Skocz do zawartości

NEAF 2007 - Expo sprzętu astro


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

w dniach 27-29 kwietnia The Rockland Astronomy Club i Sky & Telescope, jak co roku zorganizowało, uważane przez wielu, jako Expo-Astro, wystawę sprzętu astronomicznego

fotorelację z pierwszego dnia tej imprezy przedstawiło CN: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1651

można tam było zobaczyć mnóstwo najnowszego sprzętu, największych i najsłynniejszych światowych producentów, a wszystko do kupienia od ręki, no z wyjątkiem najnowszego okularka TeleVue 13mm Ethos'a,

oj przydała by sie u nas, taka wystawa :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze czytałem też to włąsnie :D

 

Przydała by się oj przydała... tylko że w Polsce brak producentów na taką wystawę... :/ Gdyby w Polsce ktoś z dużą wiedzą i dużym kapitałem wziął się za produkcję sprzętu... miałby prawie czysty i pusty rynek :)

 

 

...Nie wiedziałem że Baader to nazwisko szefa :)

 

...Vixen, Baader, TV, Pentax, Takahashi, Gendler, Ludes... sama śmietanka :D

 

 

"This thing (Ethos) makes the 82 degree field of a Nagler look decidedly plosslish. " :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło poczytać taką relację i popatrzeć na ich uśmiechnięte gęby ;). Kurcze szkoda, że u nas to całe astro tak mizernie wygląda w porównaniu z USA. Tam wszystkiego tak dużo, i takie duże! :D:Boink: Ale powoli chyba się rozwijamy.

 

"This thing (Ethos) makes the 82 degree field of a Nagler look decidedly plosslish. " :szczerbaty:

Hehehe dobre :szczerbaty: jestem naprawdę ciekaw jak się przez te 100 stopni będzie obserwowało. Ciekawe kiedy będę miał okazję się przekonać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ludziska ,a kogo by bylo stac na taki sprzet ? pomyslcie... jakie zyski mial by taki TAK w Polsce? <_<

Pewnie niezarobil by na powrót do Japonii...

 

Biorac sprawe statystycznie- ogólne zainteresowanie Astronomia jest -male,USA dzieki swojemu ogromowi terytorialnemu jak i niezlemu potencjalowi ludnosci jest glownym odbiorca i producentem sprzetu /brylantowy californijski producent/-zarówno z górnej pólki jak i dlonej -chinszczyzny dla pospólstwa.

Zainteresowanie /ogólne/astronomia nie cieszy się duzym powodzeniem,gl.odb. I product sa stany. reszte stanowi maly odsetek ludnosci ,gdzie Polska jest marginesem -NIEZAUWAZALNYM na skalę zysków.

Pomyslcie,czasami zdarza sie ,ze ktos sprzedaje na forum APO ,Mewlona lub inny sprzet

jakie trudnosci ma ze sprzedaniem owego sprzetu- mimo niskiej ceny, dlaczego? a no dlatego ,ze wielu z nas chcialo by miec owy sprzet ale jest tylko pare osób na które go stac .

 

pozdr

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz się, sądząc, że produkcja sprzętu astro, to ogromne fabryki z taśmową wielotysięczną produkcją i że tylko wielomiliardowe rynki zbytu się liczą,

 

nawet najsłynniejszy producent teleskopów na świecie, firma Takahasi, to mała fabryczka

 

htak_bur.jpg htak_foc.jpg

 

zatrudniająca łącznie ok 40 pracowników

 

Dsc00943a.jpg Dsc00959a.jpg Dsc00964a_crop.jpgDsc00966a.jpg

 

to nie są automatyczne linie produkcyjne z wielotysięczna produkcją dzienną

 

Dsc00936a.jpg Dsc00831a_crop2.jpgDsc00971a.jpg

 

to manufaktura, gdzie rocznie produkuje się setki, może tysiące, ale napewno nie dziesiątki tysięcy teleskopów, to zupełnie inna skala, niż masowa produkcja samochodów, czy pasty do zębów, bo taki właśnie jest rynek astro

więc nawet tych paru, parunastu potencjalnych klientów w Polsce, mogło by być niezłym kąskiem dla tej firmy

 

zdjęcia ze strony: http://www.optique-unterlinden.net/astro/index.php

i http://www.sbig.com/mb/tak/takpics.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylisz się, sądząc, że produkcja sprzętu astro, to ogromne fabryki z taśmową wielotysięczną produkcją i że tylko wielomiliardowe rynki zbytu się liczą,

 

nawet najsłynniejszy producent teleskopów na świecie, firma Takahasi, to mała fabryczka

 

htak_bur.jpg htak_foc.jpg

 

zatrudniająca łącznie ok 40 pracowników

 

Dsc00943a.jpg Dsc00959a.jpg Dsc00964a_crop.jpgDsc00966a.jpg

 

to nie są automatyczne linie produkcyjne z wielotysięczna produkcją dzienną

 

Dsc00936a.jpg Dsc00831a_crop2.jpgDsc00971a.jpg

 

to manufaktura, gdzie rocznie produkuje się setki, może tysiące, ale napewno nie dziesiątki tysięcy teleskopów, to zupełnie inna skala, niż masowa produkcja samochodów, czy pasty do zębów, bo taki właśnie jest rynek astro

więc nawet tych paru, parunastu potencjalnych klientów w Polsce, mogło by być niezłym kąskiem dla tej firmy

 

zdjęcia ze strony: http://www.optique-unterlinden.net/astro/index.php

i http://www.sbig.com/mb/tak/takpics.htm

To jest Japonia,

Popatrz na skupisko firm w USA - nie chodzi tu o rozmiar- tylko o potencjalna ilosc odb. danego tematu

Jak myslisz? ile takich nowych Tak-ow polscy astro fani byli by w stanie nabyc? O jakich paru tysiacach klientow mowisz? zorientuj sie na najblizszych zlotach ile osob posiada takie sprzet... zadzwon do znanych firm i spytaj sie dalczego nie maja np. walizki Naglerów skoro jest tylu chetnych :D .

Porownaj -poprzez zdjecia np. z Clodynight danych meetingow i ilosci sprzetow typu APO,Mewlony i ilosc owego sprzetu w Polsce.

Nalezy sobie uswiadomic dwa fakty:

1- Astronomia nie jest wiodacym tematem zainteresowania.

2. Jestesmy generalnie za biedni by kupowac masowo tego typu sprzet.

Ci ,ktorych stac na Tak-i zalatwiaja sobie to inna droga ,lub kupuja uzywane .

pozdr

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem takiego podejścia. :scratchhead:

 

YOKER, to w/g ciebie takie targi w Polsce to było by coś złego, bo mało w polandii ludzi których stać na optykę z półki top? A co mnie to obchodzi? Targi są miejscem gdzie można kupic niezły sprzęt bez narzutów pośredników? Myślisz, że gdyby takie targi odbyły sie w warsiawce albo innym większym mieście to nie było by chętnych na topowe okulary i czy akcesoria niedostępne "nacodzień"?

 

Bez takich targów, dalej zostaniemy z dwoma większymi dystrybutorami, i dwoma mini producentami. Do końca świata będziemy skazani na paranoje Uniwersała i horrendalne okresy oczekiwania w AK. Kurde, już się zmieniło, bo masz Alternatywe dla Szukacza komet, dla ZRT, dla Pronto ..

 

Takie targi to potencjalni nowi dystrybutorzy i nowe marki na rynku. A niech się wyżynają cenowo. Niech powalczą troche o ten rynek (jaki by on niebył). Takie targi to nie tylko NJP czy TOA. Obok kilku marek /produktów z półki TOP jst kilkanaście z półki good quality i kilkadziesiąt z obszaru Economo.

 

No, że do jasnej cholery, dlaczego mam żyć w kraju, gdzie nie można kupić szkiełka Pentaxa w ogóle albo normalnego crayforda bez 40% przebitki dystrybutora a?

 

I nie mów, że nikogo nie stać. Nie stać dlatego, że konkurencja jest znikoma i dystrybutorzy doją nas jak chcą, bo i tak nie mamy alternatywy. Do jasnej cholery, dwa większe sklepy internetowe, dwa mniejsze i koniec... To jest chore, w kraju o ponad 40mil. mieszkańców...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie na nas nie zarobią wielkich kokosów, a kto robi dobre szkła jest dobry nie tylko z matematyki ale i ekonomii. Co nie znaczy , że cieszy mnie polski rynek teleskopów. ECH NIECH WRÓCĄ LATA 80TE, WTEDY TO BYŁ RYNEK DLA ASTRO , CO SIĘ TYLKO ZAPRAGNEŁO I TANIO!!! :D PS. Zaczynałem astro przygode to wiem :Beer: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz pisałem, o płytkości naszego rynku sprzętu astronomicznego.

Ale napiszę poraz wtóry, że bieda i nędza. Aktywnych obserwatorów 10 tys, mających realtywniw pieniądze na zakupy 1tyś. Nawet jak pomnożymy sobie te dane x 3 (w co mocno wątpię), to .... zostawię to bez komentarza. Nawet w sąsiednich Czechach, z dużą mniejszą populacją jest więcej firm z naszej branży...

 

Jak ktoś uważa, że można kosić forsę, to niech zrobi biznesplan zaciągnie pożyczkę i na początek spróbuje sprzedawać okularki Meada lub Oriona... Zobaczymy ile sprzeda na miesiąc.... 10szt? 20szt? Potem niech się rozwija dalej i podpisze z TeleWujem umowe dystrybucji. Uwaga! Nagler wymaga identycznych cen na swoje produkty (np. 15mm plossl wszędzie w USA kosztuje 85$ i nie kupisz taniej w żadnej firmie, bo Al wypowie umowę), więc zapomnij o jakiś szalonych rabatach lub upustach... No way!!!

Ile sprzeda nasza firma? 10szt? Ile zrobiliśmy? 200$... 300$ niech tam 1,000 !!! Fajnie! Dzwoni Wujek Al i się pyta, czemu tak mało? Dzwoni Mead i się pyta dlaczego tak słabo? Inni już nie dzwonią, bo dali sobie spokój szkoda forsy na telefon i nie przedłużają umowy na dystrybucję.... Pozostaje zwrot na daleki wschód, czyli to co robi DO lub DFoto. O AF nie piszę, bo już wspomniano wyżej.

Jesteśmy w tym samym miejscu co teraz, tylko z długami, nerwicą i ogólnym rozstrojem organizmu....

 

DOPÓKI ludzie, w swojej masie a nie wyjątkowo, zarabiają po 1200-1500zł na rękę to nasz rynek jest g...niany. Zgroza i wlasnie dlatego tylu ludzi odlatuje i nie piszcie mi, że jestem pesymistą lub zgorzkniałym ramolem....

 

dobrego dnia

 

ps. u nas nawet dobry PLOSSL jest okularem marzeń, że nie wspomnę o LV....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpp zgoda, bieda z nędzą, mały rynek, nie opłaca się, itp

ale dlaczego oprócz braku pieniędzy, mamy mieć jeszcze w ogóle brak możliwości zakupu jakiegoś "luksusowego" towaru w naszym kraju?

 

przecież to, że nie większości ludzi nie stać na Mercedesa czy BMW, nie może powodować tego, że w Polsce nie powinno być salonów sprzedaży tych aut, przecież to byłoby chore

 

a to, że taki sprzęt mógłbym sobie polizać przez szybę wystawową, zapewne uruchomiłoby tych parę, już nielicznych, szarych stworzonek w głowie, by może zmobilizować się do zarabiania większych pieniędzy,

a tak, to niema motywacji

 

zresztą, ktoś kiedyś powiedział:

 

Nie ma niczego gorszego, niż młody pesymista..

 

..no chyba że stary optymista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem takiego podejścia. :scratchhead:

 

YOKER, to w/g ciebie takie targi w Polsce to było by coś złego, bo mało w polandii ludzi których stać na optykę z półki top? A co mnie to obchodzi? Targi są miejscem gdzie można kupic niezły sprzęt bez narzutów pośredników? Myślisz, że gdyby takie targi odbyły sie w warsiawce albo innym większym mieście to nie było by chętnych na topowe okulary i czy akcesoria niedostępne "nacodzień"?

 

Bez takich targów, dalej zostaniemy z dwoma większymi dystrybutorami, i dwoma mini producentami. Do końca świata będziemy skazani na paranoje Uniwersała i horrendalne okresy oczekiwania w AK. Kurde, już się zmieniło, bo masz Alternatywe dla Szukacza komet, dla ZRT, dla Pronto ..

 

Takie targi to potencjalni nowi dystrybutorzy i nowe marki na rynku. A niech się wyżynają cenowo. Niech powalczą troche o ten rynek (jaki by on niebył). Takie targi to nie tylko NJP czy TOA. Obok kilku marek /produktów z półki TOP jst kilkanaście z półki good quality i kilkadziesiąt z obszaru Economo.

 

No, że do jasnej cholery, dlaczego mam żyć w kraju, gdzie nie można kupić szkiełka Pentaxa w ogóle albo normalnego crayforda bez 40% przebitki dystrybutora a?

 

I nie mów, że nikogo nie stać. Nie stać dlatego, że konkurencja jest znikoma i dystrybutorzy doją nas jak chcą, bo i tak nie mamy alternatywy. Do jasnej cholery, dwa większe sklepy internetowe, dwa mniejsze i koniec... To jest chore, w kraju o ponad 40mil. mieszkańców...

 

Pozdrawiam.

 

Hans,

Ja tez bym chcial takich targów w Polsce,ale jak sam wiesz targi tez kosztuja,cala operacja zjazdu takich firm do Polski to bardzo duza forsa... NIE MA NIC ZA DARMO a kazdy kto bedzie sie do nas wybieral z Japoni ,USA bedzie wliczal to sobie w poczet zysków przyszlosciowych, zbytu danego towaru,dlatego chyba jeszcze dlugo nikt sie nie pojawi na naszym rynku.

 

W zeszlum roku w Niemczech byl zjazd foto - gdzie byly wystawione okularki Badera,filtry itp. /byli przedctawiciele Badera/ - mozna bylo kupic okazyjnie pare szkielek, wiem bo rozmawialem z pracownikami Delty O.Bader byl dosc blisko Polski ,ale jakos nie bardzo chcial nas odwiedzic.

 

Markus Lueds jest otwarty na wszelkie propozycje rozszerzenia swojej dzialanosci na terenie Polski- wiem bo rozmawialem z nim o tym, wiem rowniez ze byly juz przymiarki to otwarcia takiego "Branch office" w Polsce ktore zakonczyly sie fiaskiem- osoba ktora to organizowala poniosla duze straty finansowe...

Pozdr

Jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpp zgoda, bieda z nędzą, mały rynek, nie opłaca się, itp

ale dlaczego oprócz braku pieniędzy, mamy mieć jeszcze w ogóle brak możliwości zakupu jakiegoś "luksusowego" towaru w naszym kraju?

 

przecież to, że nie większości ludzi nie stać na Mercedesa czy BMW, nie może powodować tego, że w Polsce nie powinno być salonów sprzedaży tych aut, przecież to byłoby chore

 

a to, że taki sprzęt mógłbym sobie polizać przez szybę wystawową, zapewne uruchomiłoby tych parę, już nielicznych, szarych stworzonek w głowie, by może zmobilizować się do zarabiania większych pieniędzy,

a tak, to niema motywacji

 

zresztą, ktoś kiedyś powiedział:

 

Nie ma niczego gorszego, niż młody pesymista..

 

..no chyba że stary optymista

Sumas - Najlepiej byc REALISTA.

Po takiej wystawie w Polsce- wiekszosc firm nie sprzedala by nawet jednego szkielka z wyzszej polki- uwierz mi na slowo ,no chyba ze by ktos zajeb... jakies maly drobiazg- z tego tez jestesmy znani.

Ale i tak nie jest zle, coraz wiecej kolorowych szkielek jest u nas czyli cos sie zmienia... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta bieda to tez chyba nie do konca tak. Zwykle jezdze sobie do pracy autobusem czy rowerem i widze korki na ulicach, slucham informacji o ponoc ciagle rosnacych cenach paliwa itd. Przyzwoity teleskop kosztuje 10-20 razy mniej niz przyzwoity samochod. Wiec to chyba nie kwestia bezwzglednych kosztow tylko liczby osob, ktore uwazaja, ze przydalby im sie teleskop. A z ta liczba tez nie jest do konca tak zle, patrzac na liczbe ofert chociazby z Allegro. Dlaczego nikt nie wchodzi na forum o samochodach i nie pyta jaki samochod kupic w cenie do np. 2 tys. zlotych, zeby byl dobry do wszystkiego. Tutaj czesto widac watki o teleskopach do 200 zl.

Moim zdaniem wlasnie miedzy innymi po to sa potrzebne takie imprezy, zeby ludzie dowiedzieli sie, co mozna, a czego nie mozna ze sprzetu optycznego kupic za 200 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak misiekcu,

zresztą FotoClasic organizuje pokazy sprzętu na organizowanych przez siebie astro-ogniskach

Delta Optical również w swojej siedzibie w Mińsku Mazowieckim

dFoto również organizuje podobne pokazy, o ile wiem, Astrokrak też

 

i tak jest o niebo lepiej niż np. 10-20 lat temu, gdzie mieliśmy jednego, żółtego producenta, ruskie lornetki i obiektywy i czasem mikroskopowe okulary z PZO

 

dziś mamy przedstawicieli takich marek, jak Celestron, Meade, Sky-Watcher, Bresser, Baader Planetarium, Orion, Vixen, William Optics

 

ale marzyłoby się przecież, mieć w Polsce, przedstawicieli takich firm jak: Takahashi, Tele Vue, SBig, Astro-Physics, Borg, Stellarvue czy TEC'a

czyli tych, naprawdę z górnej półki

 

i jeżeli byłoby możliwe zorganizowanie kiedyś, jednej wspólnej wystawy wszystkich obecnych dystrybutorów sprzętu astro, to kto wie, czy taka jedna wielka wspólna impreza, nie ściągnęłaby pozostałych światowych leaderów branży? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Moim zdaniem wlasnie miedzy innymi po to sa potrzebne takie imprezy, zeby ludzie dowiedzieli sie, co mozna, a czego nie mozna ze sprzetu optycznego kupic za 200 zl.

"

200zł = 71$ średnia siła nabywcza polskiego astroamatora.... No Comments. :Boink::Boink:

 

Sumas masz rację. Jest lepiej, ba będzie lepiej, bo to jednak środek Europy (często muszę patrzeć na mapę, żeby nie zwątpić). Jednak wystawa nie zmieni obrazu naszej rzeczywistości. A tak na marginesie, wolałbym polecieć na wystawę sprzętu do Londynu niż tłuc się np. do Gdańska, bo tanimi liniami wyszłoby mnie szybciej i taniej.

 

 

Bawmy się dobrze i 3majmy kciuki za naszą gospodarkę. Póki co jeżdżę sobie do Pragi Czeskiej, jest tam dystrybutor TV i parę innych.... i mam bliżej :D

 

 

ps. Przykład z samochodami jest nietrafiony, bo samochodu uzywa się do innych celów niż hobby! Ile ludzie w Polsce posiada dobry samochód w celach hobbystycznych?!?

pss. 1-szy refraktor zrobiłem sobie w połowie lat 80-tych i wierzcie mi, że na głębokiej prowincji na której mieszkam, to był WYCZYN !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a znaczki, albo gołębie, czy rasowe psy, będą dobrym przykładem,

ile ludzie potrafią wydać na swoje hobby i jak ogromny jest to rynek nawet w Polsce? :rolleyes:

 

tylko, jak mpp ciągle będziesz takim "marudą" (typu: to się nieuda, to się nie może udać <_< ) :szczerbaty:

to w życiu mam się nie uda przyciągnąć więcej ludzi do astro, żeby nakręcić Naglera, żeby sprzedawał okularki po 60$ w tysiącach sztuk, a nie po 600$ w setkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a znaczki, albo gołębie, czy rasowe psy, będą dobrym przykładem,

ile ludzie potrafią wydać na swoje hobby i jak ogromny jest to rynek nawet w Polsce? :rolleyes:

 

tylko, jak mpp ciągle będziesz takim "marudą" (typu: to się nieuda, to się nie może udać <_< ) :szczerbaty:

to w życiu mam się nie uda przyciągnąć więcej ludzi do astro, żeby nakręcić Naglera, żeby sprzedawał okularki po 60$ w tysiącach sztuk, a nie po 600$ w setkach :)

 

Nie jestem marudą. Jestem dośwadczonym realistą.

 

 

ciemnego nieba i bawcie się dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety świat nie będzie na nas czekał.Narazie od niedawna jesteśmy w epoce Synty8'na którą ludzi stać bo cena w Niemczech spadła początkowo do228€ i spowodowała u nas trzęsienie ziemi w cenach. A na Zachodzie

podstawowy sprzęcior to jakiś Mak tak ze 12' oczywiście z pełną elektroniką a z boku stoi jakies skromne APO.W tle jeep tak ze conajmniej trzy litry pojemnosci ,który to wszystko przewozi.Narazie wyglądamy ze sprzętem jak z autostradami.Niby wiemy jak powinny wyglądać ale kawałek z Katowic do Krakowa ma chyba więcej szykan niż tor F1.Dobrze że chociaż jest internet.Niedawno musiał wystarczyć Młody Technik i jak ktoś miał szczęście to jakaś ksiązka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już od kilku dni na cloudynights druga część relacji z NEAF 2007, dotycząca między innymi przydomowych obserwatoriów astronomicznych.

 

Na szczególną uwagę zasługuje chyba to:

 

IMG_7004v2%20(Small).JPG

 

dużym minusem jest cena, około 4500 zł, ale obserwatorium wygląda na dosyć proste do wykonania domowym sposobem. kilka rurek, jakieś złączki, lekki materiał i jazda :) No i nie musi być oczywiście takich rozmiarów jak tu na zdjęciu... bo tam to jest hangar :)

 

link do relacji http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1654

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci jeszcze coś takiego http://www.galileo.cc/Belgique-FR/coulisses.php raj dla oczu :D

Na końcu relacja z wizyty w fabryce TeleVue.

 

 

Te drewniane piękne nie mówiąc o całej reszcie :rolleyes: . Nam pozostaje tylko się ślinić na takie widoki lub próbować jakoś zmienić tą postać rzeczy żebyśmy i my stali się cennym rynkiem dla producentów :szczerbaty: , tylko szkoda że jest to raczej nie możliwe do zrealizowania <_< .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.