Skocz do zawartości

Montaż pod SC 8"


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dla nauki spytam dlaczego w coś innego od SCT? Właśnie przez dużą ogniskową i ewentualnie wagę, która wymusza zastosowanie bardzo dobrego montażu?

 

Pytam, bo sam zaczynam się zastanawiać nad inwestowaniem w jakiegoś większego SCT (głównie pod wizual ale możliwe, że też pod astrofoto planet a nawet, jeśli nerwów wystarczy, DS)...

 

Qba , nie do końca się z tobą zgodzę że f/10 to beznadziejna sprawa, ogniskowa 2 m to może do planet nie dużo , a do DS nie za dużo , ot w sam raz aby całkiem dobrze widzieć DS i planetki z małym okularkiem lub Barlowem.

 

Porównywałem np. M42 w 170x900 i SCT 8" , ponieważ w przypadku SCT jest dłuższe ogniskowa obraz powinien być porównywalny lub nawet ciemniejszy, okazało się jednak że ilość szczegułów była porażająca , a gwiazdki trapezu wyglądału jak Duży Wóz.

 

Jedyną wadą tego teleskopu jest chłodzenie, 2 godziny do wizuala i 4 do astrofoto :unsure: , ale po zastosowaniu chłodzenia wymuszonego można ten czas skrócić do 45 minut.

 

Dużą zaletą jest jego mobilność , nieduże rozmiary a duże możliwości.

Po dobrym wystudzeniu daje bardzo dobre obrazy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba , nie do końca się z tobą zgodzę że f/10 to beznadziejna sprawa, ogniskowa 2 m to może do planet nie dużo , a do DS nie za dużo , ot w sam raz aby całkiem dobrze widzieć DS i planetki z małym okularkiem lub Barlowem.

 

Porównywałem np. M42 w 170x900 i SCT 8" , ponieważ w przypadku SCT jest dłuższe ogniskowa obraz powinien być porównywalny lub nawet ciemniejszy, okazało się jednak że ilość szczegułów była porażająca , a gwiazdki trapezu wyglądału jak Duży Wóz.

 

Jedyną wadą tego teleskopu jest chłodzenie, 2 godziny do wizuala i 4 do astrofoto :unsure: , ale po zastosowaniu chłodzenia wymuszonego można ten czas skrócić do 45 minut.

 

Dużą zaletą jest jego mobilność , nieduże rozmiary a duże możliwości.

Po dobrym wystudzeniu daje bardzo dobre obrazy .

Tylko że Janusz my mówimy o astrofoto gdzie światłosiła jest PODSTAWĄ!!! To jest całkowicie inne interpretowanie tego pojęcia niż przy wizualu!!! f/10 to jest do foto dno totalne, będziesz musiał naświetlać godzinami żeby otrzmać to samo co z jasnego Newtona f/4 w kilkadziesiąt minut. To właśnie dlatego Gregory i jego MTO polegli, co z tego ze gudining działa jak trzeba robić klatki po 20 minut a i tak 5 minutówki z f/4 są lepsze :)

 

Janusz zrozum że światłosiła ma pierwszorzędne znaczenie w astrofoto, tutaj powiększenia nie zmieniasz tak jak w wizualu odpowiednim okularem. A tak BTW uprowdzić ogniskową 2m to chyba na ParamountME i do tego dobry seeing.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, daj sobie luzu, nawet jak do SCT8" zastosujesz reduktor to i tak ogniskowa jest dosyć kosmiczna, żeby to uprowadzić to naprawdę musiałbyś, tak jak napisał qbanos, kupić paramonta. Moja dewiza jes bardzo prosta, na początek kupią dobry montaż i zacząć z krótkimi ogniskowymi, a potem im większe doświadczenie tym sobie stawiać większe wyzwania. Bo jak zaczniesz z wysokiego poziomu to możesz zostać szybko i boleśnie sprowadzony na ziemię.

 

Uwierz mi, szerokie pola nieboskłonu też bardzo cieszą oko a dużo łatwiej je uzyskać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, daj sobie luzu, nawet jak do SCT8" zastosujesz reduktor to i tak ogniskowa jest dosyć kosmiczna, żeby to uprowadzić to naprawdę musiałbyś, tak jak napisał qbanos, kupić paramonta. Moja dewiza jes bardzo prosta, na początek kupią dobry montaż i zacząć z krótkimi ogniskowymi, a potem im większe doświadczenie tym sobie stawiać większe wyzwania. Bo jak zaczniesz z wysokiego poziomu to możesz zostać szybko i boleśnie sprowadzony na ziemię.

 

Uwierz mi, szerokie pola nieboskłonu też bardzo cieszą oko a dużo łatwiej je uzyskać :)

 

 

Tomku zrobię jak mówisz , zacznę od małych ogniskowych , a w miarę doświadczenia będę je wydłużał.

 

Ponieważ obecnie dysponuję tylko EQ-3 Soligora z prowadzeniem w jednej osi zacznę od niego , zobaczymy co on potrafi zdziałać-do planet jechałem nawet z 4m ogniskową i kamerką.

 

Mam kilka możliwości krótszych ogniskowych więc czas zacząć.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc , teraz już wiem czemu ludzie mają różne sprzęty do różnych obiektów , praw fizyki nie przeskoczę ale można spróbować je nieco ugiąć -pozdr :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, wczytaj się opisy. Prawie wszystko z reduktorem, wypasane na G11 i robione bardzo przyzwoitą kamerą na czasach nie schodzących poniżej 2min. (o ile dobrze czytam opisy).

 

Pozdrawiam.

 

PS. I jeszcze jedno. Większość opisów mówi o C8 a nie SC8. Jesteś pewny, ze chodzi o SC? Bo po mojemu to znaczy, ze to z C8N strzelane, czyli ogniskowa 1m F5.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, wczytaj się opisy. Prawie wszystko z reduktorem, wypasane na G11 i robione bardzo przyzwoitą kamerą na czasach nie schodzących poniżej 2min. (o ile dobrze czytam opisy).

 

Pozdrawiam.

 

PS. I jeszcze jedno. Większość opisów mówi o C8 a nie SC8. Jesteś pewny, ze chodzi o SC? Bo po mojemu to znaczy, ze to z C8N strzelane, czyli ogniskowa 1m F5.

 

Mnie redukror ani nie przeraża ani nie przeszkadza , pisałem ci ja bowiem że krótsze ogniskowe tyż ...... :D .

 

Chodziło mi raczej o to że oprócz wizuala można i pofocić przez niego co zamierzam spróbowac.

 

A montaż - no cóż :rolleyes: , zobaczymy co sie da zrobic w tym temacie :rolleyes: .

 

Opisy dotyczą również SCT , nawet DS.

 

Taki poziom mi wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, wydaję mi się że ty tak naprawdę nie do końca wiesz czego oczekujesz ani o co w tym wszystkim chodzi. Masz EQ3 tak? Masz kamerke z długimi czasami (do DS)? masz jakiś stary teleobiektyw (np 100mm)? To dlaczego tego nie połączyć w całkiem miły zestaw do focenia?

 

Porywasz się na coś poważnego (2 m ogniskowa) nie mając tak naprawdę wiedzy o czymś podstawowym. Zacznij tak jak pisał Tomek, od szerokich ujęć. To naprawdę cieszy, a z czasem przyjdzie ochota na coś dłuższego. Doświadczenie Ci wtedy bardzo pomoże.

 

P.S. w tej galerii żadna fotka nie jest z Canona ani innego Nikona. Jak myślisz dlaczego?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, wydaję mi się że ty tak naprawdę nie do końca wiesz czego oczekujesz ani o co w tym wszystkim chodzi. Masz EQ3 tak? Masz kamerke z długimi czasami (do DS)? masz jakiś stary teleobiektyw (np 100mm)? To dlaczego tego nie połączyć w całkiem miły zestaw do focenia?

 

Porywasz się na coś poważnego (2 m ogniskowa) nie mając tak naprawdę wiedzy o czymś podstawowym. Zacznij tak jak pisał Tomek, od szerokich ujęć. To naprawdę cieszy, a z czasem przyjdzie ochota na coś dłuższego. Doświadczenie Ci wtedy bardzo pomoże.

 

P.S. w tej galerii żadna fotka nie jest z Canona ani innego Nikona. Jak myślisz dlaczego?

 

pozdrawiam

 

Masz dużo racji w tym co piszesz .

 

Pierwsze kroki już poczyniłem w planetkach i zamierzam dalej to kontynuować , DS to wyższy szczebelek zwłaszcza przy dłuższej ogniskowej, ale ten opisywany mont Celestrona wzbudził we mnie zainteresowanie czy by się nadał.

 

Kamerkę mam zwykłą ,ale myślałem o kupnie drugiej do DS.

 

Z tą co mam jechałem prawię 4m ogniskowej i po mimo niezjustowanej lunetki biegunowej ustawionej na jakieś 50% do planet to wystarczyło ale oczywiście jeszcze mnie nie zadowoliło więc wszystko będzie jeszcze podciągane.

 

Używam tego EQ-3 Soligora gościnnie bo to mont syna astrokyla pod jego Celestronka 114x900, a o tym CG to myślałem do mojego SCT ale myślę że do focenia też by się nadał z korektorem i prowadzeniem na gwiazdkę .

 

Nie mylę pojęć i nie mieszam - pytam was bardziej doświadczonych i nie wstydzę się tego , po to jest forum.

 

Uważam że pewnych rzeczy się nie przeskoczy ale lubię też obalać mity , mam nadzieję że to mi się uda.

Może więcej czasu trzeba będzie poświęcić na obróbkę materjału ale sprubować warto.

 

Paweł Maksem pojechał fajne fotki tym CN8" Celestronka na tym moncie , myślę że gdyby pociągnął temat zobaczyli byśmy jeszcze kilka ładnych fotek.

 

Ten mont mnie zainspirował bo Celestron sprzedaje go w zestawie z tąd te pytania http://www.celestron.com/c2/product.php?Ca...1&ProdID=60

 

A tu pierwsze fotki planet z EQ-3 (prowadzenie w jednej osi)który ponoć do wizuala się ledwo nadaje-przypominam że jechałem z ogniskową prawie 4m- obalanie mitów to moje Hobby :D .

 

bef6b586e99d8590med.jpg

 

9fde62f4a7019fda.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo. Moze podsumujmy co masz i co chcesz z tym zrobić, będzie nam łatwiej.

 

OTA :

SC8" 2 metry ogniskowej F10, startowa masa minimalna do astro-foto będzie oscylowac w okolicach 7kg, Jeżeli posadzimy tam mocniejszą kamerę, guider, reduktor mocowanie guidera itp, powinniśmy zamknąć się 10-11kg.

 

Sensor:

Jakiiś długoczasowy webcam

 

Mont:

Na razie brak.

 

Dobra, co mozna sensownego rozegrać z taką tubą, żeby wydać tak mało jak się da a żeby miało jeszcze sens? Myśle, że droga może byc taka:

 

-reduktor (zmniejszysz ogniskową i zwiększysz światłosiłę, zapłacisz za to zwiększeniem masy o ok. 0,5 kg) - koszt ok 100-300$ zależy od jakości.

 

- Montaż o nośności ponad 10kg. Pierwszym sensownym rozwiązaniem jest HEQ5, ale jak oszpeisz SC guiderami i jakąś cięższą kamerą będziesz bardzo blisko granic nośności tego montażu. Musisz też pamiętac że 1 metr ogniskowej dla takiego monta to nie przelewki. - koszt ok. 3000pln

 

- Guider. Najtańsze rozwiązanie to taki z laptopa zamkniesz się w kilku setkach. Jak kupisz coś dedykowanego to sensownym rozwiązaniem mogło by być np. ST4 razem z kamerką i jakąś tubą zapłacisz minimum 500$ cła VATy shippment - koszt 2000.

 

- Sensor. Zeby powalczyć z DSami na przyzwoitym poziomie nie powinieneś schodzić moim zdaniem poniżej Meade DSI czyli z drugiej łapki, po cłach, Vatach i Shippmencie jakieś 800-1000pln. Oczywiście tu nie ma ograniczeń w góre, rownie dobrze możesz kupić kamere za 8000pln.

 

Co nam wyszło? Minimum 6000-7000pln aby miało to sens. Za takie pieniądze kupisz zestaw który wyciągnie więcej (Np. HEQ5 + szybki newton 750mm ogniskowej + guider + używka Sbiga)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.