Skocz do zawartości

Bomba atomowa z roju Sagittarydów


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszej nocy o godzinie 23:46:02UT (04.05.2007) eksplodowała na linii Poznań-Warszawa bomba atomowa z roju Sagittarydów. Prędkość spora bo około 14 stopni/sek. Czas trawania zjawiska ok. 2 sekund. Jasność zarejestrowana przez program Metrec -6,3mag. Był ktoś o tej porze (noc z 04/05 maja 2007 01:46 czasu lokalnego) na obserwacjach? Widzieliście tego potwora?

 

234602.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście tego potwora?

 

Typowy bolid :)

 

Szczególnie pamiętam jeden z X 95r. podczas obserwacji komet de Vico. W jego rozbłyskach aż po horyzont przez czas rzędu paru sekund widoczne było wszystko jak w dzień. No, prawie jak w dzień, bo na niebiesko. Domy, drzewa, trawy itd, każdy szczegół. Wszystko jak na dłoni. Księżyca zero wtedy na niebie.

Musiał mieć około -19 mag.

Edytowane przez msiwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy bolid :)

Ciekawe czy gdybyś go zobaczył tego skwitowałbyś go tymi słowami... ?

Musiał mieć około -19 mag.

Najjaśniejsze bolidy wcale nie muszą być najpiekniejsze, widziałem (i sfotografowałem) -15.0 mag Tauryda a mimo to bardziej utkwił mi w pamięci -10.0 mag z hukiem i -8.0 mag i przepiękną fragmentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy gdybyś go zobaczył tego skwitowałbyś go tymi słowami... ?

 

No fakt, nie widziałem, nie mam prawa tak mówić, racja.

 

Najjaśniejsze bolidy wcale nie muszą być najpiekniejsze, widziałem (i sfotografowałem) -15.0 mag Tauryda a mimo to bardziej utkwił mi w pamięci -10.0 mag z hukiem i -8.0 mag i przepiękną fragmentacją.

 

Nie przeczę.

Poszukaj mojej relacji w starej Uranii na temat tego bolidu. Który numer nie pamiętam, raczej na pewno z 95 albo z 96 roku.

 

To nie jedyny, co do całej masy innych już nie pamiętam co i gdzie i jak się toczyło.

Wtedy były to dla mnie przypadkowe atrakcje w czasie robienia astrofotografii, szukania SN, ocenach komet, itd.

Miałem kilka przypadków kiedy spoglądając w niebo w celu odprężenia się po ręcznym prowadzeniu 30-40 min. ekspozycji nagle dokładnie przed oczami pojawiał sie jasny bolid, ale te zawsze tylko -4 : -10 mag :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj mojej relacji w starej Uranii na temat tego bolidu. Który numer nie pamiętam, raczej na pewno z 95 albo z 96 roku.

Znalazlem, listopad 1995. Tyle, że tam pisaleś o bolidzie -10 mag...

Bolidy nie wino, nie nabierają mocy z wiekiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem, listopad 1995. Tyle, że tam pisaleś o bolidzie -10 mag...

Bolidy nie wino, nie nabierają mocy z wiekiem ;)

 

Jak go zobaczyłem to miał tyle ile napisałem, -10, może więcej, może mniej. W pierwszej chwili gdy na zewnątrz zrobiło sie jasno prawie jak w dzień miałem go za ścianą domu, byłem w pokoju z oknem na wschód. To -19 oszacowałem "na oko" wg. tego jak jasno było na zewnątrz przez ten ułamek sekundy.

Pamiętam, że później żałowałem iż zapomniałem w tej relacji napisać o oszacowanej jasności w momencie I błysku (-19). ;)

 

Ech, szczęście że akurat wtedy się obudziłem na ocenę tej komety. Mogłem nastawić swój ruski budzik na trochę później.

Edytowane przez msiwak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.