Skocz do zawartości

Kilka rzadszych zjawisk :)


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Późnym popołudniem za miastem miałem przyjemność podziwiać złożone zjawisko halo. Oprócz dwóch jasnych parheliów z "ogonkami" pojawiały się też: fragmenty halo 22*, górny łuk styczny, kolorowy łuk okołozenitalny, słaby górny łuk poboczny (supralateral arc) i ... zupeły ewenement - 120-stopniowe parhelium, które do tej pory widziałem tylko raz, z 18 lat temu :blink: Niestety wyjątkowo wziąłem z sobą tylko stałoogniskowego nikkora 50mm, więc byłem ograniczony do pola 30 stopni, ale lepsze to niż nic :) Cały spektakl trwał nie dłużej niż 30 minut, Słońce było ok. 20 stopni nad horyzontem

 

Parhelia były wyjątkowo kolorowe i ładnie odbijały się w stawie :)

 

DSC_6859smaller.jpg DSC_6857smaller.jpg

 

Łuk okołozenitalny:

 

DSC_6865smaller.jpg

 

I bohaterka dnia - niepozorne 120-stopniowe parhelium :banan:

 

DSC_6868smaller.jpg

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z okolic Bielska-Białej dzisiaj od około 14:00 do 18:00 było widoczne niezwykle wyraźne halo 22 stopniowe. Poza tym przez około 1/4 czasu było widać cały krąg parheliczny (poza wnętrzem halo 22 stopniowego) wraz z obydwoma 120 stopniowymi parheliami. Przez około 10 minut było widać niezwykle wyraźne 22 stopniowe słońce poboczne, usytuowane poza 22 stopniowym halo i zaczynające krąg parheliczny. Przez około 30 minut widziałem słabiutką górną część (długą na około 40 stopni) halo 46 stopniowego. Z uwagi na wysokość Słońca oraz kształt łuku jestem na 100% pewny że nie był to łuk poboczny górny. W późniejszych godzinach, gdy Słońce zeszło niżej pojawił się łuk okołozenitalny.

 

Niestety jak zwykle fotek nie mam. Musicie uwierzyć na słowo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś było widać takie coś, nie wiem (nie jestem znawca) czy halo opisane to prawidłowa polska nazwa (ang. Circumscribed Halo), było widoczna mniej wiecej połowa kręgu parhelicznego. Rownież widoczne było halo 22*, które było widać od około 10:00 do 16:40 (z przerwami), oczywiście widoczne były od czasu do czasu słonca poboczne.

 

Poprostu zawaliste widowisko.

 

Sorki za tą składanke, ale tak mniej wiecej to wyglądało i za powtarzanie słowa "widoczne" :rolleyes: .

post-2563-1177346325_thumb.jpg

post-2563-1177346511_thumb.jpg

post-2563-1177346615_thumb.jpg

post-2563-1177346783_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne halo! takie minimalistyczne, same kręgi bez plamek. Widać, że ostatnie dni obfitują w ciekawe zjawiska, niby wszystko jak zwykle, a niespodziewanie wyskakują takie perełki. Chmurki obecnie też są jakieś zmiksowane, np. te chmury z wczoraj i dzisiaj, rzadko tak cirrusy wyglądają.

 

DSC_7065_850.jpg DSC_7856_850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 2 fotki:

post-2563-1177365448_thumb.jpgpost-2563-1177365396_thumb.jpg

 

Tak to od dołu wyglądało:

post-2563-1177365477_thumb.jpg

 

Widać, że ostatnie dni obfitują w ciekawe zjawiska

 

 

To fakt!! Chociażby, w poniedziałek (wczoraj), jak się kładłem spać około godz. 00:15 to był widoczny wieniec i halo wokół Księżyca.

 

Warto dodać, że ostatnio cześciej widze iryzacje, jak np ta z soboty: post-2563-1177365521_thumb.jpg

 

Czy takie malownicze zachody słońca, jak dziś (było widać słaby słup świetlny):

post-2563-1177365745_thumb.jpg

 

Oby tak dalej !! :banan:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Sorki za tą składanke, ale tak mniej wiecej to wyglądało...

Ja takie rzeczy sklejam np. przez Autopano (mimo drobnych bugów czasem). Na pewno ktoś zaraz wskaże jakiś fajny darmowy odpowiednik bez znaków wodnych.

 

Po wzmocnieniu kontrastu i przesunięciu gammy w dół.

luk.jpg

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
.......pewnie nie pamiętasz na jakiej wysokości świeciło Słońce?

 

Zdjęcie zostało wykonane dokładnie o 13:35

mam jeszcze kilka zdjęć...(taka mała sesja foto) :blink:

 

97719847666280d2m.jpg 233c8068cc98e4f7m.jpg 1127ccc025eded80m.jpg

 

Z tego co pamiętam było bardzo wietrznie... a ten łuk utrzymywał sie chyba przez 1 godzinę :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.