Skocz do zawartości

Blank 350 mm


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

A to mnie zaskoczyłeś. Nie wiedziałem o tym, a być może pojawiło się to niedawno. W każdym razie - nie wiem, sam nie wiem. Zależało mi jednak na ogniskowej dłuższej. Poza tym, trochę "boję" się Newtonów f4. Ale prawdopodobnie nie mam racji.

 

Ciekawe, ile jest droższy?

 

PS. Lustro właśnie przyjechało. Zaraz je obejrzę.

 

F/4 to jest jednak potęga światła. Właśnie myślę że Orion o wiele lepiej wykonuje takie jasne lustra niż np Soligor, dlatego tutaj obaw nie mam. Pytanie czy to jest warte tej ceny (kosztuje tyle samo co 250/1200 czyli 1248 euro). W związku z tym że jest 20cm krótszy, będzie ważył pewnie z 1kg mniej co ma spore znaczenie. Może nawet mój HEQ5 by go uniósł z całym osprzętem :) No i lusterko wtórne 75mm...

 

 

Czekam na Twoje testy i spostrzeżenia odnośnie tego instrumentu!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F/4 to jest jednak potęga światła. Właśnie myślę że Orion o wiele lepiej wykonuje takie jasne lustra niż np Soligor, dlatego tutaj obaw nie mam. Pytanie czy to jest warte tej ceny (kosztuje tyle samo co 250/1200 czyli 1248 euro). W związku z tym że jest 20cm krótszy, będzie ważył pewnie z 1kg mniej co ma spore znaczenie. Może nawet mój HEQ5 by go uniósł z całym osprzętem :) No i lusterko wtórne 75mm...

Czekam na Twoje testy i spostrzeżenia odnośnie tego instrumentu!

 

Pozdrawiam

 

Sam jestem ciekawy. Dzisiaj pierwsze światło. Pogoda zapowiada się, o dziwo - bardzo dobra. Jest parę problemów do rozwiązania w związku z jego gabarytami - np. wysokie nogi w statywie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z drabiną trzeba do niego podchodzić.

 

Ale mam nadzieję, że zrobię sobie dzisiaj maraton po m-kach, jeżeli z astrofoto nic nie wyjdzie. Nie bardzo mam to czym przyguidować w tej chwili, bo 400 mm może być trochę mało ;)

 

Taka tuba wymaga już solidnych rozwiązań - np. z mocowaniem do montażu. Mój duomount jest jednak za lichy do tego - może nie sam duo, ale końcówki montażowe. Tu musi być szeroka szyna z porządną powierzchnią styku, a nie jedna śrubka, w której się to gibie.

 

Ech - same problemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest korektor komy Baader Planetarium, który lepiej spisuje się ze światłosiłą 4,5 - 5,0 niż 4,0. Sprawdziłem to doświadczalnie. Przysłoniłem moje lustro 250/1000 do 220/1000 mm i obrazy znacznie się poprawiły. Należy się spodziewać dobrych obrazów z tych newtonów. Sam kupiłbym coś takiego, ale mniejsze, gdzieś 150 lub 200 mm 1:4,5. Nie z każdą tubą 1:4,5 spisuje się dobrze ten korektor. Z tubą 114/500 to jest kompletny niewypał, widocznie ogniskowa jest za krótka. Miejmy nadzieję, że dobór i montaż fabryczny newtona foto będzie lepszy niż dopasowywanie domowe. O tym jestem głęboko przekonany. Pewnie, że to nie będzie APO ale też trudno o APO 4,5.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie lustra wygląda cakiem nieźle. Ciekawe jak brube będzie samo lustro ?

Jezeli chodzi o ciężar to tuba jest spoko na EM200, ale gabaryty sa dośc spore i przy lekkim wietrze może trochę ruszać ;-)

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Zawieszenie lustra wygląda cakiem nieźle. Ciekawe jak brube będzie samo lustro ?

Jezeli chodzi o ciężar to tuba jest spoko na EM200, ale gabaryty sa dośc spore i przy lekkim wietrze może trochę ruszać ;-)

 

Pozdro

Paweł

 

No to jest jasne, że sztywność tego nie będzie wystarczająca, żeby pracować przy wietrz, a jakim - to się okaże. Ważne jest, że trzeba wszystko maksymalnie uprościć (zawieszenie na montażu, gniazdo, etc.). W tej chwili luzy małe mam na duomouncie, czyli dovetailu, który nie jest przewidziany do działania takich sił.

 

Grubość lustra zobaczyć możesz tu:

http://www.jesion.pl/blog/2007/06/11/lustr...ewtona-dotarlo/

 

A ty jak? Montaż już masz? Lustro udało się kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty jak? Montaż już masz? Lustro udało się kupić?

 

Tymczasem przyszła połowa montażu. Dzisiaj tez otrzymałem polar scope. Druga połowa jeszcze jest w drodze ! Planuję powiesić rurkę 250mm w standardowym wykonaniu Skywatcher. Między czasie będę jednak budował docelowy telep, czyli coś z lustrem pomiędzy 300 a 350mm. Niestety zdobycie blanku w przystępnej cenie nie jest teraz proste. Sam widzisz jak wątek się pieknie rozwinął, a nikt nie dał mi propozycji odnośnie blanku :szczerbaty:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.