Skocz do zawartości

Montaż pod SC 8"


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Coś tam tym zrobisz, ale zadowolony raczej nie będziesz. Na poczatek okaże się, że masz zbyt długą ogniskową i pewnie będziesz zaraz kupował reduktor, potem zaczniesz walczyć z guidowaniem. Ale tak jest naprawdę trudno zrobić dobre zdjęcie przy ogniskowych nawet na poziomie 1.5 metra - bo jak byś tego nie guidował to seeng zazwyczaj zepsuje cały efekt.

 

Czy ten montaż nadaje sie do astrofoto pod mojego SCT8" czy tylko wizual

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...12dcae0a53a4348

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

sphinx na pewno jest bardziej "cool" - a czy lepszy to naprawde trudno powiedzieć, na pewno jako Vixen będzie lepiej wykonany, co do PE to bardzo trudno powiedzieć, bo wielu użytkowników na zachodnich forach suchej nitki na tym montazu nie zostawiała, może Misza tu trafi i coś skrobnie na ten temat. Teraz mamy Sphinxa Deluxe i producent opisuje że to wogóle fajna bryka :)

 

Kurcze trzeba odpisywać na ten sam temat na dwoch forach....

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, roznie o nim poisza ale tu http://demeautis.christophe.free.fr/ep/pe.htm mozna porownac sobie PE roznych montazy i sphinx wychodzi calkiem niezle. Pytam bo do niedzieli powiniennem sie zdecydowac czy go kupic czy nie. Sa tez watki dotyczace CG, gdzie mozna znalezc bardzo pozytywne wypowiedzi a cena jak widac sporo nizsza. Jak kolwiek oba modele sa standardem typu EQ5 ze wszystkimi zaletami (wzgledna mobilnośc) i wadami (chociazby udzwig) tej klasy.

Gdyby komus cos sie skojarzylo na temat sphinxa , to napiszcie prosze. Aktualnie powiesze na nim Intesa m500 (127mm) a docelowo bedzie Intes 180 mm czyli okolo 8 kilo pyrexu i metalu :)

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

no nie Sphinx to totalnie inna konstrukcja - chowamy pręt przeciwwagi, totalny brak zbieżności wizualnych z klasycznymi odlewami EQ/CG5... Powiedział bym takie troche HEQ5 ale o niebo lepiej wykonane. Misza jakieś foty pokazał, natomiast tak jak mówie, wystarczy pogooglać a znajdzie się ludzi potwornie narzekających na bardzo duże PE. Nie miałem, nie chce osądzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

ja osobiście nie miałem sphinxa, więc trudno jakoś mi te montaże porównywać. GPD2 zawsze był sprzedawany w Vixenie jako platforma pod astrofoto, Sphinx noooo właśnie, nie wiadomo do końca - chyba jednak bardziej dla obserwująych - choć port guidera miał i teoretycznie coś by można pokombinować. Jako ciekawostke pokazuje porównanie GPD2 i GPE z odkręconą osią DEC. Jak widzicie GPE (identycznie jest w CG5, EQ5, Astro5, SVP....) to troche wydmuszka, stąd właśnie większa waga i nośność GPD2.

 

gpe_gpd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki , zapytam jeszcze czy montaż posiadający GT jest przez to słabszy ? osłabiony niż bez, czy to ma jakieś znaczenie, bo to że GT jest fajne to wiem ale do astrofoto to pomaga czy raczej przeszkadza, a może bez różnicy -chodzi mi o wytrzymałość i żywotność ruchomych części :unsure:

 

 

PS. SCT 8" ogniskowa 2m waga tuby ok. 5,7 kg (bez szukacza) .

 

PS.2. potrzebuję montazu do DS , podejrzewam że do planet wówczas nie będzie problemu skoro ciągnie nawet na Soligorku EQ-3 :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki , zapytam jeszcze czy montaż posiadający GT jest przez to słabszy ? osłabiony niż bez, czy to ma jakieś znaczenie, bo to że GT jest fajne to wiem ale do astrofoto to pomaga czy raczej przeszkadza, a może bez różnicy -chodzi mi o wytrzymałość i żywotność ruchomych części :unsure:

PS. SCT 8" ogniskowa 2m waga tuby ok. 5,7 kg (bez szukacza) .

 

PS.2. potrzebuję montazu do DS , podejrzewam że do planet wówczas nie będzie problemu skoro ciągnie nawet na Soligorku EQ-3 :rolleyes:

 

 

Trochę Ci się dziwie Janusz, masz pod bokiem np. Domka który chyba pojęcie o astrofoto ma, dlaczego nie zapytasz o ten montaż? Może zastanów się najpierw czy opłaca się inwestować w SC 8" jako zestaw do focenia...

 

P.S. wybacz moją uwagę ale piszesz jakbyś był pierwszy raz na forum, nie podasz konkretnych danych co i czym chcesz focić, jakie masz warunki, co z mobilnością etc. I jak tu coś doradzić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo, a czytałeś "mini-recenzjo-wzmiankę" Pawła Maksyma nt. tego montażu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8877 ?

zamieścił w niej surowe klatki expozycji 60sek. o dziwo są punktowe, SC jest krótszy i lżejszy od C8-N, lecz pamiętaj, że były robione na metrowej ogniskowej, a to kolosalna różnica w porównaniu do 2m Twojego SC

 

no i napisz wreszcie czym chciałbyś focić te zdjęcia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, chyba Cię zmartwię trochę, mam jakieś tam doświadczenia z foceniem SC8" no i niestety. Tutba goła jest faktycznie dosyć lekka ale jak się poobwiesza wszystkiom co potrzebne (szukacz, guider, aparat, inny wyciąg) jej waga wzrasta dosyć sporo. No i przy ogniskowej 2m i wadze coś koło 12kg żeby to pociągnąć to już bardzo duże wyzwanie. Zdjęcia do 30s to jeszcze ok ale np. 2min to jednak ciężko coś dobrego wyciągnąć. Ja pojakiś tam próbach zarzuciłem ten kierunek i przerzuciłem się na edka :)

 

P.S. Acha, swoje próbym robiłem przy pomocy mojego Losmandy GM8. W sumie jak się poczyta net to można na takim zestawie focić ale moim zdaniem trzeba bardzo dużo czasu poświęcić aby dojść do zadawalających i powtarzalnych wyników.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam focić i kamerką do planet i do DS oraz zakupić aparat cyfrowy z możliwością długich czasów.

 

Jeżeli chodzi o mobilność to nie przeraża mnie jeśli będzie swoje ważył , ( mam praktykę miałem 3 U ) :rolleyes: zawsze można go w elementach przenieść a focenie muszę robić w terenie, mam czym przewieźć, samochód jest duży.

 

Do Domka też już majla wysłałem , wychodzę z założenia że co dwie głowy to nie jedna z tąd to moje pytanie na 3 forach.

 

Jak już mam wydać kasę na montaż docelowy to niech on będzie dobry-za rozsądne pieniądze , no chyba że się tego nie da pogodzić i trzeba będzie kupić Takahashi :D .

 

Teleskop docelowy już mam i nie zamierzam go już zmieniać na większy, taki 200x2000 SCT mi wystarczy , F/10 więc i do planet się nadaje i DS-ki też w nim ładnie wyglądają, a przy astrofoto i dłuższych ogniskowych nie powinno być problemu.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

był już taki jeden artysta który obiecywał że zniszczy wszystkich fotami z MTO (f:10) sprawa okazała się wcale nie taka prosta i sam wojownik gdzieś po drodze poległ.....

 

z tymi dwomia metrami to niestety ale zapomnij, skoro chcesz DSy - musisz mieć conajmniej reduktor i guide. Tak jak ktoś już liczył telep + kamery + guidescope + pierdołki = większa waga niż nośność tego celestrona. Pozostaje Ci więc raczej coś w stylu EQ6 lub takachaszcze EM200, losmandy G11. Wogóle poszedł bym w inny sprzęt jeżeli chcesz focic DSy - może jednak na początek mniejszy Newton albo ED80.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle poszedł bym w inny sprzęt jeżeli chcesz focic DSy - może jednak na początek mniejszy Newton albo ED80.

!

 

Dla nauki spytam dlaczego w coś innego od SCT? Właśnie przez dużą ogniskową i ewentualnie wagę, która wymusza zastosowanie bardzo dobrego montażu?

 

Pytam, bo sam zaczynam się zastanawiać nad inwestowaniem w jakiegoś większego SCT (głównie pod wizual ale możliwe, że też pod astrofoto planet a nawet, jeśli nerwów wystarczy, DS)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nauki spytam dlaczego w coś innego od SCT? Właśnie przez dużą ogniskową i ewentualnie wagę, która wymusza zastosowanie bardzo dobrego montażu?

 

Pytam, bo sam zaczynam się zastanawiać nad inwestowaniem w jakiegoś większego SCT (głównie pod wizual ale możliwe, że też pod astrofoto planet a nawet, jeśli nerwów wystarczy, DS)...

 

Beznadziejnie mała światłosiła, długa ogniskowa, konieczność stosowania reduktora, bardzo małe pole (chyba że z uzyciem Fastara albo Hyperstara), długie studzenie tuby, zmiana ostrości z temperaturą, brak płaskości pola, częste odblaski od płyty korektora. To tyle co się orientuję, może ktoś coś doda, sprostuje?

 

pozdro

 

Wogóle poszedł bym w inny sprzęt jeżeli chcesz focic DSy - może jednak na początek mniejszy Newton albo ED80.

 

Newton 150/750? :lol:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beznadziejnie mała światłosiła, długa ogniskowa, konieczność stosowania reduktora, bardzo małe pole (chyba że z uzyciem Fastara albo Hyperstara), długie studzenie tuby, zmiana ostrości z temperaturą, brak płaskości pola, częste odblaski od płyty korektora. To tyle co się orientuję, może ktoś coś doda, sprostuje?

 

 

Hmm, te wady są powszechnie znane, a mimo to SCT jest strasznie popularnym sprzętem za sadzawką (Atlantyk) do astrofoto. (Szczególnie z focal reducerem, albo i dwoma!).

 

I to mnie właśnie zastanawia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, te wady są powszechnie znane, a mimo to SCT jest strasznie popularnym sprzętem za sadzawką (Atlantyk) do astrofoto. (Szczególnie z focal reducerem, albo i dwoma!).

 

I to mnie właśnie zastanawia. :)

 

Ale chyba nie Canonami :) kamerkami owszem, mają mały chip i jako tako ujdą. Szczerze mówiąc to więcej widze obrazków z Newtonów, APO albo jeśli już to RC niż z SC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, te wady są powszechnie znane, a mimo to SCT jest strasznie popularnym sprzętem za sadzawką (Atlantyk) do astrofoto. (Szczególnie z focal reducerem, albo i dwoma!).

 

I to mnie właśnie zastanawia. :)

 

 

może chodzi o wagę i rozmiary? ;)

 

przykładowo SC 11"

Weight, assembled 27 lbs. 8 oz.

Tube Length 23.5 in.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.