Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop.


Sulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem początkującym fanem astronomii i chcę kupić swój pierwszy teleskop.

Mam na oku pewną "mieszankę" ponieważ nie chcę kupować strasznie drogiego teleskopu

wraz z pamięcią i sterowaniem, tylko z samym sterowaniem, a pamięć mogę (przynajmniej

tak uważam) mieć w komputerze. Oto co wymyśliłem:

 

- Teleskop: C6-N 150/750 Advanced Newton Reflektor Celestron

- Sterowanie do niego: Napęd dwuosiowy Sky-watcher na montażu EQ3-2/CG-4

- Kamerka: Meade Deep Sky Imager

 

Proszę o rady, może coś zmienić? Coś się według was bardziej opłaca?

 

P.S.

Czy jest jakiś program za pomocą którego mógłbym sterować tym teleskopem

poprzez komputer?

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o ten napęd, to co o tym myślicie?? Dobry pomysł? Będzie działał z kompem? :blink:

 

Może po kolei.

 

To czy teleskop bedzie działał z komputerem to kwestia elektorniki montażu/napędu, a nie silników do niego wsadzonych. (prosze mnie poprawić jeżeli bredze)

 

Teraz wybór kamerki. DSI to faktycznie wdzięczny obiekt do nauki astro-foto. Jest względnie tania, bardzo łatwa w obsłudze, banalna w utrzymaniu i sporo potrafi. Na stronie astronocy możesz zobaczyć fotki jakie popełniłem tą kamerką (szukaj fotek usera Hans).

 

Na koniec montaż. To co chcesz kupić to moim zdaniem lekka skucha jest do asto-foto. Do wizuala z teleskopem klasy 150/750 montaż EQ3-2 / CG4 poradzi sobie bez większych problemów, ale do astro-foto moga już się problemy pojawić. Po pierwsze, taka głowica nie jest zbyt dokładna. Spodziewaj się PE klasy 30-60". To dużo dla ogniskowej w okolicach 750mm i matrycy DSI która nie pozwala maskować niedoskonałości fotek cropem. Przy ogniskowej tych rozmiarów przydał by się guiding... to będzie karkołomne rozwiązanie z EQ3-2 choć mozliwe (sporo dzierganiny i spore koszty, może rozwiązania eLJota dało by się zaadaptować). No ale jak chrzanić guiding, to wykończy cię PE tej głowicy.

 

Co zalecam? Albo lepszej klasy mont, albo teleskop o krótszej ogniskowej. (max 300-400mm?). Tyle że lepszy mont będzie kosztował... To w ogóle jest temat na większy elaborat. Jakoś nie czuję się na siłach teraz się rozpisywać. Generalnie odradzam mont który wybrałeś do łączenia z wymienionym newtonem i DSI do astro-foto.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Napiszę tylko o montażu.

Jeśli mi się dobrze wydaje to myślisz o użyciu komputera jako takiego systemu GO-TO, więc tutaj będzie podwójny problem:

1. Jak zamierzasz podłączyć ten montaż do kompa? Nie wydaje mi się żeby to było proste <_<

Mam EQ3-2 i mogę powiedzieć z całą pewnością że do współpracy z kompem według mnie się nie nadaje.

2. Prędkość jaką osiąga ten montaż (max prędkość to: gwiazdowa x8) była by kłopotem nawet gdy uda Ci się jakoś podłączyć go do kompa.

Czekałbyś ze zmianą położenia z jednego obiektu na drugi BAAARDZOOO DŁUUUUGOOOOO!!!!

Jeśli chodzi o "prowadzenie się" tego montażu to gwarantuje Ci że do astrofoto DeepSky będziesz się naprawde męczył zwłaszcza z taką ogniskową. Mnie się udało uciągnąć 10 minut przy ręcznym korygowaniu błędów montażu ale

zdjęcie robiłem aparatem Canon 350d na piggy backu przy ogniskowej 135mm i ręcznym guidningu (kamerka podpięta do Maka 127mm ) a i tak to był HORROR!!! :blink:

Poniżej owo zdjęcie (a raczej 10 klatek po 10 minut jakie mi się udało zrobić) po obróbce w DeepSkyStacker- czyli fragment Lwa pomiędzy Zeta i Gamma Leo a poniżej crop okolic Zeta Leo.

 

fragment_Lwa.jpg

 

fragment_Lwa_crop.jpg

 

Konkluzja:

Jeśli tylko możesz dozbieraj kase i kup lepszy montaż typu EQ-5 a najlepiej HEQ-5 bo będziesz miał dużo lepszą kontrole nad montażem nie mówiąc o "prowadzeniu się" :rolleyes:

Jak się zapuścisz w EQ3-2 to potem sam stwierdzisz że do długich ekspozycji to się nie nadaje i stracisz tylo kase i czas.

W tym montażu albo cię wykończy duże PE albo cię wykończą luzy, które w tym przypadku mogą występować nawet w przekładni silnika, więc praktycznie są nie do usunięcia (ja tak mam w jednej osi :angry: ) .

To moje zdjęcie to tylko przykład że z takim montażem to tylko małe ogniskowe, tak jak zauważył Hans, który napisał Ci bardzo dużo dobrych rad. :Beer:

Ja zamierzam kupić sobie HEQ-5 i jakieś małe Apo żeby coś mi ładnego wyszło bo z tym montem to się można pochlastać. :Boink:

Pozdrawiam i życze trafnych decyzji :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans i Piotrek załozyliście, że Sulo chce wynieść montaz i teleskop ze swojego pokoju. A to może być założenie całkowicie błędne ;)

 

W sumie fakt.

 

Sulo, opisz w kilku zdaniach swoja wizję astro-focenia. Gdzie bedziesz focił, pod jakim niebem i skąd. I ze dwa zdania co chcesz focić, i do czego chcesz wyk. wyniki.

 

Te powyższe informacje pozwolą nam rozmawiać dalej, bo jest ryzyko, że każdy z nas co innego rozumie czytając ten sam kawałek pytania/odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt.

 

Sulo, opisz w kilku zdaniach swoja wizję astro-focenia. Gdzie bedziesz focił, pod jakim niebem i skąd. I ze dwa zdania co chcesz focić, i do czego chcesz wyk. wyniki.

 

Te powyższe informacje pozwolą nam rozmawiać dalej, bo jest ryzyko, że każdy z nas co innego rozumie czytając ten sam kawałek pytania/odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

 

Dobra, to tak:

 

Mieszkam na wsi. Mam zaje... fajne niebo :rolleyes: tylko, że mieszkam w takim miejscu, że

dookoła mnie wszędzie są drzewa, jedyne miejsce bez nich to... mój dach! :D

Mam do niego dobry dostęp, tylko, że mieści się tam albo teleskop albo ja... <_<

 

Chciałem więc jakiś dobry teleskop, który mogę podłączyć na długim kablu

i kamerkę, po czym bym sobie siadł w ciepłym domciu, a po wszystkim

bym zabrał teleskop do domu.

 

Focić właściwie chcę wszystko, a przynajmniej, żeby wszystko było dobrze

widoczne na kompie (chociaż głównie odległe obiekty czyli galaktyki itp.)

 

To chyba było by wszystko.

Edytowane przez Sulo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to tak:

 

Mieszkam na wsi. Mam zaje... fajne niebo :rolleyes: tylko, że mieszkam w takim miejscu, że

dookoła mnie wszędzie są drzewa, jedyne miejsce bez nich to... mój dach! :D

Mam do niego dobry dostęp, tylko, że mieści się tam albo teleskop albo ja... <_<

 

Chciałem więc jakiś dobry teleskop, który mogę podłączyć na długim kablu

i kamerkę, po czym bym sobie siadł w ciepłym domciu, a po wszystkim

bym zabrał teleskop do domu.

 

Focić właściwie chcę wszystko, a przynajmniej, żeby wszystko było dobrze

widoczne na kompie (chociaż głównie odległe obiekty czyli galaktyki itp.)

 

To chyba było by wszystko.

 

 

Z foceniem na dachu będziesz musiał chyba jednak zapomnieć........

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle powiedziałem...

Teleskop będzie stał na podłodze na poddaszu, okno dachowe będzie

otwarte, a sama tuba będzie wystawała.

Chyba już lepiej obserwować przez chmury.

Nic gorszego niż obserwacje przez okno połaciowe sam bym nie wymyślił.

Obserwuj z ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe.... więc ja też bym chciał wiedziec jak podłączyć "kompa do teleskopu, żeby móc nim sterować"..... mam EQ5.....

 

Więc tak.... to albo się nie da tego zrobić albo jest dość trudne i nawet jak zadziała to nie spełni twoich oczekiwań.....

 

- Do podłączenia EQ3-2 to komputera potrzebujesz to pudłeko z guzikami do sterowania przerobić, tak aby miało wyjście na guider ( jest na tym forum opis jak to wykonać - grozi popsuciem "pudełka").

- Następnie, teoretycznie znaleźć program ktory będzie pod kontrolą chyba ASCOM potrafił "sterować takim pudełkiem" aby ten sterował silnikami montażu.... tu zaraz pojawi się problem prawej i lewej strony nieba ....

- podłączyć to i już niby będzie działać - wykonywać ruchy w tą stronę co mu powiesz.... jednak nie licz na to, że trafisz teleskopem w to co sobie chcesz trafić na niebie..... nie, nie, nie.... tu luzy w slimacznicy czy przekładniach silnika ( z którymi właśnie walcze w EQ5 ) spowodują, że montaż bardzo się pomyli..... nie zobaczysz w kamerce tego co będziesz chciał ... ( no chyba że będziesz miał kamerkę podłączoną do ogniska 100-300 - czyli baaardzo dużego pola widzenia ).

- Kiedy już jakimś cudem wysterujesz tym teleskopem i zbaczysz zarys tego co chcesz na ekranie kompa - to zechcesz to fotografować - i tu dupcia łysa - będziesz mógł robić czasy naświetlania max 5s.....a i tak połowa klatek wyjdzie ci poruszona..... więc o fotografowaniu galaktyk zapomnij na EQ3-2.... nawet na ogniskowej 100-400mm.....

 

Wiem o czym mówie bo miałem takie same marzenia jak ty 3 miesiące temu... kupiłem sobie o klase wyższy mont EQ5 i ..... i porażka.....

Focenie galaktyk zaczyna się od HEQ5 ..... a tak to tylko mozna liczyć na focenie planet.....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A własnie... z tym oknem....jak duże jest to okno ?

 

Bo teleskop generalnie nie jest małym urządzeniem i mam obawy co do tego czy uda się ci go "wsytawić do połowy za okno".... prawdopodobnie okno ma 70cm na 120cm... więc zapomnij o rurach teleskopu dłuższych niż 60cm... a to oznacza ogniskową max 35cm + kamerka 10cm + odrośnik 10cm + luz po 7cm.....i jeszcze przeciwwaga montażu....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.