Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad 7 sierpnia


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

Równo za miesiąc 7 sierpnia nad ranem (we wtorek) dojdzie do kolejnego przejścia Księżyca na tle Plejad.

Będzie to najlepsza okazja w tym roku, bowiem kolejne zjawisko z 28 października nastąpi przy Księżycu bliskim pełni.

7 sierpnia Księżyc zakryje północną część gromady z jasnymi gwiazdami Electra (3.7 mag), Taygeta (4.3 mag) i Maia (3.9 mag). W sumie dojdzie do około 30 dobrze widocznych odkryć gwiazd do 10 mag przy ciemnym brzegu.

Urlopowicze niech sobie ten dzień zaznaczą w kalendarzu, pracujący też, ale z prawdopodobieństwem bycia półprzytomnymi w ciągu dnia roboczego.

Naważniejszą sprawą jest przygotowanie sobie tej obserwacji pod względem sprzętowym i nie tylko.

Kamerowanie będzie opcją najefektywniejszą. Nie radzę używać zbyt dużego powiększenia, gdyż mogą być kłopoty z celowaniem na kolejne odkrywane gwiazdy. Dobrze jest też mieć pogląd na to, co się dzieje, gdy w kadrze znajdzie się spory fragment jasnego Księżyca (u nas bywało, że obraz się deformował łącznie z displayem czasu z insertera). Zależy to zapewne od typu i konfiguracji sprzętu.

Wszyscy niech sobie przygotują chronologiczny wykaz zjawisk i potrenują ocenę kąta pozycyjnego. Bowiem zjawiska w kilku przypadkach nastąpią tuż po sobie w odstępach kilkusekudowych, ale przy różnych kątach.

W razie zagapienia się trudno ocenić błąd osobowy (refleks) i obserwacja jest praktycznie nieudana.

Poniżej próbka widoczności - trzy obrazki dla 1.5, 2.5 i 3.5 cwe.

 

Pleiades_08.07_1.5.jpgPleiades_08.07_2.5.jpg Pleiades_08.07_3.5.jpg

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam grafikę prezentującą przejście w godzinach 2-4 cwe.

 

post-2346-1183966928_thumb.jpg

 

Niestety pod koniec zjawiska niebo zacznie rozjaśniać zorza poranna.

 

Wysokość Słońca:

2 cwe - -20°

3 cwe - -16°

4 cwe - -10°

 

Najlepsze warunki będą w Polsce płd-zach, gdzie Słońce wschodzi najpóźniej i niemal całe zjawisko będzie na ciemnym niebie. Najgorzej będzie na płn-wsch, gdzie o 4 godzinie Słońce będzie 7 stopni pod horyzontem. Na szczęście najciekawsze zjawiska szykują się wcześniej.

 

Zakrycie Elektry - 2:07 cwe (momenty dla centralnej Polski) - czyli początek zakryć najjaśniejszych gwiazd

 

post-2346-1183968326_thumb.jpg

 

Odkrycie Elektry - 2:37 cwe

 

post-2346-1183968427_thumb.jpg

 

Odkrycie Taygety - 3:15 cwe

 

post-2346-1183968590_thumb.jpg

 

Odkrycie Mai - 3:25 cwe

 

post-2346-1183968688_thumb.jpg

 

Uwaga! Grafiki w projekcji biegunowej. Zjawisko będzie przebiegało (układ Plejady-Księżyc) tak jak przedstawił Aquamarin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Adamie, zadziwiasz nas jak zwykle!! :helo:

 

CUDOWNE!!! :Beer:

 

Ja niestety miałem całe niebo zasmolone... czekałem do 2:40 i niestety nadzieja umarła ostatnia :szczerbaty:

 

Teraz będę chciał sprawdzić moje doświadczenie obserwacyjne: srpróbuję upolować Marsa w dzień :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi fatalnie ogólnie, bo chmury do 3:30.

W oknach w chmurach niby coś powinno być widać, ale trafiały równo między zjawiska.

Uciekły wszstkie odkrycia jasnych gwiazd.

Problem z chmurami i zamgleniem jest podwójny : osłabienie światła, ale i niewidoczny ciemny brzeg Księżyca. Więc nie szło trafić w odkrycie, nawet, gdy były jakieś teoretyczne szanse.

Potem niebo piękne, ale mam tylko 2 zjawiska na video, sama końcówka.

Widok oczywiście niesamowity, jednak zasadniczo po fakcie.

 

Tyle, że jeszcze widziałem (ok. 4:06 cse) przelot jakiegoś satelity na tle Księżyca, niestety pole widzenia kamery akurat celowało na ciemny brzeg i się nie nagrało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie całą noc była piękna pogoda. Niestety azymut zjawiska uniemożliwiał mi obserwacje z balkonu, ale kilka fotek zrobilem "Sonnarem" 300 mm. przez okno. Fantastycznie wygladało to na żywo w lornecie 25/100. Ksieżyc ze światłem popielatym, kratery na terminatorze i migoczące gwiazdy Plejad.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też oglądałem wczoraj to zjawisko. Było efektowniejsze niż się wydawało. Dotychczas zakryciami gwiazdek się nie zajmowałem, ale chyba zacznę. Dobrze, że miałem spisane na kartce godziny zakryć i odkryć poszczególnych gwiazd i rysunek z położeniem i nazwami poszczególnych gwiazd gromady. Obserwowałem Syntą. Pomiędzy poszczególnymi zakryciami można się było uważniej przyjrzeć szczegółom na Księżycu, a poza tym zaliczyłem parę DS - hi ha Persei, M34, M36, M38, M31, M32, M110. Oglądałem jeszcze Marsa - widoczna była ciemna plama na środku tarczy.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem o 0.30 z lookanka zakrycie postanowiłem obserwować "w pieleszach". Ustawiłem sobie budzik, 1,5 h snu, oczywiście pobudziłem rodzinkę, refraktor stał na balkonie..zakrycie zaliczyłem i coś tam nawet utrwaliłem:

cc46c1e6cdb9b104m.jpg

5dbfe915d4c08098m.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.