Skocz do zawartości

Kilka rzadszych zjawisk :)


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj szczęście dopisało. Halo wokół Słońca było wyraźne, a jego górna część była bardzo kolorowa. Górny łuk styczny? Domyślam się że te czarne plamki to syfy na matrycy/obiektywie? :/ Fatalnie to wygląda.

haloym6.th.jpg

I jescze wieczorkiem sun pillar, niestety niezbyt efektowny...

 

PS. Dzięki Marcin. Zauważyłem też, że kiedy Słońce zmieniało wysokość to halo opisane zmieniało kształt. Ciekawie to wyglądało.

 

W jakich godzinach obserwowałeś to halo opisane? Nie widziałeś czasem kręgu parhelicznego? U mnie był bardzo ładnie widoczny od ok. 10:00 do ok. 10:30. Choć u Ciebie widzę po kształcie halo, że mogłeś je obserwować później niż ja (chyba, że już po południu, bo wtedy też było halo opisane, tyle, że bez kręgu parhelicznego i nie takie wyraźne).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem od około 10:00 do 13:00-14:00... Hmm, krąg parheliczny powiadasz? U mnie nie było nawet słońc pobocznych. Zdjęcie wykonane około trzynastej. Wtedy to u mnie było widoczne halo opisane nad halo (halem?) 22*, i pojawiło się pojaśnienie u w dolnej części halo (-a?) 22*.

Myślę, że chociaż specjalistą od zjawisk atmosferycznych nie jestem, krąg parheliczny bym jednak zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem od około 10:00 do 13:00-14:00... Hmm, krąg parheliczny powiadasz? U mnie nie było nawet słońc pobocznych. Zdjęcie wykonane około trzynastej. Wtedy to u mnie było widoczne halo opisane nad halo (halem?) 22*, i pojawiło się pojaśnienie u w dolnej części halo (-a?) 22*.

Myślę, że chociaż specjalistą od zjawisk atmosferycznych nie jestem, krąg parheliczny bym jednak zauważył.

 

Tak też myślałem, bo u mnie krąg parheliczny był łatwy do zauważenia i napewno Ty też byś go zauważył. Może po prostu te chmury zawierajace odpowiednie kryształy, akurat u Ciebie zdążyło przewiać na zachód zanim zacząłeś obserwację, bo jak pisałem, później było przez długi czas widoczne samo halo opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Wczorajszy łuk okołozenitalny, uwieczniony za pomocą aparatu z komórki :szczerbaty: Zdjęcie nie odwzorowuje nawet 1/100 widoku rzeczywistego, ale komórka to nie aparat <_< Barwy łuku chwilami bardzo intensywne, mocniejsze niż w niejednej wiosennej tęczy. Widoczne były również parhelia.

Pozdrawiam B)

 

circumzenithal_arc_poznan_26.06.08_17_28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wczoraj wieczorkiem ok 20:15-20:30, podczas przejazdu rowerkiem słońce poboczne, tylko z jednej strony:

 

20080626089.jpg

 

sprzęt aparatopodobny firmy Nokia

 

 

słoneczko poboczne ma także pewnie swój związek z wczrajszymi obłokami srebrzystymi: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...2820&st=80#

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 czerwca obserwowałem takie oto potężne słońce poboczne- było tak jasne, że raziło w oczy- zostawał powidok. Odbijało się róznież w morzu.

IMG_7129.jpg

Nikt jednak poza mną i moimi znajomymi, którym pokazałem to zjawisko i wyjaśniłem na czym polega, nawet nie spojrzał na słońce poboczne, wszyscy patrzyli się na to zwykłe.

IMG_7128.jpg

Z drugiej strony też powstało słońce poboczne z kawałkiem białego "wąsa" czyli zaczątkiem kręgu parhelicznego, który widziałem kilka dni póżniej.

IMG_7135.jpg

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Kolorowa chmurka kilka minut temu...

 

zjavisko_crop2.JPG

 

ps. Dziękuję moim czeskim kolegom za zwrócenie uwagi na to zjawisko. :Beer:

pss. Słowo daję, żadnego GIMPa, ani Photoshopu!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% łuk okołohoryzontalny, choć w baaardzo nietypowej postaci :D

 

A czy nie jest to czasem "sztuczne" ?

Kiedyś czytałem trochę o smugach chemicznych, rzekomo pozostawianych przez samoloty (nie mylić ze zwykłymi smugami kondensacyjnymi).

Proponuję wrzucić do dr google hasło chemtrails - dość frapujący temat.

Takie tam teorie spiskowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla mnie to zwykła iryzacja jest na tym filmiku. Czym się dokładnie miałaby różnic taka "chem trail" od zwykłej smugi kondensacyjnej z wyglądu? Na tych filmikach z youtube to wszystkie smugi nic podejrzanego w sobie nie mają, jak dla mnie.

 

tu polecę dobrą stronke o zjawiskach optycznych w atmosferze:

http://www.atoptics.co.uk/

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla mnie to zwykła iryzacja jest na tym filmiku. Czym się dokładnie miałaby różnic taka "chem trail" od zwykłej smugi kondensacyjnej z wyglądu? Na tych filmikach z youtube to wszystkie smugi nic podejrzanego w sobie nie mają, jak dla mnie.

 

tu polecę dobrą stronke o zjawiskach optycznych w atmosferze:

http://www.atoptics.co.uk/

 

Owszem iryzacja ale wg propagatorów tej teorii ta iryzacja nie powstaje na zwykłej chmurze, lecz na rozpylanych przy okazji środkach chemicznych.

Mam dystans do teorii spiskowych, widomo ludzie we wszystkim szukają sensacji ale faktem jest, że można zaobserwować dziwnie "zachowujące się" smugi kondensacyjne.

Pytasz jaka jest różnica...

Zwykłe smugi zanikają za samolotem, utrzymują się najwyżej kilka minut. Takie i tylko takie smugi pamiętam z dzieciństwa i sprzed kilku jeszcze lat.

Teraz często obseruję smugi, które nie zanikają - rozszerzają się, przesuwają z wiatrem, przekształcają w swego rodzaju zawiesinę i czasem też przy odpowiednim położeniu słońca można zaobserwować tą iryzację, która sama w sobie oczywiście nie jest żadnym dziwnym zjawiskiem.

 

Będę wdzięczny osobie, która mi wytłumaczy dlaczego jednego dnia jeden samolot zostawia zwykłą znikającą smugę, a inny zostawia tą zawiesinę.

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny osobie, która mi wytłumaczy dlaczego jednego dnia jeden samolot zostawia zwykłą znikającą smugę, a inny zostawia tą zawiesinę.

Wszystko zależy od warunków pogodowych (ciśnienie, wilgotność, prędkość i kierunek ruchu powietrza w pionie i poziomie itd., ale też od typu samolotu i wysokości przelotowej). Można sobie trochę poczytać np. tu: http://www.af.mil/shared/media/document/AFD-051013-001.pdf

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy może mi ktoś pomóc w rozszyfrowaniu jakiego zjawiska byłem dziś świadkiem?

Czy jest to iryzacja na stratocumulusie czy może circumhorizontal arc ? :huh:

Zdjęcie zostało zrobione dziś o 12.49 w warszawie a zjawisko obserwowałem na południu.

post-17394-1244488047_thumb.jpg

post-17394-1244488071_thumb.jpg

post-17394-1244488082_thumb.jpg

post-17394-1244488116_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.