Skocz do zawartości

Co to jest?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie znam się zupełnie na gwiazdach i nawet nie potrafię opisac gdzie to się znajduje. W każdym razie poza Księżycem jest to najjaśniejszy obiekt na niebie. Wygląda jak gwiazda, ale bardzo się wyróżnia wielkością od pozostałych. Jest najjaśniejsza i największa. Czy ktoś może wie co to może być? Patrzyłem na nią przez lornetkę i aż razi.

 

Zawsze lubiłem patrzeć w niebo, ale nigdy tak dużej gwiazdy wcześniej nie widziałem.

Kiedyś najjaśniejsza była taka zmieniająca kolory (czerwony, zielony, żółty itd.).

Teraz ta jest większa.

 

Pozdrawiam

andronikus82

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie znam się zupełnie na gwiazdach i nawet nie potrafię opisac gdzie to się znajduje. W każdym razie poza Księżycem jest to najjaśniejszy obiekt na niebie. Wygląda jak gwiazda, ale bardzo się wyróżnia wielkością od pozostałych. Jest najjaśniejsza i największa. Czy ktoś może wie co to może być? Patrzyłem na nią przez lornetkę i aż razi.

 

Zawsze lubiłem patrzeć w niebo, ale nigdy tak dużej gwiazdy wcześniej nie widziałem.

Kiedyś najjaśniejsza była taka zmieniająca kolory (czerwony, zielony, żółty itd.).

Teraz ta jest większa.

 

Pozdrawiam

andronikus82

 

A jaka to pora nocy? kiedy jest widoczna? wieczorem? całą noc? nad ranem?

 

Obstawiam wenus widoczną wieczorkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ją między 21ą a 23ą, chyba......ale nie później.

Teraz czytam gdzieś na forum, że najjaśniejsza gwiazda na niebie to Syriusz....

 

tak, ale ty niekoniecznie widzisz gwiazdę :) planety całkiem zręcznie je udają.. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moji zdanie jest to albo słonce :szczerbaty: albo wenus.

 

 

pozdrawiam

tomasz

 

 

P.S. Jesli o 23 ją widzisz to juz na pewno nie jest syriusz.

Dalej stawiam na wenus. Zaintaluj jakis program(polecam win star) i popatrz sobie co to moze byc.

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Taurus to Taurus :) Mój Taurus! ;) Ale to nie ja wtedy polowałem tylko kolega.

 

Grunt to dobre punkty odniesienia. Najlepiej sobie oznaczyć azymut wszystkich charakterystycznych obiektów typu trzewa, słupy, jakieś budynki itp i potem w dzień się tym kierować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus w dzień gołym okiem to pikuś. Widziałem kilkadziesiąt razy, więc nie zmyślam :) Najlepiej jak jest jakiś punkt odniesienia, jak Księżyc, ale przy dobrej przejrzystości i bez tego nie ma większego problemu. Trzeba tylko trochę cierpliwości. Nie można się zniechęcać, jak nie widać na pierwszy rzut oka. Parę minut i cyk! "Jak tego mogłem mnie widzieć!" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus w dzień gołym okiem to pikuś. Widziałem kilkadziesiąt razy, więc nie zmyślam :) Najlepiej jak jest jakiś punkt odniesienia, jak Księżyc, ale przy dobrej przejrzystości i bez tego nie ma większego problemu. Trzeba tylko trochę cierpliwości. Nie można się zniechęcać, jak nie widać na pierwszy rzut oka. Parę minut i cyk! "Jak tego mogłem mnie widzieć!" :)

Dokładnie :)

Choć dopiero zaczynam przygodę z astro, to widziałem ją już kilkukrotnie..

Trzeba mniej więcej (albo dokładnie) wiedzieć gdzie szukać i 'jeździć' wzrokiem do oporu...

Najgorsze jest to, że dopóki nie spojrzysz dokładnie na nią, to można tak sobie 'jeździć' u.. śmierci i nic nie widać :P

Tak czy siak - da się ją zobaczyć... jeśli ja znalazłem to każdy da radę :szczerbaty:

 

pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak jest jakiś punkt odniesienia

 

Jeśli ktoś jest totalnym hardcorowcem, to może użyc jako punktu odniesienia samoloty :ha:

 

Jak ktoś jest masochistą gdy Wenus będzie dostatecznie blisko Słońca, to można go także użyć jako świetny punkt orientacyjny :lol: .

 

A tak na poważnie - nigdy nie próbowałem polować na Wenus w biały dzień, bo sądziłem że jest niemożliwe samo jej zobaczenie w świetle dnia. :Beer:

 

A jak się przedstawia sprawa z innymi planetami? Jowisz jest jasny, ale nie tak jasny jak Jutrzenka... ktoś próbował obserwować w biały dzień planety zewnętrzne? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie - nigdy nie próbowałem polować na Wenus w biały dzień, bo sądziłem że jest niemożliwe samo jej zobaczenie w świetle dnia. :Beer:

Ja obserwowałem (a nawet zfotografowałem) Wenus w południe.

I powiem Ci że blizej Słońca już nie mogła być. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się przedstawia sprawa z innymi planetami? Jowisz jest jasny, ale nie tak jasny jak Jutrzenka... ktoś próbował obserwować w biały dzień planety zewnętrzne? :Boink:

 

Oprócz Wenus, widziałem gołym okiem w dzień tylko Jowisza, a to i tak tylko 3 razy w życiu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza widziałem w wielkim Tygodniu. Jak wychodziłem z koscioła. słonce juz prazyło a on i ksiezyc blisko siebie (ale juz zachodzili powoli) ale to nie bylo południe. A poza tym tu mamu bardzo ciekawy wątek:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9060

 

pozdrawiam

tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem (a nawet zfotografowałem) Wenus w południe.

I powiem Ci że blizej Słońca już nie mogła być.

 

O, to był pewnie ten sławny tranzyt :Beer:

Szkoda że następnego raczej nie dożyję - chociaż jak będe jadł warzywa to może... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.