Skocz do zawartości

Kilka rzadszych zjawisk :)


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
widzieliście ten filmik? Masakra :blink:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=qrh_fxKwBlM

 

 

Ooo mamo :blink: Gdybym był królem w średniowieczu i zobaczył coś takiego, to bym odstąpił od oblężenia zamku.

 

 

Do tej pory to było moim faworytem, też niezła rzeźnia:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=sS1sQUU5bQA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzieliście ten filmik? Masakra :blink:

 

http://pl.youtube.com/watch?v=qrh_fxKwBlM

 

Filmik rzeczywiście super, ale ciekawe czy prawdziwy :D Jak dla mnie 120* słońca poboczne są zdecydowanie za jasne. Widziałem je kilka razy na żywo, wiele zdjęć i zawsze miały one postać jasnych białych plam, ale bez przesady nie świecących tak mocno. Stanowiły raczej nieco jaśniejsze zgrubienie kręgu parhelicznego. Poza tym porównując jasność słońca pobocznego 22* i 120* to drugie zawsze jest wiele słabsze (dwukrotne odbicie od wewnętrznych ścian kryształku lodu) a na tym filmiku np. przy 29 sekundzie widać coś zupełnie odwrotnego :blink: Nie wiem jak dla Was ale dla mnie te 120* słońca poboczne są zbyt podejrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie widzę nic podejrzanego. Popatrz na 25 i 43 sekundę, kiedy obraz przechodzi od prawego parhelium 120-stopniowego do zwykłego, przez chwilę widać jaka jest faktycznie duża różnica w jasności, zanim automat w komórce zdąży dostosować jasność obrazu do blasku Słońca. Zresztą komu chciałoby się fałszować coś, co i tak obejrzy parę osób ;) Dla mnie to pełny real.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrzębskie niebo wczoraj też było bardzo bogate w zjawiska halo. Najpierw super jasna i kolorowa parhelia z prawej strony się pojawiła, po godzinie były już oba parhelia, kolorowy górny łuk styczny i krąg okołozenitalny. Co dziwne cały dzień nie było widać halo 22 stopniowego. Pojawiło się dopiero w nocy wokół księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć.

Przed chwilą zauważyłem "coś" za oknem. Z prawej strony Słońca, kolorowe. Zrobiłem zdjęcie, na którym widać też jakby halo- ale nie wiem czy to halo bo coś za wielkie mi się wydaje. W każdym razie wizualnie widać było tego tylko troszkę, w górę od tego kolorowego(iryzacja?). Zaznaczam że ekspertem nie jestem. Daję zdjęcie:

a0192cba87509ab6m.jpg

 

I w zbliżeniu:

47bdc04581c02c12m.jpg

 

Już zniknęło. Ale ładne było :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic niezwykłego, najnormalniejsze słońce poboczne i kawałek halo. :)

Aha, dzięki. Początkujący jestem jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne. Idąc przez miasto widziałem jeszcze słup słoneczny, ale nie miałem aparatu żeby go uwiecznić. W sumie zdaje mi się, że jak się tym nie interesowałem, to było więcej takich zjawisk jak np. halo wokół Słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja także oglądałem dziś ładne halo. Widoczne było halo 22st (tzn. połowa bo reszta była pod horyzontem), słup świetlny oraz górny łuk styczny. Ponieważ halo obserwowałem o wchodzie słońca, początkowo górny łuk styczny był bardzo wygięty, poźniej powoli się "prostował". Słup świetlny szybko zniknął, na chwile pojawił się jeden słaby sundog.

 

Klika fotek (z lekko podkręconym kontrastem).

 

post-2939-1201692849_thumb.jpg post-2939-1201692890_thumb.jpg post-2939-1201692903_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj rano załapałem sie na słup świetlny. Przyznam się ,że nie widziałem wcześniej tego zjawiska.

Wyglada imponujaco prawda?:

dec3ea537cde3462.jpg

 

Przy okazji pochwalę się fotografią halo ( chyba?) wokół księzyca . Czekałem na zacmienie i kilka godzin wcześniej przylazły chmury . Taki widok zarejestrowałem tuż wcześniej. Ledwo zmieścił sie w kadrze przy ogniskowej (ekwiwalent małego obrazka) 37 mm!

 

f217b2402511b6c1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czy to się zalicza do podwójnego halo? Jeśli nie, to co to będzie?

 

Gratuluje świetnego ujęcia !

 

Jak dla mnie to będzie górny łuk poboczny (tak sie to po polsku nazywa?):

http://www.atoptics.co.uk/halo/supinf.htm

Przemawia za tym widoczny kolor niebieski i widoczny jedynie fragment łuku.

 

O kolorach odróżniajacych łuk poboczny od halo 46 st:

http://www.atoptics.co.uk/halo/46orsup.htm

 

Według statystyk obserwacja tego łuku w Europie powinna się zdarzać 4 razy do roku. Przy załozeniu że siedzimy cały dzień i patrzymy w niebo :) Ehh, to by była praca...

 

Ale niech się lepiej wypowiedzą eksperci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj szczęście dopisało. Halo wokół Słońca było wyraźne, a jego górna część była bardzo kolorowa. Górny łuk styczny? Domyślam się że te czarne plamki to syfy na matrycy/obiektywie? :/ Fatalnie to wygląda.

haloym6.th.jpg

I jescze wieczorkiem sun pillar, niestety niezbyt efektowny...

IMG_1644.jpg

 

PS. Dzięki Marcin. Zauważyłem też, że kiedy Słońce zmieniało wysokość to halo opisane zmieniało kształt. Ciekawie to wyglądało.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.