Skocz do zawartości

Tylko dla prawdziwych mężczyzn :D


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

:D heheheh włożyłem kij w mrowisko :banan: ale do rzeczy -

 

powiedzcie mi czy dobrze myślę

 

wiemy jak długi jest czas schładzania naszych cudownych maszynek

dobrze schłodzony MAK rules :Salut:

tak se pokombinowałem jak by tu przyśpieszyć ten proces

wkładanie do zamrażalnika jest szybki :blink: ale potem wszystko pływa w wilgoci

trzymać na balkonie też nie wszyscy mogą - choćby dlatego że mieszkają na parterze - jak ja

generalnym problemem chyba jest szybsza wymiana powietrza wewnątrz tuby na to co jest na zewnątrz

i mam nadzieję tym szybsze schłodzenie całej optyki w środku

 

teraz uwaga osoby o słabych nerwach - przedstawiam pierwszy prototypowy model

:banan: TACSa Mark I :banan: czyli Tadeo Absolute Cooling System

powtarzam to prototyp tylko zmontowany z pudełka po filmie do aparatu małoobrazkowego, dużego kapturka z puszki z jakimś sprajem, wentylatorka od kompa - wszystko trzyma się pewnie sklejone GlueGunem :blink::ha: gorącym

 

1.jpg

 

2.jpg

 

co toto ma robić ?? większość z nas ma zasilany na 12V napęd montażu - prostego TACS'a wkładamy w wyciąg 1,25 i dajemy czadu

 

wymusza obieg powietrza w środku rury MAKa wpychając powietrze zastane na miejscu obserwacji

być może - powtarzam być może skracając czas schłodzenia całej tuby

jak na razie to dumna teoria którą mam nadzieję organoleptycznie spacyfikować w terenie

 

powiedzcie gdzie źle myślę i czy w ogóle źle myślę :blink:

 

MAK nie jest aż tak szczelny żeby rozdmuchać i zniekształcić tubę :ha:

poza tym samo mocowanie wiatraczka nie mysi być aż tak szczelne ...

 

i co Wy na to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje to NAJWAŻNIEJSZA sprawa to FILTR. powietrze powinno być bezpyłowe bo za chwile bedziemy mieć przynajmniej wtórne i menisk w kropki i to od srodka :(

 

po drugie filtr musi mieć jakis opór i co daje wymuszony wiekszy spręż na wiatraku no i suma sumarum czy sprawność tego układu nie bedzie mieszaniem ciepłego powietrza ;)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej jak by wiatraczek wyciagal powietrze zamiast wciskac kurz?

jarek

Ooo to jest myśli , wyciągniesz całe powietrze i problem z ciepłem rozwiązany. :lol:

Potem tylko jakiś koreczek lub okularek.

 

Jeśli myślisz o pończochach to nie kabaretki.

ładnie toto wygląda ale muchy i tak sobie poradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej jak by wiatraczek wyciagal powietrze zamiast wciskac kurz?

jarek

 

Jak będzie wyciągał to i tak na to samo wyjdzie. Albo gdzieś bokiem dostanie się powietrze z zewnątrz (wyrównać ciśnienia) i przywlecze syf (a może nawet więcej, bo wiatrak łatwiej ofiltrować niż szczeliny gdzieś pomiędzy nim a tubusem) albo zrobi się wewnątrz nieco mniejsze ciśnienie i wiatraczek zacznie mielić to samo powietrze, bo nie będzie miał siły ciągnąć dalej - skutek, brak wychłodzenia w drugim przypadku, syf wewnątrz tubusa w pierwszym.

 

Tak sbie myślę, jak syf odfiltrować i jedyne co mi przychodzi do łba i jest od biedy sensowne to wkład filtrowy od jakiegoś odkurzacza, tylko to jak wspominał McArti może być za duży opór... Tadeo, to jakiś mocniejsze śmigiełko czy pierwszy wentylatorek z kompa jaki wpadł ci w łapki? Bo widzisz, kurteczka, za kilka dyszek to można by się pokusić w jakimś dobrym sklepie z kompami o bardzo przyzwoitego coolera o sporej mocy. Żarło będzie 12V i będzie miało jakieś standardowe zatrzaski na radiator. Mogło by sie okazać, że po potraktowaniu jakiegoś bardziej przyzwoitego filtru anty alericznego z jakiegoś odkurzacza nożyczkami, czy skalpelem, dało by się to tak wyprofilować i przymocować, że naprawdę będziesz ssał przez ten w sumie niezły filtr, a nie szczelinami miedzy filtrem a wentylatorem... Kurde, nie usyf sobie tego MC w środku, bo zamiast plamek na Słoneczku będziesz focił plamki na menisku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak se koncypuje a propose filtrów z drukarek laserowych ...

witraczek coś tam dmucha za dużego cugu ni ma

to prototyp niezapominajcie

luźny pomysł

wiem że w każdym elektronicznym mogę dorwać wentylatorki przeróżnej maści

i jeśli to się sprawdzi na pewno wstawię coś większego znaszy się z większym cugiem :blink::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, a może byś mu wodne założył?

oczywiście chłodzenie,

tylko lejek trzeba by zrobić na 1,25", żeby wody nie rozlewać przy nalewaniu

 

albo Darek dobrze radzi z lodem, tylko ja bym go bez worka, a do środka...

zalać do pełna, czym tam już chcesz :rolleyes:

i masz problem z głowy z chłodzeniem,

napojami chłodzącymi, no i samą maszynką do napojów,

bo z maka, to widać, że może być i niezły shaker

 

uff ale upał

pozdrowienia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, może to pomoże trochę. Sprzęt do SCT, ale generalnie zasada ta sama

 

CN report - CosmicOne SCT Cooler

 

 

o qrde 127 $ czy mnie wzrok myli

zobaczymy co dalej - zdeterminowany jestem ukończyć ten szalony prodżekt :ha:

jesli się sprawdzi czas chłodzenia - oni się chwalą że schodzi z 2 godzin do 45 minut

TO WARTO :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dać gruby luźny kawałek włókniny, potem wentylator, potem kierownicę powietrza przechodzącą w kawałek rurki. Rurkę cieńsza od średnicy wyciągu wpuszczamy do środka tuby, ona tłoczy nam powietrze z zewnątrz, nadmiar powietrza (ciepłego) jest usuwany szczelinami między rurką a wyciągiem (nadciśnienie nie pozwala na przedostawanie się kurzu szczeliną wylotową - zresztą zawsze można dac tam jakis cienki filtr).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny, jednak ja bym raczej wyciągał powietrze. A w rurce siedzącej w wyciągu trzeba by jakąś separację strumieni wychodzących i wchodzących dać i do tego dobre filtry. Może jakieś przeciwpyłkowe z samochodu?

Ale pewnie i tak prędzej czy później dojdziesz do tego, że będziesz obkładał Maka Peltierami :szczerbaty:

PS. Wymądrzam się jakbym był mógł zastosować takie coś u siebie, ale niestety w MTO taka cyrkulacja nie jest możliwa, bo komorę teleskopu zamyka od tyłu jeszcze trochę szkła.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i zasysać powietrze wtedy filtr można dać w szczelinie między rurką a obudową. Jak tuba jest szczelna nie będzie zasysała pyłu szczelinami. Jednak rurka tłocząca powietrze jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, można ją nawiercić w kilku miejscach i zimne powietrze będzie rozprowadzane na większej powierzchni a nie tylko jedną szczeliną przy wyciągu.

Z peltierem proszę uważać bo jeśli przechłodzimy optyke to pojawi się nam rosa i wtedy dopiero będzie problem.

Dla lepszej wydajności (zniwelowania oporu filtru powietrza) można zastosować wentylator z kierownicą strumienia (coś ala mała sprężarka odśrodkowa).

Filtr powinien mieć możliwie dużą powierzchnię (mniejszy opór i mniejsze zanieczyszczenie z biegiem czasu).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo dzienki, właśnie o tym myślałem do mojego SCT, bo studzić 2 godziny do wizuala to ciut za długo a 4 do astrofoto to koszmar :szczerbaty: .

 

zapodaje inne pomysły, czekam na rozwój wydażeń.pozdr Janusz

 

http://www.starcrwzr.com/cooler.htm

 

http://www.lymax.com/sct/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

umieściłem filtr na wlocie (nowy od drukarki laserowej, więc skoro radzi sobie z odbieraniem tonera to nie powinien mieć trudności z pyłkami i większymi syfami)

problemem teraz jest moc wiatraczka - jak już wiecie ten który miałem był pod ręką a jak na razie nie miałem chwili czasu aby wybrać się na zakupki do elektronicznego

co nie oznacza że projekt umarł

stay tunned :blink::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.