,bryzy'' :szczerbaty: .

 

Przy tych warunkach i tak jestem z siebie zadowolony. Ale jeszcze bardziej zadowolony jestem z mojego nowego szkiełka które dało mi nowe możliwości. Dzisiaj znów bezchmurne niebo - mam nadzieje że taka pogoda utrzyma się do końca dnia i że bogowie wiatrów nie zmuszą mnie do złożenia ofiary z moich łez :Boink: .

Glicarów Górny taka fajna miejscowość( spędziłem tam kilka dni) a tak wieje :D pozdrawiam i życze sukcesów w polowaniu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 24 godziny spałem 3 godziny.... Było BOSKO!

 

Wyjeżdzajcie pod ciemne niebo. Raz, a dobrze!

Wczoraj/dzisiaj widziałem "NGC4531 -Waleń" tak, jak jeszcze nigdy. Nawet się nie domyślałem jak jest duża!!!

Wieczorem podziwiać należy Wenus, całą noc Saturna! Około godziny 24 warto czesać Lwa i Berenike.

O godzinie 2 można już przeskoczyć do Skorpiona. Na wschodzie nieba i zenicie już lato! Lutnia, Łabędź... Całą noc nad głową Wielki Wóz i jego skarby. Nad ranem Jowisz, słabe warunki, ale pasy i oczywiście księżyce widać.

Można ustrzelić prawie całego Messiera, ale czy warto się śpieszyć? Dlaczego się śpieszyć? Wszystko takie wspaniałe i na wyciągnięcie wyciągu.

 

Jest Dobrze!!!

 

 

Ciemnego nieba i dobrych map.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wschodzie nieba i zenicie już lato! Lutnia, Łabędź...

 

 

Tak, jest lato - lecz niestety przesłania je dach mojego domku :Boink: . A nawet się nie chce przestawiać telepa w inne miejsce :szczerbaty: . Ponad tydzień temu popatrzyłem sobie na M13 i M57, widoczek jak zawsze fantastyczny :Beer: .

 

Teraz delektuję się wiosennymi cudeńkami, które aż czekają na podziw z mojej strony B) .

 

Pogoda jest piękna i tak jest w całej Polsce - nic tylko życzyć udanych łowów :Salut: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowcy galaktyk mamy farta taka pogoda i to bez księżyca. Można spokojnie czesać Panne a w niej poruszać się to nie tak łatwo. Po wielu latach te noce pozwoliły mi spokojnie ją poznawać. Ciekawy jestem jak wam w niej idzie? Przez ilość NGC dla mnie to piękny ale trudny teren

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dobsonme za chęci :)

Niestety coś takiego już posiadam,takową dokładność.Mam jakiś tam program i te gwiazdki już łapę.

Te 3 gwiazdy które potwierdził MarcinPc tak się przedstawiają :

m104.png

Być może zamieniłem jasności 1 i 2 gwiazdki zaczynając od lewej- nie pamiętam jak to szło dokładnie.

Ciekawy jestem jak wam w niej idzie?

Dziś się przymierzam do Panny - może coś wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 14/15 kwietnia

 

Wyśmienity seeing, według moich obserwacji Saturna który jednak troszeczke falował, stwierdzam że jego stan wynosił 4/5. Odrazu zabrałem się do roboty. Dużo tych obiektów było więc najlepiej będzie jak je tu wypiszę:

 

NGC 3079, NGC 2841, M60, M59, M90, M58, M89, M87, M86, M84, M104 (Super gromada w Pannie, zaliczyłem w niej wszystko oprócz dwóch galaktyk), M63, M106, NGC 4631, M64, M56, M92, NGC 6229, M4, M80, M5.

 

RAZEM 21 obiektów!!! :helo:

 

Najbradziej podobała mi się galaktyka Sombrero i piękna kulka M4.

Największy problem miałem o dziwo z gromadą gaaktyk w Pannie. Trudno było zydentyfikować poszczególne mgiełki - tyle ich tam było...

 

Obserwacje zakończyłem o godz 2:03 - obserwacje trwały 4 godziny. Zmęczenie w końcu zwyciężyło i ostatnim obiketem jaki obserwowałem był Jowisz na którego tarczy zaobserwowałem nawet 3 pasy (!). 4 galileuszowe księżyce oczywiście świetnie widoczne B)

 

Dzisiaj też nie dam sobie spokoju i TEŻ będe obserwował :) Planuje dzisiaj popatrzeć na Lovejoy'a - może sie uda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warunki dość dobre , seeing w porzadku , gorzej z rozświetlonym niebem- obserwacja z obrzeży miasta. Na początek Saturn - ładny, dość ostry , choć nie tak jak w piątek. Potem Triplet Lwa ( tylko jeden , drugi schowal mi się za dom), M101 ( widoczna jako mgiełka w szukaczu , w okularze niewidoczna, przynajmniej dla mojego oka), M51 - jest na miejscu :), M63- mgiełka, M52- kulka, MEL 111 - ładna gromadka w szukaczu, za duża jak na okular, M104- chyba najladniejsza tego wieczoru - na poludniu w miare ciemne niebo, na koniec galaktyki z gromady w Pannie i Warkoczu. Kolo 1-szej w nocy na niebo wyskoczył Jowisz - nisko nad horyzontem, widoczna tylko jasna tarcza, pasy bardzo niewyraźne, księżyce są. Godzina 1.30 - spać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowcy galaktyk mamy farta taka pogoda i to bez księżyca. Można spokojnie czesać Panne a w niej poruszać się to nie tak łatwo. Po wielu latach te noce pozwoliły mi spokojnie ją poznawać. Ciekawy jestem jak wam w niej idzie? Przez ilość NGC dla mnie to piękny ale trudny teren

 

Faktycznie rejon Panny, i wyłuskanie w nim maksymalnie dużej ilości galaktyk to ciężki kawałek chleba ;)

Wymaga staranności i dokładności przy szukaniu obiektów, oraz szczegółowej, powiększonej mapki tego rejonu, podczas szukania ze standardowymi mapkami z atlasu łatwo jest się pogubić

 

Znacznie łatwiej już jest przy galaktyczkach w sąsiednich konstelacjach Warkoczu Bereniki i Lwie, a obiekty jakie możemy tam namierzyć są równie genialne np. M64, M85, NGC 4565, i NGC 2903 w Lwie

 

Dla wielbicieli galaktyk buszujących w rejonie Warkocza, polecam także układ podwójny gwiazd 24 Com,

tworzą ten kolorowy układ gwiazdy o widmach K i A, i przypomina mi to Albireo w Łabędziu chociaż jest on ciaśniejszy

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jestem pewien że gdybym znów miał obserwować Panne raczej bez mapek by mi się nie udało zidentyfikować tych mgiełek :Beer: . Chociaż nadal nie jestem pewien czy jedna z galaktyk którą uważam za Pannową nie przynależy czasem do Warkocza Bereniki :ha: . Dowiem się podczas następnych obserwacji :Beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na PANNE :D Trzeba być cierpliwym i czekać a COMA VIRGO niczego się nie spodziewając, sama pogodną nocą wyjdzie a wtedy spokojnie z zimną krwią 12,5 cala + atlas = Wielka Przyjemność namierzenia i identfikacji galaktyk :Beer: ps. Sam czekałem kilka wiosen :D

 

 

Obserwowałem wczoraj grupę w Pannie i muszę zgodzić się z Andrzejem. Na galaktyki muszą być odpowiednie warunki i wcale nie koniecznie 12 cali lustra bo wystarczy 8.

 

Zaliczyłem zatem z 30 galaktyk w Pannie i 25 w Lwie, ale warunki nie były już te co poprzednio. Niestety znaczna wilgoć powoduje że snopy świateł sięgają bardzo wysoko, widziałem światła miejscowości które normalnie nie widzę. Tak więc warunki średnie, a na galaktyki muszą być perfekcyjne i wtedy dopiero się ogląda.

 

Pięknie wyglądają gromady kulisty, dosyć dokładnie obserwowałem M5, piękna kulka :D Polecam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj grupę w Pannie i muszę zgodzić się z Andrzejem. Na galaktyki muszą być odpowiednie warunki i wcale nie koniecznie 12 cali lustra bo wystarczy 8.

 

Zaliczyłem zatem z 30 galaktyk w Pannie i 25 w Lwie, ale warunki nie były już te co poprzednio. Niestety znaczna wilgoć powoduje że snopy świateł sięgają bardzo wysoko, widziałem światła miejscowości które normalnie nie widzę. Tak więc warunki średnie, a na galaktyki muszą być perfekcyjne i wtedy dopiero się ogląda.

 

Pięknie wyglądają gromady kulisty, dosyć dokładnie obserwowałem M5, piękna kulka :D Polecam.

 

Pozdrawiam

 

8'' pozwala nawet przy kiepskim seeingu na "głębszą penetrację". U nas na Dolnym Śląsku zazwyczaj jest kupiasto, a swoją Syntą zaliczyłem bez problemu wszystkie obecne w Pannie obiekty M (chyba 11) i H400 (coś ponad 50) i jeszcze kilkanaście z poza obu katalogów.

 

Pozdro

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propono panny, na zlocie w Bieszczadach postanowiłem ją przelecieć. Zaliczyłem większość emek ale najlepsza frajda to była cała masa NGCków. Łańcuch makariana świetnie widoczny. Potem postanowiłem z pamieci namierzyć grupe 95,96,105. I udało się namierzyć M105 i dwa NGC myślałem, że chodzi o ten triplet i zastanawiałem się do cholery co to są za dwie jasne galaktyki obok. Okazało się że to były 95,96 :lol:

 

Pozatym zaliczyłem dużo przypadkowych NGcków, np. patrząc na triplet 65,66 nie łatwo przeoczyć galaktyczki prawie tak samo jasne jak triplet tj. 3596, 3593. Do tego jeszcze jasny triplecik 3608,3599,3607.

 

Do tego doszła ustrzelona czarno-oka i sombrero. I naprawde sporo NGC dość jasnych jak 2903. Zawsze mam sentyment do tego jeszcze wszystkie Emki w Ursa majorze i psach gończych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 14/15 kwietnia

 

Wyśmienity seeing, według moich obserwacji Saturna który jednak troszeczke falował, stwierdzam że jego stan wynosił 4/5. Odrazu zabrałem się do roboty. Dużo tych obiektów było więc najlepiej będzie jak je tu wypiszę:

 

NGC 3079, NGC 2841, M60, M59, M90, M58, M89, M87, M86, M84, M104 (Super gromada w Pannie, zaliczyłem w niej wszystko oprócz dwóch galaktyk), M63, M106, NGC 4631, M64, M56, M92, NGC 6229, M4, M80, M5.

 

RAZEM 21 obiektów!!! :helo:

 

Eee tej samej nocy, ta sama okolica na niebie i wynik 75 galaktyk, z których najsłabsza miała 13 mag. W sumie to byla jedna z lepszych nocy obserwacyjnych.

Heh, najlepsze jest to, że miałem otwarty atlas Brycha w zasadzie tylko na stronach 336 - 337, wystarczyło, żeby na ponad 3 godziny odpłynąć. Przy okazji zaznaczylem kilka podejrzanych mgiełek, których nie było w atlasie, a które na luzie zidentyfikowałem poxniej w Guide. Na przyszłość zrobie chyba dodatkowe mapki z Guide.

A wszystko w sumie z jednym okularem w wyciągu, SWA 10mm Antaresa. Wielkie pole przy 120x to jest po prostu to co oczy obserwatora lubią najbardziej :D.

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że przy ciemnym niebie i dobrej pogodzie mając sprzęt nawet 8-10" (8" ma zasięg około 14,5 mag) ciężko jest nie znaleść galaktyki! Oczywiście są rejony mniej bogate w galaktyki i te bardzo obfite.

 

Może troszke przesadzam, ale tego przy zasięgu 14mag jest od groma i trochu. Trudno tutaj nie wspomnieć o rejonie Panny, czy mojej ulubionej wielkiej niedźwiedzicy i psach gończych. Warkocz Bereniki, Lewek.

 

W Herkulesie też jest sporo galaktyk tylko tam już potrzeba większej średnicy. Nawet w teoretycznie tak pustym Wolarzu jest pełno galaktyk ładne skupisko jest niedaleko gwiazdy Gamma Boo.

 

Tutaj taka ciekawostka jak to wygląda w CdC

 

Prawda jest taka, że przy ciemnym niebie i dobrej pogodzie mając sprzęt nawet 8-10" (8" ma zasięg około 14,5 mag) ciężko jest nie znaleść galaktyki! Oczywiście są rejony mniej bogate w galaktyki i te bardzo obfite.

 

Może troszke przesadzam, ale tego przy zasięgu 14mag jest od groma i trochu. Trudno tutaj nie wspomnieć o rejonie Panny, czy mojej ulubionej wielkiej niedźwiedzicy i psach gończych. Warkocz Bereniki, Lewek.

 

W Herkulesie też jest sporo galaktyk tylko tam już potrzeba większej średnicy. Nawet w teoretycznie tak pustym Wolarzu jest pełno galaktyk ładne skupisko jest niedaleko gwiazdy Gamma Boo.

 

Tutaj taka ciekawostka jak to wygląda w CdC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że przy ciemnym niebie i dobrej pogodzie mając sprzęt nawet 8-10" (8" ma zasięg około 14,5 mag) ciężko jest nie znaleść galaktyki! Oczywiście są rejony mniej bogate w galaktyki i te bardzo obfite.

 

Może troszke przesadzam, ale tego przy zasięgu 14mag jest od groma i trochu. Trudno tutaj nie wspomnieć o rejonie Panny, czy mojej ulubionej wielkiej niedźwiedzicy i psach gończych. Warkocz Bereniki, Lewek.

 

W Herkulesie też jest sporo galaktyk tylko tam już potrzeba większej średnicy. Nawet w teoretycznie tak pustym Wolarzu jest pełno galaktyk ładne skupisko jest niedaleko gwiazdy Gamma Boo.

 

Tutaj taka ciekawostka jak to wygląda w CdC, praktycznie we wszystkich rejonach poza drogą mleczną można znaleśc galaktyki, dlaczego ciężej o galaktyki w gwiazdozbiorach z drogą mleczną chyba nie musze mówic ;)

galaktyki.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.